Άδεια ανατροφής τέκνου πατέρα

Εκπαίδευση σε Πρωτοβάθμια, Δευτεροβάθμια, Πανεπιστήμια, ΑΕΙ, Δια βίου μάθηση. Εργασιακά σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα.
petritis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Δευ Φεβ 07, 2011 2:24 pm

Άδεια ανατροφής τέκνου πατέρα

Δημοσίευσηαπό petritis » Τρί Δεκ 19, 2023 11:11 am

Καλημέρα ! Είμαι δημόσιος υπάλληλος κ η σύζυγος μου ιδιωτική υπάλληλος.

Από την υπηρεσία μου, μου είπαν ότι δεν δικαιούμαι όλους τους 9 μήνες της άδειας ανατροφής τέκνου αλλά περίπου 6 γιατί η σύζυγος μου έκανε χρήση του μειωμένου ωραρίου της ως ισόχρονη άδεια. Δηλαδή αυτή οι μήνες θα αφαιρεθούν από την δίκη μου άδεια. Ισχύει κάτι τέτοιο ;

Η σύζυγος δεν δικαιούται την άδεια προστασίας μητρότητας επειδή είναι ταυτεκω! Έχει λάβει εκτός από την άδεια λοχείας και την ισόχρονη άδεια.

sakis82
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Παρ Μάιος 29, 2015 7:46 am

Re: Άδεια ανατροφής τέκνου πατέρα

Δημοσίευσηαπό sakis82 » Τρί Ιαν 02, 2024 10:41 am

Άποψή μου είναι να κάνεις την αίτησή σου και να αιτηθείς το πλήρες διάστημα των 9 μηνών. Αν σου απορρίψουν κάποιο διάστημα να ζητήσεις εγγράφως αιτιολόγηση, ώστε να σε ενημερώσουν σε ποια διάταξη βασίζονται. Εννοείται ότι σε κάθε απόφαση της δημόσιας διοίκησης έχεις το δικαίωμα υποβολής ένστασης αν διαφωνείς.

Ψάξε λίγο εγκυκλίους του ΥΠΕΣ και γνωμοδοτήσεις του ΝΣΚ. Σε μια από τις σχετικά πρόσφατες εγκυκλίους (elinyae.gr/sites/default/files/2021-10/19379_2021.pdf) βλέπω (σελ. 7) μια σχετική αναφορά, αλλά καταλαβαίνω ότι αφορά την περίπτωση να είναι και οι 2 γονείς δημόσιοι υπάλληλοι. Εικάζω ότι έχουν μπερδευτεί στην υπηρεσία σου και κάνουν λάθος, δε νομίζω ότι ο νόμος εξετάζει τι άδεια έχει πάρει ο ένας γονιός, αλλά έχουν περάσει αρκετά χρόνια από τότε που πήρα εγώ την αντίστοιχη άδεια και μπορεί να έχουν αλλάξει τα πράγματα.

Υποθέτω ότι αν επιμείνουν, μπορείς να καταθέσεις ερώτημα στο Υπουργείο Εσωτερικών (αν και στις εγκυκλίους γράφουν να κατατίθενται τα ερωτήματα στις δ/νσεις προσωπικού και όχι απευθείας σ' αυτούς) ή έστω να μιλήσεις τηλεφωνικά.

Αν δεν μπορέσεις να καταλήξεις κάπου μόνος σου, μπορείς να απευθυνθείς και σε κάποιον εξειδικευμένο δικηγόρο, δε νομίζω να σε χρεώσει πολλά για μια (κατά τα φαινόμενα) απλή νομική συμβουλή.

Τέλος, πάντα υπάρχει και η δυνατότητα καταγγελίας στον Συνήγορο του Πολίτη, βλέπω υπάρχουν αρκετές διαμεσολαβήσεις που αφορούν τη χορήγηση άδειας ανατροφής.


Επιστροφή σε “ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες