Άδεια κανονικη σε περίπτωση εγκυμοσύνης

Εκπαίδευση σε Πρωτοβάθμια, Δευτεροβάθμια, Πανεπιστήμια, ΑΕΙ, Δια βίου μάθηση. Εργασιακά σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα.
NewlyJoined
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 11, 2016 9:29 pm

Άδεια κανονικη σε περίπτωση εγκυμοσύνης

Δημοσίευσηαπό NewlyJoined » Σάβ Οκτ 13, 2018 7:04 pm

Είμαι έγκυος και σύμφωνα με το γιατρό μου προβλεπόμενη ημερομηνία τοκετού είναι 18/2/2019. Υπολογίζοντας άδεια λοχείας, τοκετού κ το εννιαμηνο προκύπτει ότι για όλο το 2019 δε θα παρουσιαστώ στην υπηρεσία μου. Η ερώτηση μου είναι: την κανονική μου άδεια μεσα στο 2019 την χάνω;;

tyra
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Παρ Μαρ 16, 2018 8:44 am

Re: Άδεια κανονικη σε περίπτωση εγκυμοσύνης

Δημοσίευσηαπό tyra » Πέμ Δεκ 13, 2018 11:20 am

Αν θυμάμαι καλά, για να δικαιούσαι την άδεια του 2019 (στην περίπτωσή σου), θα πρέπει να παρουσιαστείς στην υπηρεσία σου μέσα στο έτος. Από κει και πέρα σου δίνουν όση άδεια μπορείς να εξαντλήσεις μέχρι 31/12 και η υπόλοιπη χάνεται. Αυτό διότι βάση νόμου, η μεταφορά κανονικής άδειας δεν επιτρέπεται για το επόμενο έτος, παρά μόνο αν τη ζητήσεις στο προηγούμενο και δεν στην δώσει η υπηρεσία λόγω αναγκών. Μάλιστα αναφέρεται ρητά ότι οι υπηρεσίες είναι υποχρεωμένες να στην δίνουν την κανονική, ακόμα και αν δεν την ζητήσεις, έτσι ώστε να μηδενίζουν κάθε φορά τα ''κοντέρ'' την 31/12. Στην ουσία όμως, αυτό καταστρατηγείται μιας και όλες οι υπηρεσίες πιστεύω, έχουν μια περίοδο χάριτος (είτε με διοικητικές αποφάσεις, είτε με εσωτερικές εγκυκλίους και δε συμμαζεύεται) και στο νέο έτος για να τις εξαντλήσεις. Άρα αν γυρίσεις μέσα στο 2019, ζητάς όλα τα υπόλοιπά σου από την κανονική του 2019 και είναι στην ευχέρεια του φορέα σου είτε να την εγκρίνει σαν σύνολο, είτε να στην δώσει μόνο στο τμήμα που οφείλει. Αν περάσει το 2019, κανονικά πάλι, δεν την δικαιούσαι, αλλά όπως προείπα όλα είναι στην πρακτική ασαφή στο δημόσιο..

katpant81
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Παρ Σεπ 14, 2018 2:46 pm

Re: Άδεια κανονικη σε περίπτωση εγκυμοσύνης

Δημοσίευσηαπό katpant81 » Δευ Ιαν 14, 2019 3:05 pm

NewlyJoined έγραψε:Είμαι έγκυος και σύμφωνα με το γιατρό μου προβλεπόμενη ημερομηνία τοκετού είναι 18/2/2019. Υπολογίζοντας άδεια λοχείας, τοκετού κ το εννιαμηνο προκύπτει ότι για όλο το 2019 δε θα παρουσιαστώ στην υπηρεσία μου. Η ερώτηση μου είναι: την κανονική μου άδεια μεσα στο 2019 την χάνω;;


Πριν λίγα χρόνια βγήκε εγκύκλιος κατα την οποία οι άδειες που σχετίζονται με μητρότητα λογίζονται ως πραγματικές άρα όταν διανύει κάποια από αυτες μια γυναίκα δικαιούται/ κατοχυρώνει άδεια κανονική για το έτος αυτό και μπορεί να την πάρει. Δηλαδή εσύ γεννάς 18/02/2019, τώρα λογικά διανύεις το πεντάμηνο, μετά τον τοκετό θα πάρεις τρεις μήνες άδεια λοχείας και πρίν ξεκινήσεις την εννιάμηνη άδεια ανατροφής θα ζητήσεις ολόκληρη την άδεια του 2019 άσχετα που δεν έχεις εργαστεί.


Επιστροφή σε “ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες