Μισθολογική αναβάθμιση από ΔΕ σε ΠΕ

Εκπαίδευση σε Πρωτοβάθμια, Δευτεροβάθμια, Πανεπιστήμια, ΑΕΙ, Δια βίου μάθηση. Εργασιακά σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα.
aggdo
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2021 11:28 am

Μισθολογική αναβάθμιση από ΔΕ σε ΠΕ

Δημοσίευσηαπό aggdo » Τρί Αύγ 31, 2021 12:28 pm

Είμαι εργαζόμενος ιδιωτικού δικαίου αορίστου χρόνου κατηγορίας Δ.Ε. σε ΝΠΔΔ του ευρύτερου δημοσίου τομέα. Η πρόσληψη μου έγινε στις 01/09/2009 και η μισθοδοσία μου βασίζεται στον Ν.4354/2015 που διέπει του δημοσίους υπαλλήλους.
Το έτος 2021 αποφοίτησα από ΑΕΙ και έχω αιτηθεί την μετάβαση μου στην κατηγορία Π.Ε. Βάση του Ν.4569/2018 άρθρο 44 προστίθεται στον Ν.4354/2015 στο άρθρο 25 παράγραφος 13 ως εξής: «13. Για τη μισθολογική κατάταξη στα Μ.Κ. του άρθρου 9 των υπαλλήλων που μετατάσσονται από κατώτερη σε ανώτερη κατηγορία εκπαίδευσης, λαμβάνεται υπόψη το σύνολο της υπηρεσίας που είχε διανυθεί και λαμβανόταν υπόψη για τη μισθολογική κατάταξη και εξέλιξη στα Μ.Κ. της κατώτερης εκπαιδευτικής βαθμίδας».
Όμως το Ελεγκτικό Συνέδριο με την πράξη 10/2019 κρίνει αντισυνταγματική την εφαρμογή της παραγράφου 13.
Σε συνέχεια το νομικό συμβούλιο του κράτους γνωμοδότησε με Αριθ. Γνωμοδ: 110/2020 ότι πρέπει να εφαρμόζεται το η παράγραφος 13 του άρθρου 25.
Να σημειώσω πως το αντικείμενο της εργασίας μου παραμένει ίδια από την πρόσληψη μου που έγινε με το πτυχίο που κατέχω από ΙΕΚ « Ειδικός μηχανογραφημένου λογιστηρίου» καθώς και τώρα που αποφοίτησα από το Οικονομικό Πανεπιστήμιο, σαν διοικητικός υπάλληλος στο λογιστήριο του ΝΠΔΔ.
Τελικά τι πρέπει να εφαρμοστεί; Ο νόμος του κράτους ο οποίος έχει δημοσιευτεί σε ΦΕΚ και είναι σε ισχύ ή η απόφαση του Ελεγκτικού Συνεδρίου;

Επιστροφή σε “ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες