Προϋπηρεσία στο στρατό

Εκπαίδευση σε Πρωτοβάθμια, Δευτεροβάθμια, Πανεπιστήμια, ΑΕΙ, Δια βίου μάθηση. Εργασιακά σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα.
legacy
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1198
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 18, 2008 1:52 pm

Δημοσίευσηαπό legacy » Δευ Σεπ 14, 2009 3:05 pm

Kalhspera

Emena to "typou A" anaferei analitika to diastima poy ypiretisa (18 mhnes) kai thn idikotita poy eixa sto strato (ODIGOS). Den mporo na to diloso os proipiresia gia theseis DE odhgon?

teris
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Τετ Αύγ 19, 2009 9:32 pm

Δημοσίευσηαπό teris » Δευ Σεπ 14, 2009 8:11 pm

[quote="vgogan"]Αν πάει κάποιος στην μονάδα που υπηρέτησε και έχει περάσει πολύς καιρός και δεν υπάρχει κάποιος γνωστός για να τον βοηθήσει στην χορήγηση του πιστοποιητικού, μπορεί να ζητήσει να ανατρέξουν στο βιβλίων ημερήσιων διαταγών της περιόδου που υπηρετούσε στη μονάδα, τα βιβλία φυλάσσονται στο αρχείο και δεν τα πετάνε. Κάθε μονάδα έχει βιβλίο ημερήσιων διαταγών στο οποίο καθημερινά καταγράφονται τα πάντα, ποιος πήρε άδεια (τι άδεια πήρε, πόσες μέρες,κτλ), ποιος τιμωρήθηκε, ποιος ανέλαβε ποια καθήκοντα, ποιος απολύθηκε,ποιος παρουσιάστηκε στη μονάδα και γενικά τα πάντα με όλες τις λεπτομέρειες. Αν έχει κλείσει η μονάδα τα βιβλία λογικά κάπου καταλήγουν, πιθανότατα στο αρχηγείο του όπλου ή σώματος στο οποίο ανήκε η μονάδα. Σε αυτή την περίπτωση μια ερώτηση στο πλησιέστερο στρατολογικό γραφείο νομίζω θα βοηθήσει.[/quote]
Δυστυχως δεν νομιζω να καταφερω τιποτα!Στις μοναδες μου οι αρμοδιοι ειναι καθετοι και μου το αποκλεισαν,ενω στην Στρατολογια λενε οτι δεν ειναι αρμοδιοι!Μηπως πρεπει να ψαξω τους μοιραρχους που τωρα βρισκονται σε αλλες μοναδες?Δεν ξερω τι αλλο πρεπει να κανω!15 μηνες ειναι και αδικο να μην τα καταφερω.
Ευχαριστω και παλι για τον χρονο σου και για την βοηθεια σου

Ploutonas
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 29, 2017 11:59 pm

Re: Προϋπηρεσία στο στρατό

Δημοσίευσηαπό Ploutonas » Παρ Ιουν 30, 2017 12:12 am

Πήγα σήμερα στην μονάδα απόλυσης μου ο ΑΣΕΠ με παρότρυνε μετά από τηλεφωνική ερώτηση να πάω στην μονάδα και να ζητήσω βεβαίωση καθηκόντων.
Πήγα και με κορόιδευαν, "άμα θέλω" "και εάν" "και ίσως" "και θέλω κέρασμα" "η γυναίκα μου έκανε αίτηση μην του την δώσεις" και διάφορα τέτοια, εντωμεταξύ άφαντος ο διοικητής, αλε ρετουρ, περίμενα από το πρωί μέχρι της 1 το μεσημέρι, άφησα την στρατολογική κατάσταση και τους είπα εάν έρθει, όταν έρθει να το υπογράψει και θα περνούσα αργότερα να το έπαιρνα από τον επόπτη, μου είπαν "μπορεί να στο υπογράψει, μπορεί και όχι"... Τελικά αρνήθηκε να μου το υπογράψει.
Τους έκανα καταγγελία στον συνήγορο μήπως και το πάρω για μελλοντική χρήση, στης τρέχων αίτησης απλά έχασα 40 μόρια +50%.

mylw
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 569
Εγγραφή: Πέμ Απρ 05, 2007 5:28 pm

Re: Προϋπηρεσία στο στρατό

Δημοσίευσηαπό mylw » Παρ Ιουν 30, 2017 1:46 pm

Ploutonas έγραψε:Πήγα σήμερα στην μονάδα απόλυσης μου ο ΑΣΕΠ με παρότρυνε μετά από τηλεφωνική ερώτηση να πάω στην μονάδα και να ζητήσω βεβαίωση καθηκόντων.
Πήγα και με κορόιδευαν, "άμα θέλω" "και εάν" "και ίσως" "και θέλω κέρασμα" "η γυναίκα μου έκανε αίτηση μην του την δώσεις" και διάφορα τέτοια, εντωμεταξύ άφαντος ο διοικητής, αλε ρετουρ, περίμενα από το πρωί μέχρι της 1 το μεσημέρι, άφησα την στρατολογική κατάσταση και τους είπα εάν έρθει, όταν έρθει να το υπογράψει και θα περνούσα αργότερα να το έπαιρνα από τον επόπτη, μου είπαν "μπορεί να στο υπογράψει, μπορεί και όχι"... Τελικά αρνήθηκε να μου το υπογράψει.
Τους έκανα καταγγελία στον συνήγορο μήπως και το πάρω για μελλοντική χρήση, στης τρέχων αίτησης απλά έχασα 40 μόρια +50%.

Δε θέλω να σε απογοητεύσω αλλά η προσαύξηση του 50% έχει καταργηθεί εδώ και πολλά χρόνια.

oaee
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: Τρί Σεπ 10, 2013 1:28 pm

Re: Προϋπηρεσία στο στρατό

Δημοσίευσηαπό oaee » Σάβ Φεβ 24, 2018 5:01 pm

[quote="mylw"][quote="Ploutonas"]Πήγα σήμερα στην μονάδα απόλυσης μου ο ΑΣΕΠ με παρότρυνε μετά από τηλεφωνική ερώτηση να πάω στην μονάδα και να ζητήσω βεβαίωση καθηκόντων.
Πήγα και με κορόιδευαν, "άμα θέλω" "και εάν" "και ίσως" "και θέλω κέρασμα" "η γυναίκα μου έκανε αίτηση μην του την δώσεις" και διάφορα τέτοια, εντωμεταξύ άφαντος ο διοικητής, αλε ρετουρ, περίμενα από το πρωί μέχρι της 1 το μεσημέρι, άφησα την στρατολογική κατάσταση και τους είπα εάν έρθει, όταν έρθει να το υπογράψει και θα περνούσα αργότερα να το έπαιρνα από τον επόπτη, μου είπαν "μπορεί να στο υπογράψει, μπορεί και όχι"... Τελικά αρνήθηκε να μου το υπογράψει.
Τους έκανα καταγγελία στον συνήγορο μήπως και το πάρω για μελλοντική χρήση, στης τρέχων αίτησης απλά έχασα 40 μόρια +50%.[/quote]
Δε θέλω να σε απογοητεύσω αλλά η προσαύξηση του 50% έχει καταργηθεί εδώ και πολλά χρόνια.[/quote]
Τελικά την πήρες;;


Επιστροφή σε “ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης