Ανθυγιεινό επίδομα

Εκπαίδευση σε Πρωτοβάθμια, Δευτεροβάθμια, Πανεπιστήμια, ΑΕΙ, Δια βίου μάθηση. Εργασιακά σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα.
Kostasjake
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Ιουν 18, 2019 5:32 pm

Ανθυγιεινό επίδομα

Δημοσίευσηαπό Kostasjake » Κυρ Οκτ 20, 2019 11:50 pm

Γεια σας, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής, είμαι νεοδιόριστος κατηγορίας ΔΕ σε υπουργείο και βλέπω ότι ο μισθός μου καθαρά είναι περίπου 670€. Αυτόν τον μισθό βλέπω ως προβλεπόμενο βάσει του ενιαίου μισθολογίου για νεοδιοριστο υπαλληλο χωρίς όμως να περιλαμβάνει κανένα επίδομα, εγώ όμως βάσει της φύσης εργασίας παίρνω ανθυγιεινό επίδομα το οποίο στη μισθοδοσία βλέπω να καταβάλλεται κανονικά και extra από τα 858 μικτά και σε διαφορετικό πεδίο. Αναρωτιέμαι λοιπόν, γιατί παίρνω τα ίδια χρήματα με κάποιον που διορίζεται χωρίς ανθυγιεινό? Τι δεν καταλαβαίνω εγώ, ή τι πατέντες παίζονται? Θα εκτιμούσα πολύ αν κάποιος ξέρει να μου εξηγήσει. Ευχαριστώ πολύ

Ιωάννης Μπάκας
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 7:23 pm

Re: Ανθυγιεινό επίδομα

Δημοσίευσηαπό Ιωάννης Μπάκας » Τρί Οκτ 22, 2019 11:00 am

Καλημέρα...
Επειδή και εγώ έχω συμμετάσχει σε ΑΣΕΠ διαγωνισμούς και το έχω κάπως ψάξει , πιθανολογώ ότι λαμβάνετε τον ίδιο μισθό λόγω του ότι ίσως ο άλλος συνάδελφος έχει άλλα εξτρα επιδόματα που ίσως να μην προβλέπονται για εσάς....Αν είναι παλαιότερος σας μάλλον δεν έχει τις κρατήσεις νεοδιόριστου όπως εσάς....Όσοι είναι δημοσίου δικαίου έχουν κρατήσεις νεοδιόριστου που δεν ισχύει για εκείνους που είναι ιδιωτικού δικαίου...

Kostasjake
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Ιουν 18, 2019 5:32 pm

Re: Ανθυγιεινό επίδομα

Δημοσίευσηαπό Kostasjake » Τετ Οκτ 23, 2019 3:55 pm

Ιωάννης Μπάκας έγραψε:Καλημέρα...
Επειδή και εγώ έχω συμμετάσχει σε ΑΣΕΠ διαγωνισμούς και το έχω κάπως ψάξει , πιθανολογώ ότι λαμβάνετε τον ίδιο μισθό λόγω του ότι ίσως ο άλλος συνάδελφος έχει άλλα εξτρα επιδόματα που ίσως να μην προβλέπονται για εσάς....Αν είναι παλαιότερος σας μάλλον δεν έχει τις κρατήσεις νεοδιόριστου όπως εσάς....Όσοι είναι δημοσίου δικαίου έχουν κρατήσεις νεοδιόριστου που δεν ισχύει για εκείνους που είναι ιδιωτικού δικαίου...


Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας, γνωρίζω για τις κρατήσεις νεοδιόριστου οι οποίες αποκαθίστανται σταδιακά στη διετία, απλά ακόμα και τότε σε σχέση με το ενιαίο μισθολόγιο εγώ βλέπω ότι η διαφορά μου σε σχέση με όσους δεν παίρνουν ανθυγιεινό θα είναι μηδαμινή, δεδομένου ότι υπάγομαι στα 150€. Εκτός κι αν ο πρώτος μισθός για κάποιον που νεοδιορίζεται άνευ ανθυγιεινού είναι 600-620€. Μόνο έτσι δικαιολογείται. Όμως αν είναι έτσι τότε πως οι συμβασιούχοι νεοδιόριστοι, που κι αυτοί υπάγονται στο ενιαίο μισθολόγιο παίρνουν 715€ καθαρά, ενώ εμείς για να τα φτάσουμε η να τα περάσουμε ελάχιστα πρέπει να έχουμε ανθυγιεινό? Δε μου φαίνεται λογικό.

titig
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2018 11:51 am

Re: Ανθυγιεινό επίδομα

Δημοσίευσηαπό titig » Πέμ Οκτ 24, 2019 11:02 am

Oι συμβασιούχοι δεν έχουν κρατήσεις νεοδιόριστων

Kostasjake
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Ιουν 18, 2019 5:32 pm

Re: Ανθυγιεινό επίδομα

Δημοσίευσηαπό Kostasjake » Παρ Νοέμ 22, 2019 2:00 am

titig έγραψε:Oι συμβασιούχοι δεν έχουν κρατήσεις νεοδιόριστων


Συμφωνώ αλλά πώς γίνεται όταν αρθούν οι κρατήσεις μου του νεοδιόριστου η διαφορά μου με έναν νεοδιόριστο η έναν συμβασιούχο άνευ ανθυγιεινού να είναι περίπου 20€? Τότε τι στο καλό ανθυγιεινό παίρνω? Επαναλαμβάνω: χωρίς τις κρατήσεις νεοδιόριστου ο μισθός μου είναι 737€ με ανθυγιεινό μικτό 150€. Ο νεοδιόριστος γενικά, συμβασιούχος ή μόνιμος άνευ ανθυγιεινού παίρνει 715€. Πώς γίνεται αυτό? Εκτός κι αν μας κοροϊδεύουν και όσα λένε για το ενιαίο μισθολόγιο είναι στα χαρτιά και μπαρούφες και ισχύουν αλλά.

Dimil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2017 3:14 am

Re: Ανθυγιεινό επίδομα

Δημοσίευσηαπό Dimil » Παρ Νοέμ 22, 2019 5:49 pm

Kostasjake έγραψε:
titig έγραψε:Oι συμβασιούχοι δεν έχουν κρατήσεις νεοδιόριστων


Συμφωνώ αλλά πώς γίνεται όταν αρθούν οι κρατήσεις μου του νεοδιόριστου η διαφορά μου με έναν νεοδιόριστο η έναν συμβασιούχο άνευ ανθυγιεινού να είναι περίπου 20€? Τότε τι στο καλό ανθυγιεινό παίρνω? Επαναλαμβάνω: χωρίς τις κρατήσεις νεοδιόριστου ο μισθός μου είναι 737€ με ανθυγιεινό μικτό 150€. Ο νεοδιόριστος γενικά, συμβασιούχος ή μόνιμος άνευ ανθυγιεινού παίρνει 715€. Πώς γίνεται αυτό? Εκτός κι αν μας κοροϊδεύουν και όσα λένε για το ενιαίο μισθολόγιο είναι στα χαρτιά και μπαρούφες και ισχύουν αλλά.


Μήπως με αυτά τα 150 μεικτά ανεβαίνετε φορολογική κλίμακα; Ελέγξτε το. Γνωρίζω περίπτωση υπαλλήλου που μετά την αύξηση κλιμακίου παίρνει λιγότερα επειδή πέρασε σε άλλη οικονομική φορολογική κλίμακα.

Kostasjake
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Ιουν 18, 2019 5:32 pm

Re: Ανθυγιεινό επίδομα

Δημοσίευσηαπό Kostasjake » Σάβ Νοέμ 23, 2019 9:55 am

Απ' ότι ξέρω όχι, αλλά θα το ρωτήσω κιόλας. Όμως και κλίμακα να ανεβαίνεις δε δικαιολογείται να εξαφανιζεται ολόκληρο επίδομα σχεδόν τελείως.


Επιστροφή σε “ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες