3κ 2018 ένσημα;

Εκπαίδευση σε Πρωτοβάθμια, Δευτεροβάθμια, Πανεπιστήμια, ΑΕΙ, Δια βίου μάθηση. Εργασιακά σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα.
agrileza
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: Πέμ Απρ 19, 2018 3:29 pm

3κ 2018 ένσημα;

Δημοσίευσηαπό agrileza » Τρί Νοέμ 17, 2020 9:17 pm

Καλησπέρα
Έχω διοριστεί με την 3κ/2018, υε καθαριότητας.
Μετά την παραίτηση μου από ιδιωτικό τομέα (ΙΚΑ) και καθώς διορίστηκα στο δημόσιο, δεν φαίνομαι καθόλου στο έφκα στην αναλυτική κατάσταση των ενσήμων, από την στιγμή που είμαι στο δημόσιο. (νέος ασφαλισμένος) Ισχύει κάτι τέτοιο; Αν ναί, από που βλέπω τα ένσημα του δημοσίου;

theod75
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: Δευ Μαρ 26, 2018 10:50 am

Re: 3κ 2018 ένσημα;

Δημοσίευσηαπό theod75 » Τρί Νοέμ 17, 2020 10:40 pm

agrileza έγραψε:Καλησπέρα
Έχω διοριστεί με την 3κ/2018, υε καθαριότητας.
Μετά την παραίτηση μου από ιδιωτικό τομέα (ΙΚΑ) και καθώς διορίστηκα στο δημόσιο, δεν φαίνομαι καθόλου στο έφκα στην αναλυτική κατάσταση των ενσήμων, από την στιγμή που είμαι στο δημόσιο. (νέος ασφαλισμένος) Ισχύει κάτι τέτοιο; Αν ναί, από που βλέπω τα ένσημα του δημοσίου;

Του δημοσίου δεν φαίνονται τα ένσημα.

agrileza
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: Πέμ Απρ 19, 2018 3:29 pm

Re: 3κ 2018 ένσημα;

Δημοσίευσηαπό agrileza » Τετ Νοέμ 18, 2020 7:43 pm

Δεν μπορεί κάπου θα φαίνονται...
Που θα ξέρω ότι όλα βαίνουν καλώς; :?: :?:
Πως θα ξέρει τι έχει δώσει συνολικά ο καθε δημόσιος υπάλληλος για αιτηση συνταξιοδότησης;

optimus
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Δευ Μάιος 29, 2017 4:37 pm

Re: 3κ 2018 ένσημα;

Δημοσίευσηαπό optimus » Πέμ Νοέμ 19, 2020 9:50 am

agrileza έγραψε:Δεν μπορεί κάπου θα φαίνονται...
Που θα ξέρω ότι όλα βαίνουν καλώς; :?: :?:
Πως θα ξέρει τι έχει δώσει συνολικά ο καθε δημόσιος υπάλληλος για αιτηση συνταξιοδότησης;


Θα έπρεπε να τα βλέπεις, αλλά για την ώρα δε θα τα βλέπεις. Το δημόσιο και οι ΟΤΑ, ως γνωστα αργοκίνητα καράβια, δεν έχουν εφαρμόσει ακόμη την ηλεκτρονική κατάθεση των ΑΠΔ εισφορών-ενσήμων, παρόλο που υποχρεούνται από τις εγκυκλίους του ΕΦΚΑ. Λίγοι φορείς έχουν υποβάλλει, σταδιακά όμως στο επόμενο διάστημα θα το κάνουν όλοι και αναδρομικά. Οπότε περίμενε λίγο καιρό

agrileza
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: Πέμ Απρ 19, 2018 3:29 pm

Re: 3κ 2018 ένσημα;

Δημοσίευσηαπό agrileza » Δευ Νοέμ 23, 2020 9:36 pm

Για την ώρα τα βλέπουμε μόνο ότι φαίνεται καθε μήνα την αναλυτική κατάσταση πληρωμης απο το γενικό λογιστήριο του κράτους...

theod75
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: Δευ Μαρ 26, 2018 10:50 am

Re: 3κ 2018 ένσημα;

Δημοσίευσηαπό theod75 » Σάβ Δεκ 19, 2020 11:28 pm

agrileza έγραψε:Δεν μπορεί κάπου θα φαίνονται...
Που θα ξέρω ότι όλα βαίνουν καλώς; :?: :?:
Πως θα ξέρει τι έχει δώσει συνολικά ο καθε δημόσιος υπάλληλος για αιτηση συνταξιοδότησης;

Η σύνταξη του δημοσίου βγαίνει με βάσει το μισθό του και τα χρόνια υπηρεσία του. δεν το δηλώνει ο ίδιος αλλά η υπηρεσία που εργάζεται όταν θα βγεί στη σύνταξη με το ΔΑΥΚ και αν δικαιούται σύνταξη. ούτως ή άλλως με την ενιαία αρχή πληρωμών το ΓΛΚ έχει πλήρη γνώση τι πληρωνόμαστε κάθε μήνα και ξέρει τι πρέπει να πάρει ο κάθε υπάλληλος ως σύνταξη.

theod75
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: Δευ Μαρ 26, 2018 10:50 am

Re: 3κ 2018 ένσημα;

Δημοσίευσηαπό theod75 » Σάβ Δεκ 19, 2020 11:31 pm

optimus έγραψε:
agrileza έγραψε:Δεν μπορεί κάπου θα φαίνονται...
Που θα ξέρω ότι όλα βαίνουν καλώς; :?: :?:
Πως θα ξέρει τι έχει δώσει συνολικά ο καθε δημόσιος υπάλληλος για αιτηση συνταξιοδότησης;


Θα έπρεπε να τα βλέπεις, αλλά για την ώρα δε θα τα βλέπεις. Το δημόσιο και οι ΟΤΑ, ως γνωστα αργοκίνητα καράβια, δεν έχουν εφαρμόσει ακόμη την ηλεκτρονική κατάθεση των ΑΠΔ εισφορών-ενσήμων, παρόλο που υποχρεούνται από τις εγκυκλίους του ΕΦΚΑ. Λίγοι φορείς έχουν υποβάλλει, σταδιακά όμως στο επόμενο διάστημα θα το κάνουν όλοι και αναδρομικά. Οπότε περίμενε λίγο καιρό

Απ΄όσο ξέρω οι δήμοι έχουν αρχίσει και υποβάλουν ΑΠΔ


Επιστροφή σε “ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες