Δοκιμή περίοδος σε περίπτωση πρόσληψης σε άλλη υπηρεσία

Εκπαίδευση σε Πρωτοβάθμια, Δευτεροβάθμια, Πανεπιστήμια, ΑΕΙ, Δια βίου μάθηση. Εργασιακά σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα.
sylviagr15
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 12, 2019 11:03 am

Δοκιμή περίοδος σε περίπτωση πρόσληψης σε άλλη υπηρεσία

Δημοσίευσηαπό sylviagr15 » Τετ Οκτ 14, 2020 5:01 pm

Καλησπέρα μόλις διορίστηκα και εκτιμώ την δοκιμή περίοδος . σήμερα βγήκαν αποτέλεσματα άλλης μια προκήρυξης που περίμενα και διοριζομαι κι εκεί .αν φύγω και πάω εκεί (μιλάμε για πέντε έξι μήνες μετά ) ξεκινάω εκ νέου την δοκιμή περίοδο ή συνεχίζω από κει που είχα μείνει στην προηγούμενη υπηρεσία???επίσης ,η άδεια μου μεταφέρεται ???η νέα θέση είναι σε άλλο υπουργείο από ότι η τωρινή
Ευχαριστώ

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: Δοκιμή περίοδος σε περίπτωση πρόσληψης σε άλλη υπηρεσία

Δημοσίευσηαπό daredevil » Τρί Οκτ 20, 2020 12:15 pm

ξεκινάει απο την αρχή

sylviagr15
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 12, 2019 11:03 am

Re: Δοκιμή περίοδος σε περίπτωση πρόσληψης σε άλλη υπηρεσία

Δημοσίευσηαπό sylviagr15 » Πέμ Οκτ 22, 2020 7:34 am

Ευχαριστώ για την απάντηση ,πόσο σίγουροι είμαστε για αυτό ?εννοώ σου έχει συμβεί και το ξέρεις ??επίσης μήπως ξες αν οι άδειες μεταφέρονται από νοσοκομείο σε νοσοκομείο ??(είναι νοσοκομεία και τα δύο άλλα ανήκουν σε άλλα υπουργεία δεν ξέρω αν παίζει ρόλο )

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: Δοκιμή περίοδος σε περίπτωση πρόσληψης σε άλλη υπηρεσία

Δημοσίευσηαπό daredevil » Παρ Οκτ 23, 2020 5:43 am

Είσαι έξι μηνών υπάλληλος ο νόμος ορίζει είσαι έξι μηνών υπάλληλος ο νόμος ορίζει ότι παίρνεις 20 μέρες άδεια για κάθε χρόνο στην μία μέρα για κάθε επιπλέον χρόνο οπότε θα πάρεις προς το παρόν 20 μέρες δικαιούσαι εκτός και αν έχεις προϋπηρεσία στον ιδιωτικό δημόσιο τομέα που από ότι βλέπω έχεις ήδη έξι μήνες και αν έχεις κι άλλους θα προστίθεται για κάθε χρόνο ένας δηλαδή αν έχεις προϋπηρεσία πέντε χρόνων στο δημόσιο τομέα κατευθείαν ξεκινάς με μία άδεια 25 ημερών εάν είσαι σε παραμεθόριο παίρνεις και άλλες τέσσερις δηλαδή 29 η άδεια δεν μεταφέρεται με την έννοια σαν να πηγαίνεις με μετάταξη την έχεις χάσει αλλά τι γίνεται κάθε δύο μήνες που έχεις δουλέψει δικαιούσαι δύο μέρες άδεια δηλαδή από τις έξι μήνες αυτούς που έχεις πάρει τώρα αν δεν έχεις προϋπηρεσία και έφτασε στους 8 μέχρι να πιάσει νέα σου υπηρεσία θα δικαιούσαι 16 μέρες άδεια η άδεια που τυχόν καταναλώσεις τώρα και περισσεύουν ας πούμε 10 μέρες δεν μεταφέρεται δηλαδή φρόντισε Με λίγα λόγια μέχρι να παραιτηθείς να έχεις πάρει την άδεια από την παλιά σου υπηρεσία

sylviagr15
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 12, 2019 11:03 am

Re: Δοκιμή περίοδος σε περίπτωση πρόσληψης σε άλλη υπηρεσία

Δημοσίευσηαπό sylviagr15 » Παρ Οκτ 23, 2020 12:15 pm

daredevil έγραψε:Είσαι έξι μηνών υπάλληλος ο νόμος ορίζει είσαι έξι μηνών υπάλληλος ο νόμος ορίζει ότι παίρνεις 20 μέρες άδεια για κάθε χρόνο στην μία μέρα για κάθε επιπλέον χρόνο οπότε θα πάρεις προς το παρόν 20 μέρες δικαιούσαι εκτός και αν έχεις προϋπηρεσία στον ιδιωτικό δημόσιο τομέα που από ότι βλέπω έχεις ήδη έξι μήνες και αν έχεις κι άλλους θα προστίθεται για κάθε χρόνο ένας δηλαδή αν έχεις προϋπηρεσία πέντε χρόνων στο δημόσιο τομέα κατευθείαν ξεκινάς με μία άδεια 25 ημερών εάν είσαι σε παραμεθόριο παίρνεις και άλλες τέσσερις δηλαδή 29 η άδεια δεν μεταφέρεται με την έννοια σαν να πηγαίνεις με μετάταξη την έχεις χάσει αλλά τι γίνεται κάθε δύο μήνες που έχεις δουλέψει δικαιούσαι δύο μέρες άδεια δηλαδή από τις έξι μήνες αυτούς που έχεις πάρει τώρα αν δεν έχεις προϋπηρεσία και έφτασε στους 8 μέχρι να πιάσει νέα σου υπηρεσία θα δικαιούσαι 16 μέρες άδεια η άδεια που τυχόν καταναλώσεις τώρα και περισσεύουν ας πούμε 10 μέρες δεν μεταφέρεται δηλαδή φρόντισε Με λίγα λόγια μέχρι να παραιτηθείς να έχεις πάρει την άδεια από την παλιά σου υπηρεσία

Τι????? Εμένα μου είπαν ότι δικαίουμαι 20 μέρες ενώ έχω προϋπηρεσία στο δημόσιο 8 έτη ,σε άλλο νοσοκομείο βέβαια ,υπάρχει νόμος που το γράφει ???τον θέλω οπωσδήποτε!!!

optimus
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Δευ Μάιος 29, 2017 4:37 pm

Re: Δοκιμή περίοδος σε περίπτωση πρόσληψης σε άλλη υπηρεσία

Δημοσίευσηαπό optimus » Κυρ Οκτ 25, 2020 11:41 am

sylviagr15 έγραψε:
daredevil έγραψε:Είσαι έξι μηνών υπάλληλος ο νόμος ορίζει είσαι έξι μηνών υπάλληλος ο νόμος ορίζει ότι παίρνεις 20 μέρες άδεια για κάθε χρόνο στην μία μέρα για κάθε επιπλέον χρόνο οπότε θα πάρεις προς το παρόν 20 μέρες δικαιούσαι εκτός και αν έχεις προϋπηρεσία στον ιδιωτικό δημόσιο τομέα που από ότι βλέπω έχεις ήδη έξι μήνες και αν έχεις κι άλλους θα προστίθεται για κάθε χρόνο ένας δηλαδή αν έχεις προϋπηρεσία πέντε χρόνων στο δημόσιο τομέα κατευθείαν ξεκινάς με μία άδεια 25 ημερών εάν είσαι σε παραμεθόριο παίρνεις και άλλες τέσσερις δηλαδή 29 η άδεια δεν μεταφέρεται με την έννοια σαν να πηγαίνεις με μετάταξη την έχεις χάσει αλλά τι γίνεται κάθε δύο μήνες που έχεις δουλέψει δικαιούσαι δύο μέρες άδεια δηλαδή από τις έξι μήνες αυτούς που έχεις πάρει τώρα αν δεν έχεις προϋπηρεσία και έφτασε στους 8 μέχρι να πιάσει νέα σου υπηρεσία θα δικαιούσαι 16 μέρες άδεια η άδεια που τυχόν καταναλώσεις τώρα και περισσεύουν ας πούμε 10 μέρες δεν μεταφέρεται δηλαδή φρόντισε Με λίγα λόγια μέχρι να παραιτηθείς να έχεις πάρει την άδεια από την παλιά σου υπηρεσία

Τι????? Εμένα μου είπαν ότι δικαίουμαι 20 μέρες ενώ έχω προϋπηρεσία στο δημόσιο 8 έτη ,σε άλλο νοσοκομείο βέβαια ,υπάρχει νόμος που το γράφει ???τον θέλω οπωσδήποτε!!!

Εφόσον έχεις 8 έτη προϋπηρεσία, ξεκινάς με 25 ημέρες από το πρώτο έτος (πάντα με την αναλογία ημερών που δικαιούσαι στην περίπτωση που παραιτηθείς νωρίτερα).
Άδεια δεν μεταφέρεται σε άλλη υπηρεσία εφόσον ξαναδιοριστείς.
Η δόκιμη περίοδος ξεκινάει εξαρχής, όσες φορές και να διοριστεί κάποιος. Μόνο οι απόφοιτοι της ΕΣΔΔ, δεν διανύουν τη δόκιμη περίοδο

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: Δοκιμή περίοδος σε περίπτωση πρόσληψης σε άλλη υπηρεσία

Δημοσίευσηαπό daredevil » Κυρ Οκτ 25, 2020 10:31 pm

Μισά μας τα λες διορίζεσαι λέει σε 8 μηνών και έχεις 8 χρόνια προϋπηρεσία 8 χρόνια προϋπηρεσίας άρα φτάνεις όπως είπε και ο προηγούμενος στους 25 μέρες άδεια τη μέγιστη δηλαδή και θα την πάρεις αναλογικά σύμφωνα με τους μήνες που έχεις δουλέψει δύο μέρες το χρόνο το μήνα και μετά δεν μεταφέρεται γιατί ξανακάνεις διορισμό και όταν λέμε μερικά πράγματα καλό είναι να λέτε πλήρως το ιστορικό όχι να μην μπερδευόμαστε και να λέτε και τι και πώς και τι αν έλεγες από την αρχή ότι έχεις οχτώ χρόνια προϋπηρεσία θα σου έλεγα κατευθείαν τα 25 μέρες

sylviagr15
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 12, 2019 11:03 am

Re: Δοκιμή περίοδος σε περίπτωση πρόσληψης σε άλλη υπηρεσία

Δημοσίευσηαπό sylviagr15 » Τρί Οκτ 27, 2020 7:17 pm

Έχω 8 χρόνια προϋπηρεσία στο δημόσιο ,παραιτήθηκα ,2/10 ανέλαβα ως μόνιμη και στο γραφείο προσωπικού μου είπαν 20 μέρες κανονική από Οκτώβρη σε Οκτώβρη ,θα πάω από κει να το διευθέτησω προφανώς δεν γνωρίζουν για το προεδρικό διάταγμα του υπουργείου εσωτερικών ....,η άλλη θέση που ενδέχεται να διοριστω αν και εφόσον, είναι σε κάνα 6μηνο (μόλις βγήκαν τα προσωρινά έχουμε μέλλον )σας ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: Δοκιμή περίοδος σε περίπτωση πρόσληψης σε άλλη υπηρεσία

Δημοσίευσηαπό daredevil » Πέμ Οκτ 29, 2020 4:39 pm

sylviagr15 έγραψε:Έχω 8 χρόνια προϋπηρεσία στο δημόσιο ,παραιτήθηκα ,2/10 ανέλαβα ως μόνιμη και στο γραφείο προσωπικού μου είπαν 20 μέρες κανονική από Οκτώβρη σε Οκτώβρη ,θα πάω από κει να το διευθέτησω προφανώς δεν γνωρίζουν για το προεδρικό διάταγμα του υπουργείου εσωτερικών ....,η άλλη θέση που ενδέχεται να διοριστω αν και εφόσον, είναι σε κάνα 6μηνο (μόλις βγήκαν τα προσωρινά έχουμε μέλλον )σας ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις

Χαζομάρες.. 2 μέρες το μήνα μέχρι Δεκέμβρη. Και μετά από Γενάρη σε Δεκέμβρη 24. Επειδή έχετε προϋπηρεσία. Πρόσεξε γιατί είναι προϋπηρεσία στο δημόσιο 1.5 χρόνο και μου έφαγαν τις μέρες στα 2 πρώτα χρονιάς. Δηλαδή επερνα 20 των πρώτο χρόνο . Άλμα έπρεπε να ξεκινήσω με 22...πρόσεξε το


Επιστροφή σε “ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες