Πρόγραμμα ειδίκευσης ΠΕΣΥΠ: Τί προσφέρει;

Εκπαίδευση σε Πρωτοβάθμια, Δευτεροβάθμια, Πανεπιστήμια, ΑΕΙ, Δια βίου μάθηση. Εργασιακά σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα.
evig
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 08, 2017 11:50 am

Πρόγραμμα ειδίκευσης ΠΕΣΥΠ: Τί προσφέρει;

Δημοσίευσηαπό evig » Τρί Αύγ 28, 2018 1:08 pm

Γειά σας.

Κληρώθηκα στο φετινό πρόγραμμα ΠΕΣΥΠ (Ειδίκευση στην Συμβουλευτική και τον Προσανατολισμό) της ΑΣΠΑΙΤΕ.
Μου είπε κάποιος γνωστός πρίν κάνω αίτηση πως πρόκειται για ένα μεταπτυχιακό πρόγραμμα και μιας που έχω πτυχίο στην Ψυχολογία θα μου χρησίμευε ως περαιτέρω εκπαιδευση. Μαθαίνω τώρα πως δεν είναι μεταπτυχιακό αλλά απλό πρόγραμμα ειδίκευσης της ΑΣΠΑΙΤΕ. (Η ΑΣΠΑΙΤΕ έχει Μεταπτυχιακό πρόγραμμα με σχεδόν ίδιο τίτλο (το οποίο δεν προσφέρει φέτος αλλά δεν είδα να το λέει αυτό η ιστοσελίδα πουθενά) και μάλλον αυτό με μπέρδεψε).

Αυτό που αναρωτιέμαι είναι, αξίζει τον κόπο να φοιτήσει κάποιος σε αυτό; Τί θα μου προσφέρει αυτό το πρόγραμμα και το πιστοποιητικό που δίνει; Σε διαγωνισμούς ΑΣΕΠ θα μου προσφέρει μόρια ή εμπειρία; Μπορώ να διοριστώ σε κάποιο σχολείο με αυτό; Μου είπε κάποια στην ΑΣΠΑΙΤΕ ότι με αυτό παίρνω την παιδαγωγική επάρκεια. Τί σημαίνει αυτό επαγγελματικά;

Ευχαριστώ.

Zoinou
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Σεπ 03, 2018 10:04 am

Re: Πρόγραμμα ειδίκευσης ΠΕΣΥΠ: Τί προσφέρει;

Δημοσίευσηαπό Zoinou » Τρί Σεπ 04, 2018 9:48 am

Evi έχω κ εγώ ακριβώς την ίδια απορία με σένα μήπως μπόρεσες να μάθεις περισσότερα;

evig
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 08, 2017 11:50 am

Re: Πρόγραμμα ειδίκευσης ΠΕΣΥΠ: Τί προσφέρει;

Δημοσίευσηαπό evig » Τετ Σεπ 12, 2018 10:52 am

Εγώ νόμιζα εντωμεταξύ πώς είναι μεταπτυχιακό αλλά προφανώς δεν είναι.
Εφόσον 'ομως απευθύνεται σε αποφοίτους ΑΕΙ δεν θεωρείται ουσιαστικά μεταπτυχιακό πρόγραμμα;

Το μόνο που ξέρω είναι πως πρόκειται για πρόγραμμα ειδίκευσης στην συμβουλευτική και τον προσανατολισμό.
Δυό γνωστοί πού ρώτησα σε χώρο Ψυχικής Υγείας με παρότρυναν να το παρακολουθήσω καθώς μου είπαν έχει αναβαθμιστεί σε ''επίπεδο μεταπτυχιακού''.
Επίσης παίρνεις μου είπαν και ένα πιστοποιητικό απο τον ΕΟΠΠΕΠ (τί πιστοποιητικό, δεν ξέρω), αυτό έγινε λέει το 2018 (το πιστοποιητικό).
Παίρνεις και μόρια στον ΑΣΕΠ λέει (δεν ξέρω αν ισχύει). Με την αποφοίτηση μπαίνεις σε ένα μητρώο συμβούλων και μπορείς να εργαστείς ώς σύμβουλος (Ψυχικής Υγείας; ιδέα δεν έχω) ιδιωτικά ή στο δημόσιο.
Δεν ξέρω τί άλλο να σου πω, πάντως γνωστή μου Ψυχολόγος με παρότρυνε να το παρακολουθήσω.


Επιστροφή σε “ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες