Άδεια ανατροφής σε νεοδιοριστη

Εκπαίδευση σε Πρωτοβάθμια, Δευτεροβάθμια, Πανεπιστήμια, ΑΕΙ, Δια βίου μάθηση. Εργασιακά σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα.
Mamaria
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Άδεια ανατροφής σε νεοδιοριστη

Δημοσίευσηαπό Mamaria » Δευ Δεκ 17, 2018 8:39 pm

Διορίστηκα ενώ ήμουν ιδιωτική υπάλληλος με ημιαπασχοληση, και ενώ είχα άδεια μητρότητας από τον ΟΑΕΔ. Από το 6μηνο του ΟΑΕΔ χρησιμοποίησα τις 112 ημέρες και όταν διοριστηκα ζήτησα τους 9μηνες ανατροφής. Ξέρετε να μου πείτε πόσο θα πάρω από αυτό και αν παίζει ρόλο που ήμουν με ημιαπασχοληση;;;

katpant81
Δόκιμος
Δόκιμος

Re: Άδεια ανατροφής σε νεοδιοριστη

Δημοσίευσηαπό katpant81 » Σάβ Ιαν 19, 2019 11:33 am

Mamaria έγραψε:Διορίστηκα ενώ ήμουν ιδιωτική υπάλληλος με ημιαπασχοληση, και ενώ είχα άδεια μητρότητας από τον ΟΑΕΔ. Από το 6μηνο του ΟΑΕΔ χρησιμοποίησα τις 112 ημέρες και όταν διοριστηκα ζήτησα τους 9μηνες ανατροφής. Ξέρετε να μου πείτε πόσο θα πάρω από αυτό και αν παίζει ρόλο που ήμουν με ημιαπασχοληση;;;

Όλο το εννιάμηνο ανατροφής παίρνεις άσχετα που πήρες άδεια ανατροφής όσο ήσουν στον ιδιωτικό τομέα. Η εγκύκλιος και ο νόμος για το εννιάμηνο δεν αναφέρει πουθενά ότι οι γυναίκες που ήταν στον ιδιωτικό τομέα και έκαναν χρήση αντίστοιχης αδειας δεν το δικαιούνται. Ρώτα στο γραφείο προσωπικού, είχες κάποιο ποβλημα από εκεί?

Επιστροφή σε “ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες