Επιδομα ανεργιας

Εκπαίδευση σε Πρωτοβάθμια, Δευτεροβάθμια, Πανεπιστήμια, ΑΕΙ, Δια βίου μάθηση. Εργασιακά σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα.
Dimil
Μόνιμος
Μόνιμος

Επιδομα ανεργιας

Δημοσίευσηαπό Dimil » Τετ Ιούλ 19, 2017 11:49 pm

Γεια σας, εργαζομαι 9 χρονια. Η εταιρεια μας χρωσταει 7 μισθους, τους τελευταιους δυο μηνες ειμαστε σε απεργια. Υπεγραψα απολυση αλλα λογω απεργιας δεν εχω ενσημα 2 τελευταιων μηνων. Στον οαεδ μου ζητησαν βεβαιωση ενσημων 3 τελευταιων μηνων απο εργοδοτη αλλα εκει υπαρχουν ενσημα 1 μηνα. Ξερει κανενας αν θα εχω προβλημα στο να παρω το επιδομα ανεργιας; Ευχαριστω. Αν ξερει καποιος που μπορει να απαντησει θα ειμαι ευγνώμων.

fanmor
Δόκιμος
Δόκιμος

Re: Επιδομα ανεργιας

Δημοσίευσηαπό fanmor » Πέμ Ιούλ 20, 2017 10:03 pm

Dimil έγραψε:Γεια σας, εργαζομαι 9 χρονια. Η εταιρεια μας χρωσταει 7 μισθους, τους τελευταιους δυο μηνες ειμαστε σε απεργια. Υπεγραψα απολυση αλλα λογω απεργιας δεν εχω ενσημα 2 τελευταιων μηνων. Στον οαεδ μου ζητησαν βεβαιωση ενσημων 3 τελευταιων μηνων απο εργοδοτη αλλα εκει υπαρχουν ενσημα 1 μηνα. Ξερει κανενας αν θα εχω προβλημα στο να παρω το επιδομα ανεργιας; Ευχαριστω. Αν ξερει καποιος που μπορει να απαντησει θα ειμαι ευγνώμων.

παλιοτερα ειχα παρομοιο πρόβλημα, όχι λόγω απεργίας , (λόγω αρνησης συνεργασίας του εργοδότη, γιατι ημασταν στα δικαστηρια) και θυμαμαι οτι εξηγησα στον υπάλληλο πως εχουν τα πραγματα και τα προσκόμισα μεταχρονολογημένα.
Άλλωστε 1. οι δυο τελευταίοι μήνες δεν πιάνονται στον υπολογισμό ενσήμων οπότε δεν ειναι άμεσης ανάγκης
2. φαινεται απο την απολυση ότι λες αλήθεια
3. τώρα πιά υπάρχει και το ΕΡΓΑΝΗ (που τότε δεν υπήρχε) στο οποίο έχουν προσβαση και οι υπάλληλοι του οαεδ.
βέβαια έχει να κάνει πάντα και με το σε ποιον υπάλληλο θα πέσεις... δυστυχως :roll:

Dimil
Μόνιμος
Μόνιμος

Re: Επιδομα ανεργιας

Δημοσίευσηαπό Dimil » Παρ Ιούλ 21, 2017 3:48 pm

fanmor έγραψε:
Dimil έγραψε:Γεια σας, εργαζομαι 9 χρονια. Η εταιρεια μας χρωσταει 7 μισθους, τους τελευταιους δυο μηνες ειμαστε σε απεργια. Υπεγραψα απολυση αλλα λογω απεργιας δεν εχω ενσημα 2 τελευταιων μηνων. Στον οαεδ μου ζητησαν βεβαιωση ενσημων 3 τελευταιων μηνων απο εργοδοτη αλλα εκει υπαρχουν ενσημα 1 μηνα. Ξερει κανενας αν θα εχω προβλημα στο να παρω το επιδομα ανεργιας; Ευχαριστω. Αν ξερει καποιος που μπορει να απαντησει θα ειμαι ευγνώμων.

παλιοτερα ειχα παρομοιο πρόβλημα, όχι λόγω απεργίας , (λόγω αρνησης συνεργασίας του εργοδότη, γιατι ημασταν στα δικαστηρια) και θυμαμαι οτι εξηγησα στον υπάλληλο πως εχουν τα πραγματα και τα προσκόμισα μεταχρονολογημένα.
Άλλωστε 1. οι δυο τελευταίοι μήνες δεν πιάνονται στον υπολογισμό ενσήμων οπότε δεν ειναι άμεσης ανάγκης
2. φαινεται απο την απολυση ότι λες αλήθεια
3. τώρα πιά υπάρχει και το ΕΡΓΑΝΗ (που τότε δεν υπήρχε) στο οποίο έχουν προσβαση και οι υπάλληλοι του οαεδ.
βέβαια έχει να κάνει πάντα και με το σε ποιον υπάλληλο θα πέσεις... δυστυχως :roll:

Ευτυχως μετα απο παρακληση πηρα βεβαιωση απεργιας κι ελπιζω να προχωρησει το θεμα. Ευχαριστω για την απαντηση!

Επιστροφή σε “ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης