Απασχοληση σε δημοσια υπηρεσια χωρις συμβαση

Κοινωφελής εργασία, Ωρομίσθιοι, Μερική Απασχόληση, Εργασιακή εμπειρία.
and5155
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 25, 2010 1:34 pm

Απασχοληση σε δημοσια υπηρεσια χωρις συμβαση

Δημοσίευσηαπό and5155 » Τρί Νοέμ 23, 2010 1:13 am

Καλησπέρα παιδιά.!Θα ήθελα τη βοήθεια σας σχετικά με ενα θεμα.Σε περίπτωση που κάποιου η σύμβαση stage με την υπηρεσία στην οποία εργάζεται εχει λήξει εδω κ 1 χρόνο, αλλα η υπηρεσία συνεχίζει να απασχολεί κανινικότατα εναν εργαζόμενο ανασφάλιστο κ χωρίς συμβαση τι μπορω να κανω για να το καταγγείλω??Ο εργαζόμενος μένει με τη θέληση του στην υπηρεσία χωρίς σύμβαση, εχει κανονικές αρμοδιότητες κ πληρώνεται απο κάποια κονδύλια της υπηρεσίας. Και φυσικά δεν είναι με ασφαλιστικά μετρα μεσα διοτι εχει stage tτων 20 μηνων. Δεν είναι παράνομη αυτη η ''σχεση εργασίας''????????????/Πως ενας υπάλληλος εργάζεται σε μια δημόσια υπηρεσία χωρίς σύμβαση?????Απο που πληρώνεται?????????????????//Για αυτο σας ρωτάω αν μπορώ να απευθυνθώ στην επιθεώρηση εργασίας ή κάπου αλλου???????????????????/

Thanos25
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Τετ Ιουν 03, 2009 4:53 pm

Δημοσίευσηαπό Thanos25 » Τρί Νοέμ 23, 2010 11:35 am

Πρωτα απ'ολα τι κονδυλια ειναι αυτα και πως τα δικαιολογει η υπηρεσια για να σε πληρωνει?
Χωρις συμβαση δεν φαινεσαι οτι δουλευεις! Αν ηταν ετσι, ο καθενας θα μπορουσε να παει καθε μερα (π.χ. στην τοπικη του νομαρχια) και να καθεται σε ενα γραφειο και να δουλευει!
Παντως μονιμοτητα ΔΕΝ μπορεις να καταφερεις... (το κατηργησαν το κολπακι...).
Στην παρανομη "σχεση εργασιας" οπως λες συναινεις κι εσυ! Αλλα ειπαμε δεν υφισταται σχεση εργασιας, εκτος αν δεν μας εχεις πει αλλες λεπτομερειες...
Στην επιθεωρηση τι θα πεις? Σαν να παω εγω στο γειτονα, να του ποτισω το γρασιδι και να του ζηταω χρηματα!
Καλα εχουμε τρελαθει ολοι!
Ξαναλεω, μηπως δεν μας εχεις πει αλλες λεπτομερειες?

and5155
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 25, 2010 1:34 pm

Δημοσίευσηαπό and5155 » Τρί Νοέμ 23, 2010 2:55 pm

thano δεν εργαζομαι εγω στη δημοσια υπηρεσία!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Απλα θέλω να καταγγείλω εναν που δουλεέυει με αυτο το καθεστώς γιατι μπήκε με ενα stage πριν ενα χρονο τελειςσε το stage τον Μαιο και απο τοτε μέχρι σήμερα είναι μέσα στην υ[ηρεσία ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ!!!!!!!!!!!Χωρίς σύμβαση εργασίας!!!!!!!!!!!!!Είναι ακόμη στην υπηρεσία λόγω του βύσματος που έχει απο το δ/ντη της υπηρεσίας.Λες κ είναι η επιχείρηση κ του κυρίου κ κρατά μέσα όποιους θέλει κ μαλιστα χωρίς σύμβαση.Ο λογος που θελω να το καταγγείλω είναι διοτι το συγκεκριμένο άτομο έχει σηκώσει τη μύτη τοοοοοοσο ψηλά που λέει πως μέχρι κ μόνομο θα τον κάνουνε.!!!!!!!!!!!!1Είναι δυνατόν??????????
Για αυτο θελω να τον καταγγείλω..Εγω που είμαι άνεργος τοοοοσο καιρό είμαι βλάκας δηλαδή????

pretoulitsa
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 06, 2007 2:52 pm

Δημοσίευσηαπό pretoulitsa » Τρί Νοέμ 23, 2010 4:11 pm

συγνώμη ...αυτόν ποιός τον πληρώνει??

tikos
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Δευ Μάιος 14, 2007 11:22 am

Δημοσίευσηαπό tikos » Τρί Νοέμ 23, 2010 4:58 pm

pretoulitsa έγραψε:συγνώμη ...αυτόν ποιός τον πληρώνει??


o δημος των πληρωνει, ΠΑΡΑΝΜΑ Απο οτι καταλαβαινω, ο τυπος δουλευει σε ΔΗΜΟ.
Εργαζεται με ΜΑΥΡΑ ΛΕΦΤΑ του δημου, ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ ΤΟΥ ΔΗΜΑΡΧΟΥ και πιστευει οτι ο δημαρχος θα του ανοιξει προσωποπαγη θεση και θα τον κανει μονιμο.
Οποιος δει, τετοια περιπτωση κατευθειαν στην Επιθεωρηση Εργασιας και στο ΙΚΑ-ΥΠΕΕΑ(Υπηρεσια Ελεγχου)

Να καθαρισει ο τοπος!

NASTEEDV
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: Δευ Οκτ 26, 2009 4:30 pm

Δημοσίευσηαπό NASTEEDV » Τρί Νοέμ 23, 2010 6:47 pm

tikos έγραψε:
pretoulitsa έγραψε:συγνώμη ...αυτόν ποιός τον πληρώνει??


o δημος των πληρωνει, ΠΑΡΑΝΜΑ Απο οτι καταλαβαινω, ο τυπος δουλευει σε ΔΗΜΟ.
Εργαζεται με ΜΑΥΡΑ ΛΕΦΤΑ του δημου, ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ ΤΟΥ ΔΗΜΑΡΧΟΥ και πιστευει οτι ο δημαρχος θα του ανοιξει προσωποπαγη θεση και θα τον κανει μονιμο.
Οποιος δει, τετοια περιπτωση κατευθειαν στην Επιθεωρηση Εργασιας και στο ΙΚΑ-ΥΠΕΕΑ(Υπηρεσια Ελεγχου)

Να καθαρισει ο τοπος!



Καλησπέρα!!!! Μάλλον δεν γνωρίζετε για τις ψευδεπίγραφες συμβάσεις καθαριότητας!!!! Είναι συμβάσεις έργου, δηλ. εργολαβία, και πληρώνονται απο τα έξοδα καθαριότητας, Δηλ. εκει που είναι να πάρουν 2 χλωρίνες πέρνουν μία για να πληρωθούν αυτοί. Είναι απο τους συμβασιουχους που παραμένουν και συνεχίζεται η ανανέωση των συμβάσεων τους, παρόλες τις βαρυγδουπες δηλώσεις ότι τελιώνουν οι συμβάσεις και φεύγουν. Για αυτά τα άτομα δεν ισχύουν οι διατάξεις του συντάγματος..... αλλα διέπονται απο το δίκαιο του ισχυροτέρου...... Και σημειωτέον ότι το Υπουργείο Οικονομικών "βρωμάει¨απο τέτοιες συμβάσεις!!!! Μάλλον σε κάτι τέτοιο υπόκειται το άτομο στο οποίο αναφέρεσαι.

and5155
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 25, 2010 1:34 pm

Δημοσίευσηαπό and5155 » Τρί Νοέμ 23, 2010 8:15 pm

Παιδια το ατομο για το οποίο αναφερομαι δεν εχει καμια συμβαση με την υπηρεσια του!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Είχε συμβασει stage 18 μηνων που εληξε τον Μαϊο!!!!Ολοι οι υπόλοιποι με τα stage που έληξαν εφυγαν κ αυτος ειναι μέσα στην υπηρεσία κ το παίζει κ φιρμα.Είναι τοσο χαζοί στην υπηρεσια???Δεν ξερουν οτι μπορεί να πάνε στη φυλακη απο αυτο το πράγμα.Δεν είναι κ λιγο σε δυσκολους καιρους που η τροικα πιεζει για απολύσεις κάπιιες υπηρεσίες να κρατλανε υπαλλήλους με το ετσι θέλω κ χωρις καμία σύμβαση...Αν απευθυνθώ στην επιθεωρηση εργασιας τι να πω βρε παιδια???Μην πληρωσω κ τη νυφη απο πανω...

and5155
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 25, 2010 1:34 pm

Δημοσίευσηαπό and5155 » Τρί Νοέμ 23, 2010 8:17 pm

tikos έγραψε:
pretoulitsa έγραψε:συγνώμη ...αυτόν ποιός τον πληρώνει??


o δημος των πληρωνει, ΠΑΡΑΝΜΑ Απο οτι καταλαβαινω, ο τυπος δουλευει σε ΔΗΜΟ.
Εργαζεται με ΜΑΥΡΑ ΛΕΦΤΑ του δημου, ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ ΤΟΥ ΔΗΜΑΡΧΟΥ και πιστευει οτι ο δημαρχος θα του ανοιξει προσωποπαγη θεση και θα τον κανει μονιμο.
Οποιος δει, τετοια περιπτωση κατευθειαν στην Επιθεωρηση Εργασιας και στο ΙΚΑ-ΥΠΕΕΑ(Υπηρεσια Ελεγχου)

Να καθαρισει ο τοπος!


tiko σε προσκυνώ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1εισαι μεγαλη γατα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

NASTEEDV
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: Δευ Οκτ 26, 2009 4:30 pm

Δημοσίευσηαπό NASTEEDV » Τρί Νοέμ 23, 2010 11:31 pm

[quote="and5155"]Παιδια το ατομο για το οποίο αναφερομαι δεν εχει καμια συμβαση με την υπηρεσια του!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Είχε συμβασει stage 18 μηνων που εληξε τον Μαϊο!!!!Ολοι οι υπόλοιποι με τα stage που έληξαν εφυγαν κ αυτος ειναι μέσα στην υπηρεσία κ το παίζει κ φιρμα.Είναι τοσο χαζοί στην υπηρεσια???Δεν ξερουν οτι μπορεί να πάνε στη φυλακη απο αυτο το πράγμα.Δεν είναι κ λιγο σε δυσκολους καιρους που η τροικα πιεζει για απολύσεις κάπιιες υπηρεσίες να κρατλανε υπαλλήλους με το ετσι θέλω κ χωρις καμία σύμβαση...Αν απευθυνθώ στην επιθεωρηση εργασιας τι να πω βρε παιδια???Μην πληρωσω κ τη νυφη απο πανω...[/quot




Καλα τώρα κατάλαβες εσύ οτι αυτους που θέλουν θα τους κρατήσουν????? Τώρα φαινεται ποιος έχει βύσμα και ποιος δεν έχει..... Όσο για την καταγγελία στην επιθεωρηση δεν θα γίνει τίποτα... Μόνο απο την υπηρεσία που "ελεγχεται" ο Δήμος.... εδω σου λέω έχει βρωμίσει το Υπουργείο Οικονομικών απο αυτούς, και δεν γίνεται καμία αναφορα απο τα καναλια για αυτους, οι Δήμοι θα κολλήσουν????
Αν θες πάντως κανε και καταγγελια σε τοπικα μέσα αν είσαι σε επαρχία... Εχεις περισσότερες πιθανότητες να προκαλέσεις σάλο και ντόρο και να μαζευτούν λίγο....

tikos
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Δευ Μάιος 14, 2007 11:22 am

Δημοσίευσηαπό tikos » Τρί Νοέμ 23, 2010 11:53 pm

Αν θες πάντως κανε και καταγγελια σε τοπικα μέσα αν είσαι σε επαρχία... Εχεις περισσότερες πιθανότητες να προκαλέσεις σάλο και ντόρο και να μαζευτούν λίγο....


Συμφωνω και με το παραπανω, σε εφημεριδες και καναλια τοπικα, θα ακουστει παρα πολυ. Αλλα μην το αφησεις ετσι. Κανε μια καταγγελια-ανωνυμη στην Υπηρεσια του ΙΚΑ την ΥΠΕΕΑ ή το τοπικο υποκαστημα που ανηκει ο δημος, καλυτερα ομως στην ΥΠΕΕΑ, ειναι η υπηρεσια ελεγχου για εισφοροδιαφυγη. Και κανε και μια καταγγελια παλι ανωνυμη στην Επιθεωρηση Εργασια, σιγουρα αυτη δεν εχει πολλες πιθανοτητες, αλλα για το ΙΚΑ μην το αφησεις.

Thanos25
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Τετ Ιουν 03, 2009 4:53 pm

Δημοσίευσηαπό Thanos25 » Τετ Νοέμ 24, 2010 10:37 am

and5155 έγραψε:thano δεν εργαζομαι εγω στη δημοσια υπηρεσία!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ok, παρεξηγηση! Ειδες κι εγω αγανακτισμενος ειμαι!

and5155 έγραψε:Για αυτο θελω να τον καταγγείλω..Εγω που είμαι άνεργος τοοοοσο καιρό είμαι βλάκας δηλαδή????


http://www.seedd.gr/
ΣΩΜΑ ΕΠΙΘΕΩΡΗΤΩΝ - ΕΛΕΓΚΤΩΝ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ
Πλεον των παραπανω προτασεων που εγραψαν.

Να το κυνηγησεις οσο παει! Και μην ακουσεις σχολια του στυλ "ρουφιανος" κτλ!!!!
Ετσι το λενε τα βυσματα. Το ορθο ειναι "δικαιοσυνη" και "σεβασμος απεναντι στον εαυτο σου"!!! Εκτος αν εισαι ο Μεσσιας και υπεφερεις τα βαρη των αλλων :P

and5155
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 25, 2010 1:34 pm

Δημοσίευσηαπό and5155 » Τετ Νοέμ 24, 2010 3:30 pm

Σας ευχαριστω για τις συμβουλες σας!!!Σε καμία περίπτωση δεν είμαι ρουφιάνος και ουτε θέλω να χάσει κοσμος τη δουλειά του.Αλλά με πνίγει το δικιο!!!!!!!Δεν είναι δυνατον αλλος να ψαχνει το ευρω με το τουφεκι κ αλλος να εχεις πολυ μεγαλη περιουσια κ να τον κρατανε κ στην υπηρεσια με αυτο το τροπο.Να εθστε σιγουροι πως αν ηξερα οτι ο ανθρωπος που εργαζεται συντηρει μια οικογενεια με αυτα τα 500 ευρω ττοτε θα εκανε τη παπια.Το ατομο ομως που εργαζεται εχει στη κατοχη του απιστευτη ακινητη περιουσια, μεγαλα οικογενειακα εισοδηματα κ το μισθο που περνει τον διαθετει μονο για διακοπες κ καλοπεραση σε μπουζουκια κτλ.Κριμα δεν ειναι καποιος να μην εχει να φαει κ να μενει στη απ εξω κ αλλος που τρωει με χρυσα κουταλια να του δινουν κ επιπλεον μισθο με παρανομες διαδικασιεςε?????????????????????

elenaki123
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 18, 2009 1:36 am

Δημοσίευσηαπό elenaki123 » Τετ Ιαν 12, 2011 12:28 pm

ΑΧ ΕΛΛΑΔΑ ΕΛΛΑΔΑ .........


Επιστροφή σε “ΚΟΙΝΩΦΕΛΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑ - ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΙ - ΜΕΡΙΚΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες