Ερώτηση για ασφαλιστικά μέτρα

Εκπαίδευση σε Πρωτοβάθμια, Δευτεροβάθμια, Πανεπιστήμια, ΑΕΙ, Δια βίου μάθηση. Εργασιακά σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα.
redodin7
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 2:19 pm

Ερώτηση για ασφαλιστικά μέτρα

Δημοσίευσηαπό redodin7 » Δευ Απρ 17, 2023 12:18 pm

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους είμαι ΑΜΕΑ σε ειδικό πρόγραμμα του ΟΑΕΔ σε ΟΤΑ η σύμβαση μου σε λίγο καιρό τελειώνει και η νομοθεσία δίνει το δικαίωμα στον φορέα να μετατρέψει την σύμβαση από ορισμένου χρόνου σε αορίστου μίας και είμαι ειδική ομάδα.

Επειδή όμως όλα τα ενδεχόμενα παίζουν ήθελα να ρωτήσω τα έξεις ξέρεις κανεις ποια είναι στο περίπου τα δικαστικά έξοδα και επίσης πόσο καιρό κανει να βγει η απόφαση αν πάω δικαστικά.

Ακόμα θα ήθελα να ξέρω αν τα ασφαλιστικά μέτρα δικάζονται αμέσως, σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

dionisis1925
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2017 4:41 pm

Re: Ερώτηση για ασφαλιστικά μέτρα

Δημοσίευσηαπό dionisis1925 » Τρί Απρ 18, 2023 3:14 pm

Το καλύτερο θα ήτανε να απευθυνθείς σε έναν εργατολόγο που αναλαμβάνει τέτοιες υποθέσεις.

Τα δικαστικά έξοδα συνήθως έχουν να κάνουν με τα πόσα άτομα θέλουν να κινηθούν δικαστικώς.

Τα ασφαλιστικά είναι μια προσωρινή λύση μέχρι να εκδικαστεί η οριστική απόφαση του δικαστηρίου.

Πλέον με τον νέο νόμο του Βορίδη αν το πρωτοδικείο βγει υπέρ σου είναι αναγκασμένος ο φορέας να ασκήσει έφεση.

redodin7
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 2:19 pm

Re: Ερώτηση για ασφαλιστικά μέτρα

Δημοσίευσηαπό redodin7 » Τρί Απρ 18, 2023 4:47 pm

Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου ναι θα πάω να δω εργατολογο ψάχνω να βρώ που θα πάω ήθελα απλά γενικές πληροφορίες για να ξέρω την διαδικασία.

dionisis1925
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2017 4:41 pm

Re: Ερώτηση για ασφαλιστικά μέτρα

Δημοσίευσηαπό dionisis1925 » Τετ Απρ 19, 2023 3:16 pm

redodin7 έγραψε:Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου ναι θα πάω να δω εργατολογο ψάχνω να βρώ που θα πάω ήθελα απλά γενικές πληροφορίες για να ξέρω την διαδικασία.


Η διαδικασία είναι αυτή που σου ανέλυσα παραπάνω.

Πας σε εργατολόγο , καταθέτει στο πρωτοδικείο την αγωγή σου, αν βγει υπερ σου ο φορέας υποχρεούται πλέον να κάνει έφεση, αν το εφετείο βγει υπέρ σου τότε η σύμβαση σου θα γίνει αορίστου.

redodin7
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 2:19 pm

Re: Ερώτηση για ασφαλιστικά μέτρα

Δημοσίευσηαπό redodin7 » Παρ Απρ 21, 2023 10:30 am

Αν κάνω ασφαλιστικά μέτρα με κρατήσουν γίνει το πρώτο δικαστήριο χάσω και κάνω έφεση φεύγω ή μένω μέχρι να βγεί η οριστική.

Και επίσης αν γνωρίζεις στο περίπου πιο είναι το κόστος όχι η αμοιβή του δικηγόρου τα δικαστικά έξοδα.

dionisis1925
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2017 4:41 pm

Re: Ερώτηση για ασφαλιστικά μέτρα

Δημοσίευσηαπό dionisis1925 » Σάβ Απρ 22, 2023 12:56 pm

redodin7 έγραψε:Αν κάνω ασφαλιστικά μέτρα με κρατήσουν γίνει το πρώτο δικαστήριο χάσω και κάνω έφεση φεύγω ή μένω μέχρι να βγεί η οριστική.

Και επίσης αν γνωρίζεις στο περίπου πιο είναι το κόστος όχι η αμοιβή του δικηγόρου τα δικαστικά έξοδα.


Φεύγεις, αν κερδίσεις το εφετείο επιστρέφεις.

Το κόστος διαφέρει από εργατολόγο σε εργατολόγο και παίζουν ρόλο και τα άτομα που θα κινηθούν νομικά.

redodin7
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 2:19 pm

Re: Ερώτηση για ασφαλιστικά μέτρα

Δημοσίευσηαπό redodin7 » Δευ Απρ 24, 2023 11:21 am

Κατάλαβα, ισχύει αυτό που λένε ότι αν κερδίσεις τα ασφαλιστικά μέτρα συνήθως η απόφαση είναι θετική?

dionisis1925
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2017 4:41 pm

Re: Ερώτηση για ασφαλιστικά μέτρα

Δημοσίευσηαπό dionisis1925 » Δευ Απρ 24, 2023 5:26 pm

redodin7 έγραψε:Κατάλαβα, ισχύει αυτό που λένε ότι αν κερδίσεις τα ασφαλιστικά μέτρα συνήθως η απόφαση είναι θετική?



Όχι.

redodin7
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 2:19 pm

Re: Ερώτηση για ασφαλιστικά μέτρα

Δημοσίευσηαπό redodin7 » Τετ Απρ 26, 2023 11:59 am

Τουλάχιστον τα ασφαλιστικά μέτρα πόσο καιρό κρατάνε δηλαδή πόσο θέλει να γίνει το δικαστήριο ξέρεις, γιατί όσο έχω δουλειά καλό είναι.

dionisis1925
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2017 4:41 pm

Re: Ερώτηση για ασφαλιστικά μέτρα

Δημοσίευσηαπό dionisis1925 » Τετ Απρ 26, 2023 4:05 pm

redodin7 έγραψε:Τουλάχιστον τα ασφαλιστικά μέτρα πόσο καιρό κρατάνε δηλαδή πόσο θέλει να γίνει το δικαστήριο ξέρεις, γιατί όσο έχω δουλειά καλό είναι.


Ρωτάς πράγματα που αλλάζουν από δικαστήριο σε δικαστήριο.

Έχω δει ασφαλιστικά να κρατάνε 2 μήνες και ασφαλιστικά 5 μήνες.

Αν όντως θέλεις να το κυνηγήσεις θα έπρεπε ήδη να έχεις ψαχτεί.

redodin7
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 2:19 pm

Re: Ερώτηση για ασφαλιστικά μέτρα

Δημοσίευσηαπό redodin7 » Τετ Απρ 26, 2023 11:01 pm

Ζητάω συγνώμη γνώμη αν σε κούρασα, ψάχνω 4 εργατολογους που έχω πάρει μου είπαν δεν ασχολούνται με περιπτώσεις ΑΜΕΑ γιατί δεν ξέρουν την νομοθεσία.

dionisis1925
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2017 4:41 pm

Re: Ερώτηση για ασφαλιστικά μέτρα

Δημοσίευσηαπό dionisis1925 » Πέμ Απρ 27, 2023 3:20 pm

redodin7 έγραψε:Ζητάω συγνώμη γνώμη αν σε κούρασα, ψάχνω 4 εργατολογους που έχω πάρει μου είπαν δεν ασχολούνται με περιπτώσεις ΑΜΕΑ γιατί δεν ξέρουν την νομοθεσία.

Δεν είναι ότι με κούρασες, δεν είμαι εργατολογος για να σου απαντήσω με απόλυτη ακρίβεια. Αναζήτησε από το google , γράψε πχ δικαστικές αποφάσεις αορίστου για ΑΜΕΑ.

redodin7
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 2:19 pm

Re: Ερώτηση για ασφαλιστικά μέτρα

Δημοσίευσηαπό redodin7 » Τετ Μάιος 03, 2023 3:28 pm

dionisis1925 έγραψε:
redodin7 έγραψε:Ζητάω συγνώμη γνώμη αν σε κούρασα, ψάχνω 4 εργατολογους που έχω πάρει μου είπαν δεν ασχολούνται με περιπτώσεις ΑΜΕΑ γιατί δεν ξέρουν την νομοθεσία.

Δεν είναι ότι με κούρασες, δεν είμαι εργατολογος για να σου απαντήσω με απόλυτη ακρίβεια. Αναζήτησε από το google , γράψε πχ δικαστικές αποφάσεις αορίστου για ΑΜΕΑ.

Μίλησα με δικηγόρο και περιμένω να με πάρει πίσω έστειλα και ερώτημα στο σεπε και περιμένω απάντηση, αυτό που βρήκα εγώ στη νομοθεσία είναι ότι οι συμβάσεις ορισμένου μπορούν να γίνουν αορίστου και μετράνε σαν τοποθέτηση του 2643 και έχουν όλοι την προστασία της νομοθεσίας για ΑΜΕΑ, κοίταξα όμως την σύμβαση μου και τελικά είναι αορίστου δεν ξέρω αν έχουν κάνει κάποιο λάθος ή συμβαίνει κάτι άλλο.

Tika2023
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ Σεπ 20, 2023 3:18 pm

Re: Ερώτηση για ασφαλιστικά μέτρα

Δημοσίευσηαπό Tika2023 » Πέμ Νοέμ 23, 2023 3:55 pm

Έχει καταργηθεί αυτός ο νόμος. Απαγορεύεται η μετατροπή των συμβάσεων ορισμένου χρόνου σε αορίστου.

dionisis1925
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2017 4:41 pm

Re: Ερώτηση για ασφαλιστικά μέτρα

Δημοσίευσηαπό dionisis1925 » Σάβ Νοέμ 25, 2023 6:06 am

Tika2023 έγραψε:Έχει καταργηθεί αυτός ο νόμος. Απαγορεύεται η μετατροπή των συμβάσεων ορισμένου χρόνου σε αορίστου.


Δικαστικώς έχουν γίνει αορίστου πολλοί συμβασιούχοι ειδικά στους Δήμους.


Επιστροφή σε “ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης