Γνώση νόμου

Εκπαίδευση σε Πρωτοβάθμια, Δευτεροβάθμια, Πανεπιστήμια, ΑΕΙ, Δια βίου μάθηση. Εργασιακά σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα.
annado
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Παρ Ιουν 26, 2015 7:41 pm

Γνώση νόμου

Δημοσίευσηαπό annado » Τετ Απρ 26, 2023 6:06 pm

Μονίμως ακούω τη φράση "ο υπάλληλος είναι υποχρεωμένος να γνωρίζει τον νόμο" (συγκεκριμένο νόμο που αναφέρεται σε απόφαση άσκησης ειδικών αρμοδιοτήτων) και ρωτώ:

Σε ποιό βαθμό υπάλληλος χωρίς νομική ιδιότητα είναι υποχρεωμένος να αναζητά τροποποιήσεις, καταργήσεις άρθρων και του νόμου και να ερμηνεύει τον νόμο, πέραν της λήψης γνώσης και ανάγνωσης του νόμου και εκτέλεσης αρμοδιοτήτων βάσει του αρχικού νόμου;

Που προβλέπεται ρητά η γνώση νόμου απόφασης στο βαθμό της γνώσης κάθε τροποποίησης, κατάργησης άρθρων κλπ. Επαναλαμβάνω πως μιλάμε για υπάλληλο χωρίς νομική ιδιότητα.

Το αρμόδιο τμήμα που αναφέρει τον υπάλληλο σε απόφαση με νόμο είναι υποχρεωμένο να ενημερώσει για κατάργηση απόφασης λόγω κατάργησης του νόμου και εκ νέου απόφαση;

Tika2023
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ Σεπ 20, 2023 3:18 pm

Re: Γνώση νόμου

Δημοσίευσηαπό Tika2023 » Πέμ Νοέμ 23, 2023 4:05 pm

Μόλις διορίστηκα και τραβάω τα πάνδεινα! Δεν υπάρχει άτομο να με εκπαιδεύσει και είμαι όχι στη διαδικασία μελέτης των νόμων... είμαι ακόμα στη διαδικασία συλλογής τους! Η γνώση των νόμων (γενικότερα, όχι μόνο στη δουλειά αλλά και στην προσωπική μας ζωή) προβλέπεται στο άρθρο 30 του Νέου Ποινικού Κώδικα (2019) (!!!!!!!!!!), το οποίο τιτλοφορείται "Πραγματική Πλάνη". Και θα μου πεις τι σχέση έχει ο Ποινικός Κώδικας... Ανήκει, λέει, στις Γενικές Αρχές οπότε έχει εφαρμογή και σε άλλους τομείς! Περαστικά μας! :?

annado
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Παρ Ιουν 26, 2015 7:41 pm

Re: Γνώση νόμου

Δημοσίευσηαπό annado » Σάβ Δεκ 30, 2023 9:53 pm

Η γνώση του νόμου και από στην άλλη η διακριτική ευχέρεια στην κατά το δοκούν και κατά την κρίση κάποιων ερμηνεία του...
Κοινώς ο λόγος για τον οποίο πάει κατά διαόλου δημόσιο και η χώρα...


Επιστροφή σε “ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες