ΔΗΜΟΣΙΑ ΔΙΟΙΚΗΣΗ Η ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ

Εκπαίδευση σε Πρωτοβάθμια, Δευτεροβάθμια, Πανεπιστήμια, ΑΕΙ, Δια βίου μάθηση. Εργασιακά σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα.
pasas7
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

ΔΗΜΟΣΙΑ ΔΙΟΙΚΗΣΗ Η ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ

Δημοσίευσηαπό pasas7 » Τετ Ιαν 23, 2019 9:22 pm

Καλησπέρα
Θα ήθελα να ρωτήσω ποια είναι η γνώμη σας για ένα μεταπτυχιακό που σκέφτομαι να ξεκινήσω
Έχω τελειώσει οικονομικό και αν δεν γίνουν σημαντικές αλλαγές στα προσωρινά της 1γ/2017 όπου είμαι ψηλά στην λίστα των διοριστέων στα προσωρινά θα ξεκινήσω να εργάζομαι είτε σε κάποια εφορία είτε σε κάποιο τελωνείο.
Θέλω να ξεκινήσω μεταπτυχιακό και είμαι ανάμεσα σε δύο
Το ένα είναι συναφές με το αντικείμενο και συγκεκριμένα το κοινό μεταπτυχιακό του ΕΑΠ στην τραπεζική, λογιστική και χρηματοοικονομική
Το άλλο είναι μεταπτυχιακό στην δημόσια διοίκηση (λογικά σε κάποιο πανεπιστήμιο της Κύπρου μιας και μένω επαρχία και δεν έχω βρει κάτι άλλο εξ αποστάσεως).
Ποια η γνώμη σας σχετικά με τα δύο συγκεκριμένα μεταπτυχιακά? Ποιο είναι πιο σημαντικό για εξέλιξη στην υπηρεσία?
Πιστεύετε είναι καλύτερο να κάνω κάτι σχετικό με δημόσια διοίκηση ή είναι καλύτερο να είναι συναφές με το αντικείμενο? Έχετε να μου προτείνεται κάποιο άλλο?
Ευχαριστώ

stav87
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό stav87 » Πέμ Ιαν 24, 2019 9:53 pm

Να έχεις υποψιν σου οτι στην δοκιμη περιοδο δεν δικαιουσαι αδεια για μεταπτυχιακο-διδακτορικο... κατι που σημαινει οτι θα ζοριστεις αρκετα αν σκεφτεις και την εκπαιδευση η οποια προβλεπεται να γινει λογικα στην Αθηνα καθως επισης και οτι τους 2 μηνες δεν δικαιουμαστε ουτε αδεια....

pasas7
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό pasas7 » Παρ Ιαν 25, 2019 4:09 pm

stav87 έγραψε:Να έχεις υποψιν σου οτι στην δοκιμη περιοδο δεν δικαιουσαι αδεια για μεταπτυχιακο-διδακτορικο... κατι που σημαινει οτι θα ζοριστεις αρκετα αν σκεφτεις και την εκπαιδευση η οποια προβλεπεται να γινει λογικα στην Αθηνα καθως επισης και οτι τους 2 μηνες δεν δικαιουμαστε ουτε αδεια....

Δεν με πειράζει αν ζοριστώ στο κάτω κάτω δεν έχω άλλες υποχρεώσεις και το πολύ πολύ τον πρώτο καιρό που θα περνάω και εκπαιδευση δεν παίρνω πολλές ενοτητες στο μεταπτυχιακο και το πάω πιο χαλαρα. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι πιο είναι καλύτερο για μελλοντική εξελιξη στην υπηρεσία

katpant81
Δόκιμος
Δόκιμος

Re:

Δημοσίευσηαπό katpant81 » Τετ Ιαν 30, 2019 2:51 pm

pasas7 έγραψε:
stav87 έγραψε:Να έχεις υποψιν σου οτι στην δοκιμη περιοδο δεν δικαιουσαι αδεια για μεταπτυχιακο-διδακτορικο... κατι που σημαινει οτι θα ζοριστεις αρκετα αν σκεφτεις και την εκπαιδευση η οποια προβλεπεται να γινει λογικα στην Αθηνα καθως επισης και οτι τους 2 μηνες δεν δικαιουμαστε ουτε αδεια....

Δεν με πειράζει αν ζοριστώ στο κάτω κάτω δεν έχω άλλες υποχρεώσεις και το πολύ πολύ τον πρώτο καιρό που θα περνάω και εκπαιδευση δεν παίρνω πολλές ενοτητες στο μεταπτυχιακο και το πάω πιο χαλαρα. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι πιο είναι καλύτερο για μελλοντική εξελιξη στην υπηρεσία

Δες πρώτα ποιο από τα δυο μεταπτυχιακά σου ταιριάζει, τι θεματικές ενότητες εχει το καθένα?ποιο νομίζεις βάσει των μαθημάτων των ότι είναι πιο κοντά στο αντικείμενο που θα απασχοληθείς βάσει της προκήρυξης.
Δες επίσης το κόστος. Νομίζω ότι της Κύπρου είναι πιο ακριβά από ότι το ΕΑΠ, αλλά μπορεί να κάνω και λάθος. Έχω διαβάσει κατα καιρούς δημοσιεύματα σε αυτό το φορουμ ότι για να αλοκληρώσεις τα μεταπτυχιακά του εαπ μπορεί να σου πάρει εως και τρία χρόνια, ενώ της Κύπρου ολοκληρώνονται σε ενάμιση χρόνο. Έχω την εντύπωση ότι ένα μεταπτυχιακό με πρόγραμμα σπουδών στραμμένο στα χρηματοοικονομικά και λογιστικά θα είναι πιο συναφές στο αντικέιμενο που θα απασχοληθείς και αυτό σημαίνει ότι θα είναι πιο πιθανό να σου το αναγνωρίσει το υπηρεσιακό συμβούλιο , το οποιο μεταφράζεται με δυο χρόνια εμπειρία επιπλέον, θα πάς πιο μπροστά στα κλιμακια , αρα και καλυτερα χρήματα. Το μεταπτυχιακό δεν το κάνεις για να πλουτίσεις γιατί ελάχιστα χρήματα επιπλέον αποκομίζεις μετά την απόκτηση του. Όταν περάσουν τα χρόνια όμως και θα γίνουν οι κρίσεις για προισταμένους τμημάτων και διευθυντές το μεταπτυχιακό θα μοριοδοτηθεί. Και για μελλοντική εξέλιξη στην υπηρεσία θα σου πρότεινα να κάνεις την αναγνώριση της εμπειρίας σου στον ιδιωτικό τομέα, η οποία αναγνωρίζεται έως επτά έτη.

Επιστροφή σε “ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες