άδεια άνευ αποδοχών στον ιδιωτικό τομέα και διορισμός στο δημόσιο

Εκπαίδευση σε Πρωτοβάθμια, Δευτεροβάθμια, Πανεπιστήμια, ΑΕΙ, Δια βίου μάθηση. Εργασιακά σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα.
alex9090
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Μάιος 11, 2022 7:38 pm

άδεια άνευ αποδοχών στον ιδιωτικό τομέα και διορισμός στο δημόσιο

Δημοσίευσηαπό alex9090 » Τετ Μάιος 11, 2022 7:59 pm

καλησπέρα,

εργάζομαι στον ιδιωτικό τομέα και δεν έχω καταλήξει πως να απαντήσω σε πρόσκληση διορισμού, που μου ήρθε πριν λίγες ημέρες, στο δημόσιο.
γνωρίζετε αν μπορώ με άδεια άνευ αποδοχών απο την εταιρία που εργάζομαι, να διοριστώ στην θέση μου και να επιστρέψω στην εταιρία, αν χρειαστεί τελικά, όταν η άδεια μου λήξει ή και νωρίτερα;
φυσικά όταν λέω να επιστρέψω εννοώ να έχω παραιτηθεί απο το δημόσιο.

ευχαριστώ!

Lefi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 05, 2021 4:14 pm

Re: άδεια άνευ αποδοχών στον ιδιωτικό τομέα και διορισμός στο δημόσιο

Δημοσίευσηαπό Lefi » Σάβ Μάιος 14, 2022 11:34 am

Το ότι θα έχετε πάρει άδεια άνευ αποδοχών δε σημαίνει ότι δε θα είσαστε εργαζόμενος στην εν λόγω εταιρεία.. Οπότε ρωτώντας με την κοινή λογική, πώς θα είσαστε εργαζόμενος στον ιδιωτικό και τον δημόσιο τομέα παράλληλα;

dionisis1925
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2017 4:41 pm

Re: άδεια άνευ αποδοχών στον ιδιωτικό τομέα και διορισμός στο δημόσιο

Δημοσίευσηαπό dionisis1925 » Κυρ Μάιος 15, 2022 9:31 am

alex9090 έγραψε:καλησπέρα,

εργάζομαι στον ιδιωτικό τομέα και δεν έχω καταλήξει πως να απαντήσω σε πρόσκληση διορισμού, που μου ήρθε πριν λίγες ημέρες, στο δημόσιο.
γνωρίζετε αν μπορώ με άδεια άνευ αποδοχών απο την εταιρία που εργάζομαι, να διοριστώ στην θέση μου και να επιστρέψω στην εταιρία, αν χρειαστεί τελικά, όταν η άδεια μου λήξει ή και νωρίτερα;
φυσικά όταν λέω να επιστρέψω εννοώ να έχω παραιτηθεί απο το δημόσιο.

ευχαριστώ!


Με το άρθρο 62 του Ν. 4808/2021 ρυθμίστηκε νομοθετικά η άδεια άνευ αποδοχών και τέθηκαν οι προϋποθέσεις χορήγησης αυτής. Η άδεια άνευ αποδοχών χορηγείται μόνο κατόπιν συμφωνίας μεταξύ εργοδότη και εργαζόμενου και απαραίτητη προϋπόθεση για τη χορήγησή της είναι να την αιτηθεί ο ίδιος ο εργαζόμενος.
Η διάρκεια της άδειας άνευ αποδοχών δεν μπορεί να υπερβεί το ένα (1) έτος, δύναται όμως να παραταθεί με νεότερη συμφωνία των μερών. Κατά τη διάρκεια της απουσίας με άδεια άνευ αποδοχών, η σύμβαση εργασίας τίθεται σε αναστολή και δεν οφείλονται ασφαλιστικές εισφορές. Τονίζεται ότι στην περίπτωση αυτή η σύμβαση εργασίας δεν λύεται, απλώς αναστέλλεται η ισχύς της και συνεπώς ο εργοδότης υποχρεούται να αποδεχθεί τις υπηρεσίες του εργαζόμενου μετά τη λήξη της άνω αδείας. Η έγγραφη συμφωνία αναρτάται στο ΠΣ ΕΡΓΑΝΗ και αντίγραφό της γνωστοποιείται στον e-efka.
Για την χορήγηση της άδειας άνευ αποδοχών, ο εργαζόμενος θα πρέπει να υποβάλει αίτηση στον εργοδότη, την οποία ο τελευταίος θα αποδεχθεί εγγράφως. Δεν νοείται και απαγορεύεται η λήψη υποχρεωτικής άδειας άνευ αποδοχών, με μονομερή απόφαση του εργοδότη

Αυτό δηλαδή που ρώτησες δεν γίνεται.

mylw
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 569
Εγγραφή: Πέμ Απρ 05, 2007 5:28 pm

Re: άδεια άνευ αποδοχών στον ιδιωτικό τομέα και διορισμός στο δημόσιο

Δημοσίευσηαπό mylw » Κυρ Μάιος 29, 2022 1:01 pm

alex9090 έγραψε:καλησπέρα,

εργάζομαι στον ιδιωτικό τομέα και δεν έχω καταλήξει πως να απαντήσω σε πρόσκληση διορισμού, που μου ήρθε πριν λίγες ημέρες, στο δημόσιο.
γνωρίζετε αν μπορώ με άδεια άνευ αποδοχών απο την εταιρία που εργάζομαι, να διοριστώ στην θέση μου και να επιστρέψω στην εταιρία, αν χρειαστεί τελικά, όταν η άδεια μου λήξει ή και νωρίτερα;
φυσικά όταν λέω να επιστρέψω εννοώ να έχω παραιτηθεί απο το δημόσιο.

ευχαριστώ!
που σας ήρθε διορισμός αν επιτρέπεται, είμαι σε παρόμοια φάση για το αν θα αποδεχτώ ή όχι


Επιστροφή σε “ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες