ΑΤΕ- ισχύει ο κώδικας δημοσίων υπαλλήλων;

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
efi_sym
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 14, 2008 10:56 am

ΑΤΕ- ισχύει ο κώδικας δημοσίων υπαλλήλων;

Δημοσίευσηαπό efi_sym » Σάβ Νοέμ 15, 2008 9:42 pm

Καλησπέρα σας,

Γνωρίζει κάποιος που ανήκει η Αγροτική Τράπεζα; Είναι ΝΠΙΔ ή ΝΠΔΔ;Η πρόσληψη γίνεται μέσω ΑΣΕΠ αλλά ισχύει ο κώδικας δημοσίων υπαλλήλων; Έχω ακούσει για διάφορα προνόμια που έχει αλλά μπορώ να στηριχτώ στον κώδικα ή αυτά τα προνόμια επιτρέπουν διαφορετική μεταχείριση;

ΓΑΡΔΟΥΜΠΑΣ
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 716
Εγγραφή: Παρ Δεκ 22, 2006 12:36 pm

Re: ΑΤΕ- ισχύει ο κώδικας δημοσίων υπαλλήλων;

Δημοσίευσηαπό ΓΑΡΔΟΥΜΠΑΣ » Κυρ Νοέμ 16, 2008 10:54 am

efi_sym έγραψε:Καλησπέρα σας,

Γνωρίζει κάποιος που ανήκει η Αγροτική Τράπεζα; Είναι ΝΠΙΔ ή ΝΠΔΔ;Η πρόσληψη γίνεται μέσω ΑΣΕΠ αλλά ισχύει ο κώδικας δημοσίων υπαλλήλων; Έχω ακούσει για διάφορα προνόμια που έχει αλλά μπορώ να στηριχτώ στον κώδικα ή αυτά τα προνόμια επιτρέπουν διαφορετική μεταχείριση;


oxi den isxyei.

einai npid.

efi_sym
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 14, 2008 10:56 am

Δημοσίευσηαπό efi_sym » Κυρ Νοέμ 16, 2008 11:13 am

Ευχαριστώ πολύ. Για τις ΝΠΙΔ υπάρχει ξεχωριστός κώδικας ή η καθεμία εφαρμόζει το δικό της; Κάνει προσλήψεις μέσω του ΑΣΕΠ αλλά δεν ισχύει η νομοθεσία για την αναγνώριση τίτλων και τη μετάταξη σε ανώτερες θέσεις;

ΓΑΡΔΟΥΜΠΑΣ
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 716
Εγγραφή: Παρ Δεκ 22, 2006 12:36 pm

Δημοσίευσηαπό ΓΑΡΔΟΥΜΠΑΣ » Κυρ Νοέμ 16, 2008 11:23 am

efi_sym έγραψε:Ευχαριστώ πολύ. Για τις ΝΠΙΔ υπάρχει ξεχωριστός κώδικας ή η καθεμία εφαρμόζει το δικό της; Κάνει προσλήψεις μέσω του ΑΣΕΠ αλλά δεν ισχύει η νομοθεσία για την αναγνώριση τίτλων και τη μετάταξη σε ανώτερες θέσεις;


ΚΟΙΤΩ ΑΜΑ ΜΠΕΙΣ ΩΣ ΔΕ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΣΕ 8 ΕΤΗ. ΟΠΩΣ ΑΛΛΟΥ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ..

ΑΛΛΑ Η ΤΡΑΠΕΖΑ ΕΧΕΙ ΔΙΚΟΥΣ ΤΗΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΚΑΙ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ.

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΛΙΜΑΚΙΑ...ΟΧΙ ΟΠΩΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ..

ΚΛΙΜΑΚΙΑ ΠΟΥ ΙΣΧΥΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΗΘΩΡΑ ΤΟΥ ΚΛΑΔΟΥ ΔΗΛΑΔΗΞ ΤΩΝ ΤΡΑΠΕΖΩΝ.

ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΑΕΙ ΞΕΚΙΝΑΣ ΑΠΟ 5 ΚΛΙΜΑΚΙΟ

ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΜΑΣΤΕΡ ΑΠΟ ΤΟ 8 ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ.

efi_sym
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 14, 2008 10:56 am

Δημοσίευσηαπό efi_sym » Κυρ Νοέμ 16, 2008 11:34 am

Ναι αλλά εγώ όταν έκανα την αίτηση στον ΑΣΕΠ ήμουν ΔΕ και μετά απέκτησα πτυχίο. Τώρα με καλέσαν κι εγώ έχω ένα μήνα το πτυχίο χωρίς να έχω ορκιστεί. Σύμφωνα με τον κώδικα πάντως η οκταετία γίνεται όταν κάποιος έχει το πτυχίο κατά το χρόνο υποβολής της αίτησης και μπει ως ΔΕ. Η ΑΤΕ δεν κοιτάζει αυτή τη σημαντική διαφορά;

Litsaki
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 25, 2005 10:06 am

Δημοσίευσηαπό Litsaki » Κυρ Νοέμ 16, 2008 12:09 pm

Μην μπερδεύεσαι με το δημοσιοϋπαλληλικό κώδικα. Στα ΝΠΙΔ όπως είναι η ΑΤΕ ισχύει ο κανονισμός εργασίας ή, αν δεν υπάρχει, τότε ισχύει η επιχειρησιακή σ.σ.ε. ή η κλαδική σ.σ.ε. (των τραπεζών). Ενημερώσου για τον κανονισμό εργασίας και ρώτα αυτό που σ'ενδιαφέρει στη διεύθυνση προσωπικού, θα σου απαντήσουν

efi_sym
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 14, 2008 10:56 am

Δημοσίευσηαπό efi_sym » Κυρ Νοέμ 16, 2008 1:10 pm

Κατάλαβα, ευχαριστώ πολύ. Κοίταξα για την επιχειρησιακή σσε. Δεν βρήκα κάτι που να αναφέρεται ακριβώς στην περίπτωσή μου, οπότε μάλλον θα πρέπει να απευθυνώ στο προσωπικό. Αυτή τη στιγμή μπαίνω στη διαδικασία να κάνω κατάταξη για δεύτερο πτυχίο κι ελπίζω κάποιο από τα δυο να αναγνωριστεί νωρίτερα. Η αγωνία μου αφορά κυρίως στην εξέλιξη και όχι τόσο σε μισθολογικά θέματα καθώς αγωνίστηκα αρκετά για το πτυχίο, τέλειωσα στα 4 έτη ακριβώς και μάλιστα με άριστα. Χρειάζομαι τις γνώσεις σας σε τέτοια θέματα γιατί θα ήθελα να είμαι ενήμερη και προετοιμασμένη απέναντι στην απάντησή τους. Κι επειδή το ζήτημα είναι λεπτό, ίσως υπάρχει κάποιος τρόπος να διεκδικήσω κάτι καλύτερο.

ΓΑΡΔΟΥΜΠΑΣ
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 716
Εγγραφή: Παρ Δεκ 22, 2006 12:36 pm

Δημοσίευσηαπό ΓΑΡΔΟΥΜΠΑΣ » Κυρ Νοέμ 16, 2008 1:58 pm

efi_sym έγραψε:Κατάλαβα, ευχαριστώ πολύ. Κοίταξα για την επιχειρησιακή σσε. Δεν βρήκα κάτι που να αναφέρεται ακριβώς στην περίπτωσή μου, οπότε μάλλον θα πρέπει να απευθυνώ στο προσωπικό. Αυτή τη στιγμή μπαίνω στη διαδικασία να κάνω κατάταξη για δεύτερο πτυχίο κι ελπίζω κάποιο από τα δυο να αναγνωριστεί νωρίτερα. Η αγωνία μου αφορά κυρίως στην εξέλιξη και όχι τόσο σε μισθολογικά θέματα καθώς αγωνίστηκα αρκετά για το πτυχίο, τέλειωσα στα 4 έτη ακριβώς και μάλιστα με άριστα. Χρειάζομαι τις γνώσεις σας σε τέτοια θέματα γιατί θα ήθελα να είμαι ενήμερη και προετοιμασμένη απέναντι στην απάντησή τους. Κι επειδή το ζήτημα είναι λεπτό, ίσως υπάρχει κάποιος τρόπος να διεκδικήσω κάτι καλύτερο.


EXV THN ENTYPVSH OTI EFOSON EKANES OS DE 8A STO ANAGNORISOUN META APO 8 ETI.

efi_sym
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 14, 2008 10:56 am

Δημοσίευσηαπό efi_sym » Κυρ Νοέμ 16, 2008 2:18 pm

Εκανα ως ΔΕ γιατί ήμουν ΔΕ όταν έκανα την αίτηση στον ΑΣΕΠ. Δεν είχα πτυχίο. Τώρα το πήρα. Η 8ετία για το δημόσιο ισχύει για να μη δίνουν οι ΠΕ ως ΔΕ. Και αυτό το κατανοώ. Αν το πτυχίο το έπαιρνα μετά το διορισμό δεν θα είχα πρόβλημα προφανώς. Πέρα από αυτό, γνωρίζει κανείς τι γίνεται αν κάνω κατάταξη και πάρω 2ο πτυχίο μετά το διορισμό; Θα αναγνωριστεί αυτό ή πάλι θα έχω τυπικά προσόντα και καμία αναγνώριση; Τι συμβαίνει στις ΝΠΙΔ σε αυτή την περίπτωση;

Astram
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τετ Αύγ 29, 2007 1:33 pm

Δημοσίευσηαπό Astram » Δευ Νοέμ 17, 2008 1:13 am

efi_sym να ρίξω μια τρελή ιδέα????

Μπορείς παραιτηθείς τώρα και ξαναπάρεις μέρος στην καιρνούργια προκύρηξη ως ΠΕ?????

Μήπως όμως αφού παραιτηθείς η ΑΤΕ δεν σε ξαναπροσλαμβάνει?????

efi_sym
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 14, 2008 10:56 am

Δημοσίευσηαπό efi_sym » Δευ Νοέμ 17, 2008 9:01 am

Το σκέφτηκα κι εγώ αυτό αλλά νομίζω ότι αν παραιτηθώ δεν γίνεται. Δεν θέλω να το ρισκάρω έτσι όπως έχουν τα πράγματα τώρα στην αγορά εργασίας. Και δεν είναι που βιάζομαι τόσο να αναγνωριστεί το πτυχίο, απλά η οκταετία είναι πολλά. Αν ήταν 3-4 χρόνια δεν θα με ένοιαζε ιδιαίτερα, θα το δεχόμουν. Απλά επειδή σκοπεύω να συνεχίσω τις σπουδές μου θα ήθελα να ξέρω τι γίνεται με την αναγνώριση τίτλων. Θα ναι άδικα να έχω πτυχία και μεταπτυχιακά και να μην μπορώ να τα αξιοποιήσω.

Αν δεν παραιτηθώ και δουλεύω κανονικά, μπορώ να συμμετάσχω σε άλλους διαγωνισμούς όπως σε αυτόν της ΑΤΕ ή σε άλλους του Δημοσίου, και αν περάσω (πράγμα δύσκολο ως απίθανο δηλαδή) να πάω από τη μια θέση στην άλλη; Να συμμετάσω πλέον στην κατηγορία μου. Κάτι σαν μετάταξη πάλι. Γνωρίζει κανείς;

PETER80
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 22, 2008 1:19 pm

Δημοσίευσηαπό PETER80 » Δευ Νοέμ 17, 2008 9:07 am

efi_sym έγραψε:Το σκέφτηκα κι εγώ αυτό αλλά νομίζω ότι αν παραιτηθώ δεν γίνεται. Δεν θέλω να το ρισκάρω έτσι όπως έχουν τα πράγματα τώρα στην αγορά εργασίας. Και δεν είναι που βιάζομαι τόσο να αναγνωριστεί το πτυχίο, απλά η οκταετία είναι πολλά. Αν ήταν 3-4 χρόνια δεν θα με ένοιαζε ιδιαίτερα, θα το δεχόμουν. Απλά επειδή σκοπεύω να συνεχίσω τις σπουδές μου θα ήθελα να ξέρω τι γίνεται με την αναγνώριση τίτλων. Θα ναι άδικα να έχω πτυχία και μεταπτυχιακά και να μην μπορώ να τα αξιοποιήσω.

Αν δεν παραιτηθώ και δουλεύω κανονικά, μπορώ να συμμετάσχω σε άλλους διαγωνισμούς όπως σε αυτόν της ΑΤΕ ή σε άλλους του Δημοσίου, και αν περάσω (πράγμα δύσκολο ως απίθανο δηλαδή) να πάω από τη μια θέση στην άλλη; Να συμμετάσω πλέον στην κατηγορία μου. Κάτι σαν μετάταξη πάλι. Γνωρίζει κανείς;


Γνωρίζει κανέις αν κάποιος προσληφθεί την ΑΤΕ σαν ΤΕ με ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ τι μισθό περίπου πέρνει?

Και πόσο αυξάνεται ανα έτη?

Ευχαριστώ.

efi_sym
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 14, 2008 10:56 am

Δημοσίευσηαπό efi_sym » Δευ Νοέμ 17, 2008 9:24 am

Νομίζω οι αυξήσεις αναφέρονται στην επιχειρησιακή ΣΣΕ της ΑΤΕ . Ο μισθός δεν γνωρίζω. Μάλλον υπολογίζεται ως βασικό μισθός + επιδόματα για διάφορους τίτλους αλλά και τη θέση.

Το μεταπτυχιακό το αναγνωρίζουν σε αυτή την κατηγορία; Η ανήκει στην ΠΕ;


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες