Μισθός ΔΕ αντί για ΤΕ

Εκπαίδευση σε Πρωτοβάθμια, Δευτεροβάθμια, Πανεπιστήμια, ΑΕΙ, Δια βίου μάθηση. Εργασιακά σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα.
redodin7
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 2:19 pm

Μισθός ΔΕ αντί για ΤΕ

Δημοσίευσηαπό redodin7 » Παρ Δεκ 23, 2022 5:10 pm

Καλησπέρα και χρόνια πολλά,εδώ και κάποιους μήνες έχω προσληφθεί σε μία δημοτική επιχείρηση μέσω ενός προγράμματος του ΟΑΕΔ το οποίο επιδοτεί το 90% της μισθολογικής δαπάνης δηλαδή μισθό και τα ένσημα.

Επειδή δεν έχω ξαναδουλέψει στο δημόσιο σαν μισθωτός με σύμβαση ορισμένου χρόνου παρά μόνο σε κοινωφελείς δεν γνώριζα το μισθό.

Πρόσφατα όμως ανακάλυψα ότι με πληρώνουνε σαν δ.ε. εννοώ η συστατική επιστολή του ΟΑΕΔ λέει ότι πρέπει να με προσλάβουν σαν τα και για αυτό θα επιδοτούνται.

Θέλω να ρωτήσω λοιπόν πόσο είναι ο μισθός ενός ΤΕ ηλεκτρολόγου γιατί τόσο πρέπει να πληρωνομε και επίσης τι μπορώ να κάνω σε περίπτωση που αρνηθούν να μου δώσουν τα λεφτά που πρέπει.

dionisis1925
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2017 4:41 pm

Re: Μισθός ΔΕ αντί για ΤΕ

Δημοσίευσηαπό dionisis1925 » Σάβ Δεκ 24, 2022 5:11 pm

redodin7 έγραψε:Καλησπέρα και χρόνια πολλά,εδώ και κάποιους μήνες έχω προσληφθεί σε μία δημοτική επιχείρηση μέσω ενός προγράμματος του ΟΑΕΔ το οποίο επιδοτεί το 90% της μισθολογικής δαπάνης δηλαδή μισθό και τα ένσημα.

Επειδή δεν έχω ξαναδουλέψει στο δημόσιο σαν μισθωτός με σύμβαση ορισμένου χρόνου παρά μόνο σε κοινωφελείς δεν γνώριζα το μισθό.

Πρόσφατα όμως ανακάλυψα ότι με πληρώνουνε σαν δ.ε. εννοώ η συστατική επιστολή του ΟΑΕΔ λέει ότι πρέπει να με προσλάβουν σαν τα και για αυτό θα επιδοτούνται.

Θέλω να ρωτήσω λοιπόν πόσο είναι ο μισθός ενός ΤΕ ηλεκτρολόγου γιατί τόσο πρέπει να πληρωνομε και επίσης τι μπορώ να κάνω σε περίπτωση που αρνηθούν να μου δώσουν τα λεφτά που πρέπει.


Διάβασε την σύμβαση που έχεις υπογράψει.

redodin7
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 2:19 pm

Re: Μισθός ΔΕ αντί για ΤΕ

Δημοσίευσηαπό redodin7 » Δευ Δεκ 26, 2022 12:17 am

Η σύμβαση λέει ΔΕ υπάλληλος γραφείου, αλλά ο ΟΑΕΔ έδωσε συστατική για ΤΕ ηλεκτρολόγου.

Άρα είτε αλλάζουν μισθολόγιο είτε χάνουν την επιδότηση από τον ΟΑΕΔ.

dionisis1925
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2017 4:41 pm

Re: Μισθός ΔΕ αντί για ΤΕ

Δημοσίευσηαπό dionisis1925 » Δευ Δεκ 26, 2022 4:06 pm

redodin7 έγραψε:Η σύμβαση λέει ΔΕ υπάλληλος γραφείου, αλλά ο ΟΑΕΔ έδωσε συστατική για ΤΕ ηλεκτρολόγου.

Άρα είτε αλλάζουν μισθολόγιο είτε χάνουν την επιδότηση από τον ΟΑΕΔ.


ΔΕ τότε θεωρείσαι.

redodin7
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 2:19 pm

Re: Μισθός ΔΕ αντί για ΤΕ

Δημοσίευσηαπό redodin7 » Δευ Δεκ 26, 2022 7:33 pm

dionisis1925 έγραψε:
redodin7 έγραψε:Η σύμβαση λέει ΔΕ υπάλληλος γραφείου, αλλά ο ΟΑΕΔ έδωσε συστατική για ΤΕ ηλεκτρολόγου.

Άρα είτε αλλάζουν μισθολόγιο είτε χάνουν την επιδότηση από τον ΟΑΕΔ.


ΔΕ τότε θεωρείσαι.


Το ότι είμαι δε το ξέρω το θέμα είναι ότι παράνομος με έβαλαν δε αυτό λεω τόσοι ώρα έγινε μια πρόσληψη μέσω ενός προγράμματος το οποίο αναφέρει ότι έπρεπε να ημουν τε

dionisis1925
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2017 4:41 pm

Re: Μισθός ΔΕ αντί για ΤΕ

Δημοσίευσηαπό dionisis1925 » Τρί Δεκ 27, 2022 2:03 pm

redodin7 έγραψε:
dionisis1925 έγραψε:
redodin7 έγραψε:Η σύμβαση λέει ΔΕ υπάλληλος γραφείου, αλλά ο ΟΑΕΔ έδωσε συστατική για ΤΕ ηλεκτρολόγου.

Άρα είτε αλλάζουν μισθολόγιο είτε χάνουν την επιδότηση από τον ΟΑΕΔ.


ΔΕ τότε θεωρείσαι.


Το ότι είμαι δε το ξέρω το θέμα είναι ότι παράνομος με έβαλαν δε αυτό λεω τόσοι ώρα έγινε μια πρόσληψη μέσω ενός προγράμματος το οποίο αναφέρει ότι έπρεπε να ημουν τε


Να υπέγραψες παράνομη σύμβαση λίγο δύσκολο, το να ήθελε το νοσοκομείο ΔΕ και να έγινε τέτοια συμφωνία με τον ΟΑΕΔ δεν είναι απίθανο.

redodin7
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 2:19 pm

Re: Μισθός ΔΕ αντί για ΤΕ

Δημοσίευσηαπό redodin7 » Πέμ Ιαν 05, 2023 11:02 am

dionisis1925 έγραψε:
redodin7 έγραψε:
dionisis1925 έγραψε:
ΔΕ τότε θεωρείσαι.


Το ότι είμαι δε το ξέρω το θέμα είναι ότι παράνομος με έβαλαν δε αυτό λεω τόσοι ώρα έγινε μια πρόσληψη μέσω ενός προγράμματος το οποίο αναφέρει ότι έπρεπε να ημουν τε


Να υπέγραψες παράνομη σύμβαση λίγο δύσκολο, το να ήθελε το νοσοκομείο ΔΕ και να έγινε τέτοια συμφωνία με τον ΟΑΕΔ δεν είναι απίθανο.


Δεν είμαι σε νοσοκομείο σε δήμο είμαι, ξέρεις πόσα άτομα για άλλες θέσεις τους περνούν και άλλα κάνουν ειδικά σε προγράμματα όπως η κοινωφελής πχ.

Αυτό που λες αποκλείετε να ισχύει στους όρους του προγράμματος λέει ξεκάθαρα ότι η θέση που θα επιδοτηθεί θα είναι αυτή που λέει το συστατικό σημείωμα και καμία άλλη, σε περίπτωση που γίνει πρόσληψη σε άλλη θέση ή γίνει μετατροπή αργότερα στην συμβαση παύει να ισχύει επιδότηση και ότι λεφτά έχουν δωθεί πρέπει να επιστραφούν πίσω.

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: Μισθός ΔΕ αντί για ΤΕ

Δημοσίευσηαπό daredevil » Σάβ Ιαν 07, 2023 7:49 am

redodin7 έγραψε:Η σύμβαση λέει ΔΕ υπάλληλος γραφείου, αλλά ο ΟΑΕΔ έδωσε συστατική για ΤΕ ηλεκτρολόγου.

Άρα είτε αλλάζουν μισθολόγιο είτε χάνουν την επιδότηση από τον ΟΑΕΔ.


ΔΕ είσαι και σαν ΔΕ θα πληρώνεσαι . Σύμβαση σαν ΔΕ δεν υπέγραψες. ? Το νοσοκομείο ζητά ΔΕ Δiοικητικού . o Ο ΟΑΕΔ έδωσε επιστολή ΤΕ ηλεκτρολόγου γιαιτί ήσουν δηλωμένος ΤΕ ηλεκτρολόγων σωστά?

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: Μισθός ΔΕ αντί για ΤΕ

Δημοσίευσηαπό daredevil » Σάβ Ιαν 07, 2023 7:53 am

διορθωση "για την αναφορά στην λέξη νοσοκομείο" σαν ΔΕ θα πληρώνει ο Δήμος. Ο δήμος ζήτησε ΔΕ πτυχιούχους. Τώρα αν έχουμε πτυχίο ακόμα και πανεπιστημίου με μάστερ κλπ, και να είμαστε γραμμένοι στον ΟΑΕΔ, δεν λαμβάνοντια υπ´'οψιν.

redodin7
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 2:19 pm

Re: Μισθός ΔΕ αντί για ΤΕ

Δημοσίευσηαπό redodin7 » Κυρ Ιαν 08, 2023 11:36 pm

daredevil έγραψε:διορθωση "για την αναφορά στην λέξη νοσοκομείο" σαν ΔΕ θα πληρώνει ο Δήμος. Ο δήμος ζήτησε ΔΕ πτυχιούχους. Τώρα αν έχουμε πτυχίο ακόμα και πανεπιστημίου με μάστερ κλπ, και να είμαστε γραμμένοι στον ΟΑΕΔ, δεν λαμβάνοντια υπ´'οψιν.


Θα στο πω ξανά για να με καταλαβεις ο δήμος βασικά αναπτυξιακή εταιρεία που ανήκει στο δήμο ζήτησε ΤΕ ηλεκτρολόγου, η συστατική του ΟΑΕΔ έλεγε ΤΕ ηλεκτρολόγου και τελικά η σύμβαση είναι ΔΕ.

Για να επιδοτείται η σύμβαση πρέπει να είναι στην ειδικότητα που λέει η συστατικο σημείωμα, οπότε είτε θα γίνει τροποποίηση της σύμβασης είτε θα διακοπεί η επιδότηση και ότι πόσα έχουν δοθεί στην εταιρεία του δήμου θα επιστραφούν πίσω γιατί επιδοτήθηκαν για άλλη θέση από αυτή που έλεγε το συστατικό σημείωμα.

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: Μισθός ΔΕ αντί για ΤΕ

Δημοσίευσηαπό daredevil » Τετ Ιαν 18, 2023 7:14 pm

όταν παρουσιάστηκες στην υπηρεσία αυτή, υπέγραψες μια σύμβαση - ανάληψη υπηρεσίας. έχεις κρατήσει αντίγραφο ? Σου έχουν αντίγραφο χορηγήσει ?

redodin7
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 2:19 pm

Re: Μισθός ΔΕ αντί για ΤΕ

Δημοσίευσηαπό redodin7 » Παρ Ιαν 20, 2023 11:54 pm

daredevil έγραψε:όταν παρουσιάστηκες στην υπηρεσία αυτή, υπέγραψες μια σύμβαση - ανάληψη υπηρεσίας. έχεις κρατήσει αντίγραφο ? Σου έχουν αντίγραφο χορηγήσει ?

Βεβαίως υπάρχει και online στην εργάνη


Επιστροφή σε “ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες