απορίες για κοινωφελή εργασία οαεδ

Κοινωφελής εργασία, Ωρομίσθιοι, Μερική Απασχόληση, Εργασιακή εμπειρία.
sterzin
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τετ Ιαν 10, 2018 12:24 pm

απορίες για κοινωφελή εργασία οαεδ

Δημοσίευσηαπό sterzin » Τρί Μάιος 08, 2018 10:48 pm

γειά σας παιδιά, αν γνωρίζετε να μου λύσετε κάποιες απορίες, πρώτη φορά βλέπω το θέμα και δεν έχω ιδέα.
1. κάποιος που είναι άνεργος επιδοτούμενος (ταμείο ανεργίας) μπορεί να κάνει αίτηση ή πρέπει να έχει πάνω από 12 μήνες ανεργία;
2. εάν μπορεί να κάνει αίτηση τελικά και τον πάρουν, το ταμείο διακόπτεται λογικά. Υπάρχει η δυνατότητα συνέχισής του μετά το πέρας της κοινωφελούς ή το χάνει τελείως;
3. ο μισθός πόσο είναι; και πόσες οι ώρες εργασίας; δικαιούσαι άδεια;
ευχαριστώ.

NSNS
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Δευ Ιαν 22, 2018 6:31 pm

Re: απορίες για κοινωφελή εργασία οαεδ

Δημοσίευσηαπό NSNS » Παρ Μάιος 18, 2018 4:05 pm

sterzin έγραψε:γειά σας παιδιά, αν γνωρίζετε να μου λύσετε κάποιες απορίες, πρώτη φορά βλέπω το θέμα και δεν έχω ιδέα.
1. κάποιος που είναι άνεργος επιδοτούμενος (ταμείο ανεργίας) μπορεί να κάνει αίτηση ή πρέπει να έχει πάνω από 12 μήνες ανεργία;
2. εάν μπορεί να κάνει αίτηση τελικά και τον πάρουν, το ταμείο διακόπτεται λογικά. Υπάρχει η δυνατότητα συνέχισής του μετά το πέρας της κοινωφελούς ή το χάνει τελείως;
3. ο μισθός πόσο είναι; και πόσες οι ώρες εργασίας; δικαιούσαι άδεια;
ευχαριστώ.

1. Ναί μπορεί να κάνει αίτηση όση ανεργία κι αν έχει.
2. Ναί διακόπτεται το ταμείο και επανεξετάζεται αν δικαιούται νέο επίδομα ανεργίας μετά το τέλος του προγράμματος.
3. Ο μισθός είναι 495,25 ευρώ για τους άνω των 25 ετών.Η εργασία είναι 8ωρη και οι άδειες 2 ημέρες τον μήνα.

evig
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 08, 2017 11:50 am

Re: απορίες για κοινωφελή εργασία οαεδ

Δημοσίευσηαπό evig » Τρί Ιούλ 31, 2018 9:40 am

Εγώ έχω κάνει αιτήσεις για την κοινωφελή αρκετές φορές αλλά δεν επιλέγομαι.
Είμαι άγαμη χωρίς παιδιά, χωρίς ΚΕΑ και δεν μπορώ να μπω πουθενά.
Υπάρχει καμιά συμβουλή για το ποιές θέσεις ίσως να επιλέγω ή κάποιος άλλος τρόπος;;
Συνήθως βάζω για διοικητικός ή Ψυχολόγος που είναι η ειδικότητά μου αλλά τίποτα.

NSSN
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2018 12:07 pm

Re: απορίες για κοινωφελή εργασία οαεδ

Δημοσίευσηαπό NSSN » Πέμ Αύγ 02, 2018 10:29 pm

evig έγραψε:Εγώ έχω κάνει αιτήσεις για την κοινωφελή αρκετές φορές αλλά δεν επιλέγομαι.
Είμαι άγαμη χωρίς παιδιά, χωρίς ΚΕΑ και δεν μπορώ να μπω πουθενά.
Υπάρχει καμιά συμβουλή για το ποιές θέσεις ίσως να επιλέγω ή κάποιος άλλος τρόπος;;
Συνήθως βάζω για διοικητικός ή Ψυχολόγος που είναι η ειδικότητά μου αλλά τίποτα.

Στην προκήρυξη που μόλις βγήκε αυτοί που δεν έχουν ξανασυμμετάσχει στο Πρόγραμμα παίρνουν 10 επιπλέον μόρια.Και ίσως είναι καλύτερο να κάνεις αίτηση για την ειδικότητά σου και όχι για ΠΕ Διοικητικού όπου μπορούν να δηλώσουν όλοι οι απόφοιτοι ΑΕΙ ανεξαρτήτως ειδικότητας.

evig
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 08, 2017 11:50 am

Re: απορίες για κοινωφελή εργασία οαεδ

Δημοσίευσηαπό evig » Παρ Αύγ 03, 2018 1:28 pm

NSSN έγραψε:
evig έγραψε:Εγώ έχω κάνει αιτήσεις για την κοινωφελή αρκετές φορές αλλά δεν επιλέγομαι.
Είμαι άγαμη χωρίς παιδιά, χωρίς ΚΕΑ και δεν μπορώ να μπω πουθενά.
Υπάρχει καμιά συμβουλή για το ποιές θέσεις ίσως να επιλέγω ή κάποιος άλλος τρόπος;;
Συνήθως βάζω για διοικητικός ή Ψυχολόγος που είναι η ειδικότητά μου αλλά τίποτα.

Στην προκήρυξη που μόλις βγήκε αυτοί που δεν έχουν ξανασυμμετάσχει στο Πρόγραμμα παίρνουν 10 επιπλέον μόρια.Και ίσως είναι καλύτερο να κάνεις αίτηση για την ειδικότητά σου και όχι για ΠΕ Διοικητικού όπου μπορούν να δηλώσουν όλοι οι απόφοιτοι ΑΕΙ ανεξαρτήτως ειδικότητας.


Σε ευχαριστώ.
Έκανα τελικά ως ΠΕ Διοικ. γιατί για την ειδικότητά μου υπάρχει μόνο μία θέση στον τόπο μου και θεώρησα πως έχω απειροελάχιστες πιθανότητες.
Χειρότερα κι απο πιθανότητες ΑΣΕΠ έχει καταντήσει αυτό.

ersilyk
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2018 10:45 pm

Re: απορίες για κοινωφελή εργασία οαεδ

Δημοσίευσηαπό ersilyk » Τρί Αύγ 14, 2018 11:40 am

NSSN έγραψε:
evig έγραψε:Εγώ έχω κάνει αιτήσεις για την κοινωφελή αρκετές φορές αλλά δεν επιλέγομαι.
Είμαι άγαμη χωρίς παιδιά, χωρίς ΚΕΑ και δεν μπορώ να μπω πουθενά.
Υπάρχει καμιά συμβουλή για το ποιές θέσεις ίσως να επιλέγω ή κάποιος άλλος τρόπος;;
Συνήθως βάζω για διοικητικός ή Ψυχολόγος που είναι η ειδικότητά μου αλλά τίποτα.

Στην προκήρυξη που μόλις βγήκε αυτοί που δεν έχουν ξανασυμμετάσχει στο Πρόγραμμα παίρνουν 10 επιπλέον μόρια.Και ίσως είναι καλύτερο να κάνεις αίτηση για την ειδικότητά σου και όχι για ΠΕ Διοικητικού όπου μπορούν να δηλώσουν όλοι οι απόφοιτοι ΑΕΙ ανεξαρτήτως ειδικότητας.


Παιδια σε προηγουμενες προσκλησεις επαιρνες και 10 μορια απ το δημο σου μετραγε δηλαδη εντοπιότητα για ολους τους δημους.. Σ αυτη την τελευταία δεν ειδα κατι σχετικο... Αρα πλεον δεν παιζει αυτο το κριτηριο, ετσι?

NSSN
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2018 12:07 pm

Re: απορίες για κοινωφελή εργασία οαεδ

Δημοσίευσηαπό NSSN » Παρ Αύγ 17, 2018 10:58 pm

ersilyk έγραψε:
NSSN έγραψε:
evig έγραψε:Εγώ έχω κάνει αιτήσεις για την κοινωφελή αρκετές φορές αλλά δεν επιλέγομαι.
Είμαι άγαμη χωρίς παιδιά, χωρίς ΚΕΑ και δεν μπορώ να μπω πουθενά.
Υπάρχει καμιά συμβουλή για το ποιές θέσεις ίσως να επιλέγω ή κάποιος άλλος τρόπος;;
Συνήθως βάζω για διοικητικός ή Ψυχολόγος που είναι η ειδικότητά μου αλλά τίποτα.

Στην προκήρυξη που μόλις βγήκε αυτοί που δεν έχουν ξανασυμμετάσχει στο Πρόγραμμα παίρνουν 10 επιπλέον μόρια.Και ίσως είναι καλύτερο να κάνεις αίτηση για την ειδικότητά σου και όχι για ΠΕ Διοικητικού όπου μπορούν να δηλώσουν όλοι οι απόφοιτοι ΑΕΙ ανεξαρτήτως ειδικότητας.


Παιδια σε προηγουμενες προσκλησεις επαιρνες και 10 μορια απ το δημο σου μετραγε δηλαδη εντοπιότητα για ολους τους δημους.. Σ αυτη την τελευταία δεν ειδα κατι σχετικο... Αρα πλεον δεν παιζει αυτο το κριτηριο, ετσι?

Ναί σωστά δεν παίζει πλέον αυτό το κριτήριο.

ersilyk
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2018 10:45 pm

Re: απορίες για κοινωφελή εργασία οαεδ

Δημοσίευσηαπό ersilyk » Σάβ Αύγ 18, 2018 10:54 am

NSSN έγραψε:
ersilyk έγραψε:
NSSN έγραψε:Στην προκήρυξη που μόλις βγήκε αυτοί που δεν έχουν ξανασυμμετάσχει στο Πρόγραμμα παίρνουν 10 επιπλέον μόρια.Και ίσως είναι καλύτερο να κάνεις αίτηση για την ειδικότητά σου και όχι για ΠΕ Διοικητικού όπου μπορούν να δηλώσουν όλοι οι απόφοιτοι ΑΕΙ ανεξαρτήτως ειδικότητας.


Παιδια σε προηγουμενες προσκλησεις επαιρνες και 10 μορια απ το δημο σου μετραγε δηλαδη εντοπιότητα για ολους τους δημους.. Σ αυτη την τελευταία δεν ειδα κατι σχετικο... Αρα πλεον δεν παιζει αυτο το κριτηριο, ετσι?

Ναί σωστά δεν παίζει πλέον αυτό το κριτήριο.


Thanks για την απάντηση :lol:

frapmelot
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 11, 2014 12:16 pm

Re: απορίες για κοινωφελή εργασία οαεδ

Δημοσίευσηαπό frapmelot » Δευ Σεπ 10, 2018 4:35 pm

Βγήκαν τα αποτελέσματα! Καλή επιτυχία σε όλους.

Ως περίεργος, έκανα λίγο τα παιχνιδάκια μου με το Excel και παρατήρησα πολύ μικρή συμμετοχή σε σχέση με παλαιότερα. Για τη θέση που δήλωσα σε μεγάλη πόλη, ΠΕ Οικονομικού-Λογιστικού, έκαναν μόνο 4 άτομα για 2 θέσεις. Παλαιότερα είχαν κάνει μέχρι και 20. Βέβαια, ίσως φταίει και το μοίρασμα των θέσεων σε πόλεις και ειδικότητες. Ήμουν "επιτυχών" σε 2 από τις 3 θέσεις που είχα δηλώσει, χωρίς πολλά μόρια.

Έχω μια απορία όμως, αν γνωρίζει κάποιος. Ο τρίτος στην πόλη μου, δηλαδή ο πρώτος επιλαχών, είναι ένας φίλος μου. Προσωρινά τον έχουν πάρει κάπου αλλού. Ο πρώτος φαίνεται ότι έχει καταγωγή από αλλού, αφού έχει δηλώσει άλλες, όχι πολύ μακρινές, αλλά ούτε και βολικές για μετακίνηση περιοχές και έχει και παιδιά, σύμφωνα με τη δήλωση. Αν αυτός δεν αποδεχτεί τη θέση θα μπορέσει να τρυπώσει ο φίλος, ενώ είναι επιτυχών αλλού ή θα καλέσουν τον έταιρο επιλαχών;

frapmelot
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 11, 2014 12:16 pm

Re: απορίες για κοινωφελή εργασία οαεδ

Δημοσίευσηαπό frapmelot » Δευ Σεπ 10, 2018 6:06 pm

Άκυρο το πιο πάνω post. Θεώρησα εσφαλμένα ότι ο πίνακας περιείχε όλους τους υποψηφίους, αλλά είχε μόνο τους επιτυχόντες.

geormach
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Παρ Σεπ 07, 2018 3:39 pm

Re: απορίες για κοινωφελή εργασία οαεδ

Δημοσίευσηαπό geormach » Δευ Σεπ 10, 2018 8:16 pm

frapmelot έγραψε:Βγήκαν τα αποτελέσματα! Καλή επιτυχία σε όλους.

Ως περίεργος, έκανα λίγο τα παιχνιδάκια μου με το Excel και παρατήρησα πολύ μικρή συμμετοχή σε σχέση με παλαιότερα.


Το παρατήρησα κι εγώ.

frapmelot έγραψε:Έχω μια απορία όμως, αν γνωρίζει κάποιος. Ο τρίτος στην πόλη μου, δηλαδή ο πρώτος επιλαχών, είναι ένας φίλος μου. Προσωρινά τον έχουν πάρει κάπου αλλού. Ο πρώτος φαίνεται ότι έχει καταγωγή από αλλού, αφού έχει δηλώσει άλλες, όχι πολύ μακρινές, αλλά ούτε και βολικές για μετακίνηση περιοχές και έχει και παιδιά, σύμφωνα με τη δήλωση. Αν αυτός δεν αποδεχτεί τη θέση θα μπορέσει να τρυπώσει ο φίλος, ενώ είναι επιτυχών αλλού ή θα καλέσουν τον έταιρο επιλαχών;


Αν κατάλαβα, είναι επιτυχών σε μία θέση και πρώτος επιλαχών σε μία άλλη. Αλλά προτιμάει την δεύτερη. Αν παραιτηθεί από την πρώτη στην οποία είναι επιτυχών και παραιτηθεί και ο επιτυχών της άλλης θέσης για την οποία ενδιαφέρεται, τότε υποτίθεται καλούν τον φίλο σου. Αλλά είναι μπέρδεμα, δεν είμαι σίγουρος.

Εγώ έχω μια άλλη απορία:
Στους επιλαχόντες, τί σημαίνει ''σειρά κατάταξης 3''; Δεύτερος επιλαχών; (δεδομένου ότι ο επιτυχών έχει σειρά κατάταξης 1 και υπάρχει μόνο μία θέση)
Δεν μπορώ να βρω αυτόν με σειρά κατάταξης 2 στους επιλαχόντες για την συγκεκριμένη θέση...

geormach
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Παρ Σεπ 07, 2018 3:39 pm

Re: απορίες για κοινωφελή εργασία οαεδ

Δημοσίευσηαπό geormach » Δευ Σεπ 10, 2018 9:04 pm

Άκυρη η απορία, τον βρήκα αυτόν με σειρά κατάταξης 2.

ob7fqb
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 15, 2017 9:32 am

Re: απορίες για κοινωφελή εργασία οαεδ

Δημοσίευσηαπό ob7fqb » Τετ Σεπ 12, 2018 12:37 pm

Ανελπιστα επιτυχων κι εγω σε επαρχιακη πολη αν και μενω μονιμα Αθηνα. Υπαρχει σπιτι βεβαια κοντα οποτε θα μενω εκει. Κατηγορια ΤΕ διοικητικου/οικονομικου. Τι σκεφτεστε να κανετε με την καταρτιση? Θα την επιλεξετε? Αξιζει τον κοπο?

evig
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 08, 2017 11:50 am

Re: απορίες για κοινωφελή εργασία οαεδ

Δημοσίευσηαπό evig » Τετ Σεπ 12, 2018 2:37 pm

Eγω θα επιλέξω την κατάρτιση γιατί θα μπορώ να μένω και 1 μέρα στην πόλη μου μιας που θα πηγαινοερχομαι σε διπλανή πόλη.

Αφού η κατάρτιση πληρώνεται κι όλας κακό δεν κάνει να την αποκτήσεις.

ob7fqb
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 15, 2017 9:32 am

Re: απορίες για κοινωφελή εργασία οαεδ

Δημοσίευσηαπό ob7fqb » Σάβ Σεπ 15, 2018 1:47 pm

Μπορει να μου εξηγησει καποιος πώς γινεται να ειναι κανεις επιτυχων με σειρα καταταξης 2 σε φορεα που προβλεπει μια μονο θεση για τη συγκεκριμενη ειδικοτητα ??


Επιστροφή σε “ΚΟΙΝΩΦΕΛΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑ - ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΙ - ΜΕΡΙΚΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες