Αδεια ανατροφής σε καθεστώς ΙΔΑΧ

Εκπαίδευση σε Πρωτοβάθμια, Δευτεροβάθμια, Πανεπιστήμια, ΑΕΙ, Δια βίου μάθηση. Εργασιακά σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα.
tarel
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Αδεια ανατροφής σε καθεστώς ΙΔΑΧ

Δημοσίευσηαπό tarel » Πέμ Μαρ 14, 2019 6:08 pm

Θα ήθελα να ρωτήσω αν ένας νεοδιοριστος με καθεστώς ΙΔΑΧ δικαιούται άδεια ανατροφής τέκνου, ακριβως μετά την ορκωμοσία.

katpant81
Δόκιμος
Δόκιμος

Re: Αδεια ανατροφής σε καθεστώς ΙΔΑΧ

Δημοσίευσηαπό katpant81 » Σάβ Μαρ 16, 2019 12:42 pm

tarel έγραψε:Θα ήθελα να ρωτήσω αν ένας νεοδιοριστος με καθεστώς ΙΔΑΧ δικαιούται άδεια ανατροφής τέκνου, ακριβως μετά την ορκωμοσία.

Εχω την εντύπωση ότι και οι αορίστου χρόνου διέπονται από τον ίδιο δημοσιουπαλληλικό κώδικα. Στη δουλειά μου έχω δυο ιδαχ και οι υπόλοιποι είμαστε τακτικοί, αλλά σε όλα τα θέματα αδειών και λοιπά ισχύουν τα ίδια. Οπότε αφού ένας τακτικός το δικαιούται, νομίζω ότι το δικαιούσαι και εσύ.

Ιωάννης Μπάκας
Μόνιμος
Μόνιμος

Δημοσίευσηαπό Ιωάννης Μπάκας » Τρί Μαρ 26, 2019 10:46 am

tarel έγραψε:Θα ήθελα να ρωτήσω αν ένας νεοδιοριστος με καθεστώς ΙΔΑΧ δικαιούται άδεια ανατροφής τέκνου, ακριβως μετά την ορκωμοσία.

Ορκίζονται οι ΙΔΑΧ;;Από καθαρή περιέργεια γιατί εγώ ως ΙΔΑΧ σε θυγατρική της ΔΕΗ ΔΕΝ ορκίστηκα !!!

katpant81
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό katpant81 » Πέμ Μαρ 28, 2019 5:12 pm

Ιωάννης Μπάκας έγραψε:

Ορκίζονται οι ΙΔΑΧ;;Από καθαρή περιέργεια γιατί εγώ ως ΙΔΑΧ σε θυγατρική της ΔΕΗ ΔΕΝ ορκίστηκα !!!

Την πρώτη ημέρα που ανέλαβες υπηρεσία δεν ανέβηκες στο γραφείο προσωπικού και μετα στη διοίκηση για να ορκιστείς? Ή έστω να υπογράψεις ότι ξεκινάς εργασία?

Ιωάννης Μπάκας
Μόνιμος
Μόνιμος

Δημοσίευσηαπό Ιωάννης Μπάκας » Παρ Μαρ 29, 2019 9:56 am

katpant81 έγραψε:
Ιωάννης Μπάκας έγραψε:

Την πρώτη ημέρα που ανέλαβες υπηρεσία δεν ανέβηκες στο γραφείο προσωπικού και μετα στη διοίκηση για να ορκιστείς? Ή έστω να υπογράψεις ότι ξεκινάς εργασία?

Όχι ακριβώς..Εγώ υπέγραψα αρχές Οκτώβρη σύμβαση ΙΔΑΧ και ανέλαβα εργασία 15 Οκτώβρη ..Πάντως και παλαιότερο συνάδελφο που ρώτησα, ο οποίος είχε προσληφθεί το 1993 , μου ανέφερε ότι ΟΎΤΕ εκείνος είχε ορκιστεί την εποχή εκείνη όταν ανέλαβε. ..Βέβαια η ΔΕΗ, ο ΔΕΔΔΗΕ και ο ΑΔΜΗΕ θεωρούνται εταιρίες και όχι ΟΤΑ ή έστω υπηρεσίες του ευρύτερου δημοσίου τομέα άσχετα αν ακόμη ελέγχονται από το κράτος μας και λιγότερο από ιδιώτες...

Επιστροφή σε “ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες