"Μέντορας" και Εκπαίδευση στην Υπηρεσία

Εκπαίδευση σε Πρωτοβάθμια, Δευτεροβάθμια, Πανεπιστήμια, ΑΕΙ, Δια βίου μάθηση. Εργασιακά σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα.
Tika2023
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ Σεπ 20, 2023 3:18 pm

"Μέντορας" και Εκπαίδευση στην Υπηρεσία

Δημοσίευσηαπό Tika2023 » Δευ Ιαν 29, 2024 11:08 pm

Καλησπέρα!

Ψάχνοντας νωρίτερα για το θέμα της εκπαίδευσης των νεοδιοριζόμενων υπαλλήλων, έπεσα πάνω σε κάποια άρθρα τα οποία έλεγαν πως από το 2024 αναμένεται ο θεσμός του "Μέντορα", κάποιου υπαλλήλου δηλαδή με πολλά έτη εμπειρίας, ο οποίος θα είναι δίπλα μας και θα μας μεταφέρει όλες τις απαραίτητες γνώσεις του.

Εγώ από τότε που διορίστηκα, δεν έχω ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ βοήθεια στα καθήκοντα που μου ανατέθηκαν, ούτε από συναδέλφους, ούτε από τον προϊστάμενό μου. Έμαθα πέντε πράγματα (για την ακρίβεια τρεις μαθηματικούς τύπους) από άτομο που εργαζόταν με οκτάμηνο και όπως ανακαλύπτω, αυτά που έμαθα ήταν και λάθος. Κανείς δεν ξέρει τίποτα! Είναι γενικό το κακό ή πάλι... έπιασα λαχείο;

Αν κάποιος βρέθηκε σε παρόμοια θέση, πώς το αντιμετώπισε και κυρίως, τι ευθύνη έχουμε για τυχόν λάθη ή παραλείψεις ως δόκιμοι υπάλληλοι; Η νομοθεσία σχετικά με το αντικείμενό μου (έσοδα -ΔΕ Διοικητικού) είναι αχανής που και να ασχολούμουν μόνο με τη μελέτη των νόμων, θα ήθελα τουλάχιστον έξι μήνες για να τους μελετήσω. Το καλύτερο, δε, είναι ότι για το κομμάτι αυτό, η υπηρεσία μου, μου δίνει μόνο μία ώρα την ημέρα, αφού τις υπόλοιπες ώρες απασχολούμαι σε διαφορετικό καθήκον σε άλλο γραφείο, οπότε αναγκαστικά ή αφήνω το κομμάτι αυτό πίσω και συσσωρεύονται εκκρεμότητες ή τρέχω από γραφείο σε γραφείο και κάνω λάθη, τα οποία και πληρώνω. :(

makis2022
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Παρ Αύγ 12, 2022 7:44 am

Re: "Μέντορας" και Εκπαίδευση στην Υπηρεσία

Δημοσίευσηαπό makis2022 » Τετ Ιαν 31, 2024 7:37 am

Καλημέρα

Μέντορες δεν υπάρχουν στο Δημόσιο (όπως λέει και το συγκρότημα Μαύρη Μαγιονέζα)..όλοι οι νέοι στην ίδια μοίρα είμαστε..κάνουμε λίγο απαλό ίσως με τα χρόνια έχουμε συγκεκριμένο αντικείμενο. Και όσον αφορά την γνώση σε αντικείμενα όλοι ψάχνοντας πάμε...με βάρκα την ελπίδα. Κάλως ήλθες στο Greek Δημόσιο..

Tika2023
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ Σεπ 20, 2023 3:18 pm

Re: "Μέντορας" και Εκπαίδευση στην Υπηρεσία

Δημοσίευσηαπό Tika2023 » Τετ Ιαν 31, 2024 8:40 pm

makis2022 έγραψε:Καλημέρα

Μέντορες δεν υπάρχουν στο Δημόσιο (όπως λέει και το συγκρότημα Μαύρη Μαγιονέζα)..όλοι οι νέοι στην ίδια μοίρα είμαστε..κάνουμε λίγο απαλό ίσως με τα χρόνια έχουμε συγκεκριμένο αντικείμενο. Και όσον αφορά την γνώση σε αντικείμενα όλοι ψάχνοντας πάμε...με βάρκα την ελπίδα. Κάλως ήλθες στο Greek Δημόσιο..


Aαααα!!! Τέλεια!

Και αν γίνει κάποιο λάθος, ποιος ευθύνεται; :(

makis2022
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Παρ Αύγ 12, 2022 7:44 am

Re: "Μέντορας" και Εκπαίδευση στην Υπηρεσία

Δημοσίευσηαπό makis2022 » Πέμ Φεβ 01, 2024 7:43 am

Καλημέρα και καλό μήνα.

Όπως είδες ούτε η πρώτη είσαι ούτε η τελευταία. Εγώ αυτό που κάνω είναι να ενημερώνω εγγράφως με email αυτούς που είναι πάνω από εμένα....

Dimil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2017 3:14 am

Re: "Μέντορας" και Εκπαίδευση στην Υπηρεσία

Δημοσίευσηαπό Dimil » Παρ Φεβ 02, 2024 1:46 pm

Μη το ψάχνεις, είμαι εδώ και δύο χρόνια σε δικαστήρια. Δεν έχουμε κάνει ούτε τύπου εισαγωγική εκπαίδευση που κάνουν οι λοιποί δημόσιοι υπάλληλοι, δεν με εκπαίδευσε κανένας, μπήκα κατευθείαν σε λειτουργία τμήματος με όσα μου υποδεικνυε παλαιότερος συνάδελφος χωρίς να έχω κριτήριο για το τι είναι σωστό και τι λάθος, στην πορεία αντιλαμβάνομαι ότι πολλές διαδικασίες γίνονται παρατυπίες, λανθασμένα και γενικά δεν υπάρχει μια κοινή γραμμή μεταξύ διαφορετικών δικαστηριων. Ακόμη και όταν ανέβηκα έδρα, απλά μου έδειξαν με ταχύτητα ρεκόρ δύο πράγματα και μου λένε ξεκινάς. Έχω κάνει σίγουρα πολλά ααααααα λάθη, θα κάνω ακόμη περισσότερα λαό πάνω από όλα ακόμη και σήμερα δε γνωρίζω αν όσα με έχουν μάθει είναι ορθά. Για να μην πω για τις παρατυπίες τύπου αναλαμβάνουμε ευθύνες και δουλεια δικαστών αλλά "έτσι λειτουργεί το συστημα" "δεν ήρθες εσύ να τα αλλαξεις" "έτσι δουλεύουμε χρονια τωρα". Ένα μπάχαλο... σωτηρία πουθενά

Tika2023
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ Σεπ 20, 2023 3:18 pm

Re: "Μέντορας" και Εκπαίδευση στην Υπηρεσία

Δημοσίευσηαπό Tika2023 » Δευ Φεβ 05, 2024 7:22 pm

makis2022 έγραψε:Καλημέρα και καλό μήνα.

Όπως είδες ούτε η πρώτη είσαι ούτε η τελευταία. Εγώ αυτό που κάνω είναι να ενημερώνω εγγράφως με email αυτούς που είναι πάνω από εμένα....

:D :D :D
Καλά, σώθηκες τώρα... Δύο, τρεις φορές που έκανα γραπτά αιτήματα, κλήθηκα να δώσω εξηγήσεις. Τι μου λες τώρα!

Tika2023
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ Σεπ 20, 2023 3:18 pm

Re: "Μέντορας" και Εκπαίδευση στην Υπηρεσία

Δημοσίευσηαπό Tika2023 » Δευ Φεβ 05, 2024 7:30 pm

Dimil έγραψε:Μη το ψάχνεις, είμαι εδώ και δύο χρόνια σε δικαστήρια. Δεν έχουμε κάνει ούτε τύπου εισαγωγική εκπαίδευση που κάνουν οι λοιποί δημόσιοι υπάλληλοι, δεν με εκπαίδευσε κανένας, μπήκα κατευθείαν σε λειτουργία τμήματος με όσα μου υποδεικνυε παλαιότερος συνάδελφος χωρίς να έχω κριτήριο για το τι είναι σωστό και τι λάθος, στην πορεία αντιλαμβάνομαι ότι πολλές διαδικασίες γίνονται παρατυπίες, λανθασμένα και γενικά δεν υπάρχει μια κοινή γραμμή μεταξύ διαφορετικών δικαστηριων. Ακόμη και όταν ανέβηκα έδρα, απλά μου έδειξαν με ταχύτητα ρεκόρ δύο πράγματα και μου λένε ξεκινάς. Έχω κάνει σίγουρα πολλά ααααααα λάθη, θα κάνω ακόμη περισσότερα λαό πάνω από όλα ακόμη και σήμερα δε γνωρίζω αν όσα με έχουν μάθει είναι ορθά. Για να μην πω για τις παρατυπίες τύπου αναλαμβάνουμε ευθύνες και δουλεια δικαστών αλλά "έτσι λειτουργεί το συστημα" "δεν ήρθες εσύ να τα αλλαξεις" "έτσι δουλεύουμε χρονια τωρα". Ένα μπάχαλο... σωτηρία πουθενά


Νιώθω!!! "Εκπαιδεύτηκα" από άτομο που είχαν πάρει με πρόγραμμα του ΟΑΕΔ, που είχε εκπαιδευτεί από άλλο άτομο ΙΔΟΧ, που είχε εκπαιδευτεί από άλλο ΙΔΟΧ και πάει λέγοντας. "Κληρονόμησα" 2-3 σελίδες ασυνάρτητες σημειώσεις, οι οποίες αποδεικνύονται και λάθος, ενώ από τους μόνιμους καμία βοήθεια. Για τον προϊστάμενο δε συζητάμε καν. Εν τω μεταξύ μου έχουν ανατεθεί διαφορετικά καθήκοντα για τα οποία χρειάζεται να πηγαίνω σε διαφορετικούς χώρους και είμαι πέρα - δώθε όλη μέρα. Τα λάθη φυσικά, τα πληρώνω μόνη μου αφού η μία θέση αφορά διαχείριση χρημάτων!

Πώς θα μονιμοποιηθείς χωρίς Εισαγωγική Εκπαίδευση;;;; Είναι απαραίτητη για τη μονιμοποίηση και την περαιτέρω εξέλιξή σου :!: :!: :!:

Dimil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2017 3:14 am

Re: "Μέντορας" και Εκπαίδευση στην Υπηρεσία

Δημοσίευσηαπό Dimil » Παρ Φεβ 09, 2024 7:15 am

Tika2023 έγραψε:
makis2022 έγραψε:Καλημέρα και καλό μήνα.

Όπως είδες ούτε η πρώτη είσαι ούτε η τελευταία. Εγώ αυτό που κάνω είναι να ενημερώνω εγγράφως με email αυτούς που είναι πάνω από εμένα....

:D :D :D
Καλά, σώθηκες τώρα... Δύο, τρεις φορές που έκανα γραπτά αιτήματα, κλήθηκα να δώσω εξηγήσεις. Τι μου λες τώρα!

Κι εγώ το ίδιο... τίποτα γραπτά η οδηγία...

annado
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Παρ Ιουν 26, 2015 7:41 pm

Re: "Μέντορας" και Εκπαίδευση στην Υπηρεσία

Δημοσίευσηαπό annado » Κυρ Απρ 14, 2024 7:20 pm

Γραπτά και μόνο γιατί κανένας ..μέντορας δεν θα αναλάβει ευθύνες και ειδικά όσες σπρώχνουν σε υποψήφια θύματα.
Φανφάρες μοντέρνας κοπής οι μέντορες όπως και η στοχοθεσία..
Για ποια αντικειμενικότητα και ποια αξιοκρατία μιλάνε όταν το καταφύγιο κάθε ακατάλληλου προϊσταμένου είναι η εκάστοτε διακριτική ευχέρεια και κατά την κρίση απόφαση που το διοικητικό δίκαιο του χορηγεί, ενώ το ίδιο μιλάει για άκρα όρια και αρχή νομιμότητας και χρηστής διοίκησης;


Επιστροφή σε “ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης