Αναγνώριση Προϋπηρεσίας εκτός Δημοσίου ΠΔ 69/2016

Εκπαίδευση σε Πρωτοβάθμια, Δευτεροβάθμια, Πανεπιστήμια, ΑΕΙ, Δια βίου μάθηση. Εργασιακά σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα.
johnieb
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ Μαρ 01, 2017 11:41 pm

Αναγνώριση Προϋπηρεσίας εκτός Δημοσίου ΠΔ 69/2016

Δημοσίευσηαπό johnieb » Παρ Μαρ 03, 2017 8:37 am

Καλημέρα σας,

Μπορείτε να με βοηθήσετε στο εξής: Έχω κάνει αίτηση στο υπηρεσιακό συμβούλιο για αναγνώριση χρόνου προυπηρεσίας που είχα στον ΟΑΕΕ με σύμβαση έργου.
Η γνωμοδότηση από το γραφείο προσωπικού προς το Υπηρεσιακό είναι αρνητική γιατί λένε πως ήταν σύμβαση έργου.
Σύμφωνα με το ΠΔ και τις εγκυκλίους αναφέρεται πως "οι συμβάσεις μίσθωσης έργου δεν αναγνωρίζονται ως προϋπηρεσία σύμφωνα με τις διατάξεις του Π.Δ. 69/2016 αλλά συνιστούν αποδεικτικό στοιχείο για την άσκηση του ελευθέριου επαγγέλματος".
Έχω υποβάλει τις συμβάσεις που είχα υπογράψει μαζί με τη βεβαίωση από τον ΟΑΕΕ περί πληρωμής των ασφαλίστρων (πληρώναμε ΤΕΒΕ για όλη τη διάρκεια της σύμβασης).
Η απορία μου είναι ότι δεν συνιστούν στοιχεία οι συμβάσεις έργου που υπέγραψα μαζί με τη βεβαίωση από το ΤΕΒΕ πληρωμής των ασφαλίστρων για αναγνώριση??
Μήπως έχουν αναγνωριστεί παρόμοιες υποθέσεις σε άλλους φορείς Δημοσίου ή σε ΟΤΑ ώστε να έχω επιχειρήματα??

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...

marios1969
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 18, 2017 10:03 am

Re: Αναγνώριση Προϋπηρεσίας εκτός Δημοσίου ΠΔ 69/2016

Δημοσίευσηαπό marios1969 » Σάβ Μαρ 18, 2017 10:34 am

Επειδή εργάζομαι σε Δ/νση Προσωπικού Κεντρικής Υπηρεσίας, μπορώ να σου πω με βεβαιότητα τα εξής:

1)Καταρχάς, πολύ κακώς σου απάντησε αρνητικά το Γραφείο Προσωπικού. Δεν είναι αρμόδιο για γνωμοδότηση, παρά μόνο για τη συγκέντρωση των δικαιολογητικών και τη διαβίβασή τους στο οικείο Υ.Σ. Το Υ.Σ. είναι κατά νόμο αρμόδιο να εκφέρει γνώμη! Οπότε, η απάντηση του γραφείου δεν στέκει καθόλου νομικά και μπορεί να προσβληθεί! Θα πρέπει να επανέλθεις με νέα αίτηση!

2)Το ΠΔ 69/16 αναφέρει ότι η προϋπηρεσία που δύναται να αναγνωριστεί με τις διατάξεις του είναι και "η άσκηση ελεύθερου επαγγέλματος". Η ερμηνευτική εγκύκλιος ΔΙΔΑΔ/Φ.31.54/2365/οικ.21426/9-8-16 διαλαμβάνει ότι: "οι συμβάσεις μίσθωσης έργου δεν αναγνωρίζονται ως προϋπηρεσία σύμφωνα με τις διατάξεις του Π.Δ. 69/2016 αλλά συνιστούν αποδεικτικό στοιχείο για την άσκηση του ελευθέριου επαγγέλματος." και ως δικαιολογητικά για την άσκηση ελεύθερου επαγγέλματος αναφέρει : "Ως έγγραφα που μπορεί να προσκομίσει ο αιτών υπάλληλος αναφέρονται ενδεικτικά τα ακόλουθα: συμβάσεις παροχής υπηρεσιών ή έργου" (όταν δεν απαιτείται άδεια άσκησης επαγγέλματος).

Συνεπώς, ακόμη και οι συμβάσεις έργου εμπίπτουν στην έννοια του ελεύθερου επαγγέλματος. Βέβαια, αυτό θα πρέπει να το κρίνει το αρμόδιο Υ.Σ. Πάντως στη δική μου υπηρεσία, και σε άλλες απ' ό,τι ξέρω, το Υ.Σ. έχει γνωμοδοτήσει υπέρ σε αυτές τις περιπτώσεις.

faint
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: Παρ Δεκ 15, 2006 6:54 pm

Re: Αναγνώριση Προϋπηρεσίας εκτός Δημοσίου ΠΔ 69/2016

Δημοσίευσηαπό faint » Δευ Μαρ 27, 2017 12:51 pm

marios1969 να κάνω και ΄γω μια ερώτηση εάν γνωρίζεις να απαντήσεις...
Εργάζομαι σε Ανεξάρτητη Ρυθμιστική Αρχή ως ΕΕΠ με ειδίκευση στην Πληροφορική. Πριν τη θέση μου στη Ρυθμιστική Αρχή εργαζόμουν στον ΟΤΕ ως υπάλληλος ΟΤΕ σε θέση ΠΕ4 Εμπορικού-Διοικητικού. Στον ΟΤΕ δυστυχώς δεν υπάρχει ειδική κατηγορία για τους απόφοιτους Πληροφορικής, π.χ. Μηχανικός Πληροφορικής, όλοι οι υπάλληλοι φαινόμαστε με κωδικό στο ΙΚΑ ως υπάλληλοι γραφείου (ακόμη και ΤΕ Μηχανικοί Τηλεπικοινωνιών).
Αρχικά λοιπόν παρέδωσα ως δικαιολογητικά αναγνώρισης προϋπηρεσίας, την βεβαίωση του οικείου ασφαλιστικού φορέα όπου φαινόταν η υπηρεσία μου στον ΟΤΕ. Το Γραφείο Προσωπικού μου είπε ότι επειδή φαίνομαι ως Υπάλληλος Γραφείο δεν μπορεί να αποδειχθεί η εργασία μου ως εξειδικευμένη και θα πρέπει να καταθέσω μια βεβαίωση εργοδότη. Ο ΟΤΕ μου χορήγησε μια βεβαίωση εργοδότη η οποία λέει απλά το διάστημα που εργάστηκα και ότι ήμουν ΠΕ4 Εμπορικό-Διοικητικό Προσωπικό, και δεν δέχεται να γράψει κάτι παραπάνω γιατί λένε ότι αυτό είναι το τυπικό κείμενο της βεβαίωσης που χορηγούν.
1) ήταν ορθή η κίνηση του Γραφείου Προσωπικού να μου πει ότι επειδή φαίνομαι με κωδικό υπαλλήλου γραφείο και όχι μηχανικού Πληροφορικής, δεν μπορεί να αναγνωριστεί η προϋπηρεσία;
2) υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω; μου φαίνεται αστείο όλο αυτό γιατί όταν κατέθεσα αίτηση για την θέση, στην εξειδικευμένη εμπειρία πέραν της υπεύθυνης δήλωσης είχα καταθέσει τη βεβαίωση από το τον οικείο ασφαλιστικό φορέα και δεν είχα κανένα θέμα στη διαδικασία πρόσληψης.

marios1969
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 18, 2017 10:03 am

Re: Αναγνώριση Προϋπηρεσίας εκτός Δημοσίου ΠΔ 69/2016

Δημοσίευσηαπό marios1969 » Κυρ Απρ 02, 2017 10:54 am

faint έγραψε:marios1969 να κάνω και ΄γω μια ερώτηση εάν γνωρίζεις να απαντήσεις...
Εργάζομαι σε Ανεξάρτητη Ρυθμιστική Αρχή ως ΕΕΠ με ειδίκευση στην Πληροφορική. Πριν τη θέση μου στη Ρυθμιστική Αρχή εργαζόμουν στον ΟΤΕ ως υπάλληλος ΟΤΕ σε θέση ΠΕ4 Εμπορικού-Διοικητικού. Στον ΟΤΕ δυστυχώς δεν υπάρχει ειδική κατηγορία για τους απόφοιτους Πληροφορικής, π.χ. Μηχανικός Πληροφορικής, όλοι οι υπάλληλοι φαινόμαστε με κωδικό στο ΙΚΑ ως υπάλληλοι γραφείου (ακόμη και ΤΕ Μηχανικοί Τηλεπικοινωνιών).
Αρχικά λοιπόν παρέδωσα ως δικαιολογητικά αναγνώρισης προϋπηρεσίας, την βεβαίωση του οικείου ασφαλιστικού φορέα όπου φαινόταν η υπηρεσία μου στον ΟΤΕ. Το Γραφείο Προσωπικού μου είπε ότι επειδή φαίνομαι ως Υπάλληλος Γραφείο δεν μπορεί να αποδειχθεί η εργασία μου ως εξειδικευμένη και θα πρέπει να καταθέσω μια βεβαίωση εργοδότη. Ο ΟΤΕ μου χορήγησε μια βεβαίωση εργοδότη η οποία λέει απλά το διάστημα που εργάστηκα και ότι ήμουν ΠΕ4 Εμπορικό-Διοικητικό Προσωπικό, και δεν δέχεται να γράψει κάτι παραπάνω γιατί λένε ότι αυτό είναι το τυπικό κείμενο της βεβαίωσης που χορηγούν.
1) ήταν ορθή η κίνηση του Γραφείου Προσωπικού να μου πει ότι επειδή φαίνομαι με κωδικό υπαλλήλου γραφείο και όχι μηχανικού Πληροφορικής, δεν μπορεί να αναγνωριστεί η προϋπηρεσία;
2) υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω; μου φαίνεται αστείο όλο αυτό γιατί όταν κατέθεσα αίτηση για την θέση, στην εξειδικευμένη εμπειρία πέραν της υπεύθυνης δήλωσης είχα καταθέσει τη βεβαίωση από το τον οικείο ασφαλιστικό φορέα και δεν είχα κανένα θέμα στη διαδικασία πρόσληψης.


Το Γραφείο Προσωπικού ΔΕΝ είναι αρμόδιο να απορρίψει μία αίτηση! Ο ρόλος του περιορίζεται στη συγκέντρωση όλων των απαραίτητων δικαιολογητικών που χρειάζεται το οικείο Υ.Σ. ώστε να εκφέρει γνώμη! Μόνο αν δεν κατέθετες κάποια δικαιολογητικά θα μπορούσαν να το κάνουν!!! (πχ η υπεύθυνη δήλωση όντως δεν αντικαθιστά τη βεβαίωση εργοδότη -η μοριοδότηση για την πρόσληψη ήταν άλλη διαδικασία, μην τις συγχέεις!)

Στην περίπτωσή σου, δεν βλέπω για ποιο λόγο δεν προωθούν το φάκελό σου στο Υ.Σ. Αν έχεις (α) βεβαίωση ασφαλιστικού φορέα (ΙΚΑ) ή έστω Λογιαριασμό Ασφαλισμένου ΙΚΑ όπου φαίνονται τα ημερομίσθιά σου και (β) Βεβαίωση εργοδότη όπου φαίνεται η ειδικότητά σου, τότε είναι υποχρεωμένοι να την προωθήσουν! Τη συνάφεια ή μη θα την κρίνει το Υ.Σ. Πρόσεξε! Είναι πειθαρχικό παράπτωμα αυτό που κάνει το Γραφείο, και πρέπει να επανέλθεις με νέα αίτησή σου! Και μόνο ο κωδικός ειδικότητας που αναγράφει το ΙΚΑ, στοιχειοθετεί το αντικείμενο απασχόλησής σου! Πόσο μάλλον που βεβαιώνει ο ίδιος ο φορέας ότι ήσουν Εμπορικό-Διοικητικό προσωπικό!!! Να επιμείνεις!!! Άσε που είναι υποχρεωμένοι να ζητήσουν οι ίδιοι υπηρεσιακώς στοιχεία αν θέλουν!

johnieb
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ Μαρ 01, 2017 11:41 pm

Re: Αναγνώριση Προϋπηρεσίας εκτός Δημοσίου ΠΔ 69/2016

Δημοσίευσηαπό johnieb » Κυρ Απρ 09, 2017 5:48 pm

marios1969 μπορείς να μου στείλεις αν γίνεται πράξεις αναγνώρισης με συμβάσεις έργου ? ή τους ΑΔΑ αν έχουν δημοσιευθεί?
για να τις έχω κ ως αποδεικτικά στοιχεία για το Υπηρεσιακό...
πάντως το γραφείο προσωπικού κ ο εισηγητής θα είναι αρνητικοί προς το υπηρεσιακό , απ' όσο ξέρω...

marios1969
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 18, 2017 10:03 am

Re: Αναγνώριση Προϋπηρεσίας εκτός Δημοσίου ΠΔ 69/2016

Δημοσίευσηαπό marios1969 » Τρί Μάιος 09, 2017 3:36 pm

johnieb έγραψε:marios1969 μπορείς να μου στείλεις αν γίνεται πράξεις αναγνώρισης με συμβάσεις έργου ? ή τους ΑΔΑ αν έχουν δημοσιευθεί?
για να τις έχω κ ως αποδεικτικά στοιχεία για το Υπηρεσιακό...
πάντως το γραφείο προσωπικού κ ο εισηγητής θα είναι αρνητικοί προς το υπηρεσιακό , απ' όσο ξέρω...


Οι αναγνωρίσεις για βαθμολογική εξέλιξη δεν παίρνουν ΑΔΑ και δεν μπορώ να σου στείλω κάποια διότι τίθεται θέμα προσωπικών δεδομένων, όπως καταλαβαίνεις.
Ψάξτο και μόνος σου και ρώτα και στο Υπουργείο Διοικητικής Μεταρρύθμισης που είναι αρμόδιοι. Άλλωστε και επί της απόφασης του Υπηρεσιακού μπορείς να ασκήσεις ένσταση
Ενδεικτικά σου λέω:
το προσωπικό που προσλαμβάνεται στο Δημόσιο ή σε
νομικά πρόσωπα δημοσίου δικαίου με σύμβαση μίσθωσης έργου προκειμένου να
παρέχει συγκεκριμένο έργο εντός συγκεκριμένου χρονικού διαστήματος ασκεί
ελεύθερο επάγγελμα
Ελ. Συν. Πράξη Ι Τμήματος 117/2006.
Σχετ. Πράξη Ι Τμήματος 127/2006 .

johnieb
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ Μαρ 01, 2017 11:41 pm

Re: Αναγνώριση Προϋπηρεσίας εκτός Δημοσίου ΠΔ 69/2016

Δημοσίευσηαπό johnieb » Δευ Μάιος 29, 2017 9:23 am

Ευχαριστώ για τη βοήθεια σου...

FarCry
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Παρ Ιουν 23, 2017 3:55 am

Re: Αναγνώριση Προϋπηρεσίας εκτός Δημοσίου ΠΔ 69/2016

Δημοσίευσηαπό FarCry » Πέμ Αύγ 31, 2017 1:09 pm

παιδια θελω μια βοηθεια επι του θεματος

σημερα διοριστηκα σε νοσοκομειο οπου μου ειπαν στο γραφειο τυ προσωπικου πως το αρμοδιο υπηρεσιακο συμβουλιο ειναι το

Α΄ Κοινό Υπηρεσιακό Συμβούλιο 2ης Υ.ΠΕ.
με έδρα το Πανεπιστημιακό Γενικό Νοσοκομείο «ΑΤΤΙΚΟΝ


Μου ειπαν απο το γραφειο πως συμβασεις εργου δεν εχει αναγνωριστει ποτε αυτο το υπηρεσιακο.

εγω τι μπορω να κανω ρε παιδια?

επισης αμα φαω ακυρο και γινει επαναδιορισμος σε αλλο νοσοκομειο που περιμενω , οπου θα υπαρξει διαφορετικο υπουργικο συμβουλιο μπορω να τα ξαναστειλω μπας και απο το νεο υπουργικο περασουν ή μπορεις μονο μια φορα να γινει η αιτηση αναγνωρισης προυπηρεσιας?

δεν κανω ακομα την αιτηση γιατι θελω να ξερω τι παιζει

johnieb
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ Μαρ 01, 2017 11:41 pm

Re: Αναγνώριση Προϋπηρεσίας εκτός Δημοσίου ΠΔ 69/2016

Δημοσίευσηαπό johnieb » Δευ Σεπ 04, 2017 12:39 pm

εγώ έκανα αίτηση προς το υπηρεσιακό για αναγνώριση σύμβασης έργου σε ΝΠΔΔ...
απ 'οσο ξέρω η εισήγηση της υπηρεσίας προς το υπηρεσιακό είναι αρνητική,, και ψάχνω να βρω αποφάσεις άλλων φορέων που έχουν αναγνωρίσει συμβάσεις έργου..

johnieb
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ Μαρ 01, 2017 11:41 pm

Re: Αναγνώριση Προϋπηρεσίας εκτός Δημοσίου ΠΔ 69/2016

Δημοσίευσηαπό johnieb » Τετ Σεπ 06, 2017 11:26 am

ορισμένες αποφάσεις υπηρεσιακών συμβουλίων που αναγνώρισαν συμβάσεις έργου με το Π.Δ. 69/2016 (ως ελευθέριο επάγγελμα)
4Η ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΗ ΠΕΡΙΦ. ΜΑΚΕΔ. – ΘΡΑΚΗΣ - ΨΞΝ64690ΒΡ-ΞΘ7
ΔΗΜΟΣ ΘΑΣΟΥ - ΩΤΜΣΩΡΔ-ΚΨ8
ΔΗΜΟΣ ΧΙΟΥ – 7ΓΣΖΩΗΝ-ΛΧΠ
ΔΗΜΟΣ ΑΡΓΟΥΣ – ΜΥΚΗΝΩΝ – 6ΟΘΓΩΨΔ-01Ω
ΕΦΕΤ – 6ΙΨΒΟΡ9Τ-95Σ
ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ Δ/ΝΣΗ Π/ΘΜΙΑΣ & Δ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ - ΩΧΤΓ4653ΠΣ-ΛΣΩ


Αν κάποιος βρήκε και άλλες αποφάσεις καλό είναι να τις αναφέρει....
θα χρησιμεύσουν για όσους κάνουν αιτήσεις στο Υ.Σ. και ενδεχομένως να υπάρχει αρνητική εισήγηση από το τμήμα προσωπικού

FarCry
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Παρ Ιουν 23, 2017 3:55 am

Re: Αναγνώριση Προϋπηρεσίας εκτός Δημοσίου ΠΔ 69/2016

Δημοσίευσηαπό FarCry » Δευ Σεπ 11, 2017 6:11 pm

johnieb έγραψε:ορισμένες αποφάσεις υπηρεσιακών συμβουλίων που αναγνώρισαν συμβάσεις έργου με το Π.Δ. 69/2016 (ως ελευθέριο επάγγελμα)
4Η ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΗ ΠΕΡΙΦ. ΜΑΚΕΔ. – ΘΡΑΚΗΣ - ΨΞΝ64690ΒΡ-ΞΘ7
ΔΗΜΟΣ ΘΑΣΟΥ - ΩΤΜΣΩΡΔ-ΚΨ8
ΔΗΜΟΣ ΧΙΟΥ – 7ΓΣΖΩΗΝ-ΛΧΠ
ΔΗΜΟΣ ΑΡΓΟΥΣ – ΜΥΚΗΝΩΝ – 6ΟΘΓΩΨΔ-01Ω
ΕΦΕΤ – 6ΙΨΒΟΡ9Τ-95Σ
ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ Δ/ΝΣΗ Π/ΘΜΙΑΣ & Δ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ - ΩΧΤΓ4653ΠΣ-ΛΣΩ


Αν κάποιος βρήκε και άλλες αποφάσεις καλό είναι να τις αναφέρει....
θα χρησιμεύσουν για όσους κάνουν αιτήσεις στο Υ.Σ. και ενδεχομένως να υπάρχει αρνητική εισήγηση από το τμήμα προσωπικού



φιλε σε παρακαλω πες μου πως θα κινηθεις να ξερω και για την δικη μου περιπτωση γιατι ειναι σιγουρο πως θα βγει αρνητικη αφου μου το ειπε το ιδιο το γραφειο προσωπικου του νοσοκομειου.

να ξερω τη φαση και μακαρι να δικαιωθεις ωστε να κανω και εγω ενσταση κατα της αποφασης του υπηρεσιακου συμβουλιου.

ssamanti
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Δευ Σεπ 11, 2017 2:43 pm

Re: Αναγνώριση Προϋπηρεσίας εκτός Δημοσίου ΠΔ 69/2016

Δημοσίευσηαπό ssamanti » Τρί Σεπ 12, 2017 8:02 am

Καλημέρα σας,

Μπορείτε να με βοηθήσετε στο εξής: Έχω κάνει αίτηση στο υπηρεσιακό συμβούλιο για αναγνώριση χρόνου προυπηρεσίας που είχα στον ιδιωτικό τομέα :1)(έχω βεβαίωση ΙΚΑ για την διάρκεια της απασχόλησης & βεβαίωση εργοδότη με την ειδικότητα της απασχόλησης Διευθυντής). Εργαζόμουν ως διευθυντής υποκαταστήματος αλυσίδας σούπερ μάρκετ για 4 περίπου έτη. Λάβετε υπόψη οτι η προϋπηρεσία μου αυτή έχει διανυθεί μετά την λήψη του πτυχίου μου οικονομικού. Επίσης με αυτή την προϋπηρεσία η οποία κρίθηκε ως συναφής απο τον ΑΣΕΠ , διορίστηκα στην τωρινή μου θέση ως ΠΕ Οικονομικού Διοικητικού με προκύρηξη του 2003 η οποία έδινε την δυνατότητα αναγνώρισης προϋπηρεσίας απο τον ιδιωτικό τομέα για διορισμό μόνο. Το υπηρεσιακό συμβούλιο ΟΤΑ μου λέει ότι δεν προκύπτει συνάφεια (διευθυντής μπορεί να είναι και ένας ΔΕ μου λέει) & επίσης μου ζήτησαν να γραφεί στην βεβαίωση εργοδότη η λέξη ΠΕ οικονομολόγος. Όμως η επιχείρηση έχει κλείσει. Επίσης πιστεύω ότι το ΠΔ λέει στη βεβαίωση εργοδότη να αναγράφεται το είδος της απασχόλησης και όχι το επίπεδο εκπαίδευσης (το οποίο και τεκμέρεται αφού η προϋπηρεσία αυτή αποκτήθηκε μετά την λήψη του πτυχίου).
2)Επίσης έχω 2 συμβάσεις έργου στον ΟΑΕΔ ως εργασιακός σύμβουλος Οικονομολόγος ΠΕ (για την οποία ακόμη δεν μου έχουν απαντήσει)
ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ:
1) Είναι λογικό η αίτηση για αναγνώριση να έχει καθυστερήσει σχεδόν 1,5 έτη να εξεταστεί απο το υπηρεσιακό;
2)Οι ανωτέρω ισχυρισμοί ευσταθούν;
3) Εάν μου κοινοποιηθεί αρνητική απάντηση περί της αναγνώρισης γνωρίζει κάποιος συγκεκριμένη διαδικασία και νομοθεσία για ένσταση -προσφυγή κατά της απόφασης του υπηρεσιακού και σε ποιόν φορέα απευθυνόμαστε;


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

johnieb
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ Μαρ 01, 2017 11:41 pm

Re: Αναγνώριση Προϋπηρεσίας εκτός Δημοσίου ΠΔ 69/2016

Δημοσίευσηαπό johnieb » Τρί Σεπ 12, 2017 2:00 pm

Εάν βγει αρνητική απόφαση από το υπηρεσιακό, τότε υπάρχει το δικαίωμα αιτήσεως θεραπείας κατά της απόφασης του υπηρεσιακού..
Μέχρι 31-12-2017 πρέπει να εξεταστούν όλες οι αιτήσεις βάσει του Π.Δ. 69/2016..
Θα πρέπει να είχες προϋπηρεσία εάν αυτή τη στιγμή είσαι ΠΕ και η προϋπηρεσία να ήταν σαν ΠΕ...

Όσον αφορά τις συμβάσεις έργου δεν μπορούν να κατανοήσουν κάποιοι πως ναι με το ΠΔ 69/2016 λέει πως οι συμβάσεις μίσθωσης έργου δεν αναγνωρίζονται ως προϋπηρεσία σύμφωνα με τις διατάξεις του Π.Δ. 69/2016 αλλά συνιστούν αποδεικτικό στοιχείο για την άσκηση του ελευθέριου επαγγέλματος.
Βάσει των πράξεων του Ελεγκτικού οι συμβάσεις έργου θεωρούνται ελευθέριο επάγγελμα το οποίο αναγνωρίζεται με το ΠΔ.

Επίσης τις απορρίπτουν γιατί θεωρούν πως οι συμβάσεις πχ στο ΤΕΒΕ ή στον ΟΑΕΔ έχουν γίνει εντός του δημοσίου τομέα {ε τότε γιατί δεν έχουν αναγνωριστεί σαν δημόσια υπηρεσία??}....Κ ότι πρέπει να έχεις κάνει έναρξη στην εφορία {ναι αλλά όσοι έχουν εργαστεί με συμβάσεις έργου σε ΝΠΔΔ ή δημόσιο είχαν απαλλαγή από ΦΠΑ}

Εγώ πάντως έκανα την αίτησή μου στο υπηρεσιακό...Η εισήγηση της υπηρεσίας είναι αρνητική κ περιμένω την απόφαση του υπηρεσιακού..

FarCry
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Παρ Ιουν 23, 2017 3:55 am

Re: Αναγνώριση Προϋπηρεσίας εκτός Δημοσίου ΠΔ 69/2016

Δημοσίευσηαπό FarCry » Παρ Σεπ 22, 2017 11:39 am

johnieb έγραψε:Εάν βγει αρνητική απόφαση από το υπηρεσιακό, τότε υπάρχει το δικαίωμα αιτήσεως θεραπείας κατά της απόφασης του υπηρεσιακού..
Μέχρι 31-12-2017 πρέπει να εξεταστούν όλες οι αιτήσεις βάσει του Π.Δ. 69/2016..
Θα πρέπει να είχες προϋπηρεσία εάν αυτή τη στιγμή είσαι ΠΕ και η προϋπηρεσία να ήταν σαν ΠΕ...

Όσον αφορά τις συμβάσεις έργου δεν μπορούν να κατανοήσουν κάποιοι πως ναι με το ΠΔ 69/2016 λέει πως οι συμβάσεις μίσθωσης έργου δεν αναγνωρίζονται ως προϋπηρεσία σύμφωνα με τις διατάξεις του Π.Δ. 69/2016 αλλά συνιστούν αποδεικτικό στοιχείο για την άσκηση του ελευθέριου επαγγέλματος.
Βάσει των πράξεων του Ελεγκτικού οι συμβάσεις έργου θεωρούνται ελευθέριο επάγγελμα το οποίο αναγνωρίζεται με το ΠΔ.

Επίσης τις απορρίπτουν γιατί θεωρούν πως οι συμβάσεις πχ στο ΤΕΒΕ ή στον ΟΑΕΔ έχουν γίνει εντός του δημοσίου τομέα {ε τότε γιατί δεν έχουν αναγνωριστεί σαν δημόσια υπηρεσία??}....Κ ότι πρέπει να έχεις κάνει έναρξη στην εφορία {ναι αλλά όσοι έχουν εργαστεί με συμβάσεις έργου σε ΝΠΔΔ ή δημόσιο είχαν απαλλαγή από ΦΠΑ}

Εγώ πάντως έκανα την αίτησή μου στο υπηρεσιακό...Η εισήγηση της υπηρεσίας είναι αρνητική κ περιμένω την απόφαση του υπηρεσιακού..



1) η προυπηρεσια που εχω δεν ειναι ουτε ΠΕ ουτε ΤΕ γιατι δεν υπαρχει καπου που να το λεει αυτο ειτε στα ενσυμα του ΙΚΑ ειτε στις συμβασεις εργου με μπλοκακι που εχω.

2) Ειμαι προς το παρων ΤΕ

3) πρεπει να κανω αιτηση αναγνωρισης της προυπηρεσιας μου μεχρι τελος του 2017 ή μπορω να κανω και το 2018? ως δοκιμος που ξεκινησα φετος το καλοκαιρι δεν με νοιαζει αυτο γιατι αυτα θα ισχυσουν οταν γινω μονιμος που ειναι σε δυο χρονια. οποτε κανω την αιτηση το 2018 εαν δεν υπαρχει θεμα.

4) ρωτησα και στο γραφειο προσωπικου και μου ειπε εκει η κυρια για τις αιτησεις θεραπειας και αφου υπαρχει προηγουμενη αποφαση απο αλλα υπηρεσιακα που τα δεχτηκαν μπορει να χρησιμοποιηθει και να γινει τελικα η αναγνωριση. υποθετω πως και εσυ θα κερδισεις την αιτηση θεραπειας.

johnspirou
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Δευ Αύγ 29, 2016 1:48 pm

Re: Αναγνώριση Προϋπηρεσίας εκτός Δημοσίου ΠΔ 69/2016

Δημοσίευσηαπό johnspirou » Παρ Σεπ 22, 2017 4:11 pm

Ανέλαβα υπηρεσία 1/9/2017 σε ΝΠΙΔ σαν Νοσηλευτης ΤΕ.Το γραφείο προσωπικού σε ερωτηση μου αν αναγνωρίζεται η προυπηρεσια 6 χρόνων στον ιδιωτικό τομέα μου απάντησε αρνητικά.Μπορω να κάνω κάτι περαιτέρω?


Επιστροφή σε “ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες