ΜΟΝΙΜΗ ΘΕΣΗ (ΤΕ) + ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ/ΣΠΟΥΔΕΣ

Εκπαίδευση σε Πρωτοβάθμια, Δευτεροβάθμια, Πανεπιστήμια, ΑΕΙ, Δια βίου μάθηση. Εργασιακά σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα.
MaryBlueberry
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 16, 2018 11:41 am

ΜΟΝΙΜΗ ΘΕΣΗ (ΤΕ) + ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ/ΣΠΟΥΔΕΣ

Δημοσίευσηαπό MaryBlueberry » Κυρ Δεκ 05, 2021 2:15 pm

Καλησπέρα,

Είμαι απόφοιτη τμήματος Μαιευτικής (ΤΕΙ) και το 2022 σκοπεύω να δώσω κατατακτήριες για ιατρική. Αυτόν τον καιρό, εργάζομαι ως επικουρική ΤΕ και η σύμβασή μου λήγει τον Απρίλιο 2022 (άγνωστο εάν θα ανανεωθεί). Επίσης, το επόμενο διάστημα αναμένεται προκήρυξη για μόνιμες θέσεις, στην οποία σκοπεύω να λάβω μέρος και είναι αρκετό πιθανό πως θα είμαι πρώτη σε μόρια για το νοσοκομείο που ήδη εργάζομαι. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

-Εάν είμαι επιτυχής και καταφέρω να περάσω ιατρική, τι γίνεται σε περίπτωση που έχω ήδη διοριστεί σε μόνιμη θέση;

-Υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε να μπορέσω να φοιτήσω στην ιατρική, αλλα ταυτόχρονα να μη χάσω τη θέση; Γνωρίζω πως υπάρχει μακροχρόνια άδεια άνευ αποδοχών για σοβαρούς ιδιωτικούς λόγους, αλλά η φοίτηση δεν είναι ένας από αυτούς κι από όσο γνωρίζω η άδεια υπηρεσιακής εκπαίδευσης αφορά μεταπτυχιακό.

-Θα μπορούσα μήπως να ζητήσω μετάθεση/απόσπαση στην πόλη όπου θα έχω εισαχθεί στην ιατρική;

-Εάν χρειαστεί να παραιτηθώ από τη μόνιμη θέση ή αν απλά δεν αποδεχθώ τον διορισμό (αναλόγως του χρονισμού με τα αποτελέσματα των κατατακτηρίων), τι ποινή θα έχω;



Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Οποιαδήποτε πληροφορία ή συμβουλή, επιθυμητή & ευπρόσδεκτη. :)

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: ΜΟΝΙΜΗ ΘΕΣΗ (ΤΕ) + ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ/ΣΠΟΥΔΕΣ

Δημοσίευσηαπό daredevil » Σάβ Δεκ 11, 2021 3:09 pm

δες άδεια υπηρεσιακής εκπαίδευσης.


Επιστροφή σε “ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες