Εξεταστική άδεια

Εκπαίδευση σε Πρωτοβάθμια, Δευτεροβάθμια, Πανεπιστήμια, ΑΕΙ, Δια βίου μάθηση. Εργασιακά σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα.
ΝΙΚΟΥΛΑ
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Μάιος 11, 2007 8:27 am

Εξεταστική άδεια

Δημοσίευσηαπό ΝΙΚΟΥΛΑ » Τετ Δεκ 25, 2019 6:54 pm

Καλησπέρα και χρόνια πολλά
Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής.Εργαζομαι ως ΙΔΟΧ
και σπουδάζω ταυτόχρονα σε ΑΕΙ. Γνωρίζω ότι δικαιούμαστε άδεια εξέτασεων σύμφωνα με το ΠΔ410/88, αν και στο προσωπικό της υπηρεσίας ισχυρίζοηται ότι οι ΙΔΟΧ δεν τη δικαιούνται, αλλά δεν είναι και πολύ σίγουροι. Το θέμα μου, όμως, είναι άλλο.Κατι άκουσα ότι αν ένα μάθημα πέφτει Δευτέρα δεν μπορούμε να πάρουμε και τις 2 μερες, δηλαδή Παρασκευή και Δευτέρα, καθώς η αμέσως προηγούμενη πέφτει Κυριακή οπότε την χάνουμε και παίρνουμε μόνο τη 1 μέρα.Ισχύει κάτι τέτοιο?Αν θυμάμαι καλά σε προηγούμενες συμβάσεις έπαιρνα κανονικά τις μέρες, αλλά επειδή έχουν περάσει και χρόνια από τότε λέω μήπως έχει αλλάξει κάτι.

Ευχαριστώ πολύ

titig
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2018 11:51 am

Re: Εξεταστική άδεια

Δημοσίευσηαπό titig » Τρί Ιαν 07, 2020 1:16 pm

Φυσικά και την δικαιούνται την εξεταστική άδεια και οι ΙΔΟΧ, γκούγκλαρε "εγκύκλιος άδειες ΙΔΟΧ" και θα δεις την σχετική εγκύκλιο για όλες τις άδειες των ΙΔΟΧ.
Συγκεκριμένα για το αν θα πάρεις 1 ή 2 δεν το γνωρίζω, αν και ο νόμος δεν αναφέρει κάτι τέτοιο...."2 ημέρες για κάθε ημέρα εξετάσεων"...αυτό αναφέρει. Και σε εμένα έτυχε να δίνω Σάββατο και μου έδωσαν 1, ήταν όμως μόνο ένα τελευταίο μάθημα και δεν έδωσα συνέχεια.

Maimou1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 19, 2019 8:57 am

Re: Εξεταστική άδεια

Δημοσίευσηαπό Maimou1 » Πέμ Μάιος 27, 2021 9:38 am

Τελικά βγάλατε άκρη?Σχετικά με το μάθημα που δίνατε Δευτέρα?

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: Εξεταστική άδεια

Δημοσίευσηαπό daredevil » Τρί Αύγ 03, 2021 7:18 am

ότι λέει ο νόμος. και τύπωσε τον . και βρές και την εγκύκλιο.


Επιστροφή σε “ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες