Πληρωμή άδειας που δεν χορηγήθηκε

Εκπαίδευση σε Πρωτοβάθμια, Δευτεροβάθμια, Πανεπιστήμια, ΑΕΙ, Δια βίου μάθηση. Εργασιακά σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα.
sylviagr15
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Πληρωμή άδειας που δεν χορηγήθηκε

Δημοσίευσηαπό sylviagr15 » Δευ Απρ 01, 2019 10:09 pm

Καλησπέρα, εργάζομαι στο δημόσιο με σύμβαση εδώ και 6 χρόνια (διαδοχικές συμβάσεις Ι. Δ). Τέλη Μαΐου τελειώνει η σύμβαση μου και σκέφτομαι μήπως φύγω είτε ανανεωθεί είτε όχι. Έχω 22 μέρες άδεια για το 2019.μπορω να τις πληρωθώ?? Μου έχουν πει ότι επειδή είμαι στο δημόσιο αυτό είναι σχεδόν απίθανο παρόλα αυτά σίγουρα δικαιούμαι λογικά. Υπάρχει κάνας νόμος να βασιστώ?? Ξέρετε τίποτα από προσωπική εμπειρία???

Ιωάννης Μπάκας
Μόνιμος
Μόνιμος

Re: Πληρωμή άδειας που δεν χορηγήθηκε

Δημοσίευσηαπό Ιωάννης Μπάκας » Τετ Απρ 03, 2019 7:54 pm

Σου έχω πει και αλλού ότι εγώ προσωπικά τις πληρώθηκα κανονικά τις ημέρες κανονικής άδειας που δεν πρόλαβα να τις πάρω στην οκτάμηνη ΣΟΧ που ήμουν....
Ψάξε, με υπομονή όμως πολλές σελίδες πίσω από την πρώτη, στο "διαύγεια" την απόφαση εξτρά πληρωμής των ημερών κανονικής άδειας που δεν πρόλαβα να πάρω ποτέ.... Δες για "Ιωάννης Μπάκας" ....
Πληκτρολόγησε εκεί στο "διαύγεια" ακριβώς κάτω από την φράση "Yπουργείο Διοικητικής Ανασυγκρότησης
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΙΑΥΓΕΙΑ" την φράση, λέξη προς λέξη, "ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ ΥΔΡΕΥΣΗΣ ΔΗΜΩΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ-ΜΕΣΣΗΝΗΣ ΚΑΙ ΚΟΙΝΟΤΗΤΩΝ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ" "κατέβασε" την απόφαση εξτρά πληρωμής μου και εκτύπωσε την για αποδεικτικό.....

Για να σε διευκολύνω 2 Οκτώβρη του 2018 παραιτήθηκα από εκείνον τον φορέα και η απόφαση εξτρά πληρωμής μου βγήκε στο "διαύγεια" λίγο καιρό αργότερα(Ψάξε ΚΑΛΆ την απόφαση διότι ΥΠΆΡΧΕΙ' εγώ ο ίδιος την είχα διαβάσει εκεί!!)....
Τουλάχιστον θα έχεις ένα, δυνατό πιστεύω, χαρτί χέρια σου που θα σε διευκολύνει πολύ αν σου φέρουν αντιρρήσεις .....

sylviagr15
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό sylviagr15 » Πέμ Απρ 04, 2019 12:34 pm

Ευχαριστώ πολύ, μπήκα στην διαύγεια αλλά δυστυχώς μιλάμε για 1.000.000 σελίδες, δεν τα χει και με χρονολικη σειρά οπότε χρειάζομαι 1 μήνα για να το βρω... Σε ευχαριστώ πάντως

Ιωάννης Μπάκας
Μόνιμος
Μόνιμος

Δημοσίευσηαπό Ιωάννης Μπάκας » Πέμ Απρ 04, 2019 2:57 pm

sylviagr15 έγραψε:Ευχαριστώ πολύ, μπήκα στην διαύγεια αλλά δυστυχώς μιλάμε για 1.000.000 σελίδες, δεν τα χει και με χρονολικη σειρά οπότε χρειάζομαι 1 μήνα για να το βρω... Σε ευχαριστώ πάντως

Όχι έκανες λάθος, ίσως ευθύνομαι και εγώ που έγραψα περισσότερα από ότι έπρεπε....
Κάνε λοιπόν copy-paste τον παρακάτω σύνδεσμο του "διαύγεια" και ψάξε τις σελίδες εκεί περίπου Οκτώβρη με Δεκέμβρη του 2018
https://et.diavgeia.gov.gr/f/sydkmkk

Δεν είναι πολύ δύσκολο να την βρεις την απόφαση που σου λέω...Πήγαινε πέντε-πέντε τις σελίδες μέχρι να φθάσεις αρχές Οκτωβρίου και μετά σιγά σιγά να έρχεσαι προς την αρχή...

Ιωάννης Μπάκας
Μόνιμος
Μόνιμος

Δημοσίευσηαπό Ιωάννης Μπάκας » Πέμ Απρ 04, 2019 3:08 pm

Να σου βρήκα από το "Διαύγεια" την αποζημίωση της άδειας που δεν πήρα ποτέ...
Απλά εκτύπωσε την και πήγαινε να τους την δείξεις αν σου αρνηθούν την πληρωμή της άδειας που δεν θα σου δώσουν...

https://diavgeia.gov.gr/doc/%CE%A9%CE%9 ... nline=true

ΥΓ
Δημόσιο έγγραφο είναι που ίσως μπορεί να βοηθήσει την Σύλβια ,ΜΌΝΟ από κρατική ιστοσελίδα...

dionisis1925
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό dionisis1925 » Πέμ Απρ 04, 2019 4:19 pm

sylviagr15 έγραψε:Ευχαριστώ πολύ, μπήκα στην διαύγεια αλλά δυστυχώς μιλάμε για 1.000.000 σελίδες, δεν τα χει και με χρονολικη σειρά οπότε χρειάζομαι 1 μήνα για να το βρω... Σε ευχαριστώ πάντως

Υπάρχει και πιο γρήγορος τρόπος..το βρήκα σε 5 λεπτά.. :D

Ανοίγεις το google και γράφεις "διαύγεια ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ ΥΔΡΕΥΣΗΣ ΔΗΜΩΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ-ΜΕΣΣΗΝΗΣ ΚΑΙ ΚΟΙΝΟΤΗΤΩΝ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ¨ και πηγαίνεις στην σελίδα 32,ανοίγεις το αρχείο με την ονομασία "Μισθοδοσία αποζημίωσης άδειας του Μπάκα Ιωάννη (ΙΔΟΧ).

sylviagr15
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό sylviagr15 » Πέμ Απρ 04, 2019 6:15 pm

Ίσως επειδή το ποσό είναι πολύ μικρό στο πλήρωσαν (143 ευρώ αν δεν κάνω λάθος, αυτο είναι όλο το ποσό για 20 μέρες άδεια???? Ή ήταν λιγότερες οι μέρες?). Εμένα το ποσό είναι γύρω στα 1000 ευρώ

Ιωάννης Μπάκας
Μόνιμος
Μόνιμος

Δημοσίευσηαπό Ιωάννης Μπάκας » Παρ Απρ 05, 2019 8:01 am

sylviagr15 έγραψε:Ίσως επειδή το ποσό είναι πολύ μικρό στο πλήρωσαν (143 ευρώ αν δεν κάνω λάθος, αυτο είναι όλο το ποσό για 20 μέρες άδεια???? Ή ήταν λιγότερες οι μέρες?). Εμένα το ποσό είναι γύρω στα 1000 ευρώ

Καλημέρα..Όχι δεν έχει να κάνει με το πόσο μικρό ή μεγάλο είναι το ποσό σε φορέα που ελέγχεται από το κράτος....Αν θυμάμαι καλά κάπου 4 ημέρες άδεια ήταν που πληρώθηκα' αλλά και περισσότερες να ήταν και πάλι θα τις πληρωνόμουν ....Αυτό βάσει κανονισμού έγινε" κανονισμός που λογικά ΠΡΈΠΕΙ να εφαρμοστεί ΚΑΙ στην δική σου περίπτωση....Αλλού σου είχα γράψει ότι όταν ο πατέρας μου αποχώρησε από τον φορέα του δημοσίου που εργαζόταν' διότι βγήκε στην σύνταξη " την άδεια που δεν πρόλαβε να την πάρει την πληρώθηκε εξτρά...
Αφού σου δίνεται τέτοιο δικαίωμα' έχεις "πάτημα" ' μην αμφιβάλλεις καν' κυνήγησε το ' μην το αφήνεις..

Επιστροφή σε “ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης