ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΑΔΕΙΑΣ ΔΗΜΟΣΙΟΥ

Εκπαίδευση σε Πρωτοβάθμια, Δευτεροβάθμια, Πανεπιστήμια, ΑΕΙ, Δια βίου μάθηση. Εργασιακά σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα.
uncle28
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 383
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 08, 2008 11:29 am

ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΑΔΕΙΑΣ ΔΗΜΟΣΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό uncle28 » Δευ Νοέμ 17, 2008 5:04 pm

Καλησπέρα.θα ήθελα να ρωτήσω..προσλήφθηκα τον Αύγουστο του 2008 σε Ν.Π.Δ.Δ. και μου αναγνώρισαν προυπηρεσία 40 μηνών από συμβάσεις που είχα εργασθεί..Ξέρει κανείς αν δικαιούμαι ολόκληρη την άδεια των 20 ημερών για το 2008;;; κάπου είδα μαι εγκύκλιο του Υπουργείου Εσωτερικών οτι δικαιούσαι άδεια αν μετα τον διορισμό σου αναγνωρισθέι προυπηρεσία..έχει τύχει σε κάποιον να πήρε άδεια.Σας ευχαριστώ πάρα πολύ.

armeli
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Παρ Ιαν 26, 2007 7:03 pm

Δημοσίευσηαπό armeli » Πέμ Νοέμ 20, 2008 8:25 am

Νομίζω ότι διακαιούσαι άδεια που αντιστοιχεί σε όλο το χρονικό διάστημα της εμπειρίας σου. Ψάξε το.
Κάποια ΝΠΔΔ και ΝΠΙΔ (απ' ότι έχω ακούσει) δεν δίνουν την άδεια αυτή (σε ξεκινούν δηλαδή από το μηδέν) και πρέπει να κάνεις κινήσεις από μόνος σου ώστε να αναγκαστούν. Δεν ξέρω βέβαια αν θέλεις να μπεις σε αυτή τη διαδικασία...

mariadch
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 24, 2007 1:56 pm

Re: ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΑΔΕΙΑΣ ΔΗΜΟΣΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό mariadch » Πέμ Νοέμ 20, 2008 5:41 pm

[quote="uncle28"]Καλησπέρα.θα ήθελα να ρωτήσω..προσλήφθηκα τον Αύγουστο του 2008 σε Ν.Π.Δ.Δ. και μου αναγνώρισαν προυπηρεσία 40 μηνών από συμβάσεις που είχα εργασθεί..Ξέρει κανείς αν δικαιούμαι ολόκληρη την άδεια των 20 ημερών για το 2008;;; κάπου είδα μαι εγκύκλιο του Υπουργείου Εσωτερικών οτι δικαιούσαι άδεια αν μετα τον διορισμό σου αναγνωρισθέι προυπηρεσία..έχει τύχει σε κάποιον να πήρε άδεια.Σας ευχαριστώ πάρα πολύ.[/quote


Η αδεια συνεχίζει να μετράει αν το αμέσως προηγούμενο διάστημα από το διορισμό σου εργαζόσουν σε αλλη υπηρεσία. Αν δηλαδής παραιτήθηκες την μια μερα και διορίστηκες την επώμενη σε νέα θέση. Αν υπάρχει κενό μεταξύ διορισμού και προϋπηρεσίας δεν μετράει και ξεκινάς από το μηδέν.

uncle28
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 383
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 08, 2008 11:29 am

Δημοσίευσηαπό uncle28 » Πέμ Νοέμ 20, 2008 6:56 pm

Απλά ο δημοσιουπαλληλικός κώδικας γράφει οτι δικαιούσαι άδεια με την συμπλήρωση ενός χρόνου δημόσιας υπηρεσίας.Αν αναγνωριστεί η προυπηεσία των 40 μηνών λογικά δικαιούμαι κανονικά ολόκληρη την άδεια.Απλά νομίζω αν δούλευες μέσα στον ίδιο χρόνο σε άλλο φορέα και είχες πάρει από εκεί άδεια σου αφαιρούνται αυτές οι μέρες.Έχει κανείς προσωπική εμπειρία???Σας ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις

mariadch
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 24, 2007 1:56 pm

Δημοσίευσηαπό mariadch » Παρ Νοέμ 21, 2008 10:21 pm

uncle28 έγραψε:Απλά ο δημοσιουπαλληλικός κώδικας γράφει οτι δικαιούσαι άδεια με την συμπλήρωση ενός χρόνου δημόσιας υπηρεσίας.Αν αναγνωριστεί η προυπηεσία των 40 μηνών λογικά δικαιούμαι κανονικά ολόκληρη την άδεια.Απλά νομίζω αν δούλευες μέσα στον ίδιο χρόνο σε άλλο φορέα και είχες πάρει από εκεί άδεια σου αφαιρούνται αυτές οι μέρες.Έχει κανείς προσωπική εμπειρία???Σας ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις


Εγώ ορκιστηκα 28 Φεβρουαρίου και μου αναγνώρισαν 6 χρόνια προϋπηρεσίας από δημόσιο. Αδεια όμως δεν εχω 20 ημέρες, αλλά για κάθε μήνα (μετά τους δυο πρώτους) που περνάω δικαιούμαι 2 ημερες άδεια.

nasos25
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τετ Αύγ 13, 2008 6:01 pm

Δημοσίευσηαπό nasos25 » Δευ Νοέμ 24, 2008 3:29 pm

ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΜΠΗΚΕΣ ΡΕ ΦΙΛΕ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙΣ ΑΔΕΙΑ......ΑΡΕ ΕΛΛΑΑΔΑΑΑ.ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΥΦΟΙΝΕΣ ΠΟΥ ΣΕ ΤΡΩΝΕΕΕΕ

nick1982
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Τρί Οκτ 14, 2008 10:04 pm

Δημοσίευσηαπό nick1982 » Δευ Νοέμ 24, 2008 10:54 pm

nasos25 έγραψε:ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΜΠΗΚΕΣ ΡΕ ΦΙΛΕ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙΣ ΑΔΕΙΑ......ΑΡΕ ΕΛΛΑΑΔΑΑΑ.ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΥΦΟΙΝΕΣ ΠΟΥ ΣΕ ΤΡΩΝΕΕΕΕ


Δηλαδή δεν πρέπει να ξέρει τι δικαιάται; Θα ήταν καλύτερα να πίστευε ότι του έλεγε κάθε καρεκλοκένταυρος χωρίς να το ψάξει. Όταν έρθεις στη θέση του να πας σαν πρόβατο και ότι σου λένε να λές και ευχαριστώ. Α ρε Ελλάδα με τους ραγιάδες σου...

uncle28
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 383
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 08, 2008 11:29 am

Δημοσίευσηαπό uncle28 » Τρί Νοέμ 25, 2008 3:11 pm

στόχος μου δεν είναι να προκαλέσω γι αυτό και αντιπαρέρχομαι κάθε ύφος.απλά όποιος μπει στο δημόσιο θα καταλάβει γιατί πρέπει να ψάχνεσαι.πάντως επειδή στόχος μου είναι μόνο να βοήθησω και να βοηθηθώ μαρία να θες δες την εγκύκλιο του υπουργείου εσωτερικών στο www.gspa.gr/%281211905449403257%29/eCPo ... 255&lang=1

γράφει ξεκάθαρα οτι αν σου αναγνωριστεί προυπηρεσία σαν πραγματική δημοσια υπηρεσία δικαιούσαι κανονική άδεια αρκεί να μην έχεις πάρει μέσα στον ίδιο χρόνο από άλλο φορέα..

uncle28
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 383
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 08, 2008 11:29 am

Δημοσίευσηαπό uncle28 » Τρί Νοέμ 25, 2008 3:14 pm

2. Αναγνώριση προϋπηρεσίας για θεμελίωση δικαιώματος λήψης κανονικής άδειας.
Η αναγνώριση συνεχόμενης ή τμηματικής προϋπηρεσίας, στον ίδιο ή άλλο φορέα του δημοσίου, νπδδ ή σε ΟΤΑ, ως χρόνου πραγματικής δημόσιας υπηρεσίας όπως αυτός ορίζεται στο άρθρο 98 του ΥΚ και στο άρθρο 102 του ΚΚΔΚΥ, λαμβάνεται υπόψη προκειμένου ο νεοδιορισθείς υπάλληλος να θεμελιώσει δικαίωμα λήψης κανονικής άδειας υπό την προϋπόθεση ότι δεν του έχει χορηγηθεί από τον προηγούμενο φορέα του δημοσίου, νπδδ ή ΟΤΑ, κανονική άδεια ή δεν καταβλήθηκε αποζημίωση για τη μη ληφθείσα άδεια για το ίδιο ημερολογιακό έτος.
Η κατά τα ανωτέρω αναγνώριση προϋπηρεσίας λαμβάνεται υπόψη τόσο για τη συμπλήρωση του διαστήματος των δύο (2) μηνών που θέτει το άρθρο 48 του ΥΚ και το άρθρο 55 του ΚΚΔΚΥ, όσο και για την προσαύξηση των ημερών κανονικής άδειας.
Οι δικαιούμενες ημέρες άδειας υπολογίζονται με βάση το συνολικό χρόνο υπηρεσίας (πριν και μετά το νέο διορισμό) και σύμφωνα με τα όσα ρητά προβλέπονται στην παράγραφο 2 του άρθρου 48 του ΥΚ και στην παράγραφο 2 του άρθρου 55 του ΚΚΔΚΥ, αφαιρουμένων πάντοτε των ημερών αδείας που έχουν ήδη χορηγηθεί (ή αποζημιωθεί) από τον προηγούμενο φορέα του δημοσίου κατά το ίδιο ημερολογιακό έτος.


Επιστροφή σε “ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες