Διορισμός στο δημόσιο και εκπαίδευση

Εκπαίδευση σε Πρωτοβάθμια, Δευτεροβάθμια, Πανεπιστήμια, ΑΕΙ, Δια βίου μάθηση. Εργασιακά σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα.
Godric
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ Ιαν 05, 2022 7:37 am

Διορισμός στο δημόσιο και εκπαίδευση

Δημοσίευσηαπό Godric » Τρί Μαρ 15, 2022 8:04 am

Καλημέρα

έχω πτυχίο ΤΕΙ αλλά έκανα τα χαρτιά μου ως ΔΕ και σύμφωνα με τα προσωρινά είμαι διοριστέος
Για να αναγνωριστεί το ΤΕΙ (που είναι συναφές με τη θέση που μάλλον διορίζομαι) μου θα χρειαστεί 8 χρόνια για να κάνω την αίτηση και ίσως άλλα δύο μετά από τη γραφειοκρατία για να πω πως γίνομαι ΤΕ στο δημόσιο

Σκέφτομαι μήπως δώσω κατατακτήριες για κάποια άλλη σχολή (ΤΕΙ ή ΑΕΙ), συναφή ή όχι και να τελειώσω αυτήν όσο είμαι εντός δημοσίου, ώστε να αναγνωριστεί άμεσα το πτυχίο

Το θέμα είναι πως μπορεί κάποιος να πάει σε σχολή ενώ δουλεύει πρωϊνές ώρες;
Αν πάω σε ΤΕΙ θα χρειαστεί υποχρεωτικές παρουσίες και δεν ξέρω αν όλα τα εργαστήρια έχουν απογευματινά τμήματα ώστε να πηγαίνω μετά τη δουλειά
Είναι το ΑΕΙ μονόδρομος λόγω του ότι δεν έχουν υποχρεωτικές παρουσίες; (τουλάχιστον αυτό ίσχυε όταν τελειώσα το 2006 το ΤΕΙ μου)

Γενικά πως την παλεύουν οι δημόσιοι υπάλληλοι που θέλουν να τελειώσουν μια σχολή;
Ή πάνε όλοι Ανοιχτό Πανεπιστήμιο που δεν έχει σίγουρα παρουσίες;

Ευχαριστώ

dionisis1925
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2017 4:41 pm

Re: Διορισμός στο δημόσιο και εκπαίδευση

Δημοσίευσηαπό dionisis1925 » Τετ Μαρ 16, 2022 3:57 pm

Godric έγραψε:Καλημέρα

έχω πτυχίο ΤΕΙ αλλά έκανα τα χαρτιά μου ως ΔΕ και σύμφωνα με τα προσωρινά είμαι διοριστέος
Για να αναγνωριστεί το ΤΕΙ (που είναι συναφές με τη θέση που μάλλον διορίζομαι) μου θα χρειαστεί 8 χρόνια για να κάνω την αίτηση και ίσως άλλα δύο μετά από τη γραφειοκρατία για να πω πως γίνομαι ΤΕ στο δημόσιο

Σκέφτομαι μήπως δώσω κατατακτήριες για κάποια άλλη σχολή (ΤΕΙ ή ΑΕΙ), συναφή ή όχι και να τελειώσω αυτήν όσο είμαι εντός δημοσίου, ώστε να αναγνωριστεί άμεσα το πτυχίο

Το θέμα είναι πως μπορεί κάποιος να πάει σε σχολή ενώ δουλεύει πρωϊνές ώρες;
Αν πάω σε ΤΕΙ θα χρειαστεί υποχρεωτικές παρουσίες και δεν ξέρω αν όλα τα εργαστήρια έχουν απογευματινά τμήματα ώστε να πηγαίνω μετά τη δουλειά
Είναι το ΑΕΙ μονόδρομος λόγω του ότι δεν έχουν υποχρεωτικές παρουσίες; (τουλάχιστον αυτό ίσχυε όταν τελειώσα το 2006 το ΤΕΙ μου)

Γενικά πως την παλεύουν οι δημόσιοι υπάλληλοι που θέλουν να τελειώσουν μια σχολή;
Ή πάνε όλοι Ανοιχτό Πανεπιστήμιο που δεν έχει σίγουρα παρουσίες;

Ευχαριστώ
ΕΑΠ πάνε όλοι.

Godric
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ Ιαν 05, 2022 7:37 am

Re: Διορισμός στο δημόσιο και εκπαίδευση

Δημοσίευσηαπό Godric » Κυρ Μαρ 20, 2022 12:17 pm

Πολύ ακριβό δυστυχώς


Επιστροφή σε “ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης