ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ

Εκπαίδευση σε Πρωτοβάθμια, Δευτεροβάθμια, Πανεπιστήμια, ΑΕΙ, Δια βίου μάθηση. Εργασιακά σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα.
euaggnos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 30, 2009 9:08 pm

Δημοσίευσηαπό euaggnos » Παρ Δεκ 18, 2009 11:10 am

αν βοηθαω καποιον..

ειμαι ανεργη απο 2-7-09. περνω εως σημερα ταμειο ανεργειας. πηγα στον οαεδ, και ρωτησα για το επειδομα αλληλεγγυης, και μου λενε εφοσον υπαρχει λογαριασμος ανοιχτος, θα μπει αυτοματα. εως και 31 του μηνα.
να περιμενω.

...οταν το παρω... θα σας κερασω ολους σας..
υ.γ γινεται χαμος παντως ...

ger_zoym
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 21, 2006 12:12 pm

Δημοσίευσηαπό ger_zoym » Παρ Δεκ 18, 2009 4:50 pm

Απο τις 17-11-09 ειμαι ανεργος και ειμαι στο επιδομα.Λογικα δικαιουμε επιδομα ε????.Στον οαεδ που ρωτησα μεσο τηλεφωνου μου ειπαν οτι δικαιουμαι αλλα εαν δεν δω καμια κινηση στο λογαριασμο μου να παω μεχρι 31 του μηνα να δω τη παιζει.31 του μηνα?Δεν θα τα εχω χασει μεχρι τοτε?Τες πα εγω κοιταξα και σημερα παρασκευη μηπως μπηκανε και προς το παρρων εφαγα ακυρο.

narco
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 902
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 18, 2008 8:17 pm

Δημοσίευσηαπό narco » Παρ Δεκ 18, 2009 5:22 pm

Για 200 ευρο γίνεται σκοτωμός!

alexandroulina
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 01, 2008 2:59 pm

Δημοσίευσηαπό alexandroulina » Παρ Δεκ 18, 2009 8:50 pm

ger_zoym έγραψε:Απο τις 17-11-09 ειμαι ανεργος και ειμαι στο επιδομα.Λογικα δικαιουμε επιδομα ε????.Στον οαεδ που ρωτησα μεσο τηλεφωνου μου ειπαν οτι δικαιουμαι αλλα εαν δεν δω καμια κινηση στο λογαριασμο μου να παω μεχρι 31 του μηνα να δω τη παιζει.31 του μηνα?Δεν θα τα εχω χασει μεχρι τοτε?Τες πα εγω κοιταξα και σημερα παρασκευη μηπως μπηκανε και προς το παρρων εφαγα ακυρο.




Δε νομιζω να δικαιουσαι γιατι μετραει για οσους ειναι ανεργοι εως 3/11/09.εσενα σου ειπαν οτι δικαιουσαι απο τον ΟΑΕΔ;

ger_zoym
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 21, 2006 12:12 pm

Δημοσίευσηαπό ger_zoym » Σάβ Δεκ 19, 2009 1:00 am

alexandroulina έγραψε:
ger_zoym έγραψε:Απο τις 17-11-09 ειμαι ανεργος και ειμαι στο επιδομα.Λογικα δικαιουμε επιδομα ε????.Στον οαεδ που ρωτησα μεσο τηλεφωνου μου ειπαν οτι δικαιουμαι αλλα εαν δεν δω καμια κινηση στο λογαριασμο μου να παω μεχρι 31 του μηνα να δω τη παιζει.31 του μηνα?Δεν θα τα εχω χασει μεχρι τοτε?Τες πα εγω κοιταξα και σημερα παρασκευη μηπως μπηκανε και προς το παρρων εφαγα ακυρο.




Δε νομιζω να δικαιουσαι γιατι μετραει για οσους ειναι ανεργοι εως 3/11/09.εσενα σου ειπαν οτι δικαιουσαι απο τον ΟΑΕΔ;


Ναι εφοσων ειμαι απολυμενος και επιδοτουμενος νομιζω οτι το δικαιουμε και απο οσο μου ειπαν και μεσο τηλεφωνου και οπως λεει και η παραγραφος της εγκυκλιου:

''Β. Όσοι κατά την 10η Δεκεμβρίου 2009, ημερομηνία έναρξης ισχύος του νόμου:

1. Επιδοτούνται λόγω ανεργίας ή επίσχεσης εργασίας από τον ΟΑΕΔ. Το ποσό του επιδόματος δεν πρέπει ξεπερνά το ύψος του βασικού επιδόματος ανεργίας, προσαυξημένου λόγω οικογενειακών βαρών (454,25 ευρώ συν 10% για κάθε προστατευόμενο μέλος κατά περίπτωση''

ετσι δεν ειναι????????

alexandroulina
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 01, 2008 2:59 pm

Δημοσίευσηαπό alexandroulina » Σάβ Δεκ 19, 2009 2:49 pm

ger_zoym έγραψε:
alexandroulina έγραψε:
ger_zoym έγραψε:Απο τις 17-11-09 ειμαι ανεργος και ειμαι στο επιδομα.Λογικα δικαιουμε επιδομα ε????.Στον οαεδ που ρωτησα μεσο τηλεφωνου μου ειπαν οτι δικαιουμαι αλλα εαν δεν δω καμια κινηση στο λογαριασμο μου να παω μεχρι 31 του μηνα να δω τη παιζει.31 του μηνα?Δεν θα τα εχω χασει μεχρι τοτε?Τες πα εγω κοιταξα και σημερα παρασκευη μηπως μπηκανε και προς το παρρων εφαγα ακυρο.




Δε νομιζω να δικαιουσαι γιατι μετραει για οσους ειναι ανεργοι εως 3/11/09.εσενα σου ειπαν οτι δικαιουσαι απο τον ΟΑΕΔ;


Ναι εφοσων ειμαι απολυμενος και επιδοτουμενος νομιζω οτι το δικαιουμε και απο οσο μου ειπαν και μεσο τηλεφωνου και οπως λεει και η παραγραφος της εγκυκλιου:

''Β. Όσοι κατά την 10η Δεκεμβρίου 2009, ημερομηνία έναρξης ισχύος του νόμου:

1. Επιδοτούνται λόγω ανεργίας ή επίσχεσης εργασίας από τον ΟΑΕΔ. Το ποσό του επιδόματος δεν πρέπει ξεπερνά το ύψος του βασικού επιδόματος ανεργίας, προσαυξημένου λόγω οικογενειακών βαρών (454,25 ευρώ συν 10% για κάθε προστατευόμενο μέλος κατά περίπτωση''

ετσι δεν ειναι????????





* Όσοι είναι μακροχρόνια άνεργοι (δηλαδή για περισσότερο από 12 μήνες) θα πρέπει να είναι εγγεγραμμένοι στις καταστάσεις του ΟΑΕΔ έως τις 3 Νοεμβρίου και όχι έως τις 30 όπως είχε ανακοινώσει η κυβέρνηση.

* Όσοι έμειναν άνεργοι από το Νοέμβριο του 2008 και μετά, θα πάρουν το επίδομα αλληλεγγύης μόνο εάν παίρνουν και το επίδομα ανεργίας ή τα ειδικά βοηθήματα του ΟΑΕΔ. Δηλαδή μένουν εκτός, όσοι απολύθηκαν πρόσφατα, γράφτηκαν στον ΟΑΕΔ, αλλά δεν έχουν τα απαραίτητα ένσημα για να πάρουν το επίδομα ανεργίας.



Αυτο ξερω οτι ισχυει αλλα αν απο τον ΟΑΕΔ σου ειπαν οτι το δικαιουσαι πες μου να πω στην αδερφη μου που ειναι κ αυτη προσφατα "απολυμενη"...

elenp
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Τετ Οκτ 21, 2009 9:51 pm

Δημοσίευσηαπό elenp » Σάβ Δεκ 19, 2009 4:03 pm

Ξερει κανεις αν δικαιουμαι και εγω βαση του οτι ανανεωσα το βιβλιαριο μου στο ικα λογω στέητζ (δηλαδη ανασφαλιστη) και χαμηλο εισοδημα στη φορολογικη δηλωση? Ρωτω γιατι υπαρχει και κατηγορια για αυτους που εχουν βιβλιαριο ανασφαλιστου..

mersina
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: Δευ Δεκ 31, 2007 1:17 am

Δημοσίευσηαπό mersina » Σάβ Δεκ 19, 2009 9:26 pm

elenp έγραψε:Ξερει κανεις αν δικαιουμαι και εγω βαση του οτι ανανεωσα το βιβλιαριο μου στο ικα λογω στέητζ (δηλαδη ανασφαλιστη) και χαμηλο εισοδημα στη φορολογικη δηλωση? Ρωτω γιατι υπαρχει και κατηγορια για αυτους που εχουν βιβλιαριο ανασφαλιστου..


το λέει εδώ αναλύτικά

http://career.duth.gr/cms/files/fek_a227_111209.pdf



με τις διατάξεις του ν.δ. 57/1973 (ΦΕΚ 149 Α΄) και
της υπ’αριθμ. Π2α/139491/16.11.2006 Κοινής Υπουργικής
Απόφασης (ΦΕΚ 1747 Β΄). Αν στην ίδια οικογένεια είναι
κάτοχοι βιβλιαρίου ανασφαλίστου περισσότερα από
ένα μέλη της (σύζυγος και ανήλικα τέκνα), η οικονομική
ενίσχυση καταβάλλεται μόνο μια φορά

gada
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 89
Εγγραφή: Σάβ Απρ 05, 2008 6:07 pm

Δημοσίευσηαπό gada » Κυρ Δεκ 20, 2009 8:24 am

Αν στις 3-11-2009 είσαι μακροχρόνια άνεργος (δηλαδή είσαι εγγεγραμμένος στα μητρώα των μακροχρόνια ανέργων) δικαιούσαι το επίδομα κοινωνικής αλληλεγγύης. Αν στις 10-12-2009 παίρνεις επίδομα ανεργίας (δηλαδή είσαι εγγεγραμμένος στα μητρώα επιδοτούμενων ανέργων) δικαιούσαι το επίδομα κοινωνικής αλληλεγγύης. Σε κάθε άλλη περίπτωση δεν το δικαιούσαι

jaja
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: Παρ Ιουν 12, 2009 12:35 pm

Δημοσίευσηαπό jaja » Κυρ Δεκ 20, 2009 3:33 pm

gada έγραψε:Αν στις 3-11-2009 είσαι μακροχρόνια άνεργος (δηλαδή είσαι εγγεγραμμένος στα μητρώα των μακροχρόνια ανέργων) δικαιούσαι το επίδομα κοινωνικής αλληλεγγύης. Αν στις 10-12-2009 παίρνεις επίδομα ανεργίας (δηλαδή είσαι εγγεγραμμένος στα μητρώα επιδοτούμενων ανέργων) δικαιούσαι το επίδομα κοινωνικής αλληλεγγύης. Σε κάθε άλλη περίπτωση δεν το δικαιούσαι


gada, εμένα η 11η Δεκεμβρίου 2009 ήταν η τελευταία μέρα πληρωμής (τελευταία δόση στην κατάσταση) του επιδόματος ανεργίας. Να θεωρήσω ότι είμαι από τους εξαιρετικά (τρόπος του λέγειν) τυχερούς που για μία και μόνο μέρα προλαβαίνω και δικαιούμαι να εισπράξω το επίδομα αλληλεγγύης; Βρε τι παθαίνει ο κόσμος κι από που τού' ρχεται..... Άντε και στα δικά σας...

jaja
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: Παρ Ιουν 12, 2009 12:35 pm

Δημοσίευσηαπό jaja » Κυρ Δεκ 20, 2009 3:39 pm

Καλόπιοτο που λέει και ένας μπεκρής φίλος μου... (μιας και το θυμήθηκα) Αχαχαχααα

hlias1984
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: Τρί Δεκ 16, 2008 2:10 am

Δημοσίευσηαπό hlias1984 » Δευ Δεκ 21, 2009 11:39 am

ερώτηση ρε παιδιά προς όσους ξεμπέρδεψαν με το επιδομα...αν έχω λογαριασμό στην Εθνική αλλά δεν έχω το βιβλιάριο εδώ Αθήνα???? είμαι πρώτος δικαιούχος σε αυτόν τον λογαριασμό. Θα μου ζητήσουν οπωσδήποτε ββλιάριο ή μπορώ και με την κάρτα αναλήψεων και να δώσω τον αριθμό λογαριασμού??

ger_zoym
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 21, 2006 12:12 pm

Δημοσίευσηαπό ger_zoym » Δευ Δεκ 21, 2009 1:36 pm

hlias1984 έγραψε:ερώτηση ρε παιδιά προς όσους ξεμπέρδεψαν με το επιδομα...αν έχω λογαριασμό στην Εθνική αλλά δεν έχω το βιβλιάριο εδώ Αθήνα???? είμαι πρώτος δικαιούχος σε αυτόν τον λογαριασμό. Θα μου ζητήσουν οπωσδήποτε ββλιάριο ή μπορώ και με την κάρτα αναλήψεων και να δώσω τον αριθμό λογαριασμού??


Ηλια ζητανε φωτοτυπια την πρωτη σελιδα του βιβλιαριου φιλε.Βρες με καποιον τροπο να την βρεις.

Γενικα και σημερα λεφτα ΠΑΠΑΛΑ Ε???????????

klipsch
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 24, 2009 7:29 pm

Δημοσίευσηαπό klipsch » Δευ Δεκ 21, 2009 1:38 pm

hlias1984 έγραψε:ερώτηση ρε παιδιά προς όσους ξεμπέρδεψαν με το επιδομα...αν έχω λογαριασμό στην Εθνική αλλά δεν έχω το βιβλιάριο εδώ Αθήνα???? είμαι πρώτος δικαιούχος σε αυτόν τον λογαριασμό. Θα μου ζητήσουν οπωσδήποτε ββλιάριο ή μπορώ και με την κάρτα αναλήψεων και να δώσω τον αριθμό λογαριασμού??

Πρεπει να δωσεις τον λογαριασμο ΙΒΑΝ.Ξεκιναει με gr και εχει 25 νουμερα.Αν τον ξερεις τον δινεις και ξεμπερδεψες.

hlias1984
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: Τρί Δεκ 16, 2008 2:10 am

Δημοσίευσηαπό hlias1984 » Δευ Δεκ 21, 2009 1:44 pm

πρώτη σελίδα βιβλιαρίου ή αριθμό IBAN απλά?? μήπως είναι υποκειμενικό για κάθε ΟΑΕΔ??


Επιστροφή σε “ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 17 επισκέπτες