Δόκιμη Υπάλληλος - Φόρτος Εργασίας - Αρμοδιότητες

Εκπαίδευση σε Πρωτοβάθμια, Δευτεροβάθμια, Πανεπιστήμια, ΑΕΙ, Δια βίου μάθηση. Εργασιακά σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα.
aspradou
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Ιουν 12, 2018 10:34 pm

Δόκιμη Υπάλληλος - Φόρτος Εργασίας - Αρμοδιότητες

Δημοσίευσηαπό aspradou » Τετ Ιουν 13, 2018 5:42 pm

Καλησπέρα σας,
είμαι νέα δόκιμη υπάλληλος και ενώ δεν έχω κλείσει καλά καλά τους 3 μήνες νιώθω ότι έχω γονατίσει από τη δουλειά. Το θέμα μου είναι ότι ο προιστάμενος με φορτώνει καθημερινώς υποθέσεις και χρεώσεις και έχω φτάσει αισίως στις 100 αδιεκπεραίωτες. Τρεις περατώνω, έξι μου χρεώνει. Και δε θα σταθώ τόσο στο πλήθος των χρεώσεων που είναι τεράστιο όσο και στη σοβαρότητα αυτών που απαιτεί πολλές φορές την εμπειρία και την εξειδίκευση άλλων υπαλλήλων. Σε πολλές περιπτώσεις παρεμβάλονται εισαγγελικές αρχές, δικαστήρια και γενικά υποθέσεις που με τρομάζουν και νιώθω εκτεθιμένη. Ειδικά όταν χρεώνομαι έγγραφα που δεν έχω γνώσεις να τα φέρω εις πέρας (εκτός αντικειμένου) αυτό με ξεπερνά. Δεν έχω πάει ακόμη στο σεμινάριο των νεοδιόριστων (όχι ότι κάτι θα μου κάνει), πρόσφατα πήρα τον πρώτο μου μισθό και είμαι έτοιμη να τα παρατήσω. Έχω παρακαλέσει τον προιστάμενο να χρεώνει ισομερώς και τους υπόλοιπους υπαλλήλους, αλλά με έχει συνδέσει με Κάιρο. Υπάρχει περίπτωση να βγάλω καμία άκρη ή τσάμπα παιδεύομαι;

Popeye
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τρί Ιουν 19, 2018 11:42 am

Re: Δόκιμη Υπάλληλος - Φόρτος Εργασίας - Αρμοδιότητες

Δημοσίευσηαπό Popeye » Πέμ Ιουν 21, 2018 11:23 am

Μια απλή γνώμη επι του ζητήματος θα αναφέρω, δυστυχώς δεν έχω κάτι ουσιαστικό να σου προτείνω διότι αυτό που αναφέρεις με τις χρεώσεις είναι σύνηθες φαινόμενο, εγώ κάποια στιγμή στο παρελθόν "έσπασα τα αυγά" για να κάνω ομελέτα, δηλαδή: βομβαρδισμός με έγγραφες αναφορές για την κατάσταση των τρεχουσών υποθέσεων και τον προβλημάτων τους καθώς και του χρόνου για να διεκπεραιωθούν, προσοχή στα εξής:

-> Επίσης, κατ’ εφαρμογή του Συντάγματος, η υποχρέωση της διοίκησης για έγγραφη απάντηση στα αντίστοιχα αιτήματα των πολιτών εντός ορισμένης προθεσμίας, ρυθμίζεται με τις διατάξεις του άρθρου 4, του Ν.2690/1999[2] Κώδικας Διοικητικής Διαδικασίας. Ειδικότερα προβλέπεται ότι οι δημόσιες υπηρεσίες, οι ΟΤΑ (α΄και β΄βαθμού – δήμοι και περιφέρειες αντίστοιχα) και τα ΝΠΔΔ, όταν υποβάλλονται αιτήσεις, οφείλουν να διεκπεραιώνουν τις υποθέσεις των ενδιαφερομένων και να αποφαίνονται για τα αιτήματά τους μέσα σε προθεσμία 50 ημερών, εφόσον από ειδικές διατάξεις δεν προβλέπονται μικρότερες προθεσμίες. Για υποθέσεις αρμοδιότητας περισσότερων υπηρεσιών, η προθεσμία των 50 ημερών παρατείνεται κατά 10, ακόμη, ημέρες.

-> Εάν κάποια υπόθεση δεν μπορεί να διεκπεραιωθεί λόγω αντικειμενικής αδυναμίας, ειδικά αιτιολογημένης, η αρμόδια υπηρεσία οφείλει, εντός 5 τουλάχιστον ημερών πριν από την εκπνοή τους, να γνωστοποιήσει εγγράφως στον αιτούντα: α) τους λόγους της καθυστέρησης, β) τον υπάλληλο που έχει αναλάβει την υπόθεση και τον αριθμό τηλεφώνου του, για την παροχή πληροφοριών και γ) κάθε άλλη χρήσιμη πληροφορία.

-> Σημειώνεται ότι η προθεσμία των 50 ημερών είναι ημερολογιακή, άρχεται από την ημερομηνία εισόδου της αίτησης στη δημόσια υπηρεσία και πρωτοκόλλησης της και εφόσον έχουν συνυποβληθεί το σύνολο των τυχών απαιτούμενων δικαιολογητικών, πιστοποιητικών ή στοιχείων.

-> Κατά την περίπτωση μη τήρησης των ανωτέρω προθεσμιών καταβάλλεται στον αιτούντα, από τον οικείο φορέα, πλήρης αποζημίωση.

Συνέτασσα συνεχόμενες εμπιστευτικές αναφορές προς τον προϊστάμενο μου και κοινοποίηση προς τον ανώτερο του (διευθυντή) και εννοείτε είχα αριθμό πρωτοκόλλου για κάθε τέτοια εμπιστευτική αναφορά. Δεν σε παροτρύνω να κάνεις ίδια πράγματα απλά σου αναφέρω τι έκανα σε αντιστοίχηση σε ανάλογη περίπτωση.

ioanna25210
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2017 7:50 pm

Re: Δόκιμη Υπάλληλος - Φόρτος Εργασίας - Αρμοδιότητες

Δημοσίευσηαπό ioanna25210 » Παρ Ιουν 22, 2018 7:29 am

Κι εγώ είμαι στην ίδια και χειρότερη θέση. Σκέφτομαι να τα βροντηξω και να φύγω

Popeye
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τρί Ιουν 19, 2018 11:42 am

Re: Δόκιμη Υπάλληλος - Φόρτος Εργασίας - Αρμοδιότητες

Δημοσίευσηαπό Popeye » Παρ Ιουν 22, 2018 10:30 am

Η άποψη μου είναι η εξής (διότι και εγώ βρέθηκα σε τέτοια δεινή θέση στο παρελθόν) πάλεψε το μέχρι το τέλος, σου περιέγραψα παραπάνω κάποιες κινήσεις, πίστεψε με... ο προϊστάμενος έχασε τον ύπνο του όπως και εγώ, σε κάποια στιγμή βρέθηκε η χρυσή τομή, οπότε δεν έχεις να χάσεις κάτι.

Stefanos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 09, 2006 7:58 am

Re: Δόκιμη Υπάλληλος - Φόρτος Εργασίας - Αρμοδιότητες

Δημοσίευσηαπό Stefanos » Παρ Ιουν 22, 2018 10:51 pm

Για ποιες υπηρεσίες μιλάτε? Μπορείτε να μου στείλετε μήνυμα?

aspradou
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Ιουν 12, 2018 10:34 pm

Re: Δόκιμη Υπάλληλος - Φόρτος Εργασίας - Αρμοδιότητες

Δημοσίευσηαπό aspradou » Κυρ Ιουν 24, 2018 1:01 pm

Κι εγώ σκέφτομαι να σηκωθώ και να φύγω...Αλλά μετά σκέφτομαι ότι έχω τα διπλάσια τυπικά προσόντα από τον προϊστάμενο και είναι άδικο αυτό. Δεν υπάρχει βρε παιδιά κάποια διάταξη που να μας προστατεύει; Στη δοκιμαστική περίοδο. Δεν μπορούμε να φορτωνόμαστε βαριές χρεώσεις και οι μόνιμοι να σφυρίζουν αδιάφορα!

Popeye
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τρί Ιουν 19, 2018 11:42 am

Re: Δόκιμη Υπάλληλος - Φόρτος Εργασίας - Αρμοδιότητες

Δημοσίευσηαπό Popeye » Τετ Ιουν 27, 2018 12:24 pm

Υπομονή Υπομονή Υπομονή.... και προσπάθησε τα ζητήματα που αφορούν σε υπηρεσιακά και μη ζητήματα, να τηρούνται οι προθεσμίες, το μοναδικό σου όπλο είναι η τυπικότητα και η εφαρμογή της νομοθεσίας.... να εξομολογήστε εγγράφως το παραμικρό κόλλημα και να ζητάς την συνδρομή του προϊσταμένου σου πάντα εγγράφως για την αντιμετώπιση του, όσο για τους μόνιμους... παλιούς... δεν έχω τι να σου πω.

maria101980
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1447
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 10:19 am

Re: Δόκιμη Υπάλληλος - Φόρτος Εργασίας - Αρμοδιότητες

Δημοσίευσηαπό maria101980 » Τρί Ιούλ 17, 2018 10:03 am

σε ποιες υπηρεσιες? Δημους, νοσοκομεια που??

NewlyJoined
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 11, 2016 9:29 pm

Re: Δόκιμη Υπάλληλος - Φόρτος Εργασίας - Αρμοδιότητες

Δημοσίευσηαπό NewlyJoined » Σάβ Οκτ 13, 2018 7:22 pm

Και εγώ αντιμετώπισα πριν τρία χρόνια την ίδια κατάσταση. Ήμουν δύο μήνες στην υπηρεσία μου κ με χρέωνε ο προϊστάμενος μου με υποθέσεις που είχαν να κάνουν με δημόσια έργα, δικαστικές αποφάσεις κτλ. Όλοι οι συνάδελφοι μου έλεγαν ότι αυτό που κάνει ήταν απαράδεκτο αλλά κ κάνεις δε βοηθούσε την κατάσταση. Το αποτέλεσμα ήταν να απευθυνθώ στον ανώτερο του, ο οποίος γνώριζε την κατάσταση από παλαιότερους κ σφύριζε αδιάφορα. Το αποτέλεσμα; Να με απειλήσει ότι θα μου κάνει γραπτή αναφορά. Έχασα τον ύπνο μου κ χάλασα την υγεία μου. Τρία χρόνια αργότερα έφυγα με απόσπαση σε άλλη υπηρεσία και τώρα τα τραβάει μόνος του όλα καθώς όλοι οι συνάδελφοι οι παλαιότεροι αρνούνται να αναλάβουν την ευθύνη των δικών μου αρμοδιοτήτων καθώς δεν έχουν τα προσόντα ή γκρινιάζουν ότι θα πάρουν σύνταξη. Σε αυτούς όμως αναφορά για άρνηση υπηρεσίας δεν κάνει....κάνε κουράγιο...να θυμάσαι ότι έχει ο καιρός γυρίσματα....μπράβο δε θα ακούσεις, κάνε ότι ορίζει ο νόμος με τις προθεσμίες κ να τα έχεις καλά με τον εαυτό σου!

maria101980
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1447
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 10:19 am

Re: Δόκιμη Υπάλληλος - Φόρτος Εργασίας - Αρμοδιότητες

Δημοσίευσηαπό maria101980 » Σάβ Οκτ 13, 2018 10:58 pm

NewlyJoined έγραψε:Και εγώ αντιμετώπισα πριν τρία χρόνια την ίδια κατάσταση. Ήμουν δύο μήνες στην υπηρεσία μου κ με χρέωνε ο προϊστάμενος μου με υποθέσεις που είχαν να κάνουν με δημόσια έργα, δικαστικές αποφάσεις κτλ. Όλοι οι συνάδελφοι μου έλεγαν ότι αυτό που κάνει ήταν απαράδεκτο αλλά κ κάνεις δε βοηθούσε την κατάσταση. Το αποτέλεσμα ήταν να απευθυνθώ στον ανώτερο του, ο οποίος γνώριζε την κατάσταση από παλαιότερους κ σφύριζε αδιάφορα. Το αποτέλεσμα; Να με απειλήσει ότι θα μου κάνει γραπτή αναφορά. Έχασα τον ύπνο μου κ χάλασα την υγεία μου. Τρία χρόνια αργότερα έφυγα με απόσπαση σε άλλη υπηρεσία και τώρα τα τραβάει μόνος του όλα καθώς όλοι οι συνάδελφοι οι παλαιότεροι αρνούνται να αναλάβουν την ευθύνη των δικών μου αρμοδιοτήτων καθώς δεν έχουν τα προσόντα ή γκρινιάζουν ότι θα πάρουν σύνταξη. Σε αυτούς όμως αναφορά για άρνηση υπηρεσίας δεν κάνει....κάνε κουράγιο...να θυμάσαι ότι έχει ο καιρός γυρίσματα....μπράβο δε θα ακούσεις, κάνε ότι ορίζει ο νόμος με τις προθεσμίες κ να τα έχεις καλά με τον εαυτό σου!

Καπως ετσι γινεται. Κ εγω εχω τραβηξει παρομοια. Ολοι τον εαυτο τους κοιτανε. Ελπιζω να εισαι καλυτερα τωρα. Κ εγω διοριστηκα αλλου, τους παραταω κ φευγω

NewlyJoined
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 11, 2016 9:29 pm

Re: Δόκιμη Υπάλληλος - Φόρτος Εργασίας - Αρμοδιότητες

Δημοσίευσηαπό NewlyJoined » Κυρ Οκτ 14, 2018 12:18 pm

Αφού βρήκες τρόπο να φύγεις καλό για την υγεία σου!!Εγώ έχω πεισμωσει, δε θα τους κάνω τη χάρη...

maria101980
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1447
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 10:19 am

Re: Δόκιμη Υπάλληλος - Φόρτος Εργασίας - Αρμοδιότητες

Δημοσίευσηαπό maria101980 » Κυρ Οκτ 14, 2018 3:23 pm

NewlyJoined έγραψε:Αφού βρήκες τρόπο να φύγεις καλό για την υγεία σου!!Εγώ έχω πεισμωσει, δε θα τους κάνω τη χάρη...

Δεν πηρες αποσπαση? Νομιζω υπαρχει νομος που μπορεις να μεινεις μονιμα εκει, καθως επισης να κανεις κ μεταταξη.
Πανω απολα η υγεια μας

NewlyJoined
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 11, 2016 9:29 pm

Re: Δόκιμη Υπάλληλος - Φόρτος Εργασίας - Αρμοδιότητες

Δημοσίευσηαπό NewlyJoined » Κυρ Οκτ 14, 2018 6:51 pm

Ξέρεις τον νόμο; Η απόσπαση είναι για δύο χρόνια. Νομίζω ότι με τον νέο νόμο της κινητικότητας έχουν αλλάξει πολλά.

maria101980
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1447
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 10:19 am

Re: Δόκιμη Υπάλληλος - Φόρτος Εργασίας - Αρμοδιότητες

Δημοσίευσηαπό maria101980 » Κυρ Οκτ 14, 2018 8:25 pm

NewlyJoined έγραψε:Ξέρεις τον νόμο; Η απόσπαση είναι για δύο χρόνια. Νομίζω ότι με τον νέο νόμο της κινητικότητας έχουν αλλάξει πολλά.

Δεν εχω ιδεα. Να το ρωτησεις παντως


Επιστροφή σε “ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες