Εξίσωση ΙΕΚ με τεχνικές σχολές

Εκπαίδευση σε Πρωτοβάθμια, Δευτεροβάθμια, Πανεπιστήμια, ΑΕΙ, Δια βίου μάθηση. Εργασιακά σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα.
Lama79
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Μάιος 09, 2018 5:18 pm

Εξίσωση ΙΕΚ με τεχνικές σχολές

Δημοσίευσηαπό Lama79 » Πέμ Μάιος 10, 2018 1:32 pm

Κατα αρχας ευχομαι καλη τυχη σε ολους στις θεσεις που διεκδικειτε. Στο θεμα τωρα. Δεν καταλαβαινω πως γινεται να εξισωνεται το ΙΕΚ με τις τεχνικες σχολες (ΤΕΣ η ΤΕΕ ά κυκλου). Δηλαδη μονο εμενα μου φαινεται παραλογο αν μη τη αλλο εχει παρακολουθησει κανεις τουλαχιστον 2 χρονια περισσοτερα, επισης η υψηλη βαθμολογια πιστοποιησης του ΙΕΚ ειναι δυσκολοτερη απο το βαθμο μιας τεχνικης σχολης αρα καποιος που τελειωσε ενα ΙΕΚ "τιμωρειται" γι αυτο. Απ τη στιγμη που στο ΙΕΚ μπορεις να πας μονο μετα το λυκειο τοτε πως το εξισωνουμε ετσι. Θα με ενδιεφερε η αποψη σας!

sakis198
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: Δευ Μάιος 08, 2017 10:08 pm

Re: Εξίσωση ΙΕΚ με τεχνικές σχολές

Δημοσίευσηαπό sakis198 » Πέμ Μάιος 10, 2018 7:41 pm

Δεν το εχω σκεφτει ποτε με τον τροπο που το παρουσιαζεις,δηλαδη δυο χρονια επιπλεον και βαθμος δυσκολιας. Για να υπαρχει διαχωρισμος των ιεκ και τεε θα επρεπε να υπαρχει και αλλη κατηγορια εκπαιδευσης εκτος της ΔΕ στην οποια θα επρεπε να διαγωνιζονται μονο αποφοιτοι των ιεκ. Κομματακι δυσκολο αυτο...Δευτερον,για θεσεις ΔΕ αν καποιος αποφοιτος τεε εχει και πτυχιο ιεκ μοριοδοτειται. Τριτον,και αυτο ειναι καθαρα προσωπικη αποψη χωρις να θελω να προσβαλλω κανεναν, το επιπεδο των ιεκ ειναι χαμηλο.Στα ιδιωτικα ιεκ δεν σε κοβουν ποτε, αν θες πας στα μαθηματα,απαλασσεσαι απο πρακτικη αν εχεις ενσημα σε αναλογη εργασια με αυτη της ειδικοτητας ενω στα δημοσια ιεκ τα περισσοτερα εχουν το μαυρο τους το χαλι. Οι εξετασεις πιστοποιησης ειναι 300 συγκεκριμενες ερωτησεις που απλα τις μαθαινεις παπαγαλια και τελος. Προσωπικα τωρα ξεκιναω ιδιωτικο ιεκ απο σεπτεμβρη και ο νοων νοειτω.

ersilyk
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2018 10:45 pm

Re: Εξίσωση ΙΕΚ με τεχνικές σχολές

Δημοσίευσηαπό ersilyk » Παρ Μάιος 11, 2018 1:27 pm

Lama 79 ευλογη απορια αλλα δυστυχώς αυτα ειναι τα κριτήρια ασεπ και μ αυτα πορευομαστε.... Εγω τουλαχιστον αισθανομαι ομως οτι πρεπει ν ειπωθεί και η αλλη αποψη για το θεμα και μου δωσες αφορμη μ αυτο που ειπες ν το κανω εδω: Το αν εχεις βγαλει ιδιωτικο ή δημοσιο ιεκ δεν εχει καμια απηχηση στη βαθμολογια της πιστοποίησης που μονο αυτη μετραει ασεπ.. Κι επειδη ανα φερθηκε οτι μαθαινεις 300 ερωτησεις παπαγαλια, αυτο που ειπωθηκε μπορεί να εχει μια μικρη αληθεια για τις καθαρα θεωρητικες ειδικοτητες.. Επειδη εδωσα στην τελευταία πιστοποιηση οπου υπηρξαν στην ειδικοτητα μου διοικηση & οικονομια νεες ερωτησεις και ασκησεις χωρις να κυκλοφορουν εκδοσεις με στανταρισμενες απαντησεις, σας πληροφορω οτι η παπαγαλια δεν πιανει.... Ειχα κανει μελετη επαρκη ψαχνοντας μονη μου για τις λυσεις στις καινουριες ερωτησεις κι εγραψα το μεγαλυτερο βαθμο, 18 τουλάχιστον απ τ αποτελεσματα που ειδα Αθήνα... Εχασα απ το β σκελος της ασκησης που επιανε 18 μορια στην κλιμακα των 100 που βαθμολογουν.. Επειδη το εψαξα,, τα 18αρια ηταν 3 σ ολη την αθηνα... Και το αναφερω οχι για να δειξω τι εγραψα εγω, αλλα οτι γνωριζω απο ιδια αποψη αυτα που λεω σχετικά με τη σφιχτη βαθμολογηση.. Φυσικα και ειναι ανιση η συγκριση με τεε και επαλ διοτι οσον αφορα στο επίπεδο δεν θεωρω σε καμια περιπτωση οτι τα τεε προσφερουν μορφωση ανωτερη των ιεκ και ειναι καλυτερα οργανωμενα.. Εγω πηγα σε δημοσιο ιεκ οπου οι περισσοτεροι καθηγητες ειχαν διδακτορικα κ ειδικα αυτος που μας εκανε λογιστικη δουλευε και σε τραπεζα και επειδή ειχε μερακι και το τραβαγε κ το τμημα μας εκανε συχνα παραδοσεις πανεπιστημιακου επιπεδου.. Επισης να μην αναφερθω στο ποσο αφειδως δινονταν στα τεε οι βαθμολογιες οπως αργοτερα στα επαλ, οταν διαμορφωνονται σε επιπεδο σχολειου κι οχι σε πανελληνιο επιπεδο εξετασεων,.. Φαινεται το πραγμα αλλωστε απο κατι στρογγυλα εικοσαρια, ή πανω απο 19μισυ, συχνο φαινομενο.. Επισης α κ β κυκλος τεε ιδιας ειδικοτητας ισοδυναμει με ιεκ και ενιαιο λυκειο, δηλ 5 χρονια σπουδης ισοδυναμουν με 3..και για να ερθουμε και στο τελευταίο που κανει ο γαβρογλου για να απαξιωσει τελειως τη μεταδευεροβαθμια εκπαίδευση, ειναι οτι με το θεσμο της πρακτικής ασκησης-μαθητειας του ενος ετους απ τα επαλ οι αποφοιτοι θα εχουν επαγγελματικο πτυχιο επιπεδου 5, που εχει ισχυ για ανευρεση εργασιας και στην ευρωπαικη ενωση.. Δηλαδη οτι μεχρι τωρα ισχυε μονο για τα ιεκ που εκτος απο τη διετη φοιτηση ο υποψηφιος υποβαλλεται κ στη βασανο της πιστοποιησης, απο βαθμολογητες αγνωστους οχι απ τον καθηγητη που παιζουμε τις σφαλιαρες καθε μερα στο επαλ.. Ηθελα να τα πω για να μπουν καποια πραγματα στη θεση τους και να μην εξισωνονται ελαφρα τη καρδια πτυχια που αποκτηθηκαν με διαφορετικο βαθμο δυσκολιας..αλλο η πραγματικοτητα κι αλλο ο ασεπ που εξισωνει μη ομοειδη πτυχια στην προσπάθεια να διαμορφωσει κριτηρια ικανοποιωντας ευρειες κοινωνικες ομαδες

sakis198
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: Δευ Μάιος 08, 2017 10:08 pm

Re: Εξίσωση ΙΕΚ με τεχνικές σχολές

Δημοσίευσηαπό sakis198 » Παρ Μάιος 11, 2018 8:33 pm

Εγω θα ανοιξω τη συζητηση και θα επισημανω ποιοι πηγαινουν σε σχολες ιεκ.
1. Κυριως παιδια 18 εως 20 ετων που δεν καταφεραν κατι αξιολογο στο σχολειο.
2. Οσοι αναζητουν επιπλεον μοριοδοτηση στις προκηρυξεις του ασεπ και για μεταταξη.
3. Και αυτοι που θελουν να σπουδασουν κατι που θεωρουν οτι θα τους βαλει δυνατα στην αγορα εργασιας.

Πως γινεται ολοι μα ολοι να περνανε τα μαθηματα των εξεταστικων και ενα τεραστιο ποσοστο να παιρνει και πιστοποιηση;
Θα σας απαντησω...Για να κινειται το χρημα και να ειναι ολοι χαρουμενοι. Συγγενης μου τελειωσε με το ζορι το λυκειο και εβγαλε ιεκ πληροφορικης και πηρε και πιστοποιηση στην ωρα του.Θα μου πειτε μεμονωμενο παραδειγμα οκ , αλλα εγω στα ιεκ βλεπω νεαρα παιδια με χαμηλο μορφωτικο επιπεδο. Δεν τα κατηγορω προς θεου απλα θελω να καταληξω στο οτι αφου ο καθενας μπορει να παρει πιστοποιηση εεε δεν ειναι και τοσο δυσκολα οπως τα παρουσιαζετε.

Lama79
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Μάιος 09, 2018 5:18 pm

Re: Εξίσωση ΙΕΚ με τεχνικές σχολές

Δημοσίευσηαπό Lama79 » Παρ Μάιος 11, 2018 8:44 pm

sakis198 έγραψε:Δεν το εχω σκεφτει ποτε με τον τροπο που το παρουσιαζεις,δηλαδη δυο χρονια επιπλεον και βαθμος δυσκολιας. Για να υπαρχει διαχωρισμος των ιεκ και τεε θα επρεπε να υπαρχει και αλλη κατηγορια εκπαιδευσης εκτος της ΔΕ στην οποια θα επρεπε να διαγωνιζονται μονο αποφοιτοι των ιεκ. Κομματακι δυσκολο αυτο...Δευτερον,για θεσεις ΔΕ αν καποιος αποφοιτος τεε εχει και πτυχιο ιεκ μοριοδοτειται. Τριτον,και αυτο ειναι καθαρα προσωπικη αποψη χωρις να θελω να προσβαλλω κανεναν, το επιπεδο των ιεκ ειναι χαμηλο.Στα ιδιωτικα ιεκ δεν σε κοβουν ποτε, αν θες πας στα μαθηματα,απαλασσεσαι απο πρακτικη αν εχεις ενσημα σε αναλογη εργασια με αυτη της ειδικοτητας ενω στα δημοσια ιεκ τα περισσοτερα εχουν το μαυρο τους το χαλι. Οι εξετασεις πιστοποιησης ειναι 300 συγκεκριμενες ερωτησεις που απλα τις μαθαινεις παπαγαλια και τελος. Προσωπικα τωρα ξεκιναω ιδιωτικο ιεκ απο σεπτεμβρη και ο νοων νοειτω.


Οι κατηγορίες εκπαίδευσης απ όσο γνωρίζω είναι τρεις, πρωτοβαθμια, δευτεροβαθμια και τριτοβάθμια. Άρα λοιπόν ένα πτυχίο ΤΕΙ και ένα μεταπτυχιακό η ένα διδακτορικό έχουν την ίδια αξία αφού όλα ανήκουν στην τριτοβάθμια

sakis198
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: Δευ Μάιος 08, 2017 10:08 pm

Re: Εξίσωση ΙΕΚ με τεχνικές σχολές

Δημοσίευσηαπό sakis198 » Παρ Μάιος 11, 2018 10:22 pm

Lama79 έγραψε:
sakis198 έγραψε:Δεν το εχω σκεφτει ποτε με τον τροπο που το παρουσιαζεις,δηλαδη δυο χρονια επιπλεον και βαθμος δυσκολιας. Για να υπαρχει διαχωρισμος των ιεκ και τεε θα επρεπε να υπαρχει και αλλη κατηγορια εκπαιδευσης εκτος της ΔΕ στην οποια θα επρεπε να διαγωνιζονται μονο αποφοιτοι των ιεκ. Κομματακι δυσκολο αυτο...Δευτερον,για θεσεις ΔΕ αν καποιος αποφοιτος τεε εχει και πτυχιο ιεκ μοριοδοτειται. Τριτον,και αυτο ειναι καθαρα προσωπικη αποψη χωρις να θελω να προσβαλλω κανεναν, το επιπεδο των ιεκ ειναι χαμηλο.Στα ιδιωτικα ιεκ δεν σε κοβουν ποτε, αν θες πας στα μαθηματα,απαλασσεσαι απο πρακτικη αν εχεις ενσημα σε αναλογη εργασια με αυτη της ειδικοτητας ενω στα δημοσια ιεκ τα περισσοτερα εχουν το μαυρο τους το χαλι. Οι εξετασεις πιστοποιησης ειναι 300 συγκεκριμενες ερωτησεις που απλα τις μαθαινεις παπαγαλια και τελος. Προσωπικα τωρα ξεκιναω ιδιωτικο ιεκ απο σεπτεμβρη και ο νοων νοειτω.


Οι κατηγορίες εκπαίδευσης απ όσο γνωρίζω είναι τρεις, πρωτοβαθμια, δευτεροβαθμια και τριτοβάθμια. Άρα λοιπόν ένα πτυχίο ΤΕΙ και ένα μεταπτυχιακό η ένα διδακτορικό έχουν την ίδια αξία αφού όλα ανήκουν στην τριτοβάθμια



Σου απανταω με ερωτηση. Το πτυχιο ιεκ το θεωρεις κατι σαν μεταπτυχιακο για τη δευτεροβαθμια;

Lama79
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Μάιος 09, 2018 5:18 pm

Re: Εξίσωση ΙΕΚ με τεχνικές σχολές

Δημοσίευσηαπό Lama79 » Σάβ Μάιος 12, 2018 9:12 pm

sakis198 έγραψε:
Lama79 έγραψε:
sakis198 έγραψε:Δεν το εχω σκεφτει ποτε με τον τροπο που το παρουσιαζεις,δηλαδη δυο χρονια επιπλεον και βαθμος δυσκολιας. Για να υπαρχει διαχωρισμος των ιεκ και τεε θα επρεπε να υπαρχει και αλλη κατηγορια εκπαιδευσης εκτος της ΔΕ στην οποια θα επρεπε να διαγωνιζονται μονο αποφοιτοι των ιεκ. Κομματακι δυσκολο αυτο...Δευτερον,για θεσεις ΔΕ αν καποιος αποφοιτος τεε εχει και πτυχιο ιεκ μοριοδοτειται. Τριτον,και αυτο ειναι καθαρα προσωπικη αποψη χωρις να θελω να προσβαλλω κανεναν, το επιπεδο των ιεκ ειναι χαμηλο.Στα ιδιωτικα ιεκ δεν σε κοβουν ποτε, αν θες πας στα μαθηματα,απαλασσεσαι απο πρακτικη αν εχεις ενσημα σε αναλογη εργασια με αυτη της ειδικοτητας ενω στα δημοσια ιεκ τα περισσοτερα εχουν το μαυρο τους το χαλι. Οι εξετασεις πιστοποιησης ειναι 300 συγκεκριμενες ερωτησεις που απλα τις μαθαινεις παπαγαλια και τελος. Προσωπικα τωρα ξεκιναω ιδιωτικο ιεκ απο σεπτεμβρη και ο νοων νοειτω.


Οι κατηγορίες εκπαίδευσης απ όσο γνωρίζω είναι τρεις, πρωτοβαθμια, δευτεροβαθμια και τριτοβάθμια. Άρα λοιπόν ένα πτυχίο ΤΕΙ και ένα μεταπτυχιακό η ένα διδακτορικό έχουν την ίδια αξία αφού όλα ανήκουν στην τριτοβάθμια



Σου απανταω με ερωτηση. Το πτυχιο ιεκ το θεωρεις κατι σαν μεταπτυχιακο για τη δευτεροβαθμια;


Μου αρέσει ο τρόπος που σκεφτεσαι και τον σεβομαι!
Τωρα ας βαλουμε και τα πραγματα σε μια σειρα
1. Δεν τελειωσαμε ολοι ιδιωτικα ΙΕΚ αν και δε θελω να πιστεψω οτι και στα ιδιωτικα ειναι τοσο απλα οσο τα λες συμφωνα με εμπειριες φιλων σου
2. Ναι το ΙΕΚ το θεωρω κατι σαν μεταπτυχιακο για τη δευτεροβαθμια, (ΜΕΤΑδευτεροβαθμια = 2 εως 4 εξαμηνα ΜΕΤΑ το λυκειο ΜΕΤΑπτυχιακο = περιπου ο ιδιος χρονος ΜΕΤΑ το πτυχιο) φυσικα δεν τα συγκρινω μεταξυ τους το καθε ενα στην κατηγορια του.
3. Καποιες ειδικοτητες υπαρχουν μονο στα ΙΕΚ
4 Αν θεωρεις ευκολα τα ΙΕΚ μαζι με την πιστοποιηση τους (που ειναι αν τα συγκρινεις με ΑΕΙ) που να δεις τοτε τις ΤΕΣ, ΤΕΕ ά κυκλου και το κερασακι σχολες μαθητειας του ΟΑΕΔ,
5. Οπως και να το κανουμε το ΙΕΚ ειναι ενα μικρο σκαλακι πανω απ το λυκειο
Δεν ξερω αν αντιλαμβανεσαι την αδικια που προσπαθω να επισημανω; Ευχαριστω για τον χρονο σου και για την διαφορετικοτητα στη σκεψη

sakis198
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: Δευ Μάιος 08, 2017 10:08 pm

Re: Εξίσωση ΙΕΚ με τεχνικές σχολές

Δημοσίευσηαπό sakis198 » Κυρ Μάιος 13, 2018 9:53 am

Για αυτο υπαρχουν τα φορουμ για να συζηταμε και να ανταλλασουμε αποψεις :D
1.Σκεψου οτι πληρωνεις στα ιδιωτικα ιεκ. Θα αποκτουσε κακη φημη ενα ιεκ που εκοβε κοσμο.
2. Υπαρχει επιπλεον μοριοδοτηση για κατοχους πτυχιων ιεκ στις προκηρυξεις του ασεπ για τις θεσεις ΔΕ.
3. Συμφωνω
4.Δεν εχω αποψη
5. Η κομισιον το 2016 επιβεβαιωσε την αντιστοιχια του εθνικου πλαισιου σπουδων με το ευρωπαικο.Τα επιπεδα εκπαιδευσης -καταρτισης ειναι 8 και τα ιεκ καταταχθηκαν στο επιπεδο 5. Στο επιπεδο 6 ειναι τα αει και τα τει,στο 7 τα μεταπτυχιακα και στο 8 τα διδακτορικα.

Και να ηθελε δηλαδη καποιος υπουργος δεν θα μπορουσε να μοριοδοτησει το πτυχιο ενος ιεκ ως μεταπτυχιακο.


Επιστροφή σε “ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες