Συνεργάτες στην Εθνική Στατιστική Υπηρεσία Ελλάδος

Κοινωφελής εργασία, Ωρομίσθιοι, Μερική Απασχόληση, Εργασιακή εμπειρία.
nic
Δόκιμος
Δόκιμος

Συνεργάτες στην Εθνική Στατιστική Υπηρεσία Ελλάδος

Δημοσίευσηαπό nic » Σάβ Νοέμ 06, 2010 2:54 am

Καλημέρα.

Ξέρει κανένας τι περίπου γίνεται με την στατιστική υπηρεσία;
Έμαθα θα ζητήσουν άτομα, μεταξύ άλλων και για την απογραφή 2011.

Ποιο είναι το καθεστώς εργασίας; για παράδειγμα τρέχεις σαν τον τρελό από εδώ και από εκεί; Σου δικαιολογούν έξοδα βενζίνης; Τι αμοιβές δίνουν;

ΥΓ: Απαντήσεις του τύπου "διάβασε καλά την προκήρυξη, πάρε τηλ να ρωτήσεις" και άλλες πολλές, ΔΕΝ θα γίνουν δεκτές.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

mylw
Μόνιμος
Μόνιμος

Δημοσίευσηαπό mylw » Σάβ Νοέμ 06, 2010 10:59 pm

πάρε τηλ να ρωτήσεις :lol:

tfv
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό tfv » Σάβ Νοέμ 06, 2010 11:53 pm

όταν πήγα για την εγγραφή μου το καλοκαίρι, οι υπάλληλοι μουρμούρισαν κάτι σαν "ναι κάνε αίτηση αλλά μπλαμπλα έχει κλείσει".
δεν ρώτησα περισσότερα, αυτοί δέχτηκαν μια χαρά τα δικαιολογητικά μου και δεν το έψαξα παραπέρα.
το πιο προφανές είναι να εννούσαν ότι είναι πλήρεις για την απογραφή, αλλά δεν το λέω με σιγουριά.

charas
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό charas » Παρ Νοέμ 26, 2010 12:08 pm

Αν δεν κάνω λάθος ζητούσαν 200 άτομα για την ανάλυση και επεξεργασία των αποτελεσμάτων που θα δώσει η απογραφή κάθε νομού. Αυτοί θα ήταν οι ''στενοί'' συνεργάτες ας το πουμε της ΕΣΥ που θα έχουν σύμβαση ορισμένου χρόνου, δηλ μέχρι πέρας της διαδικασίας. Οι αιτήσεις γι αυτούς έχουν λήξει. Τώρα για την διενέργεια της απογραφής θα προσληφθούν, αν μπορώ να χρησιμοποιήσω των όρο, κάποιες χιλιάδες απογραφέων,από οτι διάβασα σε εφημερίδα. Η πρόσληψη αυτή αφορά μόνο την συγκεκριμένη ημερομηνία της απογραφής (που έμαθα θα είναι 2 μέρες πλέον). Έχοντας λάβει μέρος στην προηγούμενη απογραφή, μπορώ να σου πώ κάποια πράγματα από την εμπειρία μου. Όσοι είχαμε δηλώσει, πήγαμε μετά από τηλ επικοινωνία για μια ώρα κάπου,όπου απλά μας χωρίσανε σε ομάδες και υπομονάδες και μας εξηγήσαν πώς συμπληρώνουμε τα στοιχεία. Κάθε ομάδα είχε έναν ας πούμε προϊστάμενο που απλά είχε τον γενικό συντονισμό και ήταν άτομο που είχε λάβει μέρος στην προπροηγούμενη απογραφή ως απογραφέας. Αυτός μάζευε στο τέλος και τα ερωτηματολόγια.Κάθε ομάδα (δεν θυμάμαι πόσα άτομα είχε, νομίζω 12, αλλά θα σε γελάσω) έπαιρνε ένα κομμάτι της πόλης και κάθε υπομονάδα (2 άτομα) έπαιρνε από 2-3 συνοικίες (αναλόγως μεγέθους πληθυσμού). Κάθε δυάδα έκανε μεταξύ της συμφωνία για το πως θα δουλέψει. Η μαζί (που αργούσες πάρα πολύ και δεν σύμφερε, αλλά ήταν προτιμότερο από πλευράς φόβου ή χώρια με τακτές συναντήσεις και τηλ). Έγω πήρα την σόλο καριέρα και αυτό που έκανα ήταν να πηγαίνω από πόρτα σε πόρτα και να συμπληρώνω ένα ερωτηματολόγιο. Η πληρωμή ήταν κατά κεφαλή που απογράφαμε. Βενζίνες δεν μας είχαν δικαιολογήσει τότε γιατί η πόλη δεν ήταν χαώδης όπως πχ η Αθήνα και η περιοχές που απογράφαμε ήταν κοντά η μια με την άλλη. Μόνο ο προϊστάμενος πρέπει να πήρε έξοδα μετακίνησης. Η πληρωμή παρεπιπτώντος είχε αργήσει κάνα 6μηνο και είχαμε και αρκετες κρατήσεις. Βέβαια, για τους φοιτητές όπως ήμουν εγώ τότε ήταν ένα χαρτζηλίκι από το πουθενά. Τώρα όμως, για να είμαι ειλικρινής δεν θα το ξαναέκανα γιατί κάθε φορά που χτυπούσα ένα κουδούνι και έκλεινε πίσω μου η πόρτα η καρδιά μου πήγαινε στην κούλουρι και κυρίως σε σπίτια αλλοδαπών (χωρίς να θέλω να φανώ οτι κάνω ρατσιστικό σχόλιο).Ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο.

robot
Μόνιμος
Μόνιμος

Δημοσίευσηαπό robot » Δευ Νοέμ 29, 2010 10:25 pm

Ευχαριστούμε για της πληροφορίες. Μήπως θυμάσαι να μας πεις πόσο λεφτά Ήταν καθε ερωτηματολόγιο/σπιτι; Και περίπου ποσες Ήταν οι κρατήσεις ανα ΣΠΙΤΙ αν θυμάσαι βέβαια.

BILLY.T
Μόνιμος
Μόνιμος

Δημοσίευσηαπό BILLY.T » Τρί Νοέμ 30, 2010 5:24 pm

robot έγραψε:Ευχαριστούμε για της πληροφορίες. Μήπως θυμάσαι να μας πεις πόσο λεφτά Ήταν καθε ερωτηματολόγιο/σπιτι; Και περίπου ποσες Ήταν οι κρατήσεις ανα ΣΠΙΤΙ αν θυμάσαι βέβαια.

ΚΑΝΕ ΑΙΤΙΣΗ ΓΙΑ ΤΟΜΕΑΡΧΗΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΕΣ ΓΙΑ ΛΕΦΤΑ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ
ΕΓΩ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ 200 ΕΥΡΟ ΤΟ ΜΙΝΑ ΓΙΑ 4 ΜΙΝΕΣ ΜΙΚΤΑ
ΜΗΛΑΩ ΓΙΑ ΤΟΜΕΑΡΧΗΣ ΦΥΣΙΚΑ ΟΧΙ ΓΙΑ ΑΠΟΓΡΑΦΕΑΣ ΟΚ.

Elena_l1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Elena_l1 » Παρ Δεκ 03, 2010 11:48 am

Γενικα για τομεαρχης αξιζει τον κοπο να κανει καποιος αιτηση??Τα λεφτα ειναι λιγα βεβαια, αλλα απο δουλεια τι γινεται?Εχει πολυ τρεξιμο???

lenaki_pan
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό lenaki_pan » Δευ Μαρ 21, 2011 3:00 pm

Εχει δουλέψει κάποιος σαν απογραφέας να μας πεί αν αξίζει το κόπο?

Επιστροφή σε “ΚΟΙΝΩΦΕΛΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑ - ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΙ - ΜΕΡΙΚΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης