Ωρομίσθιος σε Δημόσιο ΙΕΚ και ιδιότητα ανέργου

Κοινωφελής εργασία, Ωρομίσθιοι, Μερική Απασχόληση, Εργασιακή εμπειρία.
Currahee
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 28, 2007 2:31 pm

Δημοσίευσηαπό Currahee » Τρί Φεβ 21, 2012 6:13 pm

anixneutis έγραψε:
npir έγραψε:
trypokarydos έγραψε:Ο εργοδότης στέλνει στον ΟΑΕΔ αναγγελία πρόσληψης. Τώρα αν ο ΟΑΕΔ δεν σε διαγράψει και εσύ συνεχίσεις να ανανεώνεις ενώ δουλεύεις είναι άλλη υπόθεση.



τι δουλεια εχει ο εργοδοτης να ενημερωνει τον οαεδ?
νομιζεις ο καθε εργοδοτης θα ασχοληθει με τον οαεδ?
εδω με το ζορι παει στο ικα να πληρωσει τις εισφορες του εργαζομενου.
δε γινεται αυτο ουτε στον ιδιωτικο ουτε στο δημοσιο τομεα.
τωρα αν βρεις εργασια μεσω του οαεδ τοτε οντως η επιχειρηση ενημερωνει τον οαεδ.
και μια ερωτηση αν ξερεις.αυτα τα 75 ευρω που δινει ο οαεδ για οποιον εχει ενα χρονο ανεργιας τι ειναι ακριβως? ισχυει ?κατι τετοιο πηρε το αυτι μου..



Ο εργοδότης ενημερώνει θέλει δεν θέλει τον ΟΑΕΔ.
Φυσικά και "έχει δουλειά" να το πράξει.
Στον ΟΑΕΔ έχω εργαστεί και στο λέω "εκ των εσω".
Το αν το κάνει με το ζόρι μας αφήνει παγερά αδιάφορους..

Καιρό είχα να γράψω..:)


Αυτή ακριβώς ήταν η κύρια απορία μου: πώς μαθαίνει ο οαεδ ότι κάποιος άνεργος έχει βρει κάπου δουλειά; Ήξερα ότι κανένας άνεργος δεν πάει οικειοθελώς να πει στον οαεδ ότι βρήκε απασχόληση, οπότε φαντάστηκα ότι η ενημέρωση γίνεται μέσω ικα όταν θα μπουν στην καρτέλα του τα ένσημα που δικαιούται. Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο καθένας εργοδότης τηρεί αυτή την υποχρέωση, δηλαδή αν κάνουν όλοι οι εργοδότες την αναγγελία που περιγράφεις και -το σημαντικότερο- αν την κάνουν μέσα στο σύντομο χρονικό διάστημα των 8 ημερών, και όχι πχ 1-2 μήνες μετά.

Σε ευχαριστώ πολύ πάντως που απάντησες :)

npir
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 27, 2007 4:04 pm

Δημοσίευσηαπό npir » Τρί Φεβ 21, 2012 11:23 pm

Currahee έγραψε:
anixneutis έγραψε:
npir έγραψε:
trypokarydos έγραψε:Ο εργοδότης στέλνει στον ΟΑΕΔ αναγγελία πρόσληψης. Τώρα αν ο ΟΑΕΔ δεν σε διαγράψει και εσύ συνεχίσεις να ανανεώνεις ενώ δουλεύεις είναι άλλη υπόθεση.



τι δουλεια εχει ο εργοδοτης να ενημερωνει τον οαεδ?
νομιζεις ο καθε εργοδοτης θα ασχοληθει με τον οαεδ?
εδω με το ζορι παει στο ικα να πληρωσει τις εισφορες του εργαζομενου.
δε γινεται αυτο ουτε στον ιδιωτικο ουτε στο δημοσιο τομεα.
τωρα αν βρεις εργασια μεσω του οαεδ τοτε οντως η επιχειρηση ενημερωνει τον οαεδ.
και μια ερωτηση αν ξερεις.αυτα τα 75 ευρω που δινει ο οαεδ για οποιον εχει ενα χρονο ανεργιας τι ειναι ακριβως? ισχυει ?κατι τετοιο πηρε το αυτι μου..




Ο εργοδότης ενημερώνει θέλει δεν θέλει τον ΟΑΕΔ.
Φυσικά και "έχει δουλειά" να το πράξει.
Στον ΟΑΕΔ έχω εργαστεί και στο λέω "εκ των εσω".
Το αν το κάνει με το ζόρι μας αφήνει παγερά αδιάφορους..

Καιρό είχα να γράψω..:)


Αυτή ακριβώς ήταν η κύρια απορία μου: πώς μαθαίνει ο οαεδ ότι κάποιος άνεργος έχει βρει κάπου δουλειά; Ήξερα ότι κανένας άνεργος δεν πάει οικειοθελώς να πει στον οαεδ ότι βρήκε απασχόληση, οπότε φαντάστηκα ότι η ενημέρωση γίνεται μέσω ικα όταν θα μπουν στην καρτέλα του τα ένσημα που δικαιούται. Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο καθένας εργοδότης τηρεί αυτή την υποχρέωση, δηλαδή αν κάνουν όλοι οι εργοδότες την αναγγελία που περιγράφεις και -το σημαντικότερο- αν την κάνουν μέσα στο σύντομο χρονικό διάστημα των 8 ημερών, και όχι πχ 1-2 μήνες μετά.

Σε ευχαριστώ πολύ πάντως που απάντησες :)




και αν καποιος πηγαινει και ανανεωνει ενω εργαζεται τοτε τι κανει ο οαεδ?
απλα ακυρωνει την ανεργια του?

and5155
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 25, 2010 1:34 pm

Δημοσίευσηαπό and5155 » Τετ Φεβ 22, 2012 4:18 pm

Συγγνωμη βρε παιδια????Δεν υπογραφει αναγγελια προσληψης ως εκπαιδευτης ΙΕΚ????????Αυτη η αναγγελια προσληψης ειναι για τον ΟΑΕΔ.Οποτε αυτόματα ο ΟΑΕΔ γνωριζει οτι εχεις ξεκινησει εργασια.


Επιστροφή σε “ΚΟΙΝΩΦΕΛΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑ - ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΙ - ΜΕΡΙΚΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες