Εξάντληση αδειών λογω λήξη σύμβασης

Εκπαίδευση σε Πρωτοβάθμια, Δευτεροβάθμια, Πανεπιστήμια, ΑΕΙ, Δια βίου μάθηση. Εργασιακά σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα.
sylviagr15
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Εξάντληση αδειών λογω λήξη σύμβασης

Δημοσίευσηαπό sylviagr15 » Δευ Μαρ 18, 2019 7:01 pm

Καλησπέρα, 31/5 λήγει η σύμβαση μου κι έχω παρά πολλές μέρες άδειας (τόσες ώστε οι μισές να χαθούν...). Η προϊσταμένη σήμερα που τις έδωσα για υπογραφή μου άρχισε τα μα και μου και υποπτεύομαι ότι ίσως να μην τις υπογράψει τελικα. Τι μπορώ να κάνω??? Υπάρχει κάποια διαδικασία που γνωρίζει κάποιος???

Ιωάννης Μπάκας
Μόνιμος
Μόνιμος

Re: Εξάντληση αδειών λογω λήξη σύμβασης

Δημοσίευσηαπό Ιωάννης Μπάκας » Τρί Μαρ 26, 2019 4:39 pm

sylviagr15 έγραψε:Καλησπέρα, 31/5 λήγει η σύμβαση μου κι έχω παρά πολλές μέρες άδειας (τόσες ώστε οι μισές να χαθούν...). Η προϊσταμένη σήμερα που τις έδωσα για υπογραφή μου άρχισε τα μα και μου και υποπτεύομαι ότι ίσως να μην τις υπογράψει τελικα. Τι μπορώ να κάνω??? Υπάρχει κάποια διαδικασία που γνωρίζει κάποιος???

Άν είσαι σε οκτάμηνη ΣΟΧ σε ΟΤΑ ή ΔΕΥΑ δικαιούσαι 16 ημέρες κανονική άδεια...Την άδεια αυτή ΔΕΝ τους συμφέρει να μην σου την δώσουν διαφορετικά θα αναγκαστούν να στην πληρώσουν εξτρά ...Τώρα αν έχεις ΚΑΙ ρεπό λόγω υπερωριών ή έκτακτης εργασίας σαββατοκύριακο αλλά λόγω έλλειψης προσωπικού δεν μπορούν να σου τα δώσουν τα εν λόγω ρεπό" εδώ τα πράγματα νομίζω δυσκολεύουν για σένα..... Τώρα αν είσαι 18μηνο έχεις 36 ημέρες κανονική άδεια που πρέπει να στην δώσουν..

sylviagr15
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό sylviagr15 » Τετ Μαρ 27, 2019 4:03 pm

Είμαι με σύμβαση ιδιωτικού δικαίου εδώ και 6 χρόνια με διαδοχικές συμβάσεις κι έχω 62 μέρες άδεια η οποία έχει μαζευτεί. Σήμερα μου υπέγραψαν με τα χιλια ζόρια τις μισές ευτυχώς... Θα ήθελα παρόλα αυτά να ξέρω τι δικαιούμαι γενικώς...

Ιωάννης Μπάκας
Μόνιμος
Μόνιμος

Δημοσίευσηαπό Ιωάννης Μπάκας » Πέμ Μαρ 28, 2019 7:53 am

sylviagr15 έγραψε:Είμαι με σύμβαση ιδιωτικού δικαίου εδώ και 6 χρόνια με διαδοχικές συμβάσεις κι έχω 62 μέρες άδεια η οποία έχει μαζευτεί. Σήμερα μου υπέγραψαν με τα χιλια ζόρια τις μισές ευτυχώς... Θα ήθελα παρόλα αυτά να ξέρω τι δικαιούμαι γενικώς...

Καλημέρα....Αν λοιπόν δεν σου δώσουν κάποιες από τις ημέρες που δικαιούσαι ως κανονική άδεια, τότε είναι υποχρεωμένοι να σου τις πληρώσουν εξτρά....Αυτό ακριβώς είχε γίνει στην περίπτωση μου όταν παραιτήθηκα από την οκτάμηνη ΣΟΧ προηγούμενη εργασία μου για να αναλάβω στην τωρινή Αορίστου Χρόνου που είμαι τώρα....Δεν είχα προλάβει να πάρω την κανονική άδεια μου και μου την πλήρωσαν εξτρά....Επίσης σε φορέα του δημοσίου τομέα εργαζόταν ο πατέρας μου και όταν αποχώρησε για σύνταξη επειδή δεν είχαν προλάβει να του δώσουν όλη την κανονική άδεια του , του την πλήρωσαν επιπλέον.....Κυνήγησε το , μην το αφήνεις θα είναι κρίμα....

Επιστροφή σε “ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες