άδεια άνευ αποδοχών ανατροφής τέκνου

Εκπαίδευση σε Πρωτοβάθμια, Δευτεροβάθμια, Πανεπιστήμια, ΑΕΙ, Δια βίου μάθηση. Εργασιακά σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα.
sylviagr15
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 12, 2019 11:03 am

άδεια άνευ αποδοχών ανατροφής τέκνου

Δημοσίευσηαπό sylviagr15 » Πέμ Ιαν 17, 2019 11:49 am

Καλημέρα,
διορίστηκα με την 7Κ/2016 στην Αλεξανδρούπολη.Εχω ένα παιδί περίπου 4,5 ετών .Ξέρετε αν δικαιούμαι κάτι από άδεια ανατροφής???Επειδή λίγο ποθ διάβασα νομίζω πως οχι,σκέφτομαι να πάρω άνευ αποδοχών ανατροφής μέχρι να γίνει το παιδι 6 ετών ώστε να κερδίσω χρόνο μέχρι να δω αν θα ξεκουβαληθούμε οικογεναιακώς στον Εβρο. Ξέρει κανείς αν ο χρόνος που θα έχω άδεια (1,5 έτος )υπολογίζεται ως χρόνος υπηρεσίας ώστε να περάσω την δόκιμη περίοδο ή ο χρόνος δοκιμότητας θα ξεκινήσει μόλις γυρίσω στη δουλεια?επίσης μπορώ να πληρώνω το ικα μου ώστε να εχω ασφάλεια υγείας εγώ και το παιδί???

katpant81
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Παρ Σεπ 14, 2018 2:46 pm

Re: άδεια άνευ αποδοχών ανατροφής τέκνου

Δημοσίευσηαπό katpant81 » Σάβ Ιαν 19, 2019 11:14 am

sylviagr15 έγραψε:Καλημέρα,
διορίστηκα με την 7Κ/2016 στην Αλεξανδρούπολη.Εχω ένα παιδί περίπου 4,5 ετών .Ξέρετε αν δικαιούμαι κάτι από άδεια ανατροφής???Επειδή λίγο ποθ διάβασα νομίζω πως οχι,σκέφτομαι να πάρω άνευ αποδοχών ανατροφής μέχρι να γίνει το παιδι 6 ετών ώστε να κερδίσω χρόνο μέχρι να δω αν θα ξεκουβαληθούμε οικογεναιακώς στον Εβρο. Ξέρει κανείς αν ο χρόνος που θα έχω άδεια (1,5 έτος )υπολογίζεται ως χρόνος υπηρεσίας ώστε να περάσω την δόκιμη περίοδο ή ο χρόνος δοκιμότητας θα ξεκινήσει μόλις γυρίσω στη δουλεια?επίσης μπορώ να πληρώνω το ικα μου ώστε να εχω ασφάλεια υγείας εγώ και το παιδί???


Καλημέρα. Δεν δικαιούσαι το εννιάμηνο της ανατροφής γιατί χορηγείται μέχρι το παιδί να γινει τεσσάρων. Με την άδεια ανατροφής τέκνου που χορηγείται υποχρεωτικά για τέκνο έως 6 ετών μπορείς να πληρώσεις την ιατροφαρμακευτική σου περίθαλψη ειναι περίπου στο 10% της καθαρής μισθοδοσίας. Χρειάζεται να προκομίσεις στον ΕΦΚΑ της περιοχής που μένεις α) βεβαίωση της τελευταίας σου μισθοδοσίας πριν βγείς σε ανευ αποδοχών άδεια και β) απόφαση της πράξης του διοικητή που αναφέρει ότι τελείς σε άδεια ανευ αποδοχών, η οποία στέλνεται και υποχρεωτικά από τη διεύθυνση προσωπικού του νοσοκομείου σου στον ΕΦΚΑ όπου υπάγεται όμως το νοσοκομείο. Ο αρμόδιος υπάλληλος στον ΕΦΚΑ σου προσθέτει τα ποσά που αναγράφουν υπερ υγειονομικής περίθαλψης εργαζομένου και εργοδότη και σου δίνει το λογαριασμό τραπέζης της πρώην διευθυνσης ΟΠΑΔ (ΙΚΑ) που είναι στην Πειραιώς. Την έχω κάνει απειρες φορές τη διαδικασία και την ξέρω πολύ καλά. Προσκομίζεις το καταθετήριο της τράπεζας στον υπάλληλο κρατα και εσύ ένα αντίγραφο και ο υπάλληλος σου ανοίγει, σου "ξεκλειδώνει" δηλαδή το ΑΜΚΑ σου για ιατρικές πράξεις και συνταγογράφηση, νοσήλεια για όσο χρονικό διάστημα πλήρωσες σε μήνες. Εαν π.χ το μηνιαίο σου ποσό είναι 115 ευρώ , τότε υπολογίζεις 115 Χ τον αριθμό μηνών που τελείς άδεια ανευ αποδοχών. Εχεις το δικαίωμα να πληρώσεις και τμηματικά ( για κάθε έξι μήνες ) εάν το χρονικό διάστημα της άδειας είναι μεγάλο π.χ ετήσια. Πληρώνεις τους πρώτους έξι μήνες και μετά τους υπόλοιπους.
Η άδεια αυτή δεν λογίζεται ως χρόνος υπηρεσίας και νομίζω ότι δεν θα λογίζεται για τη διετή δόκιμη υπηρεσία σου. Ρώτα σίγουρα στο γραφείο προσωπικού.
Καλή τύχη στη νέα σου θέση.

sylviagr15
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 12, 2019 11:03 am

Re: άδεια άνευ αποδοχών ανατροφής τέκνου

Δημοσίευσηαπό sylviagr15 » Σάβ Ιαν 19, 2019 3:08 pm

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Το θέμα είναι ότι εγώ δεν θα έχω μισθοδοσία γιατί την ημέρα που θα ορκιστω θα βγω σε άνευ αποδοχών, δεν μπορώ να κάτσω στην Αλεξανδρούπολη έχοντας το παιδί πίσω στην Αθήνα... Σε αυτήν την περίπτωση τι γίνεται???
Επίσης εγώ θέλω να το κάνω αυτό μόνο για να εξάντληση την δοκιμή περίοδο αλλιώς ποιο το νόημα να πληρώνω εισφορές??? Μόνο για ιατρική κάλυψη?? Σιγά την κάλυψη βασικά.... Αυτή όλη η διαδικασία μπορεί να γίνει στον εφκα όπου μένω τώρα στο Μαρούσι πχ??? Γιατί Αλεξανδρούπολη δεν έχω σκοπό να μείνω...

katpant81
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Παρ Σεπ 14, 2018 2:46 pm

Re: άδεια άνευ αποδοχών ανατροφής τέκνου

Δημοσίευσηαπό katpant81 » Τρί Ιαν 29, 2019 3:11 pm

sylviagr15 έγραψε:Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Το θέμα είναι ότι εγώ δεν θα έχω μισθοδοσία γιατί την ημέρα που θα ορκιστω θα βγω σε άνευ αποδοχών, δεν μπορώ να κάτσω στην Αλεξανδρούπολη έχοντας το παιδί πίσω στην Αθήνα... Σε αυτήν την περίπτωση τι γίνεται???
Επίσης εγώ θέλω να το κάνω αυτό μόνο για να εξάντληση την δοκιμή περίοδο αλλιώς ποιο το νόημα να πληρώνω εισφορές??? Μόνο για ιατρική κάλυψη?? Σιγά την κάλυψη βασικά.... Αυτή όλη η διαδικασία μπορεί να γίνει στον εφκα όπου μένω τώρα στο Μαρούσι πχ??? Γιατί Αλεξανδρούπολη δεν έχω σκοπό να μείνω...


Εγώ που είμαι αρκετά φοβιτσιάρα και αγχωτική πλήρωνα την ιατροφαρμακευτική μου περίθαλψη διότι σκεφτόμουν ότι έαν μου τύχαινε και κάνω εισαγωγή σε νοσοκομείο , θα πληρώσω πολύ περισσότερο. Την άδεια ανευ αποδοχών την παιρνεις κατευθείαν.Όσον αφορά το γεγονός ότι δεν θα έχεις μια πρώτη μισθοδοσία σε περίπτωση που θα ήθελες να πληρώσεις στον ΕΦΚΑ για την ιατροφαρμακευτική κάλυψη, καλό θα ήταν να ρωτήσεις στον ΕΦΚΑ τι γινεται σε αυτή την περίπτωση. Μην μπερδεύεις αυτες τις εισφορές υπερ υγείας με τις λοιπές εισφορές που γινονται κάθε μήνα. Για τις υπόλοιπες δεν προβλέπεται καταβολή από τον υπάλληλο που τελεί σε άδεια ανευ αποδοχών. Εγώ που πήρα αδεια ανευ αποδοχών για ανατροφή τεκνου ειναι σαν να μην εργαστηκα για δυο χρόνια, δηλαδή μείον ενσημα δυο ετών.


Επιστροφή σε “ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες