Αμεση απόκτηση πτυχίου ΕΠΑΛ/τεχνικού με ειδικότητα ως απόφοιτος ΓΕΛ και πτυχιούχος τριτοβάθμιας

Εκπαίδευση σε Πρωτοβάθμια, Δευτεροβάθμια, Πανεπιστήμια, ΑΕΙ, Δια βίου μάθηση. Εργασιακά σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα.
giannis88s
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 21, 2018 11:09 pm

Αμεση απόκτηση πτυχίου ΕΠΑΛ/τεχνικού με ειδικότητα ως απόφοιτος ΓΕΛ και πτυχιούχος τριτοβάθμιας

Δημοσίευσηαπό giannis88s » Παρ Ιουν 22, 2018 11:09 pm

καλησπέρα στο φόρουμ

οποιος γνωρίζει παρακαλώ πάνω στο εξής


Χρειάζομαι ένα απο τα εξής:

πτυχίο Α ή Β κύκλου σπουδών ΤΕΕ ειδικότητας Μηχανών και Συστημάτων Αυτοκινήτου ή απολυτήριος τίτλος Ενιαίου Πολυκλαδικού Λυκείου τμήματος Μηχανικών Αυτοκινήτων ή απολυτήριος τίτλος Επαγγελματικού Λυκείου ειδικότητας Τεχνικού Οχημάτων ή ειδικότητας Μηχανικής Αυτοκινήτων του Τομέα Μηχανολογίας ή ειδικότητας Μηχανικών και Ηλεκτρολογικών Συστημάτων Αυτοκινήτου του Τομέα Οχημάτων ή Τεχνικής Επαγγελματικής Σχολής ∆ευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης ειδικότητας Μηχανών Αυτοκινήτου η πτυχίο ιεκ μηχανικού οχημάτων(μηχατρονικη) και τέλος για πτυχίο ιεκ εκπαιδευτή σε σχόλες οδηγών

άρα είτε από επαλ είτε πολυκλαδικό είτε τεε είτε ιεκ ,ένα από αυτά οποιοδήποτε

1)μπορώ να πάρω κάποιο από τα αναφερόμενα πτυχία απευθείας δίνοντας μόνο τις τελικές εξετάσεις???
αυτο που με ενδιαφέρει είναι να γίνει άμεσα(εννοώ στην επόμενη εξεταστική),να δώσω δηλ τις τελικές εξετάσεις


2)και αν ναι σε ποια είναι η διαδικασία???


ενημερώνω εχω ηδη τελειώσει ενιαίο γενικό λύκειο και έπειτα ολοκλήρωσα και τριτοβάθμια εκπαίδευση (ΤΕΙ μηχανολογος)
Επίσης θέλω μόνον το πτυχίο με την ισχύ που έχει σαν βεβαίωση δεν με ενδιαφέρει να μπω πουθενά δηλ να δώσω σαν πανελλήνιες(δεν ξέρω και πως λειτουργούν ακριβώς)

και τέλος δυο ολίγον παράλογες παρατηρησεις
1) εχω εργαστεί σαν καθηγητής με ωρες σε ιεκ σε μηχατρονικη και κάποια μαθήματα στους μελλοντικούς εκπαιδευτές
θελω δηλ να δώσω εξετάσεις σε αυτο που ήμουν χωρίς να κανω 4 εξαμηνα/πρακτική κτλ αυτο γινεται????
2)ρώτησα σε ιεκ και εοππεπ και δεν γνώριζαν καθολου


υπάρχουν συγκεκριμένα φεκ που τα αναφέρουν και δεν τα γνώριζαν (αυτο το εξηγω στη συνεχεια)

μετά απο πολύ ψάξιμο και τηλεφωνά βρήκα καθαρά απο θέμα τύχης και επιπλέον με πολύ βοήθεια απο εργαζόμενο στο β κτεο οτι απευθείας μπορώ να δωσω σίγουρα για εκπαιδευτής χωρις να κάνω κάποιο άλλο μάθημα επειδή ειμαι ΤΕ μηχανολόγος/μου έστειλε επίσης το φεκ(δυστυχώς τη συγκεκριμένη βεβαίωση μονο αναγκάστηκα να απορρίψω γιατί θέλει και ολα τα διπλώματα)




υγ οτι αναφερω το χρειαζομαι για δε θεσεις

evi44
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: Παρ Απρ 25, 2014 8:35 pm

Re: Αμεση απόκτηση πτυχίου ΕΠΑΛ/τεχνικου με ειδικότητα ως απόφοιτος ΓΕΛ και πτυχιουχος τριτοβαθμιας

Δημοσίευσηαπό evi44 » Κυρ Ιουν 24, 2018 12:00 am

giannis88s έγραψε:καλησπέρα στο φόρουμ

οποιος γνωρίζει παρακαλώ πάνω στο εξής


Χρειάζομαι ένα απο τα εξής:

πτυχίο Α ή Β κύκλου σπουδών ΤΕΕ ειδικότητας Μηχανών και Συστημάτων Αυτοκινήτου ή απολυτήριος τίτλος Ενιαίου Πολυκλαδικού Λυκείου τμήματος Μηχανικών Αυτοκινήτων ή απολυτήριος τίτλος Επαγγελματικού Λυκείου ειδικότητας Τεχνικού Οχημάτων ή ειδικότητας Μηχανικής Αυτοκινήτων του Τομέα Μηχανολογίας ή ειδικότητας Μηχανικών και Ηλεκτρολογικών Συστημάτων Αυτοκινήτου του Τομέα Οχημάτων ή Τεχνικής Επαγγελματικής Σχολής ∆ευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης ειδικότητας Μηχανών Αυτοκινήτου η πτυχίο ιεκ μηχανικού οχημάτων(μηχατρονικη) και τέλος για πτυχίο ιεκ εκπαιδευτή σε σχόλες οδηγών

άρα είτε από επαλ είτε πολυκλαδικό είτε τεε είτε ιεκ ,ένα από αυτά οποιοδήποτε

1)μπορώ να πάρω κάποιο από τα αναφερόμενα πτυχία απευθείας δίνοντας μόνο τις τελικές εξετάσεις???
αυτο που με ενδιαφέρει είναι να γίνει άμεσα(εννοώ στην επόμενη εξεταστική),να δώσω δηλ τις τελικές εξετάσεις


2)και αν ναι σε ποια είναι η διαδικασία???


ενημερώνω εχω ηδη τελειώσει ενιαίο γενικό λύκειο και έπειτα ολοκλήρωσα και τριτοβάθμια εκπαίδευση (ΤΕΙ μηχανολογος)
Επίσης θέλω μόνον το πτυχίο με την ισχύ που έχει σαν βεβαίωση δεν με ενδιαφέρει να μπω πουθενά δηλ να δώσω σαν πανελλήνιες(δεν ξέρω και πως λειτουργούν ακριβώς)

και τέλος δυο ολίγον παράλογες παρατηρησεις
1) εχω εργαστεί σαν καθηγητής με ωρες σε ιεκ σε μηχατρονικη και κάποια μαθήματα στους μελλοντικούς εκπαιδευτές
θελω δηλ να δώσω εξετάσεις σε αυτο που ήμουν χωρίς να κανω 4 εξαμηνα/πρακτική κτλ αυτο γινεται????
2)ρώτησα σε ιεκ και εοππεπ και δεν γνώριζαν καθολου


υπάρχουν συγκεκριμένα φεκ που τα αναφέρουν και δεν τα γνώριζαν (αυτο το εξηγω στη συνεχεια)

μετά απο πολύ ψάξιμο και τηλεφωνά βρήκα καθαρά απο θέμα τύχης και επιπλέον με πολύ βοήθεια απο εργαζόμενο στο β κτεο οτι απευθείας μπορώ να δωσω σίγουρα για εκπαιδευτής χωρις να κάνω κάποιο άλλο μάθημα επειδή ειμαι ΤΕ μηχανολόγος/μου έστειλε επίσης το φεκ(δυστυχώς τη συγκεκριμένη βεβαίωση μονο αναγκάστηκα να απορρίψω γιατί θέλει και ολα τα διπλώματα)




υγ οτι αναφερω το χρειαζομαι για δε θεσεις



Απ οσο γνωριζω δυστυχώς ακομη κι αν εχεις πτυχιο τριτοβαθμιας εκπαιδευσης σε οποιαδηποτε ειδικοτητα δεν μπορεις να δωσεις απευθειας εξετασεις ουτε επαλ ουτε ιεκ, ακομη κι αν η ειδικοτητα που ενδιαφερεσαι ειναι ιδια μ αυτη στην οποια εχεις το πτυχιο.. Πρεπει να πας παλι δυο χρονια ημερησιο, ή τρια χρονια εσπερινο αν διαλεξεις επαλ, και να δωσεις τις τελικές εξετάσεις.. Επισης δυο χρονια αν διαλεξεις ιεκ και να δωσεις πιστοποιηση στο τελος.. Με μια επιφύλαξη γι αυτο το τελευταιο και εξηγουμαι... Εγω αποφοιτησα απο ιεκ οπου συναδερφος ηρθε κατευθείαν δευτερο ετος λογω του οτι ειχε αποφοιτησει απο τει ή επαλ αντιστοιχης ειδικοτητας, αυτη τη "λεπτομερεια" αδυνατω να θυμηθω... Βεβαια σε παρομοια συζήτηση εδω μεσα οταν ειπα οτι αν εισαι απο τει μπορεις να πας κατευθείαν στο δευτερο ετος ιεκ κ μετα πιστοποιηση, μου απάντησε αλλος συζητητης με πολλη σιγουρια οτι αυτο δεν γινεται.. Αντιθετως αυτο που μου επιβεβαιωσε και το ξερω 100% κι εγω επειδη ειχα τετοια συμμαθητρια, αν εχεις τελειωσει επαλ αντιστοιχης ειδικοτητας μπορεις να μεταπηδησεις στο δεύτερο ετος ιεκ.. Το αντίστροφο ομως, απο ιεκ να πας τελευταια ταξη επαλ δεν παιζει.. Αυτα ολα για την ειδικότητα διοίκηση & οικονομια... Τωρα αν ισχυει κτ αλλο στην περίπτωση της δικης σου ειδικοτητας δυστυχώς δεν το γνωρίζω.. Ελπίζω ν βγαλεις ακρη τελικα

giannis88s
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 21, 2018 11:09 pm

Re: Αμεση απόκτηση πτυχίου ΕΠΑΛ/τεχνικου με ειδικότητα ως απόφοιτος ΓΕΛ και πτυχιουχος τριτοβαθμιας

Δημοσίευσηαπό giannis88s » Κυρ Ιουν 24, 2018 7:39 pm

ξέρεις ποιο είναι το θέμα,όπως αναφέρω υπάρχει παντελή άγνοια σε αυτό που αναζητώ

και οπου και αν ρωτήσεις ο ενας κάνει πάσα στον αλλον,η λένε αυτό που τους συμφέρει η κλασσικά βαριούνται

τι να πω πως γίνεται πάντως να μπορώ βαση φεκ να δωσω απευθείας εξετάσεις για εκπαιδευτής οδηγών που μαλιστα ειναι και πιο ιδιαιτερη και εξειδικευμενη ειδικότητα απο τεχνικος οχηματων και να μην γίνεται για τεχνικός


Επιστροφή σε “ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες