Επιδομα ανεργιας. Τι χρειαζετε?

Εκπαίδευση σε Πρωτοβάθμια, Δευτεροβάθμια, Πανεπιστήμια, ΑΕΙ, Δια βίου μάθηση. Εργασιακά σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα.
stpapa
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Επιδομα ανεργιας. Τι χρειαζετε?

Δημοσίευσηαπό stpapa » Σάβ Ιαν 09, 2010 8:10 pm

Τελειωνει η στμβαση μου την αλλη βδομαδα και θα ηθελα να μου πειτε τι χρειαζετε για επιδομα ανεργιας ωστε να μην ψαχνομαι τελευταια στιγμη.
Καταρχην για να γραφτω στον ΟΑΕΔ χρειαζεται κανενα χαρτι απο την υπηρεσια που ημουν (βεβαιωση απολυσης)? Τι αλλο χρειαζεται?

hlias1984
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό hlias1984 » Σάβ Ιαν 09, 2010 8:15 pm

ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΙΤΗΣΗΣ

Η αίτηση υποβάλλεται εντός 60 ημερών από την ημερομηνία απόλυσης.

Η επιδότηση ανεργίας αρχίζει από την ημέρα της εγγραφής στην Τοπική Υπηρεσία.

Αιτήσεις που υποβάλλονται κατά το πρώτο 7ημερο μετά την καταγγελία επιδοτούνται από την 7η ημέρα.

ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ:

Αν επιδοτείται για πρώτη φορά:

• Ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 80 ημέρες εργασίας το χρόνο τα δύο προηγούμενα χρόνια, πριν από την επιδότησή του. Το τελευταίο όμως 14μηνο πρέπει να έχει συμπληρώσει 125 ημέρες εργασίας, χωρίς να υπολογίζονται οι τελευταίοι δύο μήνες.

• Επίδομα ανεργίας παίρνει και ο ασφαλισμένος που έχει πραγματοποιήσει στα δύο προηγούμενα, πριν από την απόλυσή του, 200 ημέρες εργασίας (χωρίς να υπολογίζονται οι δύο τελευταίοι μήνες), από τις οποίες 80 ημέρες, το λιγότερο το χρόνο.

Αν επιδοτείται για δεύτερη φορά:

Ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 125 ημέρες εργασίας το τελευταίο 14μηνο, πριν από την απόλυσή του, χωρίς να υπολογίζονται (στις 125) οι ημέρες εργασίας των δύο τελευταίων μηνών.

Για τους απασχολούμενους σε τουριστικά επαγγέλματα (ή και εποχιακά π.χ. μουσικοί, ηθοποιοί κ.α ) αρκούν 100 ημέρες εργασίας το τελευταίο 12μηνο.

Για ορισμένες κατηγορίες (π.χ. αλιεργάτες ) αρκούν 100 ημέρες εργασίας το τελευταίο 14μηνο.

Διάρκεια επιδότησης:

Η διάρκεια της επιδότησης εξαρτάται από το πόσες ημέρες εργασίας έχει πραγματοποιήσει ο ασφαλισμένος στα προαναφερόμενα κρίσιμα χρονικά διαστήματα (14μηνο. 12μηνο ή διετία).

Σ ε συμβουλεύω να μην περιμένεις να μαζέψεις όλα τα διοκαιολογητικά για να πας στον ΟΑΕΔ. Να πας αμέσως να κάνεις αίτηση ώστε να θεωρείσαι εγγεγραμμένος και για τα υπόλοιπα δικαιολογητικά θα τα έχουν σε εκκρεμμότητα.

hlias1984
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό hlias1984 » Σάβ Ιαν 09, 2010 8:16 pm

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ

1. Έγγραφο Καταγγελίας Σύμβασης Εργασίας ή βεβαίωση Λήξης Σύμβασης Ορισμένου χρόνου.

2. Βιβλιάριο ενσήμων του (της) ενδιαφερομένου (-ης) της τελευταίας διετίας.

3. Οικογενειακό βιβλιάριο Ασθενείας, εφόσον υπάρχουν συντηρούμενα μέλη.

4. Πρόσφατο Εκκαθαριστικό Σημείωμα Εφορίας ή εφόσον δεν υπάρχει, επικυρωμένο αντίγραφο της τελευταίας δήλωσης εισοδήματος.

5. Αστυνομική Ταυτότητα του ασφαλισμένου.

6. Υπεύθυνη Δήλωση Ν. 1599/86, την οποία θα συμπληρώσει ο ενδιαφερόμενος σύμφωνα με τις υποδείξεις της Υπηρεσίας.

trypokarydos
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό trypokarydos » Σάβ Ιαν 09, 2010 8:35 pm

hlias1984 έγραψε:ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΙΤΗΣΗΣ

Η αίτηση υποβάλλεται εντός 60 ημερών από την ημερομηνία απόλυσης.

Η επιδότηση ανεργίας αρχίζει από την ημέρα της εγγραφής στην Τοπική Υπηρεσία.

Αιτήσεις που υποβάλλονται κατά το πρώτο 7ημερο μετά την καταγγελία επιδοτούνται από την 7η ημέρα.

ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ:

Αν επιδοτείται για πρώτη φορά:

• Ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 80 ημέρες εργασίας το χρόνο τα δύο προηγούμενα χρόνια, πριν από την επιδότησή του. Το τελευταίο όμως 14μηνο πρέπει να έχει συμπληρώσει 125 ημέρες εργασίας, χωρίς να υπολογίζονται οι τελευταίοι δύο μήνες.

• Επίδομα ανεργίας παίρνει και ο ασφαλισμένος που έχει πραγματοποιήσει στα δύο προηγούμενα, πριν από την απόλυσή του, 200 ημέρες εργασίας (χωρίς να υπολογίζονται οι δύο τελευταίοι μήνες), από τις οποίες 80 ημέρες, το λιγότερο το χρόνο.

Αν επιδοτείται για δεύτερη φορά:

Ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 125 ημέρες εργασίας το τελευταίο 14μηνο, πριν από την απόλυσή του, χωρίς να υπολογίζονται (στις 125) οι ημέρες εργασίας των δύο τελευταίων μηνών.

Για τους απασχολούμενους σε τουριστικά επαγγέλματα (ή και εποχιακά π.χ. μουσικοί, ηθοποιοί κ.α ) αρκούν 100 ημέρες εργασίας το τελευταίο 12μηνο.

Για ορισμένες κατηγορίες (π.χ. αλιεργάτες ) αρκούν 100 ημέρες εργασίας το τελευταίο 14μηνο.

Διάρκεια επιδότησης:

Η διάρκεια της επιδότησης εξαρτάται από το πόσες ημέρες εργασίας έχει πραγματοποιήσει ο ασφαλισμένος στα προαναφερόμενα κρίσιμα χρονικά διαστήματα (14μηνο. 12μηνο ή διετία).

Σ ε συμβουλεύω να μην περιμένεις να μαζέψεις όλα τα διοκαιολογητικά για να πας στον ΟΑΕΔ. Να πας αμέσως να κάνεις αίτηση ώστε να θεωρείσαι εγγεγραμμένος και για τα υπόλοιπα δικαιολογητικά θα τα έχουν σε εκκρεμμότητα.

Η απόφαση πότε βγαίνει;

trypokarydos
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό trypokarydos » Κυρ Ιαν 10, 2010 5:55 pm

Μπορεί κάποιος να εισπράτει το επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ άλλης πόλης από αυτήν στην οποία του ΟΑΕΔ είναι εγγεγραμένος;

stpapa
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό stpapa » Κυρ Ιαν 10, 2010 6:25 pm

Ευχαριστω για τις μεχρι τωρα απαντησεις.

Κατεβασα ενα εγγραφο απο το site του οαεδ που λεει για τα απαιτουμενα δικαιολογητικα.

1.Έγγραφο Καταγγελίας Σύμβασης Εργασίας ή βεβαίωση Λήξης Σύμβασης Ορισμένου χρόνου.
2.Βιβλιάρια ενσήμων του (της) ενδιαφερομένου (-ης) της τελευταίας διετίας.
3.Οικογενειακό βιβλιάριο Ασθενείας, εφόσον υπάρχουν συντηρούμενα μέλη.
4.Πρόσφατο Εκκαθαριστικό Σημείωμα Εφορίας ή εφόσον δεν υπάρχει, επικυρωμένο αντίγραφο της τελευταίας δήλωσης εισοδήματος.
5.Αστυνομική Ταυτότητα του ασφαλισμένου.
6.Υπεύθυνη Δήλωση Ν. 1599/86, την οποία θα συμπληρώσει ο ενδιαφερόμενος σύμφωνα με τις υποδείξεις της Υπηρεσίας.
7.Λογαριασμό Εθνικής Τραπέζης (ΙΒΑΝ) στον οποίο είναι πρώτος δικαιούχος.

Οσον αφορα το 2 (Βιβλιάρια ενσήμων του (της) ενδιαφερομένου (-ης) της τελευταίας διετίας.) εγω ρε παιδια δεν εχω τετοιο βιβλιαριο. Απο που το παιρνεις αυτο?

trypokarydos
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό trypokarydos » Κυρ Ιαν 10, 2010 8:40 pm

stpapa έγραψε:Ευχαριστω για τις μεχρι τωρα απαντησεις.

Κατεβασα ενα εγγραφο απο το site του οαεδ που λεει για τα απαιτουμενα δικαιολογητικα.

1.Έγγραφο Καταγγελίας Σύμβασης Εργασίας ή βεβαίωση Λήξης Σύμβασης Ορισμένου χρόνου.
2.Βιβλιάρια ενσήμων του (της) ενδιαφερομένου (-ης) της τελευταίας διετίας.
3.Οικογενειακό βιβλιάριο Ασθενείας, εφόσον υπάρχουν συντηρούμενα μέλη.
4.Πρόσφατο Εκκαθαριστικό Σημείωμα Εφορίας ή εφόσον δεν υπάρχει, επικυρωμένο αντίγραφο της τελευταίας δήλωσης εισοδήματος.
5.Αστυνομική Ταυτότητα του ασφαλισμένου.
6.Υπεύθυνη Δήλωση Ν. 1599/86, την οποία θα συμπληρώσει ο ενδιαφερόμενος σύμφωνα με τις υποδείξεις της Υπηρεσίας.
7.Λογαριασμό Εθνικής Τραπέζης (ΙΒΑΝ) στον οποίο είναι πρώτος δικαιούχος.

Οσον αφορα το 2 (Βιβλιάρια ενσήμων του (της) ενδιαφερομένου (-ης) της τελευταίας διετίας.) εγω ρε παιδια δεν εχω τετοιο βιβλιαριο. Απο που το παιρνεις αυτο?

Ένσημα από το ΙΚΑ παίρνεις όχι βιβλιάριο.

trypokarydos
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό trypokarydos » Τρί Ιαν 12, 2010 3:38 pm

trypokarydos
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό trypokarydos » Σάβ Ιαν 16, 2010 1:49 pm

Ξέρετε μήπως η διάρκεια του επιδόματος ανεργίας πως υπολογίζεται; με βάση τα ένσημα του τελευταίου 14μηνου ή της τελευταίας διετίας μετά την απόλυση; (αφαιρώντας φυσικά τους δύο τελευταίους μήνες).

trypokarydos
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό trypokarydos » Σάβ Ιαν 16, 2010 4:09 pm

Τα ένσημά μου με βάση το 14μηνο πριν την απόλυση (αφαιρώντας τους δύο τελευταίους μήνες) είναι για να πάρω 6 μήνες επίδομα ανεργίας. Τα δύο τελευταία όμως χρόνια πριν την απόλυση (αφαιρώντας τους δύο τελευταίους μήνες) έχω 347 ένσημα. 6 ή 8 μήνες επίδομα ανεργίας δικαιούμαι;

trypokarydos
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό trypokarydos » Κυρ Ιαν 17, 2010 2:59 pm

Litsaki δώσε μου τα φώτα σου, έπαιρνα Παρασκευή τηλ. στον ΟΑΕΔ και δεν το σήκωνε κανείς.

Litsaki
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Litsaki » Κυρ Ιαν 17, 2010 8:46 pm

trypokarydos έγραψε:Litsaki δώσε μου τα φώτα σου, έπαιρνα Παρασκευή τηλ. στον ΟΑΕΔ και δεν το σήκωνε κανείς.

Λοιπόν, αν πρόκειται να επιδοτηθείς για πρώτη φορά, μετράμε τα ένσημα του 14μηνου (χωρίς τους δύο τελευταίους μήνες) και, εφόσον είναι από 150 έως 179, οπότε και δικαιούσαι 6μηνη επιδότηση, τότε πηγαίνουμε στη διετία για να δούμε αν βγάζεις περισσότερα. Εκεί αν έχεις άνω των 300 ενσήμων (χωρίς πάλι τα ένσημα των δύο τελευταίων μηνών) επιδοτείσαι για οκτώ μήνες, που είναι και το ανώτερο που μπορεί κάποιος να επιδοτηθεί στη διετία (εκτός αν είναι άνω των 49 ετών). Σε κάθε περίπτωση, είτε υπολογίζουμε το 14μηνο είτε τη διετία, πρέπει να συντρέχει σωρευτικά και η προϋπόθεση των 80 ενσήμων σε κάθε έτος τα δύο τελευταία έτη πριν την έναρξη της επιδότησης.

Αν έχεις επιδοτηθεί στο παρελθόν λόγω ανεργίας, τότε υπολογίζουμε μόνο τα ένσημα του 14μηνου, οπότε, αν είναι 150-179 παίρνεις 6μηνη επιδότηση.

Ελπίζω να σε διαφώτισα!!

trypokarydos
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό trypokarydos » Κυρ Ιαν 17, 2010 11:11 pm

Litsaki έγραψε:
trypokarydos έγραψε:Litsaki δώσε μου τα φώτα σου, έπαιρνα Παρασκευή τηλ. στον ΟΑΕΔ και δεν το σήκωνε κανείς.

Λοιπόν, αν πρόκειται να επιδοτηθείς για πρώτη φορά, μετράμε τα ένσημα του 14μηνου (χωρίς τους δύο τελευταίους μήνες) και, εφόσον είναι από 150 έως 179, οπότε και δικαιούσαι 6μηνη επιδότηση, τότε πηγαίνουμε στη διετία για να δούμε αν βγάζεις περισσότερα. Εκεί αν έχεις άνω των 300 ενσήμων (χωρίς πάλι τα ένσημα των δύο τελευταίων μηνών) επιδοτείσαι για οκτώ μήνες, που είναι και το ανώτερο που μπορεί κάποιος να επιδοτηθεί στη διετία (εκτός αν είναι άνω των 49 ετών). Σε κάθε περίπτωση, είτε υπολογίζουμε το 14μηνο είτε τη διετία, πρέπει να συντρέχει σωρευτικά και η προϋπόθεση των 80 ενσήμων σε κάθε έτος τα δύο τελευταία έτη πριν την έναρξη της επιδότησης.

Αν έχεις επιδοτηθεί στο παρελθόν λόγω ανεργίας, τότε υπολογίζουμε μόνο τα ένσημα του 14μηνου, οπότε, αν είναι 150-179 παίρνεις 6μηνη επιδότηση.

Ελπίζω να σε διαφώτισα!!

Κοίτα τώρα τι συνέβη σε εμένα: τα ένσημά μου με βάση το 14μηνο (χωρίς τους δύο τελευταίους μήνες) είναι για εξάμηνη επιδότηση. Την τελευταία όμως διετία (χωρίς τους δύο τελευταίους μήνες) έχω 347 ένσημα. Γιατί μου βγάλανε για 6 μήνες; τους ρώτησα και ξέρεις τι μου είπαν; ότι ο υπολογισμός γίνεται με βάση το 14μηνο. Και όταν τους είπα για τη διετία μου είπαν πως με βάση τη διετία υπολογίζουν μόνο όταν με βάση το 14μηνο δεν δικαιούσαι ούτε την ελάχιστη επιδότηση δηλαδή τους 5 μήνες. Τότε πάνε στη διετία. Εν τω μεταξύ μου δώσανε ένα χαρτί που έχει έναν πίνακα με τις ημερομηνίες και τα ποσά της επιδότησης. Αυτό όμως δεν μοιάζει να είναι η απόφαση γιατί δεν γράφει επάνω αν δικαιούσαι να κάνεις ένσταση. Ούτε έχει κάποια ημερομηνία που να φαίνεται πότε έχει επιδοθεί σε μένα. Αυτά γίνανε την Παρασκευή που μας πέρασε. Και το απόγευμα μου κατέθεσαν τον πρώτο μήνα. Τι να κάνω; μπορεί να διορθωθεί από αυτούς; αν ξαναπάω σε αυτούς θα μου πουν τα ίδια φαντάζομαι.

trypokarydos
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό trypokarydos » Κυρ Ιαν 17, 2010 11:13 pm

Α και κάτι άλλο, για 1η φορά επιδοτούμαι.

Litsaki
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Litsaki » Δευ Ιαν 18, 2010 7:48 am

Είμαι σίγουρη ότι υπολογίζουμε τα ένσημα της διετίας, αν αυτό συμφέρει στον ασφαλισμένο. Τόσα χρόνια στην υπηρεσία λάθος το κάνω;; Αρχίζω να ανησυχώ. Μόνο σε κάποιες ειδικές περιπτώσεις εποχιακών μίας σεζόν (ΟΑ, οικοδόμοι) δεν μπορούμε να υπολογίσουμε διετία.
Αν δεν ανήκεις στην παραπάνω κατηγορία (αν απόφαση σε χαρακτηρίζει κοινό ασφαλισμένο) τότε να κάνεις αίτηση τροποποίσης της απόφασης εγγράφως, να ζητήσεις έγγραφη απάντηση και, εφόσον είναι αρνητική, εναντίον αυτής να προσφύγεις στη δευτεροβάθμια επιτροπή με ένσταση (αίτηση θεραπείας ουσιαστικά). Κυνήγησέ το, δεν είναι λίγοι δύο μήνες παραπάνω...

Επιστροφή σε “ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης