Ωρομίσθιος σε Δημόσιο ΙΕΚ και ιδιότητα ανέργου

Κοινωφελής εργασία, Ωρομίσθιοι, Μερική Απασχόληση, Εργασιακή εμπειρία.
Currahee
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Ωρομίσθιος σε Δημόσιο ΙΕΚ και ιδιότητα ανέργου

Δημοσίευσηαπό Currahee » Τρί Φεβ 14, 2012 8:01 pm

Μόλις έμαθα ότι το δημόσιο ΙΕΚ της περιοχής που μένω έκανε δεκτή την αίτηση μου και με προσλαμβάνει για 2 ώρες διδασκαλίας την εβδομάδα κατά το τρέχον εξάμηνο. Μέχρι τώρα είμαι άνεργος (για πάνω από 1 χρόνο) και περιμένω να βγουν και στην περιφέρεια μου τα προγράμματα κοινωφελούς εργασίας διάρκειας 5 μηνών που αναμένονται εδώ και καιρό. Με δεδομένο ότι στον κανονισμό πρόσληψης σε προγράμματα κοινωφελούς εργασίας ορίζεται ότι για να πάρει ο υποψήφιος τα μόρια ανεργίας πρέπει να έχει κάρτα στον οαεδ σε ισχύ, γνωρίζετε αν θα χάσω την ιδιότητα του ανέργου εξαιτίας των 2 ωρών την εβδομάδα στο ιεκ; Αν ναι, από πότε θα ακυρώσει ο οαεδ την κάρτα ανεργίας μου; Είχα ακούσει ότι ο εργοδότης στέλνει κάθε τρίμηνο στο ικα τα ένσημα των εργαζομένων του, αυτό σημαίνει ότι και ο οαεδ θα μάθει ότι απασχολούμαι κάπου (έστω και ελάχιστα) σε 3 μήνες από τώρα; Ελπίζω να μπορεί κάποιος να μου απαντήσει, γιατί είναι δύσκολο να ρωτήσω κάτι τέτοιο απευθείας τον οαεδ.

trypokarydos
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Re: Ωρομίσθιος σε Δημόσιο ΙΕΚ και ιδιότητα ανέργου

Δημοσίευσηαπό trypokarydos » Τρί Φεβ 14, 2012 11:31 pm

Currahee έγραψε:Μόλις έμαθα ότι το δημόσιο ΙΕΚ της περιοχής που μένω έκανε δεκτή την αίτηση μου και με προσλαμβάνει για 2 ώρες διδασκαλίας την εβδομάδα κατά το τρέχον εξάμηνο. Μέχρι τώρα είμαι άνεργος (για πάνω από 1 χρόνο) και περιμένω να βγουν και στην περιφέρεια μου τα προγράμματα κοινωφελούς εργασίας διάρκειας 5 μηνών που αναμένονται εδώ και καιρό. Με δεδομένο ότι στον κανονισμό πρόσληψης σε προγράμματα κοινωφελούς εργασίας ορίζεται ότι για να πάρει ο υποψήφιος τα μόρια ανεργίας πρέπει να έχει κάρτα στον οαεδ σε ισχύ, γνωρίζετε αν θα χάσω την ιδιότητα του ανέργου εξαιτίας των 2 ωρών την εβδομάδα στο ιεκ; Αν ναι, από πότε θα ακυρώσει ο οαεδ την κάρτα ανεργίας μου; Είχα ακούσει ότι ο εργοδότης στέλνει κάθε τρίμηνο στο ικα τα ένσημα των εργαζομένων του, αυτό σημαίνει ότι και ο οαεδ θα μάθει ότι απασχολούμαι κάπου (έστω και ελάχιστα) σε 3 μήνες από τώρα; Ελπίζω να μπορεί κάποιος να μου απαντήσει, γιατί είναι δύσκολο να ρωτήσω κάτι τέτοιο απευθείας τον οαεδ.

Ο εργοδότης αναγγέλει την πρόσληψη στον ΟΑΕΔ σε 8 ημέρες νομίζω. Με την προυπόθεση ότι ο εργαζόμενος είναι μισθωτός.

Currahee
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Currahee » Τετ Φεβ 15, 2012 2:14 am

trypokarydos έγραψε:
Currahee έγραψε:Μόλις έμαθα ότι το δημόσιο ΙΕΚ της περιοχής που μένω έκανε δεκτή την αίτηση μου και με προσλαμβάνει για 2 ώρες διδασκαλίας την εβδομάδα κατά το τρέχον εξάμηνο. Μέχρι τώρα είμαι άνεργος (για πάνω από 1 χρόνο) και περιμένω να βγουν και στην περιφέρεια μου τα προγράμματα κοινωφελούς εργασίας διάρκειας 5 μηνών που αναμένονται εδώ και καιρό. Με δεδομένο ότι στον κανονισμό πρόσληψης σε προγράμματα κοινωφελούς εργασίας ορίζεται ότι για να πάρει ο υποψήφιος τα μόρια ανεργίας πρέπει να έχει κάρτα στον οαεδ σε ισχύ, γνωρίζετε αν θα χάσω την ιδιότητα του ανέργου εξαιτίας των 2 ωρών την εβδομάδα στο ιεκ; Αν ναι, από πότε θα ακυρώσει ο οαεδ την κάρτα ανεργίας μου; Είχα ακούσει ότι ο εργοδότης στέλνει κάθε τρίμηνο στο ικα τα ένσημα των εργαζομένων του, αυτό σημαίνει ότι και ο οαεδ θα μάθει ότι απασχολούμαι κάπου (έστω και ελάχιστα) σε 3 μήνες από τώρα; Ελπίζω να μπορεί κάποιος να μου απαντήσει, γιατί είναι δύσκολο να ρωτήσω κάτι τέτοιο απευθείας τον οαεδ.

Ο εργοδότης αναγγέλει την πρόσληψη στον ΟΑΕΔ σε 8 ημέρες νομίζω. Με την προυπόθεση ότι ο εργαζόμενος είναι μισθωτός.

Μισθωτός εννοείς αν είναι ασφαλισμένος στο ικα; Λογικά στο ικα θα ασφαλίζουν τα δημόσια ιεκ, δεν το ρώτησα αυτό.

trypokarydos
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό trypokarydos » Τετ Φεβ 15, 2012 11:38 am

Currahee έγραψε:
trypokarydos έγραψε:

Μισθωτός εννοείς αν είναι ασφαλισμένος στο ικα; Λογικά στο ικα θα ασφαλίζουν τα δημόσια ιεκ, δεν το ρώτησα αυτό.

Εννοώ μήπως είσαι με σύμβαση έργου. Δελτίο παροχής υπηρεσιών, ΤΕΒΕ κ.λπ.

tfv
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό tfv » Τετ Φεβ 15, 2012 1:41 pm

ψάξτο γιατί τα σδε του ίδιου φορέα προσλαμβάνουν ωρομίσθιους με α.π.υ. !

Currahee
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Currahee » Τετ Φεβ 15, 2012 4:22 pm

tfv έγραψε:ψάξτο γιατί τα σδε του ίδιου φορέα προσλαμβάνουν ωρομίσθιους με α.π.υ. !

Συγνώμη, δεν κατάλαβα, τι είναι σδε και τι απυ;

tfv
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό tfv » Τετ Φεβ 15, 2012 8:50 pm

"Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας" και "Απόδειξη Παροχής Υπηρεσιών".
αν και νομίζω τα ΙΕΚ μέχρι τώρα σε έβαζαν στο ΙΚΑ, αλλά ρώτα το, δεν χάνεις τίποτα.

Currahee
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Currahee » Πέμ Φεβ 16, 2012 1:58 am

tfv έγραψε:"Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας" και "Απόδειξη Παροχής Υπηρεσιών".
αν και νομίζω τα ΙΕΚ μέχρι τώρα σε έβαζαν στο ΙΚΑ, αλλά ρώτα το, δεν χάνεις τίποτα.

Θα το ρωτήσω, αλλά σχεδόν σίγουρο είναι ότι βάζουν ένσημα του ικα, αφού μου ζήτησαν ήδη να τους δώσω τον ΑΜΙΚΑ μου (πέρα από το ΑΜΚΑ). Το πρόβλημα όμως δεν είναι το ταμείο, αλλά πόσο νωρίς θα βάλουν σε αυτό τα ένσημα, έτσι ώστε να εξακολουθήσω να φαίνομαι άνεργος όσο παραπάνω γίνεται.

trypokarydos
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό trypokarydos » Πέμ Φεβ 16, 2012 11:21 am

Currahee έγραψε:

Θα το ρωτήσω, αλλά σχεδόν σίγουρο είναι ότι βάζουν ένσημα του ικα, αφού μου ζήτησαν ήδη να τους δώσω τον ΑΜΙΚΑ μου (πέρα από το ΑΜΚΑ). Το πρόβλημα όμως δεν είναι το ταμείο, αλλά πόσο νωρίς θα βάλουν σε αυτό τα ένσημα, έτσι ώστε να εξακολουθήσω να φαίνομαι άνεργος όσο παραπάνω γίνεται.

Άνεργος δεν φαίνεσαι από τα ένσημα. Στέλνουνε "χαρτάκι" στον ΟΑΕΔ.

npir
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό npir » Σάβ Φεβ 18, 2012 6:34 am

trypokarydos έγραψε:
Currahee έγραψε:

Άνεργος δεν φαίνεσαι από τα ένσημα. Στέλνουνε "χαρτάκι" στον ΟΑΕΔ.

τι ειδους χαρτακι εννοεις τρυποκαρυδε?
προσληψης? ωστε να γινει διασταυρωση? αμφιβαλω αν ο οαεδ κανει τετοιου ειδους διασταυρωσεις.απλα αν δε πας να ανανεωσεις την καρτα σου τοτε αυτοματα χανεις τη ανεργια σου.απο σενα εξαρταται.
οταν επιδιωκεις ομως επιδομα ανεργιας που σημαινει λεφτα τοτε τα πραγματα ειναι αυστηρα και ζητανε δικαιολογητικα συν οτι βλεπουν απο το συστημα τους αν ησουν ανεργος ποτε κτλ κτλ

trypokarydos
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό trypokarydos » Σάβ Φεβ 18, 2012 10:23 am

Ο εργοδότης στέλνει στον ΟΑΕΔ αναγγελία πρόσληψης. Τώρα αν ο ΟΑΕΔ δεν σε διαγράψει και εσύ συνεχίσεις να ανανεώνεις ενώ δουλεύεις είναι άλλη υπόθεση.

npir
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό npir » Τρί Φεβ 21, 2012 2:22 am

trypokarydos έγραψε:Ο εργοδότης στέλνει στον ΟΑΕΔ αναγγελία πρόσληψης. Τώρα αν ο ΟΑΕΔ δεν σε διαγράψει και εσύ συνεχίσεις να ανανεώνεις ενώ δουλεύεις είναι άλλη υπόθεση.

τι δουλεια εχει ο εργοδοτης να ενημερωνει τον οαεδ?
νομιζεις ο καθε εργοδοτης θα ασχοληθει με τον οαεδ?
εδω με το ζορι παει στο ικα να πληρωσει τις εισφορες του εργαζομενου.
δε γινεται αυτο ουτε στον ιδιωτικο ουτε στο δημοσιο τομεα.
τωρα αν βρεις εργασια μεσω του οαεδ τοτε οντως η επιχειρηση ενημερωνει τον οαεδ.
και μια ερωτηση αν ξερεις.αυτα τα 75 ευρω που δινει ο οαεδ για οποιον εχει ενα χρονο ανεργιας τι ειναι ακριβως? ισχυει ?κατι τετοιο πηρε το αυτι μου..

trypokarydos
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό trypokarydos » Τρί Φεβ 21, 2012 2:05 pm

npir έγραψε:
trypokarydos έγραψε:Ο εργοδότης στέλνει στον ΟΑΕΔ αναγγελία πρόσληψης. Τώρα αν ο ΟΑΕΔ δεν σε διαγράψει και εσύ συνεχίσεις να ανανεώνεις ενώ δουλεύεις είναι άλλη υπόθεση.

τωρα αν βρεις εργασια μεσω του οαεδ τοτε οντως η επιχειρηση ενημερωνει τον οαεδ.
και μια ερωτηση αν ξερεις.αυτα τα 75 ευρω που δινει ο οαεδ για οποιον εχει ενα χρονο ανεργιας τι ειναι ακριβως? ισχυει ?κατι τετοιο πηρε το αυτι μου..

Είναι τυπική διαδικασία. Και νομίζω μέσα σε 8 ημέρες γίνεται η αναγγελία από τον εργοδότη στον ΟΑΕΔ. Ρώτα στον ΟΑΕΔ να το διαπιστώσεις.

anixneutis
Μόνιμος
Μόνιμος

Δημοσίευσηαπό anixneutis » Τρί Φεβ 21, 2012 3:39 pm

npir έγραψε:

Ο εργοδότης ενημερώνει θέλει δεν θέλει τον ΟΑΕΔ.
Φυσικά και "έχει δουλειά" να το πράξει.
Στον ΟΑΕΔ έχω εργαστεί και στο λέω "εκ των εσω".
Το αν το κάνει με το ζόρι μας αφήνει παγερά αδιάφορους..

Καιρό είχα να γράψω..:)

and5155
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό and5155 » Τρί Φεβ 21, 2012 4:25 pm

Ο ΟΑΕΔ ενημερωνεται αυτοματα γιατι υπογραφεται αναγγελια προσληψης στην οποία αναφέρεται ρητα η ημερομηνια αναληψης εργασιας.

Επιστροφή σε “ΚΟΙΝΩΦΕΛΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑ - ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΙ - ΜΕΡΙΚΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης