ΑΣΠΑΙΤΕ και μόρια για ΠΕ86 και ΠΕ80

Εκπαίδευση σε Πρωτοβάθμια, Δευτεροβάθμια, Πανεπιστήμια, ΑΕΙ, Δια βίου μάθηση. Εργασιακά σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα.
milkyway
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 09, 2021 9:03 am

ΑΣΠΑΙΤΕ και μόρια για ΠΕ86 και ΠΕ80

Δημοσίευσηαπό milkyway » Παρ Ιαν 15, 2021 6:36 pm

Καλησπέρα σας,

Είμαι νέα στο Φόρουμ και θα ήθελα να αναφέρω ενα θεμα που με απασχολεί για να πάρω γνώμες τρίτων.

Αρχικά να πω ότι εργάζομαι στον ιδιωτικό τομέα 7 χρόνια. Έχω ένα πτυχίο Πληροφορικής (ΤΕΙ), ένα πτυχίο Διοίκησης Επιχειρήσεων (Πανεπιστήμιο), ένα μεταπτυχιακό στην Τραπεζική (ΕΑΠ) και ένα μεταπτυχιακό ΜΒΑ (Πανεπιστήμιο). Έχω στο μυαλό μου να κάνω κάποιο διδακτορικό σε μια ειδικότητα της αρεσκείας μου αλλά δεν το έχω αποφασίσει ακόμα. Μου αρέσει η εκπαίδευση και ίσως θα ήθελα να ξεκινήσω πρώτα απο την δευτεροβάθμια εκπαίδευση και αν μου αρέσει να προχώρησω στην τριτοβάθμια. Βέβαια οι σχολές που αποφοίτησα δεν δίνουν διδακτική επάρκεια επομένως θα χρειαστώ μετεκπαίδευση, κάτι που μου αρέσει σαν ιδέα.

Η σκέψη μου είναι η εξής:

Η επάρκεια απο ΑΣΠΑΙΤΕ θα με καλύψει στις ειδικότητες ΠΕ86 Πληροφορικής και ΠΕ80 Οικονομίας; Δηλαδή τελειώνοντας ενα κύκλο ΑΣΠΑΙΤΕ θα μπορώ να διδάξω και τις δυο ειδικότητες στη δευτεροβάθμια;

Δεύτερον, τα μόρια μου χωρίς διδακτορικό θα είναι 68 ενώ αν κάνω διδακτορικό 108 , θα έχω ελπίδες δεδομένου οτι δεν θα εχω εμπειρία;

Πόσα μόρια είναι "καλά" ; και τι απαιτείται για μόνιμο διορισμό;

Ευχαριστώ!

titig
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2018 11:51 am

Re: ΑΣΠΑΙΤΕ και μόρια για ΠΕ86 και ΠΕ80

Δημοσίευσηαπό titig » Πέμ Ιαν 28, 2021 12:24 pm

Τελειώνοντας το ΕΠΠΑΙΚ της ΑΣΠΑΙΤΕ παίρνεις διδακτική επάρκεια και μπορείς να την χρησιμοποιήσεις και στις δύο ειδικότητες.

Αναφορικά με τα μόρια διορισμού, σίγουρα με το διδακτορικό έχεις πάρα πολλές πιθανότητες, με την προϋπόθεση βέβαια ότι θα βγει προκήρυξη μονίμων θέσεων!


Επιστροφή σε “ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες