Επίδομα ανεργίας για τουριστικό επάγγελμα

Εκπαίδευση σε Πρωτοβάθμια, Δευτεροβάθμια, Πανεπιστήμια, ΑΕΙ, Δια βίου μάθηση. Εργασιακά σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα.
KIRIS
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Μαρ 26, 2014 6:43 pm

Επίδομα ανεργίας για τουριστικό επάγγελμα

Δημοσίευσηαπό KIRIS » Παρ Νοέμ 03, 2017 2:35 pm

Καλησπέρα,
την τωρινή σεζόν που πέρασε 2017-2018 δούλεψα ως υπάλληλος σε ξενοδοχείο από τις 27 Απριλίου έως και τις 31 Οκτωβρίου .Ήταν η πρώτη χρονιά μου σε τουριστικό επάγγελμα και το ξενοδοχείο λειτουργεί τις ημέρες που εργάστηκα και κλείνει για την χειμερινή σεζόν.
Πριν από αυτή την εργασία ημουνα άνεργος(με ενεργή κάρτα) επομένως δεν έχω ένσημα και μάλιστα λόγο της διακοπής της ασφάλισης μου είχα κάνει εγγραφή στο ταμείο απόρων .Φυσικά ασφαλίστηκα κανονικά στο ΙΚΑ τώρα και έκανα έκδοση καινούριου βιβλιαρίου υγείας .Τα συνολικά μου ένσημα για αυτή την περίοδο εργασίας μου στο ξενοδοχείο είναι 152.Στο παρελθόν έχω ξαναπάρει ταμείο ανεργίας τελευταία φορά ήταν μέχρι της 02/5/2014 που ήταν και η τελευταία πληρωμή του τελευταίου μήνα.

Ερώτηση:
-δικαιούμαι κάποιους μήνες να βγω στο ταμείο ανεργίας?
-δικαιούμαι γενικότερα κάποιο επίδομα?
-δικαιούμαι και τα 2 η τίποτα?
ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση.

thourios
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 418
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2005 9:52 am

Re: Επίδομα ανεργίας για τουριστικό επάγγελμα.

Δημοσίευσηαπό thourios » Τετ Νοέμ 08, 2017 5:35 pm

Για το πρώτο που ρωτάς μπορώ να σου απαντήσω ότι δεν δικαιούσαι.
Αν εργασθείς και του χρόνου στον ίδιο χώρο ίσως να το πάρεις.
Στη σελίδα του ΟΑΕΔ αν ψάξεις υπάρχουν όλες οι πληροφορίες που θες.

KIRIS
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Μαρ 26, 2014 6:43 pm

Re: Επίδομα ανεργίας για τουριστικό επάγγελμα.

Δημοσίευσηαπό KIRIS » Παρ Νοέμ 10, 2017 2:04 pm

το πηρα τελικα για 3εις μηνες το δικαιούμαι επειδη εχω 101 ένσημα το τελευταίο 14 μηνο αν αφαιρέσουμε τους 2 τελευταίους μηνες απόλυσης εγω δουλεψα απο 27 Απριλιου μεχρι 30 Οκτωμβριου μαζεψα 153 ενσημα μείον τους 2 μηνες εμειναν 103 και βγηκα αυτα που θελει εναν χρονο ακομα ισχυουν για 5μηνο και χρειαζεσαι 125-150 επειδη υπλογιζουν και τα ενσημα τα περυσινά εφοσον εχεις δουλεψει περυσι το γραφει!απλα για πρωτη χρονια θελει πολλα ενσημα και επειδη ολοι δουλευουν λιγοτερες μερες δεν βγαινουν οριακα για οσους εχουν αρκετους μηνες δηλαδη θελει πολλα περισσοτερα ενσημα βγαινουν οριακα!

thourios
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 418
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2005 9:52 am

Re: Επίδομα ανεργίας για τουριστικό επάγγελμα.

Δημοσίευσηαπό thourios » Παρ Νοέμ 10, 2017 5:03 pm

Εποχικότητας πήρες ή κανονικό επίδομα ανεργίας;
Το εποχικότητας για να σου το δώσουν πρέπει να έχεις εργασθεί σε επάγγελμα που χαρακτηρίζεται εποχικό δυο φορές τουλάχιστον και διαδοχικά για δυο χρόνια με τα ανάλογα ένσημα.

Πάλι καλά πάντως. Κάτι είναι και αυτό.

KIRIS
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Μαρ 26, 2014 6:43 pm

Re: Επίδομα ανεργίας για τουριστικό επάγγελμα.

Δημοσίευσηαπό KIRIS » Παρ Νοέμ 10, 2017 5:43 pm

εποχικότητας,μου ειπε ο υπάλληλος πως υπάρχουν 2 κατηγορίες η μια σε αυτούς που βγαίνουν πρώτη χρονιά και σε αυτούς που βγαίνουν δεύτερη και πάνω απλά αλλάζουν τα κριτήρια και ειναι ποιο αυστηρά όσον αφορά το πλήθος των ενσήμων αλλα τα έπιανα οριακά επειδή ειχα πολλοίς μήνες και φυσικά επειδή η απόλυση έγινε πολυ αργά συνήθως τελειώνουν την σεζόν όλοι μέσα Οκτωβρίου αλλά εμεις επειδή ήμασταν γεμάτοι μέχρι τέλους τελειώσαμε αργά επομένως είχα παραπάνω ένσημα !εκατσε λουκούμι ειναι η αλήθεια δεν το περίμενα ουτε εγω να βγω !και φυσικά και δώρο και τα λοιπά όχι όλο αλλα κατι ειναι και αυτο!

thourios
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 418
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2005 9:52 am

Re: Επίδομα ανεργίας για τουριστικό επάγγελμα.

Δημοσίευσηαπό thourios » Παρ Νοέμ 10, 2017 7:51 pm

Ευχαριστώ για την πληροφόρηση.
Σε μένα έχει συμβεί με ακριβώς τις ίδιες προϋποθέσεις με άλλο συνάδελφο εγώ να το πάρω και ο συνάδελφος όχι.
Ο καθένας μας σε διαφορετικό ΟΑΕΔ βέβαια. Τα ίδια ένσημα φέτος και τα ίδια ακριβώς πέρσι και χώρος εργασίας ο ίδιος.
Όπως θέλουν κάποιες φορές οι υπάλληλοι ερμηνεύουν τις εγκυκλίους και τους νόμους.


Επιστροφή σε “ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 15 επισκέπτες