Προσαύξηση Εμπειρίας στην 8Κ/2008

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
annoulaki
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό annoulaki » Παρ Νοέμ 14, 2008 1:58 am

"Ειδικές περιπτώσεις
β. Έρευνα ή συμμετοχή σε ερευνητικά κέντρα ή προγράμματα.
Η έρευνα ή η συμμετοχή σε ερευνητικά κέντρα ή προγράμματα μπορεί να ληφθεί ως χρόνος εμπειρίας υπό
την απαραίτητη προϋπόθεση ότι ο επικεφαλής του κέντρου ή του προγράμματος θα χορηγήσει βεβαίωση, στην
οποία θα αναφέρεται λεπτομερώς το αντικείμενο έρευνας και η διάρκεια του συγκεκριμένου προγράμματος, ο
χρόνος συμμετοχής του υποψηφίου, η ειδικότερη ενασχόλησή του με το αντικείμενό του και η συμβολή του στην
περάτωση του προγράμματος, καθώς και η συμβατική σχέση με την οποία συνδεόταν με το φορέα που εκτέ−
λεσε το πρόγραμμα. Είναι αυτονόητο ότι τα ανωτέρω ισχύουν εφόσον ο υποψήφιος κατά τη διάρκεια της συμ−
μετοχής του κατείχε τον απαιτούμενο από την προκήρυξη βασικό τίτλο σπουδών ή άδεια άσκησης επαγγέλμα−
τος, όπου αυτή απαιτείται.
δ. Προγράμματα STAGE
Ως χρόνος εμπειρίας θεωρείται και η συμμετοχή στα προγράμματα απόκτησης εργασιακής εμπειρίας STAGE
του Ο.Α.Ε.Δ. (παρ. 8 άρθρο 24 Ν.3200/2003). Η σχετική βεβαίωση εκδίδεται από τον ΟΑΕΔ – Τοπική Υπηρεσία Προ−
γραμμάτων STAGE (Λεωφ. Τατοϊου 125 & Λύρα 140, Κηφισιά) από την οποία πρέπει να προκύπτει το είδος και η
χρονική διάρκεια του προγράμματος."

Γενικά κάθε προκυρηξη εχει στις ειδικες περιπτώσεις εμπειρια στην ερευνητικα προγραμματα. Εντάσσομαι σαθτην την περιπτωση καθως εργαζομουν σε ερευνητικο φορεα Ν.Π.ΙΔ που υπαγεται στο δημοσιο.
1. Εκανα αιτηση στην 6κ και δεν μου μετρησαν την εμπριρια αυτη καθώς δεν ηταν τραπεζικη. Πηρανε ομώς μια γνωστη μου που ειχε εμπειρια απο stage σε εναν δημο ασχετη με τραπεζικη εμπειρια. Δεν θα επρεπε να μου την μετρησουν και σε μενα καθως και οι 2 ειναι ειδικες περιπτωσεις??
2. Εφοσον ειχα εμπειρα πανω απο 24 μήνες συατον τον φορεα δεν θα πρεπε να μου μετρησουν και προσαυξηση 50%???

Σας παρακαλω βοηθηστε οσοι/οσες μπορειτε.
Ευχαριστω

npir
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Re: Προσαύξηση Εμπειρίας στην 8Κ/2008

Δημοσίευσηαπό npir » Παρ Νοέμ 14, 2008 3:02 am

sa έγραψε:
grad0482 έγραψε:
G.D. έγραψε:
grigoris έγραψε:Μιά μικρή λεπτομέρεια..

Η 8Κ/2008 εκδόθηκε στις 16/10/2008.
Έως τις 17/11/2008 υποβάλλονται αιτήσεις.

Τα μόρια της προυπηρεσίας μετράνε έως την ημερομηνία έκδοσης της προκήρυξης; Όχι έως την ημέρα της καταληκτικής ημερομηνίας;Ο μήνας της προυπηρεσίας από 16/10/2008 έως 17/11/2008 χάνεται;

Τα μόρια της προυπηρεσίας μετράνε μέχρι την ημέρα που αναγράφεται πάνω στη βεβαίωση του ασφαλιστικού φορέα. Άρα φρόντισε να πάρεις βεβαίωση από τον ασφαλιστικό φορέα όσο πιο κοντά στις 17/11 μπορείς.

Keep walking!

Εγώ που είμαι ασφαλισμένος στο Δημόσιο από που θα πάρω την Βεβαίωση. Που βρίσκεται ο ασφαλιστικός φορεάς στην Αθήνα?

ευχαριστώ
Γιάννης

apo ton forea sou tha pareis bebeosh kai arkei auto gia tous dhmosious upallhlous

εκτος απο τη βεβαιωση του φορεα χρειαζεται και την υπευθυνη δηλωση νομιζω αποδειξης εμπειριας καθως και βεβαιωση ασφαλιστικων εισφορων.τα λεω καλα η οχι?διορθωστε με!!γιατι αν ειναι καποιος με συμβαση εργου στο δημοσιο δεν σημαινει οτι ειναι ελευθερος επαγγελματιας και πρπει να καταθεσει τα παραπανω εκτος απο βεβαιωση του φορεα?η βεβαιωση του φορεα δινεται για να παρει την προσαυξηση αν εχει 24 μηνες και ανω γιαυτο δινεται νομιζω.επισης πρεπει να βαλει και στα κουτακια τους μηνες εμπειριας εκει που λεει στην αιτηση την προσαυξηση,σε αυτα τα κουτακια εννοω και οχι στα πιο πανω κουτακια που βαζουν οι αλλοι τους μηνες εμπειριας χωρις προσαυξηση.αυτα θα τα αφησεις κενα.
αν κανω καποιο λαθος παρακαλω διορθωστε με!!!

npir
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό npir » Παρ Νοέμ 14, 2008 2:40 pm

npir έγραψε:
sa έγραψε:
grad0482 έγραψε:
G.D. έγραψε:
grigoris έγραψε:Μιά μικρή λεπτομέρεια..

Η 8Κ/2008 εκδόθηκε στις 16/10/2008.
Έως τις 17/11/2008 υποβάλλονται αιτήσεις.

Τα μόρια της προυπηρεσίας μετράνε έως την ημερομηνία έκδοσης της προκήρυξης; Όχι έως την ημέρα της καταληκτικής ημερομηνίας;Ο μήνας της προυπηρεσίας από 16/10/2008 έως 17/11/2008 χάνεται;

Τα μόρια της προυπηρεσίας μετράνε μέχρι την ημέρα που αναγράφεται πάνω στη βεβαίωση του ασφαλιστικού φορέα. Άρα φρόντισε να πάρεις βεβαίωση από τον ασφαλιστικό φορέα όσο πιο κοντά στις 17/11 μπορείς.

Keep walking!

Εγώ που είμαι ασφαλισμένος στο Δημόσιο από που θα πάρω την Βεβαίωση. Που βρίσκεται ο ασφαλιστικός φορεάς στην Αθήνα?

ευχαριστώ
Γιάννης

apo ton forea sou tha pareis bebeosh kai arkei auto gia tous dhmosious upallhlous

εκτος απο τη βεβαιωση του φορεα χρειαζεται και την υπευθυνη δηλωση νομιζω αποδειξης εμπειριας καθως και βεβαιωση ασφαλιστικων εισφορων.τα λεω καλα η οχι?διορθωστε με!!γιατι αν ειναι καποιος με συμβαση εργου στο δημοσιο δεν σημαινει οτι ειναι ελευθερος επαγγελματιας και πρεπει να καταθεσει τα παραπανω εκτος απο βεβαιωση του φορεα?η βεβαιωση του φορεα δινεται για να παρει την προσαυξηση αν εχει 24 μηνες και ανω γιαυτο δινεται νομιζω.
επισης πρεπει να βαλει και στα κουτακια τους μηνες εμπειριας εκει που λεει στην αιτηση την προσαυξηση,σε αυτα τα κουτακια εννοω και οχι στα πιο πανω κουτακια που βαζουν οι αλλοι τους μηνες εμπειριας χωρις προσαυξηση.αυτα θα τα αφησεις κενα.
αν κανω καποιο λαθος παρακαλω διορθωστε με!!!

γι αυτο που ρωτησα ξερει κανεις κατι???

παντως μου φαινεται κουφο με μια απλη βεβαιωση απο τον υπευθυνο του προγραμματος να δινεται ετσι μια προσαυξηση τη στιγμη που δεν καλυπτεται απο ασφαλιστικες εισφορες.

και κατι αλλο που δεν το ειχα σκεφτει,εκει που εχει τα κουτακια στην αιτηση κατω απο τη σειρα προτιμησεων βαζει καποιος τους μηνες οταν εχει προσαυξηση ή βαζει τους μηνες και εκει αλλα και στα πιο κατω κουτακια που αναφερει διπλα στα κουτακια την προσαυξηση????

λεπτομερειες μεν σημαντικες δε...

mariadch
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό mariadch » Παρ Νοέμ 14, 2008 5:24 pm

γι αυτο που ρωτησα ξερει κανεις κατι???

παντως μου φαινεται κουφο με μια απλη βεβαιωση απο τον υπευθυνο του προγραμματος να δινεται ετσι μια προσαυξηση τη στιγμη που δεν καλυπτεται απο ασφαλιστικες εισφορες.

και κατι αλλο που δεν το ειχα σκεφτει,εκει που εχει τα κουτακια στην αιτηση κατω απο τη σειρα προτιμησεων βαζει καποιος τους μηνες οταν εχει προσαυξηση ή βαζει τους μηνες και εκει αλλα και στα πιο κατω κουτακια που αναφερει διπλα στα κουτακια την προσαυξηση????

λεπτομερειες μεν σημαντικες δε...[/quote]

Αν είσαι με συμβαση εργου στο δημόσιο θα πάρεις βεβαίωση από τον ασφαλιστικό φορέα (ΤΕΒΕ). θα συμπληρώσεις την υπεύθυνη δηλωση απόδειξης εμπειρίας (εντυπο ασεπ) και αντίγραφο της συμβασης που εχεις υπογράψει.
Στην αίτηση και στα δυο κουτακια θα βάλεις τους μήνες της εμπειρίας όταν η εμπειρία είναι στο δημόσιο (και παίρνει προσαύξηση). Αν δεν είναι στο δημόσιο τότε μόνο στο πάνω κουτάκι γράφεις τους μήνες

npir
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό npir » Παρ Νοέμ 14, 2008 11:35 pm

mariadch έγραψε:γι αυτο που ρωτησα ξερει κανεις κατι???

Αν είσαι με συμβαση εργου στο δημόσιο θα πάρεις βεβαίωση από τον ασφαλιστικό φορέα (ΤΕΒΕ). θα συμπληρώσεις την υπεύθυνη δηλωση απόδειξης εμπειρίας (εντυπο ασεπ) και αντίγραφο της συμβασης που εχεις υπογράψει.
Στην αίτηση και στα δυο κουτακια θα βάλεις τους μήνες της εμπειρίας όταν η εμπειρία είναι στο δημόσιο (και παίρνει προσαύξηση). Αν δεν είναι στο δημόσιο τότε μόνο στο πάνω κουτάκι γράφεις τους μήνες[/quote]

ευχαριστω για την απαντηση.νομιζω επιπλεον χρειαζεται και βεβαιωση απο τον φορεα στον οποιο εργαζεσαι γι αυτους που ειναι πανω απο 24 μηνες.

annoulaki
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό annoulaki » Σάβ Νοέμ 15, 2008 12:09 am

npir έγραψε:
mariadch έγραψε:γι αυτο που ρωτησα ξερει κανεις κατι???

Στην αίτηση και στα δυο κουτακια θα βάλεις τους μήνες της εμπειρίας όταν η εμπειρία είναι στο δημόσιο (και παίρνει προσαύξηση). Αν δεν είναι στο δημόσιο τότε μόνο στο πάνω κουτάκι γράφεις τους μήνες

ευχαριστω για την απαντηση.νομιζω επιπλεον χρειαζεται και βεβαιωση απο τον φορεα στον οποιο εργαζεσαι γι αυτους που ειναι πανω απο 24 μηνες.[/quote]

Β. Όταν δεν απαιτείται άδεια άσκησης επαγγέλματος:
Για όλες τις περιπτώσεις είτε ζητείται εξειδικευμένη εμπειρία είτε όχι.
(1) Για τους μισθωτούς του δημοσίου και ιδιωτικού τομέα:
• Βεβαίωση του οικείου ασφαλιστικού φορέα, από την οποία να προκύπτει η διάρκεια της ασφάλισης.
• Χωριστή από την αίτηση υπεύθυνη δήλωση του υποψηφίου, κατά το άρθρο 8 του ν. 1599/1986, στην οποία να
δηλώνονται, επακριβώς, ο χρόνος και το είδος της εμπειρίας του καθώς και τα στοιχεία του εργοδότη, φυσικού
προσώπου ή της επωνυμίας της επιχείρησης αν πρόκειται για νομικό πρόσωπο.
Οι μισθωτοί του δημοσίου τομέα μπορούν, εναλλακτικά, αντί της βεβαίωσης του ασφαλιστικού φορέα και της
υπεύθυνης δήλωσης, να προσκομίσουν βεβαίωση του οικείου φορέα του δημοσίου τομέα, από την οποία να προ−
κύπτει και το είδος της εμπειρίας.

Παιδια εγω στελνω μονο μια βεβαιωση απο το δημοσιο φορεα μου με ολα τα στοιχεια (διαρκεια, χρονος συμβασης, αποφασεις κτλ) και γινεται δεκτη. Που γραφει για αποστολη συμβασεων πειτε μου και μενα

annoulaki
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό annoulaki » Σάβ Νοέμ 15, 2008 12:38 am

Καλα σε μενα δεν απανταει κανεις :cry:

npir
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό npir » Σάβ Νοέμ 15, 2008 1:10 am

annoulaki έγραψε:Καλα σε μενα δεν απανταει κανεις :cry:

αφορα τους ελευθερους επαγγελματιες δηλαδη αυτους που δουλευουν πχ με συμβαση εργου στο δημοσιο γιατι αυτοι κοβουν δελτια παροχης υπηρεσιων για να πληρωθουν κτλ.

dina69
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό dina69 » Σάβ Νοέμ 15, 2008 1:14 am

ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΣΥΝΘΕΤΟ ΚΑΛΗ ΜΟΥ.ΣΤΕΙΛΕ ΜΑΙΛ ΣΤΟ ΑΣΕΠ.ΑΠΑΝΤΑΝΕ ΣΕ 3 ΤΟ ΠΟΛΥ 5 ΜΕΡΕΣ.ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΠΤΑ ΚΑΙ ΣΑΦΩΣ ΑΠΑΝΤΗΜΕΝΑ.

npir
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό npir » Σάβ Νοέμ 15, 2008 1:39 am

dina69 έγραψε:

ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΣΥΝΘΕΤΟ ΚΑΛΗ ΜΟΥ.ΣΤΕΙΛΕ ΜΑΙΛ ΣΤΟ ΑΣΕΠ.ΑΠΑΝΤΑΝΕ ΣΕ 3 ΤΟ ΠΟΛΥ 5 ΜΕΡΕΣ.ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΠΤΑ ΚΑΙ ΣΑΦΩΣ ΑΠΑΝΤΗΜΕΝΑ.

ε οχι και συνθετο,της απαντησα....:)
το λεει μεσα και η προκηρυξη...

dina69
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό dina69 » Σάβ Νοέμ 15, 2008 1:59 am

npir έγραψε:
dina69 έγραψε:

ΑΠΑΝΤΟΥΣΑΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΩΡΑ ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΜΠΗΚΕ Η ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΡΩΤΑ.ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΓΙΑ ΤΙ ΕΠΡΟΚΕΙΤΟ ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕ.ΔΕ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΑ ΔΕΛΤΙΑ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ..ΖΗΤΑΕΙ ΜΟΝΟ ..ΤΙ ΣΥΜΒΑΤΙΚΗ ΣΧΕΣΗ ΕΙΧΕ Ο ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ..

npir
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό npir » Σάβ Νοέμ 15, 2008 9:47 pm

dina69 έγραψε:
npir έγραψε:
dina69 έγραψε:

ΑΠΑΝΤΟΥΣΑΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΩΡΑ ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΜΠΗΚΕ Η ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΡΩΤΑ.ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΓΙΑ ΤΙ ΕΠΡΟΚΕΙΤΟ ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕ.ΔΕ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΑ ΔΕΛΤΙΑ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ..ΖΗΤΑΕΙ ΜΟΝΟ ..ΤΙ ΣΥΜΒΑΤΙΚΗ ΣΧΕΣΗ ΕΙΧΕ Ο ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ..

οταν καποιος ειναι μισθωτος στο δημοσιο θελει βεβαιωση του φορεα,γιατι μισθωτος εννοει οτι εχει ενσημο δηλαδη ικα.

οταν καποιος ειναι με συμβαση εργου δηλαδη τεβε θελει να στειλεις την συμβαση ή δελτια παροχης υπηρεσιων,βεβαιωση του τεβε και αν επικαλεστεις και προσαυξηση δηλαδη εισαι πανω απο 24 μηνες χρειαζεται κ βεβαιωση του φορεα στον οποιο εργαζεσαι.
αυτα εχω διαβασει απο την προκηρυξη.......
αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος.
ευχαριστω.

npir
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό npir » Σάβ Νοέμ 15, 2008 9:49 pm

υποσημειωση: απλα εκανα τον διαχωρισμο μεταξυ μισθωτου και ελευθερου επαγγελματια.ο συμβασιουχος εργου ειναι ελευθερος επαγγλεματιας και ας εργαζεται στο δημοσιο.ετσι τον αποκαλουν.δεν ειναι μισθωτος γιατι δεν εχει ικα αλλα τεβε.
νομιζω εκει μπερδευτηκε η κοπελα.

Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 6 επισκέπτες