απορίες για κοινωφελή εργασία οαεδ

Κοινωφελής εργασία, Ωρομίσθιοι, Μερική Απασχόληση, Εργασιακή εμπειρία.
frapmelot
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 11, 2014 12:16 pm

Re: απορίες για κοινωφελή εργασία οαεδ

Δημοσίευσηαπό frapmelot » Τρί Δεκ 04, 2018 5:02 pm

ob7fqb έγραψε:Δικαιουμαστε εμεις οι "ωεφελουμενοι" να λειψουμε, επικαλουμενοι αδυναμια προσελευσης στην εργασια λογω δυσμενων καιρικων συνθηκων?


Υπάρχει τέτοιο πράγμα; :shock:

Μάλλον όχι, δεν το λέει στην προκήρυξη. Αλλά πιστεύω το καλύτερο είναι γενικά να δικαιολογείσαι, να βάζεις κανονικά υπογραφή στο παρουσιολόγιο την άλλη μέρα και να τελειώνεις. Εγώ καμιά φορά στο προηγούμενο δεν πήγαινα λόγω απεργίας των μόνιμων (κλείδωναν και την πόρτα του γραφείου) και μετά έβαζα κανονικά υπογραφή. Αν δεν έχεις πέσει σε κανέναν περίεργο ή δεν κάνεις ταρζανιές δε σου λέει κανένας τίποτα, αρκεί να παίρνεις τη τζίφρα από τον προϊστάμενο τέλος του μήνα. Ένας σε εμάς έλειπε το μισό μήνα και ήθελαν να του κόψουν τα μεροκάματα, αλλά τους είπε ο ΟΑΕΔ δε γίνεται, μετά ήθελαν να τον διώξουν, πάλι τους ζάλισε ο ΟΑΕΔ ότι θέλει ολόκληρη διαδικασία και στο τέλος του έκαναν απλά μια επίπληξη. Μόνο έναν με πλαστά χαρτιά είχαν διώξει και είχε γίνει ο χαμός.

frapmelot
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 11, 2014 12:16 pm

Re: απορίες για κοινωφελή εργασία οαεδ

Δημοσίευσηαπό frapmelot » Τρί Δεκ 04, 2018 5:03 pm

spiros3000 έγραψε:λεφτα καθε ποτε μπαινουν?


Συνήθως 8-12 του επόμενου μήνα από αυτόν που έχεις δουλέψει, αλλά την πρώτη φορά καθυστερούν. Εμάς όσοι ξεκίνησαν Οκτώβριο δεν τα έχουν πάρει ακόμα.

ob7fqb
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 15, 2017 9:32 am

Re: απορίες για κοινωφελή εργασία οαεδ

Δημοσίευσηαπό ob7fqb » Κυρ Δεκ 09, 2018 1:04 pm

Εχω τοποθετηθει σε δημο επαρχιακης πολης απο 1/11/18. Λογω οτι τα εξοδα μετακινησης ειναι παρα πολλα και δεν με συμφερει τελικα, σκεφτομαι να αποχωρησω οικοιοθελως στις 31/12.

Διαβασα οτι εφοσον δεν υπερβει καποιος τις 70 μερες περιστασιακης αππσχολησης ανα δωδςκαμηνο, τοτε δεν μηδενιζει ο συσσωρευμενος χρονος εγγεγραμενης ανεργιας που ειχε και συνεχιζει να μετραει κανονικα. Γνωριζετε αν ισχυει αυτο και στην περιπτωση της οικοιοθελους αποχωρησης?

candidate80
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 19, 2017 7:17 pm

Re: απορίες για κοινωφελή εργασία οαεδ

Δημοσίευσηαπό candidate80 » Τρί Δεκ 11, 2018 12:54 pm

Σχετικά με τα 70 ένσημα και τη συνέχιση του χρόνου ανεργίας, θα ήθελα να ενημερώσω, ότι ισχύουν μόνο για πρόσληψη - αποχώρηση στο ιδιωτικό τομέα. Για πρόσληψη στο δημόσιο τομέα--έστω και με ένσημο μια ημέρας-- χάνεται αυτό το δικαίωμα. Ακόμα και με οικειοθελή αποχώρηση, με επικύρωση όχι >70 ενσήμων από τον ΙΔΙΩΤιΚΟ ΤΟΜΕΑ η συνέχιση του χρόνου ανεργίας μπορεί να επιτευχθεί!!

ob7fqb
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 15, 2017 9:32 am

Re: απορίες για κοινωφελή εργασία οαεδ

Δημοσίευσηαπό ob7fqb » Πέμ Δεκ 13, 2018 11:53 pm

candidate80 έγραψε:Σχετικά με τα 70 ένσημα και τη συνέχιση του χρόνου ανεργίας, θα ήθελα να ενημερώσω, ότι ισχύουν μόνο για πρόσληψη - αποχώρηση στο ιδιωτικό τομέα. Για πρόσληψη στο δημόσιο τομέα--έστω και με ένσημο μια ημέρας-- χάνεται αυτό το δικαίωμα. Ακόμα και με οικειοθελή αποχώρηση, με επικύρωση όχι >70 ενσήμων από τον ΙΔΙΩΤιΚΟ ΤΟΜΕΑ η συνέχιση του χρόνου ανεργίας μπορεί να επιτευχθεί!!


Τελεια!! Εχασα τους 40 μηνες μου για να κανω τον χαμαλη στους ΥΕ/ΔΕ μονιμους του δημου...

frapmelot
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 11, 2014 12:16 pm

Re: απορίες για κοινωφελή εργασία οαεδ

Δημοσίευσηαπό frapmelot » Σάβ Δεκ 15, 2018 11:47 pm

ob7fqb έγραψε:
candidate80 έγραψε:Σχετικά με τα 70 ένσημα και τη συνέχιση του χρόνου ανεργίας, θα ήθελα να ενημερώσω, ότι ισχύουν μόνο για πρόσληψη - αποχώρηση στο ιδιωτικό τομέα. Για πρόσληψη στο δημόσιο τομέα--έστω και με ένσημο μια ημέρας-- χάνεται αυτό το δικαίωμα. Ακόμα και με οικειοθελή αποχώρηση, με επικύρωση όχι >70 ενσήμων από τον ΙΔΙΩΤιΚΟ ΤΟΜΕΑ η συνέχιση του χρόνου ανεργίας μπορεί να επιτευχθεί!!


Τελεια!! Εχασα τους 40 μηνες μου για να κανω τον χαμαλη στους ΥΕ/ΔΕ μονιμους του δημου...


Δεν μπορεις να μετακομισεις προσωρινα; Σε εμας εδω εχουν ερθει πολλοι απο μακρια. Ισα που βγαινουν βεβαια, αλλα τουλαχιστον δεν τρως απο τα ετοιμα. Το ειχα κανει και εγω παλιοτερα. Μια για αλλη μου ηρθε στο τελος, αλλα περασα καλα. Επισης, η προυπηρεσια μπορει να μετρησει σε προκηρυξεις, χωρις να ξερω τι ειδικοτητα εχεις.

Η δουλεια δυστυχως ετσι ειναι. Εμενα στην αρχη με ειχαν θεο, αλλα μετα απο ενα μηνα απαλευτου καθισιου μπηκα γερα στο κοσμο της φωτοτυπιας, της μεταφορας εγγραφων και της συλλογης υπογραφων. :)
Απο την αλλη βλεπω κατι συναδελφους που τους φορτωσαν δουλεια ευθυνης και δεν ξερω αν θες κατι τετοιο, γιατι καμια φορα δε βγαζεις ακρη απο λαθη αλλων και δε λεει να μπλεξεις για 500€.

ob7fqb
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 15, 2017 9:32 am

Re: απορίες για κοινωφελή εργασία οαεδ

Δημοσίευσηαπό ob7fqb » Δευ Δεκ 17, 2018 10:27 pm

frapmelot έγραψε:Δεν μπορεις να μετακομισεις προσωρινα; Σε εμας εδω εχουν ερθει πολλοι απο μακρια. Ισα που βγαινουν βεβαια, αλλα τουλαχιστον δεν τρως απο τα ετοιμα. Το ειχα κανει και εγω παλιοτερα. Μια για αλλη μου ηρθε στο τελος, αλλα περασα καλα. Επισης, η προυπηρεσια μπορει να μετρησει σε προκηρυξεις, χωρις να ξερω τι ειδικοτητα εχεις.

Η δουλεια δυστυχως ετσι ειναι. Εμενα στην αρχη με ειχαν θεο, αλλα μετα απο ενα μηνα απαλευτου καθισιου μπηκα γερα στο κοσμο της φωτοτυπιας, της μεταφορας εγγραφων και της συλλογης υπογραφων. :)
Απο την αλλη βλεπω κατι συναδελφους που τους φορτωσαν δουλεια ευθυνης και δεν ξερω αν θες κατι τετοιο, γιατι καμια φορα δε βγαζεις ακρη απο λαθη αλλων και δε λεει να μπλεξεις για 500€.


Εχω μετακομισει στο χωριο μου που απεχει 30 χλμ απο το δημο. Το χωριο ειναι ορεινο και η μετακινηση ειναι δυσκολη και ενιοτε επικινδυνη τωρα το χειμωνα. Ομιχλες, χιονια, παγετος κλπ. Χρειαζομαι καθημερινα περιπου 7€ βενζινες. Το καλοριφερ δεν σβηνει σχεδον καθολου στο σπιτι. Αν δεν τσονταραν και λιγο οι δικοι μου στα παγια δε θα εβγαινα. Τωρα στα της δουλειας ειναι ακριβως οπως τα περιγραφεις!! Πηγαινε-ελα στο Δημαρχειο για εγγραφα και κυνηγητο με τους μονιμους να υπογραφουν τα γαλατα, τις διαταγες πορειας, τις επιτροπες κλπ.

Tην παραγραφο 10.13 της δημοσιας προσκλησης πώς την ερμηνευεις? Σκεφτομουν να αιτηθω μετακινηση για πιο κοντα. Αλλα θεωρειται σημαντικος λογος η αποσταση και τα εξοδα?

spiros3000
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 18, 2018 4:20 pm

Re: απορίες για κοινωφελή εργασία οαεδ

Δημοσίευσηαπό spiros3000 » Τρί Φεβ 19, 2019 11:45 pm

Αν παραιτηθεί κάποιος μετά έχει κυρώσεις σε μελλοντικά προγράμματα;

Poly1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Δευ Οκτ 01, 2018 12:42 pm

Re: απορίες για κοινωφελή εργασία οαεδ

Δημοσίευσηαπό Poly1 » Σάβ Μαρ 16, 2019 8:58 pm

Καλησπέρα σε όλους!
Ανήκω στους επιτυχόντες του προγράμματος ΟΑΕΔ για του 5500 πτυχιούχους 22-29, και θα ήθελα να με ενημερώσει κάποιος για το εξής:
Ξεκίνησα από τις 11/2 να εργάζομαι στον φορέα, το λογιστήριο μας ενημέρωσε ότι έστειλε το παρουσιολόγιο κ τα σχετικά έγγραφα στον ΟΑΕΔ, αλλά μέχρι κ χθες (υπολογίζαμε μέχρι τις 15 του επόμενου μήνα, δηλαδή 15/3) δεν καταβλήθηκε τίποτα.
Έχω την απορία-απόγνωση- σχετικά με το πότε θα καταβληθούν (ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ) οι μισθοί όσων συμμετέχουν!
Επίσης υπάρχει και μια παρερμηνία σχετικά με την συμπλήρωση του ερωτηματολογίου -ΔΕΛΤΙΟ ΕΙΣΟΔΟΥ- το οποίο πρέπει να συμπληρωθεί απ΄τους ωφελούμενους, και επικοινωνόντας με τον ΟΑΕΔ λένε ότι μπορεί να ανέβει και μετά από 6 μήνες, και δεν έχει καμία σχέση με την πληρωμή μας- αν κ κάποιοι το μετέφρασαν ότι αν δεν γίνει το δελτιο εισόδου δε θα πληρωθούμε.
Εν αντιθέση με το ΔΕΛΤΙΟ ΕΞΟΔΟΥ, το οποίο αναφέρει ρητά πως αν δε συμπληρωθει δεν θα καταβληθει ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ μήνας!
Επλιζω να μπορει να μου απαντησει καποιος που γνωριζει.
Σας ευχαριστω!!!

ob7fqb
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 15, 2017 9:32 am

Re: απορίες για κοινωφελή εργασία οαεδ

Δημοσίευσηαπό ob7fqb » Σάβ Μαρ 30, 2019 9:31 am

Θεωρείτε ότι υπάρχει κάποιο ενδεχόμενο ενόψει και εκλογών, να ανανεωθεί το πρόγραμμα των 30333 θέσεων, όπως έγινε με τα αντίστοιχα προγράμματα στην αντιπυρική προστασία πρόσφατα, στην υγεία και στις δομές υποδοχής ασύλου ;; Ακούγεται κάτι στις υπηρεσίες που απασχολείστε όσοι είστε με την δημόσια πρόσκληση 8/2018 για τις 30333 θέσεις ;


Επιστροφή σε “ΚΟΙΝΩΦΕΛΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑ - ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΙ - ΜΕΡΙΚΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες