Αναγνώριση συνάφειας Μεταπτυχιακού στο Υπηρεσιακό

Εκπαίδευση σε Πρωτοβάθμια, Δευτεροβάθμια, Πανεπιστήμια, ΑΕΙ, Δια βίου μάθηση. Εργασιακά σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα.
Giannis6
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Αναγνώριση συνάφειας Μεταπτυχιακού στο Υπηρεσιακό

Δημοσίευσηαπό Giannis6 » Τετ Οκτ 25, 2023 6:56 pm

Καλησπέρα. Οι απορίες είναι 2 και είναι για δυνατούς γνώστες του θέματος.
α) Έστω γίνεται αναγνώριση συνάφειας μεταπτυχιακού με τίτλο "Οργανική Χημεία" σε υπάλληλο ΠΕ Διοικητικού Οικονομικού, ο οποίος ασκεί καθήκοντα καθαρά διοικητικά. Είναι νόμιμο; Από που ελέγχεται η απόφαση αυτή του Υπηρεσιακού;
β) Έστω υπάλληλος υποβάλει αίτημα στην υπηρεσία του για αναγνώριση συνάφειας Μεταπτυχιακού. Η υπηρεσία κωλυσιεργεί (πχ 6 μήνες) και δεν προωθεί το φάκελο στο Υπηρεσιακό. Είναι νόμιμο; Πόσο μπορεί δηλαδή να το καθυστερεί και τι μπορεί να κάνει ο υπάλληλος; Μπορεί ο υπάλληλος να αιτηθεί απευθείας στο Υπηρεσιακό μόνος του;

makis2022
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Re: Αναγνώριση συνάφειας Μεταπτυχιακού στο Υπηρεσιακό

Δημοσίευσηαπό makis2022 » Πέμ Οκτ 26, 2023 12:20 pm

καλησπέρα

και εγώ είναι νεοδιόριστος σε Δήμο. Είμαι εκεί 6 μήνες και ακόμα δεν έχει συνεδριάσει το υπηρεσιακό. Συνήθως συνεδριάζει 1 φορά το χρόνο....

Giannis6
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Giannis6 » Παρ Οκτ 27, 2023 5:34 pm

makis2022 έγραψε:καλησπέρα

και εγώ είναι νεοδιόριστος σε Δήμο. Είμαι εκεί 6 μήνες και ακόμα δεν έχει συνεδριάσει το υπηρεσιακό. Συνήθως συνεδριάζει 1 φορά το χρόνο....

Για το β) που λέτε, δεν καταλάβατε καλά. Δεν είναι θέμα Υπηρεσιακού. Το Υπηρεσιακό συνεδριάζει κανονικά. Το τμήμα προσωπικού της Υπηρεσίας δεν προωθεί το φάκελο στο Υπηρεσιακό!
Υπάρχουν προθεσμίες; Γνωρίζει κάποιος;

gery
Μόνιμος
Μόνιμος

Δημοσίευσηαπό gery » Παρ Οκτ 27, 2023 7:12 pm

Giannis6 έγραψε:
makis2022 έγραψε:καλησπέρα

Για το β) που λέτε, δεν καταλάβατε καλά. Δεν είναι θέμα Υπηρεσιακού. Το Υπηρεσιακό συνεδριάζει κανονικά. Το τμήμα προσωπικού της Υπηρεσίας δεν προωθεί το φάκελο στο Υπηρεσιακό!
Υπάρχουν προθεσμίες; Γνωρίζει κάποιος;

Κανονικά χρειάζεται εισήγηση από τον προϊστάμενο της υπηρεσίας του υπαλλήλου σχετικά με τη συνάφεια του μεταπτυχιακού.
Υπάρχει σχετική εισήγηση ; Αυτός θα μπορούσε να καθυστερεί με τη δικαιολογία πως θέλει να το μελετήσει.
Νομίζω πως βασικά είναι δικό του θέμα ... αν ενδιαφέρεται να υποστηρίξει τον υπάλληλό του.Βέβαια το θέμα είναι να κριθεί συναφής ο τίτλος, οπότε η μισθολογική προαγωγή μετράει από την ημερομηνία της αίτησης.

Επιστροφή σε “ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης