Αδεια άνευ αποδοχών και μειωμένη απασχόληση

Εκπαίδευση σε Πρωτοβάθμια, Δευτεροβάθμια, Πανεπιστήμια, ΑΕΙ, Δια βίου μάθηση. Εργασιακά σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα.
ΝΕΛΛΗ
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 183
Εγγραφή: Δευ Σεπ 15, 2008 9:11 am

Αδεια άνευ αποδοχών και μειωμένη απασχόληση

Δημοσίευσηαπό ΝΕΛΛΗ » Τρί Αύγ 16, 2011 12:04 pm

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΣΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΑΝΕΥ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΠΟΥ ΠΛΕΟΝ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ Ο ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ (5 ΕΤΗ). ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΘΑ ΙΣΧΎΕΙ? ΘΑ ΔΙΝΕΙ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΕΡΓΑΖΕΣΑΙ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ?

ΕΠΙΣΗΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΤΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΙΩΜΕΝΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ? ΔΗΛΩΝΕΙΣ ΕΣΥ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΠΟΥ ΣΕ ΕΞΥΠΗΡΕΤΟΥΝ Ή ΚΑΙ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ? ΠΕΡΝΑΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΥΠΗΡΕΣΙΑΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ?

heretic
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 19, 2011 10:08 am

Δημοσίευσηαπό heretic » Τρί Αύγ 16, 2011 7:52 pm

Ν 3986/2011: ΜΕΤΡΑ Εφαρμ.ΜΕΣΟΠΡΟΘΕΣΜΟΥ Πλαισίου(ΔΗΜ. ΚΤΗΜΑΤΑ, ΕΡΓΑΤΙΚΑ, ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΑ κλπ)
Αρθρο 37

Ρυθμίσεις για τον περιορισμό των προσλήψεων στους κρατικούς φορείς

4. Στην παρ. 2 του άρθρου 51 του ν. 3528/2007 (Υπαλληλικός Κώδικας - Α` 26),
αντί των λέξεων «δύο (2) ετών» τίθενται οι λέξεις «πέντε (5) ετών».

5. Το τακτικό Προσωπικό που απασχολείται στο Δημόσιο, σε Ν.Π.Δ.Δ. και στους
Ο.Τ.Α. α` και β` βαθμού μπορεί να ζητήσει με αίτηση του τη μείωση των ωρών
εργασίας του μέχρι και 50%, με ανάλογη μείωση των αποδοχών του, για χρονική
διάρκεια μέχρι πέντε (5) έτη.

Με την αίτηση του ο υπάλληλος προσδιορίζει εάν επιθυμεί τη μείωση της
ημερήσιας απασχόλησης ή των εργάσιμων ημερών.

Σε κάθε περίπτωση, ως χρόνος πραγματικής και συντάξιμης δημόσιας υπηρεσίας
για κάθε νόμιμη συνέπεια, υπολογίζεται μόνο ο χρόνος πραγματικής απασχόλησης.



- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -



Ελληνικη Δημοκρατια
Υπουργειο Διοικητικης Μεταρρυθμισης και Ηλεκτρονικης Διακυβέρνησης
Γενικη Διευθυνση Καταστασης Προσωπικου
Διευθυνση Διοικησης Ανθρωπινου Δυναμικου
Τμημα Δικαιωματων & Υποχρεωσεων

Αθήνα, 5 Αυγούστου 2011
Αριθμ. Πρωτ.:ΔΙΔΑΔ/Φ. 51/683/οικ.15718

Θέμα: Ρυθμίσεις για την άδεια άνευ αποδοχών και την μείωση των ωρών εργασίας.

Σας πληροφορούμε ότι στο ΦΕΚ 152 /τ.Α’ δημοσιεύτηκε ο Ν. 3986/2011 «Επείγοντα Μέτρα Εφαρμογής Μεσοπρόθεσμου Πλαισίου Δημοσιονομικής Στρατηγικής 2012-2015», με τον οποίο εισάγονται τροποποιήσεις σε διατάξεις του Υπαλληλικού Κώδικα (Ν.3528/2007) και θεσμοθετούνται νέες, οι οποίες αποτελούν καινοτομία και αφορούν διευκολύνσεις των υπαλλήλων προστατεύοντας με αυτό τον τρόπο το ατομικό συμφέρον των υπαλλήλων αλλά και το δημόσιο συμφέρον.

Ειδικότερα, με το άρθρο 37 του Ν.3986/2011 εισάγονται οι ακόλουθες ρυθμίσεις:
1. Με τις διατάξεις της παρ. 4 του άρθρου 37 του Ν. 3986/2011 τροποποιείται η παρ.2 του άρθρου 51 του Ν. 3528/2007 και επιτρέπεται πλέον στους υπαλλήλους η χορήγηση άδειας χωρίς αποδοχές συνολικής διάρκειας έως πέντε (5) ετών για σοβαρούς ιδιωτικούς λόγους αντί των δύο (2) ετών που ίσχυε έως την 1η Ιουλίου 2011 ημερομηνία δημοσίευσης του ως άνω νόμου.

Πέραν της αύξησης του χρονικού διαστήματος της άδειας άνευ αποδοχών, την οποία δικαιούται ο υπάλληλος να αιτηθεί, οι λοιπές διατάξεις του Υπαλληλικού Κώδικα (Ν. 3528/2007), οι οποίες ρυθμίζουν τη χορήγηση της συγκεκριμένης άδειας, εξακολουθούν να ισχύουν. Όπως προβλέπεται στο Άρθρο 51 παρ. 2 αυτού, η χορήγηση της άδειας γίνεται με αίτηση του υπαλλήλου και ύστερα από γνώμη του υπηρεσιακού συμβουλίου. Για το λόγο αυτό, στην αίτηση του υπαλλήλου πρέπει να αναφέρονται οι λόγοι, για τους οποίους ζητείται η άδεια άνευ αποδοχών, προκειμένου να εκτιμηθούν από το Υπηρεσιακό Συμβούλιο και αυτό να γνωμοδοτήσει σχετικά με το αίτημα, εφόσον δεν παρεμποδίζεται η λειτουργία της υπηρεσίας.

2. Με τις διατάξεις της παρ. 5 του άρθρου 37 του Ν.3986/2011 παρέχεται για πρώτη φορά η δυνατότητα στο τακτικό προσωπικό που απασχολείται στο Δημόσιο, σε Ν.Π.Δ.Δ. και στους Ο.Τ.Α. α` και β` βαθμού να ζητήσει με αίτησή του τη μείωση των ωρών εργασίας του μέχρι και 50%, με ανάλογη μείωση των αποδοχών του, για χρονική διάρκεια μέχρι πέντε (5) έτη. Κάνοντας χρήση της ως άνω διευκόλυνσης οι υπάλληλοι έχουν τη δυνατότητα, με την αίτησή τους, να επιλέγουν, σύμφωνα με την επιθυμία τους, τη μείωση είτε της ημερήσιας απασχόλησης, είτε των εργάσιμων ημερών.

Για τη χορήγηση της μειωμένης απασχόλησης της παρ. 5 του άρθρου 37 του Ν. 3986/2011 ισχύουν οι ίδιοι λόγοι και οι προϋποθέσεις, σύμφωνα με τις οποίες χορηγείται η άδεια της παρ. 4 του άρθρου 37 του ως άνω νόμου. Επιπλέον, όπως προβλέπεται ρητώς, στους υπαλλήλους παρέχεται η δυνατότητα με την αίτησή τους να επιλέξουν είτε τη μείωση των ωρών εργασίας σε ημερήσια βάση είτε τη μείωση των ημερών εργασίας σε εβδομαδιαία βάση.

3. Με τις διατάξεις της παρ. 6 του άρθρου 37 του Ν. 3986/2011 ορίζεται ότι οι υπάλληλοι που κάνουν χρήση των διευκολύνσεων που αναφέρονται στις παρ. 1 και 2 της παρούσας εγκυκλίου εμπίπτουν στους περιορισμούς της άσκησης ιδιωτικού έργου με αμοιβή καθώς και στη συμμετοχή σε εταιρείες. Οι περιορισμοί αυτοί προβλέπονται αντίστοιχα στα άρθρα 31 και 32 του Ν. 3528/2007, σύμφωνα με τα οποία, για τις εν λόγω απασχολήσεις, απαιτείται χορήγηση άδειας από το Υπηρεσιακό Συμβούλιο. Παράλληλα, εξακολουθεί να υφίσταται το ασυμβίβαστο της ιδιότητας του δημοσίου υπαλλήλου με τη δικηγορική ιδιότητα που προβλέπεται στο άρθρο 34 του ίδιου νόμου.

Σε κάθε περίπτωση, όπως προβλέπεται ρητώς στην παρ. 5 του άρθρου 37 του Ν. 3986/2011 ως χρόνος πραγματικής και συντάξιμης δημόσιας υπηρεσίας για κάθε νόμιμη συνέπεια, υπολογίζεται μόνο ο χρόνος πραγματικής απασχόλησης. Αυτό σημαίνει ότι ο χρόνος της άδειας χωρίς αποδοχές δεν είναι συντάξιμος.

Επισημαίνεται τέλος ότι η χρήση των ρυθμίσεων των παρ. 4 και 5 του άρθρου 37 Ν. 3986/2011 σε καμία περίπτωση δεν αποτελεί επιβαρυντικό στοιχείο για τον υπάλληλο.

Σημειώνεται ακόμη ότι, οι ανωτέρω διατάξεις ισχύουν και για το προσωπικό με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου αορίστου χρόνου του Δημοσίου, των Ν.Π.Δ.Δ. και των Ο.Τ.Α α’ και β΄ βαθμού (παρ. 4 και 5 του άρθρου 37 του Ν. 3986/2011).

Τα υπουργεία παρακαλούνται να κοινοποιήσουν άμεσα την παρούσα στα νομικά πρόσωπα δημοσίου δικαίου που εποπτεύουν. Η Δ/νση Οργάνωσης και Λειτουργίας ΟΤΑ του Υπουργείου Εσωτερικών παρακαλείται να κοινοποιήσει την παρούσα στους ΟΤΑ α’ και β’ βαθμού.

Ο Υφυπουργός

Ντίνος Ρόβλιας

_--_--_--_--_--_--_--_--_--_--_--_--_--_--_--_--_--_--_--_--_--_--_--_--_--_--_

Απ' οτι βλεπεις ηδη ειναι σε ισχυ η η αυξηση του χρονου αδειας ανευ αποδοχων σε 5 ετη. Την αιτεισαι στο υπηρεσιακο και εργαζεσαι στον ιδιωτικο τομεα (Ελλαδα η εξωτερικο) εχοντας ομως εξασφαλισει αδεια ιδιωτικου εργου.

Αν ομως θελεις να εργαστεις εως 50% λιγοτερες ωρες ημηρεσιως η ημερες εβδομαδιαιως δεν εχεις παρα να κανεις σχετικη αιτηση στην υπηρεσια σου. Εδω δεν χρειαζεται η γνωμη του υπηρεσιακου.

ΝΕΛΛΗ
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 183
Εγγραφή: Δευ Σεπ 15, 2008 9:11 am

Δημοσίευσηαπό ΝΕΛΛΗ » Τετ Αύγ 17, 2011 9:48 am

Σε ευχαριστώ πολύ heretic!

Ο σύζυγός μου εχει παρει την αδεια ανατροφής παιδού, η οποία ειναι για 2 έτη και δίνεται χωρις απόφαση υπηρεσιακού συμβουλίου.
Πριν μήνες κάναμε αίτηση στο υπηρεσιακό συμβούλιο, να επιτρέψει στον σύζυγο μου να ασχολείται χωρις αμοιβή (κάποιες) ώρες στον ιδιώτικό τομέα, σε θέση συναφή με εκείνη της διδακτορικής του διατριβής. Απορρίφθηκε διοτι η ανατροφή παιδού χορηγειτιαι για ανατροφή παιδού και οχι για να εργαστεί.

Μηπώς ξέρεις οτα λενε σοβαρούς οικογ. λόγους τι εννοούν. Σκέφτομαι να ζητήσω να σταματήσει την άδεια ανατροφή παιδού και να ζητήσει την αδεια ανευ αποδοχών για 5 ετη αλλά να μπορεί και να εργάζεται με αποδοχές στο ιδιωτικό τομέα ώστε να έχει και ασφάλεια και να για λόγους σύνταξης.

Επίσης αν ζητήσω στον αύγουστο μέσα το μειωμένο ωράριο απο την υπηρεσία μου, μπορεί να έχει ισχύει απο τον Σεπτέμβρη και αν ναι μπορώ να το ζητήσω για 2 μήνες ή 3 μήνες. Επίσης μπορώ να δηλώσω οτι το ωράριο που θέλω ειναι 7 με 11 ή δεν μου δινεται η δυνατότητα να επιλέξω?

athina2011
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Αύγ 17, 2011 11:52 pm

Δημοσίευσηαπό athina2011 » Πέμ Αύγ 18, 2011 9:57 am

Με τις διατάξεις της παρ. 5 του άρθρου 37 του Ν.3986/2011 παρέχεται για πρώτη φορά η δυνατότητα στο τακτικό προσωπικό που απασχολείται στο Δημόσιο, σε Ν.Π.Δ.Δ. και στους Ο.Τ.Α. α` και β` βαθμού να ζητήσει με αίτησή του τη μείωση των ωρών εργασίας του μέχρι και 50%, με ανάλογη μείωση των αποδοχών του, για χρονική διάρκεια μέχρι πέντε (5) έτη. Κάνοντας χρήση της ως άνω διευκόλυνσης οι υπάλληλοι έχουν τη δυνατότητα, με την αίτησή τους, να επιλέγουν, σύμφωνα με την επιθυμία τους, τη μείωση είτε της ημερήσιας απασχόλησης, είτε των εργάσιμων ημερών.

Για τη χορήγηση της μειωμένης απασχόλησης της παρ. 5 του άρθρου 37 του Ν. 3986/2011 ισχύουν οι ίδιοι λόγοι και οι προϋποθέσεις, σύμφωνα με τις οποίες χορηγείται η άδεια της παρ. 4 του άρθρου 37 του ως άνω νόμου


Αφου αναφέρεται ότι και για την άδεια μειωμένης απασχόλησης ισχύουν οι ίδιοι λόγοι και προϋποθέσεις με την πενταετή μάλλον απαιτείται και εδώ (δυστυχώς) η σύμφωνη γνώμη του υπηρεσιακού συμβουλίου. :(

ΝΕΛΛΗ
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 183
Εγγραφή: Δευ Σεπ 15, 2008 9:11 am

Δημοσίευσηαπό ΝΕΛΛΗ » Παρ Αύγ 19, 2011 1:26 pm

ΟΧΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΓΝΩΜΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ ΓΙΑ ΜΕΙΩΜΕΝΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ. ΑΠΛΗ ΑΙΤΗΣΗ ΣΤΗΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΣΟΥ.

heretic
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 19, 2011 10:08 am

Δημοσίευσηαπό heretic » Παρ Αύγ 19, 2011 4:22 pm

Στο αρθ. 37 του Ν 3986/2011 σχετικα με το μειωμενο ωραριο δεν αναφερεται γνωμοδοτηση υπηρεσιακου αλλα μονο στην εγκυκλιο. Δεν νομιζω οτι δεσμευονται να ακολουθησουν την εγκυκλιο αφου δεν αναφερει κατι τετοιο το συγκεκριμενο αρθρο του Ν 3986/2011. Θα δουμε την πρακτικη που θα ακολουθησουν οι φορεις.

sophiakiv
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 28, 2017 5:08 pm

Re: Αδεια άνευ αποδοχών και μειωμένη απασχόληση

Δημοσίευσηαπό sophiakiv » Σάβ Οκτ 28, 2017 8:02 pm

Καλησπέρα σας!
Θα ήθελα να ρωτήσω αν τελικά η μειωμένη απασχόληση απαιτεί άδεια υπηρεσιακού συμβουλίου ή γίνεται απλά με μια αίτηση του υπαλλήλου. Επίσης αν γνωρίζετε πόσο εύκολα δίνεται μια τέτοια άδεια, επιστρέφω από άδεια ανατροφής και για κάποιους μήνες μου είναι δύσκολο να το κρατήσουν οι γονείς μου ολόκληρη εβδομάδα. Ευχαριστώ!


Επιστροφή σε “ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης