Μισθός νοσηλεύτριας α)σε ιδιωτικό τομέα, β)σε δημόσιο νοσοκομείο

Εκπαίδευση σε Πρωτοβάθμια, Δευτεροβάθμια, Πανεπιστήμια, ΑΕΙ, Δια βίου μάθηση. Εργασιακά σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα.
hariskar
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2020 6:24 pm

Μισθός νοσηλεύτριας α)σε ιδιωτικό τομέα, β)σε δημόσιο νοσοκομείο

Δημοσίευσηαπό hariskar » Τρί Δεκ 22, 2020 8:46 pm

Θα ήθελα να ρωτήσω πόσος είναι ο καθαρός μισθός+επιδόματα για νοσηλεύτρια από ΤΕΙ 37 χρονών, παντρεμένη με 2 παιδιά με 12 περίπου χρόνια προϋπηρεσίας. α)σε ιδιωτικό τομέα, β)σε δημόσιο νοσοκομείο.
Μου είπε λογιστής ότι στον ιδιωρικό τομέα σε διαγνωστικό κέντρο το ποσό που πληρώνεται είναι περίπου 760€ στο οποίο περιλαμβάνονται ο μισθός (εθνική συλλογική σύμβαση) + 3 τριετίες.
Στο νοσοκομείο έχω ακούσει ότι πληρόνεταικαι επίδομα ανθυγιεινού επαγγέλματος, ίσως και άλλα επιδόματα και το πληρωτεο ποσό είναι περίπου 110€.
Τι ισχύει;
Αναφέρομαι στο καθαρό ποσό πληρωμής.

optimus
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Δευ Μάιος 29, 2017 4:37 pm

Re: Μισθός νοσηλεύτριας α)σε ιδιωτικό τομέα, β)σε δημόσιο νοσοκομείο

Δημοσίευσηαπό optimus » Παρ Δεκ 25, 2020 1:33 pm

hariskar έγραψε:Θα ήθελα να ρωτήσω πόσος είναι ο καθαρός μισθός+επιδόματα για νοσηλεύτρια από ΤΕΙ 37 χρονών, παντρεμένη με 2 παιδιά με 12 περίπου χρόνια προϋπηρεσίας. α)σε ιδιωτικό τομέα, β)σε δημόσιο νοσοκομείο.
Μου είπε λογιστής ότι στον ιδιωρικό τομέα σε διαγνωστικό κέντρο το ποσό που πληρώνεται είναι περίπου 760€ στο οποίο περιλαμβάνονται ο μισθός (εθνική συλλογική σύμβαση) + 3 τριετίες.
Στο νοσοκομείο έχω ακούσει ότι πληρόνεταικαι επίδομα ανθυγιεινού επαγγέλματος, ίσως και άλλα επιδόματα και το πληρωτεο ποσό είναι περίπου 110€.
Τι ισχύει;
Αναφέρομαι στο καθαρό ποσό πληρωμής.


Η προϋπηρεσία που αναφέρεις, προφανώς είναι από τον ιδιωτικό τομέα. Επομένως για το δημόσιο δεν αναγνωρίζεται.
Επ'ουδενί δε θα πάρεις 1100 ευρώ ως πρώτο μισθό. Κοντά στα 900-950 θα είναι χονδρικά και αυτά μετά τον πρώτο χρόνο που σταματάνε οι κρατήσεις νεοδιόριστου. Τον πρώτο χρόνο, κάτω από 900.


Επιστροφή σε “ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες