Επιδομα ανεργιας. Τι χρειαζετε?

Εκπαίδευση σε Πρωτοβάθμια, Δευτεροβάθμια, Πανεπιστήμια, ΑΕΙ, Δια βίου μάθηση. Εργασιακά σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα.
trypokarydos
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό trypokarydos » Δευ Ιαν 18, 2010 11:00 am

Litsaki έγραψε:Είμαι σίγουρη ότι υπολογίζουμε τα ένσημα της διετίας, αν αυτό συμφέρει στον ασφαλισμένο. Τόσα χρόνια στην υπηρεσία λάθος το κάνω;; Αρχίζω να ανησυχώ. Μόνο σε κάποιες ειδικές περιπτώσεις εποχιακών μίας σεζόν (ΟΑ, οικοδόμοι) δεν μπορούμε να υπολογίσουμε διετία.
Αν δεν ανήκεις στην παραπάνω κατηγορία (αν απόφαση σε χαρακτηρίζει κοινό ασφαλισμένο) τότε να κάνεις αίτηση τροποποίσης της απόφασης εγγράφως, να ζητήσεις έγγραφη απάντηση και, εφόσον είναι αρνητική, εναντίον αυτής να προσφύγεις στη δευτεροβάθμια επιτροπή με ένσταση (αίτηση θεραπείας ουσιαστικά). Κυνήγησέ το, δεν είναι λίγοι δύο μήνες παραπάνω...

Αυτή η αίτηση τροποποίησης της απόφασης εξετάζεται από τον ίδιο ΟΑΕΔ που έβγαλε την απόφαση ή διαβιβάζεται αλλού; και εμένα δεν μου δώσανε καμία απόφαση.

Litsaki
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Litsaki » Δευ Ιαν 18, 2010 2:55 pm

Ναι, η αίτηση τροποποίησης εξετάζεται από την υπηρεσία που εξέδωσε την απόφαση. Πρέπει να σου δώσουν αιτιολογημένη απάντηση. Μετά, εφόσον είναι αρνητική, κάνεις ένσταση και διαβιβάζεται στη Διοίκηση.

trypokarydos
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό trypokarydos » Δευ Ιαν 18, 2010 3:33 pm

trypokarydos έγραψε:
Litsaki έγραψε:Είμαι σίγουρη ότι υπολογίζουμε τα ένσημα της διετίας, αν αυτό συμφέρει στον ασφαλισμένο. Τόσα χρόνια στην υπηρεσία λάθος το κάνω;; Αρχίζω να ανησυχώ. Μόνο σε κάποιες ειδικές περιπτώσεις εποχιακών μίας σεζόν (ΟΑ, οικοδόμοι) δεν μπορούμε να υπολογίσουμε διετία.
Αν δεν ανήκεις στην παραπάνω κατηγορία (αν απόφαση σε χαρακτηρίζει κοινό ασφαλισμένο) τότε να κάνεις αίτηση τροποποίσης της απόφασης εγγράφως, να ζητήσεις έγγραφη απάντηση και, εφόσον είναι αρνητική, εναντίον αυτής να προσφύγεις στη δευτεροβάθμια επιτροπή με ένσταση (αίτηση θεραπείας ουσιαστικά). Κυνήγησέ το, δεν είναι λίγοι δύο μήνες παραπάνω...

Αυτή η αίτηση τροποποίησης της απόφασης εξετάζεται από τον ίδιο ΟΑΕΔ που έβγαλε την απόφαση ή διαβιβάζεται αλλού; και εμένα δεν μου δώσανε καμία απόφαση.

Πήγα στον διευθυντή σήμερα και διαπίστωσε πράγματι ότι με το 24μηνο δικαιούμαι 8 μήνες αλλά οι υπάλληλοί του επιμένουν ότι με βάση το 14μηνο γίνονται οι υπολογισμοί. Μια υπάλληλος μου είπε χαρακτηριστικά ότι αν λαμβάνουν υπόψη και τη διετία θα κάνουνε 4 μήνες για να βγάλουνε απόφαση!!! δηλαδή σαν να μου λένε ότι δεν εφαρμόζουνε το νόμο επειδή βαριούνται!!! εν τω μεταξύ δεν μου δώσανε απάντηση μάλλον θέλουν να επικοινωνήσουνε με Θεσσαλονίκη και δεν σηκώνανε το τηλέφωνο από εκεί.

trypokarydos
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό trypokarydos » Τετ Ιαν 20, 2010 10:35 am

trypokarydos έγραψε:
trypokarydos έγραψε:

Πήγα στον διευθυντή σήμερα και διαπίστωσε πράγματι ότι με το 24μηνο δικαιούμαι 8 μήνες αλλά οι υπάλληλοί του επιμένουν ότι με βάση το 14μηνο γίνονται οι υπολογισμοί. Μια υπάλληλος μου είπε χαρακτηριστικά ότι αν λαμβάνουν υπόψη και τη διετία θα κάνουνε 4 μήνες για να βγάλουνε απόφαση!!! δηλαδή σαν να μου λένε ότι δεν εφαρμόζουνε το νόμο επειδή βαριούνται!!! εν τω μεταξύ δεν μου δώσανε απάντηση μάλλον θέλουν να επικοινωνήσουνε με Θεσσαλονίκη και δεν σηκώνανε το τηλέφωνο από εκεί.

Τελικά το διορθώσανε προφορικά χωρίς αίτηση (έτσι μου είπανε). Δηλαδή εφαρμόζανε λάθος τρόπο. Σε πόσους ακόμη θα έχουνε κάνει λάθη και χάσανε λεφτά...

anixneutis
Μόνιμος
Μόνιμος

re

Δημοσίευσηαπό anixneutis » Τετ Ιαν 20, 2010 7:29 pm

Εγώ λέω να φτιάξουμε ένα blog και να βάζουμε τις λαμακίες του ΟΑΕΔ κατα περιοχή!

θα έχει πολλά hits!

trypokarydos
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό trypokarydos » Τετ Ιαν 20, 2010 11:57 pm

Δεν είχαν πει για τις "πρώτες 100 ημέρες" ότι θα αυξηθεί το επίδομα ανεργίας; αυξήθηκε;

trypokarydos
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό trypokarydos » Τρί Ιαν 26, 2010 11:47 am

Το επίδομα ανεργίας δεν αυξήθηκε δίνονται όμως κουπόνια...

Rudeboy
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Re: Επιδομα ανεργιας. Τι χρειαζετε?

Δημοσίευσηαπό Rudeboy » Τρί Ιαν 16, 2018 4:23 pm

Δεν είμαι ακριβώς σίγουρος αλλά αν πάρω τριμηνιαίο (ψίχουλα) δηλαδή όταν θα απολυθώ και χάσω το επίδομα ανεργίας για λίγες μέρες είναι να τα σπάσω όλα...εντελώς άδικη η νομοθεσία..

Δούλεψα 5 μηνο κοινωφελές απο 22 Οκτωβρίου 2015 μέχρι 21 Μαρτίου 2016 και τώρα εργάζομαι 8 μηνο απο 24 Ιουλίου 2017 μέχρι 23 Μαρτίου 2018........με άλλα λόγια χωρίς τους τελευταίους δύο μήνες συγκεντρώνω 200 ένσημα την τελευταία διετία και παραπάνω.

Αν και δεν είμαι βέβαιος έτσι και με κόψουν επειδή δεν έχω 80 κάθε χρόνο.......μιλάμε αδικίιιιιιια...τα νεύρα μου όλα...το τριμηνιαίο βοήθημα να το βάλουν εκεί που ξέρουν.... :x

Ιωάννης Μπάκας
Μόνιμος
Μόνιμος

Δημοσίευσηαπό Ιωάννης Μπάκας » Τρί Φεβ 13, 2018 6:36 pm

Rudeboy έγραψε:Δεν είμαι ακριβώς σίγουρος αλλά αν πάρω τριμηνιαίο (ψίχουλα) δηλαδή όταν θα απολυθώ και χάσω το επίδομα ανεργίας για λίγες μέρες είναι να τα σπάσω όλα...εντελώς άδικη η νομοθεσία..

Δούλεψα 5 μηνο κοινωφελές απο 22 Οκτωβρίου 2015 μέχρι 21 Μαρτίου 2016 και τώρα εργάζομαι 8 μηνο απο 24 Ιουλίου 2017 μέχρι 23 Μαρτίου 2018........με άλλα λόγια χωρίς τους τελευταίους δύο μήνες συγκεντρώνω 200 ένσημα την τελευταία διετία και παραπάνω.

Αν και δεν είμαι βέβαιος έτσι και με κόψουν επειδή δεν έχω 80 κάθε χρόνο.......μιλάμε αδικίιιιιιια...τα νεύρα μου όλα...το τριμηνιαίο βοήθημα να το βάλουν εκεί που ξέρουν.... :x

Έχεις κάνα ένσημο μετά τις 21 Μαρτίου 2016 ή μέχρι τις 24 Ιουλίου 2017 ήσουν άνεργος??Έστω μερικά εργόσημα,πχ από ελαιοκομικές ή κηπουρικές εργασίες, βρε αδερφέ!!Πραγματικά θα είναι κρίμα να κοπείς για 10-12 ένσημα από το ταμείο ανεργίας!!

darelos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό darelos » Σάβ Μαρ 24, 2018 1:53 pm

Χαίρετε, εγώ που έχω 15 χρόνια ένσημα σερι και απολύομαι σε ένα μήνα για πόσους μήνες επίδομα θα πάρω?

Ιωάννης Μπάκας
Μόνιμος
Μόνιμος

Δημοσίευσηαπό Ιωάννης Μπάκας » Δευ Μαρ 26, 2018 6:15 pm

darelos έγραψε:Χαίρετε, εγώ που έχω 15 χρόνια ένσημα σερι και απολύομαι σε ένα μήνα για πόσους μήνες επίδομα θα πάρω?

Αν θυμάμαι καλά , έχω περίπτωση ξαδέρφου μου που εργαζόταν δύο συνεχόμενα χρόνια στην εφορεία αρχαιοτήτων εργάτης και όταν τελείωσε η σύμβαση του έλαβε ένα χρόνο ανεργία!!Ας απαντήσουν όμως και άλλοι που γνωρίζουν καλύτερα τ' αντικείμενο..

Επιστροφή σε “ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης