Εσφαλμένη τακτική

Εκπαίδευση σε Πρωτοβάθμια, Δευτεροβάθμια, Πανεπιστήμια, ΑΕΙ, Δια βίου μάθηση. Εργασιακά σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα.
Indefix1978
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Ιαν 11, 2017 11:55 pm

Εσφαλμένη τακτική

Δημοσίευσηαπό Indefix1978 » Πέμ Ιαν 12, 2017 10:38 pm

Είμαι προϊστάμενος τμήματος και έχω πρόβλημα με υφιστάμενο ο οποίος με παρακάμπτει εμμέσως και παρακινεί τον Διευθυντή να παίρνει αποφάσεις για το τμήμα προς ώφελός του, για τις οποίες είτε δεν είμαι ενημερωμένος εκ των προτέρων είτε δεν συμφωνώ αλλά είμαι υποχρεωμένος να εφαρμόσω. Υπάρχει κάποια τυπική και νόμιμη διαδικασία κατά την οποία θα μπορούσα να αποτρέψω αυτή την τακτική;

ΑΝΤΟΝΕΤΑ
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 16, 2016 1:58 pm

Re: Εσφαλμένη τακτική

Δημοσίευσηαπό ΑΝΤΟΝΕΤΑ » Δευ Ιαν 16, 2017 5:15 pm

Απευθύνθηκες στον Διευθυντή ; Συζήτησες με τον Διευθυντή την τακτική αυτή που εφαρμόζει ο υφιστάμενος ; Και αν ναι τι σου απάντησε ο Δ/ντης ;

GeoCha
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 20, 2017 6:04 pm

Re: Εσφαλμένη τακτική

Δημοσίευσηαπό GeoCha » Σάβ Μάιος 20, 2017 9:14 pm

Indefix1978, εξακολουθεί η ίδια κατάσταση? Δεν είναι κάτι ασυνήθιστο στο ελληνικό δημόσιο και δε νομίζω ότι έχεις περιθώρια για μεγάλες αντιδράσεις αν όλα αυτά συμβαίνουν σε προφορικό και ανεπίσημο επίπεδο. Όμως αν έχεις γραπτά τεκμήρια, το πράγμα αλλάζει.
Μεγαλύτερη ευθύνη φέρει ο Διευθυντής ο οποίος οφείλει να κρατά τις ισορροπίες στο τμήμα, να μη δείχνει εύνοια σε υπάλληλο σε βάρος του προϊσταμένου του, διότι με αυτόν τον τρόπο υπονομεύει ανέντιμα όχι μόνον τον προϊστάμενό του αλλά και την οργανική μονάδα. Πάντως με την αξιολόγηση που ισχύει σήμερα μπορείς να στείλεις ηχηρό μήνυμα στο Διευθυντή σου, ο οποίος αν χειραγωγείται από τον υφιστάμενό σου - υπάλληλο, παίζει να είναι ανεπαρκής. Αυτό που σου συμβαίνει είναι από τα χειρότερα και αν παραμείνει αυτή η κατάσταση, από τα μη αναστρέψιμα για έναν προϊστάμενο (που πιέζεται από συμμαχία κατώτερου και ανώτερου επιπέδου), διότι δεν υπάρχουν μέθοδοι μάνατζμεντ που να μπορείς να εφαρμόσεις για να αλλάξεις την κατάσταση, και επιπλέον η συνεχής έκθεσή σου σε ένα τέτοιο κλίμα μπορεί να σε επιβαρύνει με επιπλέον άγχος και στρες με ψυχικές και σωματικές προεκτάσεις.


Επιστροφή σε “ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες