Εναντια στη μονιμοποιηση των σταζ και λοιπων συμβασιουχων

Κοινωφελής εργασία, Ωρομίσθιοι, Μερική Απασχόληση, Εργασιακή εμπειρία.
Thanos25
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Τετ Ιουν 03, 2009 4:53 pm

Εναντια στη μονιμοποιηση των σταζ και λοιπων συμβασιουχων

Δημοσίευσηαπό Thanos25 » Τρί Σεπ 21, 2010 11:25 am

Το θεμα αυτο το ανοιγω για να ακουστουμε ολοι εμεις που παλευουμε αξιοκρατικα για μια θεση στο δημοσιο.

Δεν με ενδιαφερει εαν τα σταζ και λοιποι συμβασιουχοι καλυπτουν "μονιμες και διαρκεις ανγκες του δημοσιου". Εαν μια υπηρεσια δεν ειναι ικανη με τους υπαρχοντες υπαλληλους της, να τους απολυσει!
Προβλεπεται απο το συνταγμα η απολυση αναξιου υπαλληλου!
Εαν περασει την Πεμπτη η αποφαση και μονιμοποιηθουν ολοι αυτοι οι συμβασιουχοι σταζ, τοτε και εμεις οι υπολοιποι κοινοι θνητοι που γεννηθηκαμε απο πατερα χωρις βυσμα και γνωστους θα φυγουμε εκτος ελλαδας και να δουμε τοτε ποιος μαλακ@ς θα σας πληρωσει το μισθο, τη συνταξη, κτλ κτλ!
Α! Ξεχασα φυσικα θα εχετε να κανετε παρεα με τους ληγοντας σε -ους: Αλβανους(φευγουν κι αυτοι), Πακιστανους, Αρμενιους, Αλγερινους, κτλ...
Καλη διαμονη!

ΥΓ: Εαν πιστευετε οτι θα επαναληφθει η περιπτωση του βυσματος του '80 ή η προσωρινη μεταναστευση των περασμενων δεκατιων, ειστε γελασμενοι. Οι νεα γενια δεν χαριζεται σε κανενα! Αν μας παρετε την ελπιδα απο τα χερια μας (ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΜΑΣ ΕΜΕΙΝΕ) θα δρασουμε αναλογα! Να ξερετε οτι εμεις οι νεοι ουτε πατριδα νιοωθουμε αυτη την κωλ0χωρα, ουτε τιποτα θα μας κανει να γυρισουμε πισω απαξ και φυγουμε!

librarian
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 383
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 30, 2007 7:55 pm

Δημοσίευσηαπό librarian » Τρί Σεπ 21, 2010 12:47 pm

Α το ανοιξες και σε ξεχοριστ΄θέμα στο καλό και να μας γραφεις τοτε θα μας λείψεις και συ και η κακία σου. Δε ξερω τι αποτελεσμα θα υπάρχει αλλα τη χολή πουχυθηκε αυτες τις μερες θα τη θυμαμαι να στε καλά κι αν σας πρωτινουν δουλεια μην την πάρετε τζιζ!!!!

geia xara
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 15, 2009 4:36 pm

Δημοσίευσηαπό geia xara » Τρί Σεπ 21, 2010 2:20 pm

Αυτές είναι οι άσχημες συνέπειες των καιρών. Η μια κοινωνική ομάδα να στρέφεται εναντίον της άλλης για να διεκδικήσει το πιο αυτονόητο δικαίωμά της. Το δικαίωμα στην εργασία. Έχουμε καταντήσει να σφαζόμαστε όλοι μεταξύ μας για μια θέση στον ήλιο που δικαιωματικά μας ανήκει. Λυπάμαι ειλικρινά.

chris_I2
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 692
Εγγραφή: Τρί Ιουν 23, 2009 11:37 am

Δημοσίευσηαπό chris_I2 » Τρί Σεπ 21, 2010 5:43 pm

Προσωπικά έγω θέλω απλώς να αναφέρω το γεγονός ότι δεν είναι δυνατόν συμβασιούχοι εκτός ΑΣΕΠ που μπήκαν από την πίσω πόρτα να θέλουν να μονιμοποιηθούν κιόλας! Εδώ πετάνε στο δρόμο άτομα που είναι με προσωρινά και οριστικά αποτελέσματα του ΑΣΕΠ και ζητάμε από τον Άρειο Πάγο να βγάλει απόφαση υπέρ βυσματούχων συμβασιούχων που έπιασαν μήνες ή χρόνια καρέκλα δημοσίου με μέσον, δίχως αντικειμενικά κριτήρια και τώρα απαιτούν και να μείνουν για πάντα στις καρέκλες αυτές που δεν τους ανήκουν;! Έλεος! Σειρά έχουν τα παιδιά που καταθέτουν πτυχία, ξένες γλώσσες, προυπηρεσία και γενικά τους κόπους τους στο ΑΣΕΠ μέσω συμβάσεων ορισμένου χρόνου και έργου να απασχοληθούν και να προσφέρουν πράγματι στο δημόσιο. Άνθρωποι που δεν έχουν κανένα προσόν, που μπήκαν παράνομα, ήρθε η ώρα να φύγουν από τη θέση αυτή και να την αφήσουν για άτομα που την αξίζουν! Δεν είναι κακία, είναι η αλήθεια! Επιτέλους συμβασιούχοι μέσω ΑΣΕΠ! Φτάνει πια.-

librarian
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 383
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 30, 2007 7:55 pm

Δημοσίευσηαπό librarian » Τρί Σεπ 21, 2010 7:23 pm

geia xara έγραψε:Αυτές είναι οι άσχημες συνέπειες των καιρών. Η μια κοινωνική ομάδα να στρέφεται εναντίον της άλλης για να διεκδικήσει το πιο αυτονόητο δικαίωμά της. Το δικαίωμα στην εργασία. Έχουμε καταντήσει να σφαζόμαστε όλοι μεταξύ μας για μια θέση στον ήλιο που δικαιωματικά μας ανήκει. Λυπάμαι ειλικρινά.



Αυτο ακριβως εννοω κι εγω αντι να πουμε να χουμε όλοι δουλεια να ψοφήσει η κατσικα του γειτονα ε οχι αυτο είναι κακία

TASOS77
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 9:59 pm

Δημοσίευσηαπό TASOS77 » Τρί Σεπ 21, 2010 9:54 pm

chris_I2 έγραψε:Προσωπικά έγω θέλω απλώς να αναφέρω το γεγονός ότι δεν είναι δυνατόν συμβασιούχοι εκτός ΑΣΕΠ που μπήκαν από την πίσω πόρτα να θέλουν να μονιμοποιηθούν κιόλας! Εδώ πετάνε στο δρόμο άτομα που είναι με προσωρινά και οριστικά αποτελέσματα του ΑΣΕΠ και ζητάμε από τον Άρειο Πάγο να βγάλει απόφαση υπέρ βυσματούχων συμβασιούχων που έπιασαν μήνες ή χρόνια καρέκλα δημοσίου με μέσον, δίχως αντικειμενικά κριτήρια και τώρα απαιτούν και να μείνουν για πάντα στις καρέκλες αυτές που δεν τους ανήκουν;! Έλεος! Σειρά έχουν τα παιδιά που καταθέτουν πτυχία, ξένες γλώσσες, προυπηρεσία και γενικά τους κόπους τους στο ΑΣΕΠ μέσω συμβάσεων ορισμένου χρόνου και έργου να απασχοληθούν και να προσφέρουν πράγματι στο δημόσιο. Άνθρωποι που δεν έχουν κανένα προσόν, που μπήκαν παράνομα, ήρθε η ώρα να φύγουν από τη θέση αυτή και να την αφήσουν για άτομα που την αξίζουν! Δεν είναι κακία, είναι η αλήθεια! Επιτέλους συμβασιούχοι μέσω ΑΣΕΠ! Φτάνει πια.-



ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΟΣ ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ. ΔΗΜΟΣΙΟ ΜΟΝΟ ΜΕΣΩ ΑΣΕΠ ΚΑΙ ΠΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΜΕ ΓΡΑΠΤΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ.

olivi
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 193
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 12:55 am

Δημοσίευσηαπό olivi » Τετ Σεπ 22, 2010 10:38 am

TASOS77 έγραψε:

ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΟΣ ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ. ΔΗΜΟΣΙΟ ΜΟΝΟ ΜΕΣΩ ΑΣΕΠ ΚΑΙ ΠΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΜΕ ΓΡΑΠΤΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ.


και θα γυρισει ο αλλος και θα σου πει.. γιατι γραπτος?? εγω τρεχω ολη μερα δουλευω (δουλεω δεν κοπαναω σφραγιδες για 7 ωρες) 12ωρα και 14ωρα και μου κολλανε ενσημα μερικης για να μαζεψω αυτα τα ******** τα μορια .. ασε που το βραδυ παω να μαθω και κανα 2 γλωσσες παλι για μορια.. και μου λες ΤΩΡΑ που φυγε η αδικη προσαυξηση των 50% να γινει γραπτος.. ?? να βολευτουν δηλαδη ολοι οσοι τελειωσαν τωρα την σχολη τους και τα εχουν φρεσκα και αρκετο χρονο για διαβασμα????
γενικα ΑΚΡΗ δεν βρισκετε.. ο καθενας τα λεει οπως τον βολευει....
το εχω ξαναπει ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ...
δεν νομιζω οτι η αποφαση θα επιρεαστει απο το ποσα ατομα θα μαζευτουν στις 23/9 εξω απο αριο παγο...
το θεμα ειναι να αντιδρασουμε στα 2 μεγαλα κομματα που μας ρουφαν το αιμα εδω και χρονια.. και οχι μονο στα εργασιακα.. με φορους και χιλια δυο....
τα μικρα δεν μπορουν να κανουν και τιποτα.. βγαινει το ΚΚΕ και λεει κατωτερος μισθος 1500 το λεει γιατι δεν προκειται να βγει οποτε 3 λαλουν και 2 πηδουν....
τα λεγομενα παιδια (παιδια tespa) των stage... θα πρεπε να αντιδρασουν εναντιον αυτων που τους ταξαν θεσεις... γιατι στανταρ δεν πηγαν για να παιρνουν 450 και ανασφαλιστοι ...ουτε γιατι δεν βρισκαν αλλου δουλεια.. τουλαχιστον αν οχι τωρα... πριν 3-4 χρονια υπηρχαν ... πηγαν γιατι τους ταζαν μονιμοποίηση.. και κατα εμε θα πρεπε να αρχισουν να κανουν Καταλήψεις και διαμαρτυρίες στα βουλευτικα γραφεια ... οχι στους δρομους,...... οι περισσοτεροι υποχρεωθηκαν σε καποιον βουλευτη της ΝΔ (γι'αυτο ολοι τωρα ειναι εναντιον του Πασοκ) και τους εβαλε.. τους εταξε μονιμοποιηση και καθοταν περιμεναν.. αλλα αν η ΝΔ ηθελε οντως να τους κανει μονιμους θα μπορουσε λιγες μερες πριν τις εκλογες να βγαλει ενα νομο και ολα θα τελειωναν.. αλλα ουτε η ΝΔ τους ηθελε.. και τωρα πλεον ως αντιπολητευση .. ανησυχεί για τα παιδια των stage.. δηλαδη τι να πεις??? γελας μονο που τους ακους...

πρεπει να ξυπνησουμε ....... οτι θελουν μας κανουν.. οπως θελουν μας παιζουν...

and5155
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 25, 2010 1:34 pm

Δημοσίευσηαπό and5155 » Τετ Σεπ 22, 2010 9:40 pm

Δεν νομίζω οτι τίθεται θέμα κόντρας, κακίας και μένους ολων εμας που δεν εχουμε βύσμα, απέναντι στα άτομα που εργα΄ζονται με συμβάσεις ορισμένου χρόνου και προγράμματα μαθητείας stage.Πολύ απλά θέλουμε να υπάρχει (τώρα πια) μια ουσιαστική αξιοκρατία στο δικαίωμα εργασίας για ολου τους πολίτες αυτής της χώρας.Δεν ζητώ να έρθουν τα πάνω κάτω και απο μια χώρα βύσματος να γίνουμε Σουηδία, αλλά ζητώ και ταυτόχρονα απαιτώ να διοριστούν όσοι διοριστούν με αξικρατικό τρόπο και οχι απο το γραφείο των βουλευτών κτλ!!!!!!!!!!Τώρα, όσον αφορά τις κινητοποιήσεις των συμαβσιούχων ορισμένου χρόνου και stager με βρίσκουν εντελώς αντίθετο!!!!!!Όταν πηγαίνεις σε μια δουλειά το πρώτο πράγμα που κάνεις είναι να υπογράψεις και την σύμαβσή σου η οποία θα ορίζει εκτος ολων των άλλων και τη χρονική διάρκεια της απσχόλησης σου.Οταν λοιπόν με προσλμβάνει ενα υπουργείο, ενας δήμος κτλ και ΥΠΟΓΡΑΦΩ ΕΓΩ Ο ΙΔΙΟΣ σύμασβη με την υπηρεσία πχ για 8 μήνες ή για stage 18μηνω, ταυτόχρονα γνωρίζω πως την επομένη της λήξης της σύμασης μου, θα πάω σπιτακι μου.ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ!!!!!Οσο χρήσιμος και να είσαι σττην υπηρεσία που δούλευες, οσο και να καλύπτεις πάγιες κ διαρκείς ανάγκες της υπηρεσίς σου. γνωρίζεις εκ των πραγμάτων οτι προσλήφθηκες για ορισμένο χρόνο και φυσικά σε καμία περίπτωση για μόνιμη απασχόληση. Οποίος δεν μπορεί να καταλάβει τι σημαίνει σύμασβη ορισμένου χρόνου κ τι αοριστου χρόνου, ε τοτε μάλλον δεν εχει μυαλό για να ξέρει κ τι υπογράφει.Εαν μια υπηρεσία κρίνει πως εχει ανάγκη για μόνιμο προσωπικό τοτέ θα ερθει και η ωρα που θα εκδόσει προκηρυξη για την πρόσληψη μονίμων υπαλλήλων.Ας διοριστούν πρώτα ολοι οι επιτυχόντες ασεπ (που πέρασαν με ΑΞΙΟΚΤΡΑΤΙΚΟ ΤΡΟΠΟ) το 2009 και 2010, στις θέσεις τους και οι υπόλοιποιι ας περιμένουμε τις νέες προκηρύξεις(που ελπίζω να έρθουν κάποια στιγμή). Ολοι μας ''πολεμάμε'' για μια θέση εργασιας που θα μας εξασφαλίσει και τη διαβίωσή μας.Ειναι κρίμα κάποιοι που δεν κόπιασαν να διοριστούν μόνιμοι σε μι αυπηρεσία και κάποιοι που έχυσαν αίμαι και ιδρώτα πάνω στα αμφιθέτρα να μένουν άνεργοι, επειδή πολύ απλά δεν είχαν την ''τύχη'' να είναι τα βύσματα ορισμένων αρχόντων. Είμαι αντίθετος στην μονιμοποίηση ανθρώπων, αλλά και στη επιλογή εργαζομε΄νων με μέσο (βυσμα).Ελπίζω η απόφαση του Αρειου Παγου να είναι αντικειμενική και να μην επικροτήσει τη λαμογιά, το βύσμα, τα ρουσφέτια και τις πολιτικές πελατειακές σχέσεις.Γιατι σε περίπτωση που αποφανθεί θετική απόφαση για τους stager ο Αρειος Πάγος έμμεσα θα συμβάλλει σε αυτά που ανέφερα παραπάνω...Εν αναμονή των εξελιξέων λοιπόν

marianna123
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 01, 2009 4:47 pm

Δημοσίευσηαπό marianna123 » Πέμ Σεπ 23, 2010 1:20 am

Όταν πηγαίνεις σε μια δουλειά το πρώτο πράγμα που κάνεις είναι να υπογράψεις και την σύμαβσή σου η οποία θα ορίζει εκτος ολων των άλλων και τη χρονική διάρκεια της απσχόλησης σου.Οταν λοιπόν με προσλμβάνει ενα υπουργείο, ενας δήμος κτλ και ΥΠΟΓΡΑΦΩ ΕΓΩ Ο ΙΔΙΟΣ σύμασβη με την υπηρεσία πχ για 8 μήνες ή για stage 18μηνω, ταυτόχρονα γνωρίζω πως την επομένη της λήξης της σύμασης μου, θα πάω σπιτακι μου.ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ!!!!!Οσο χρήσιμος και να είσαι σττην υπηρεσία που δούλευες, οσο και να καλύπτεις πάγιες κ διαρκείς ανάγκες της υπηρεσίς σου. γνωρίζεις εκ των πραγμάτων οτι προσλήφθηκες για ορισμένο χρόνο και φυσικά σε καμία περίπτωση για μόνιμη απασχόληση. Οποίος δεν μπορεί να καταλάβει τι σημαίνει σύμασβη ορισμένου χρόνου κ τι αοριστου χρόνου, ε τοτε μάλλον δεν εχει μυαλό για να ξέρει κ τι υπογράφει


Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Μόνο που μιλάς για διαφορετική περίπτωση.Γιατί δημιουργήθηκε το θέμα με τα stage? Μας πήραν όλους εμάς για ένα 8μηνο και μόλις τέλειωσε ξυπνήσαμε και είπαμε "θέλουμε μονιμοποίηση?"
Προσωπικά υπέγραψα μια σύμβαση για 18 μήνες. Χωρίς ένσημα και με ελάχιστα χρήματα. Προφανώς γιατί την είχα ανάγκη και γιατί ήξερα οτι με το τέλος της σύμβασης θα έπαιρνα κάποια μόρια. Ουδεμία βλέψη για μονιμοποίηση είχα όταν υπέγραφα. Το κράτος όμως δεν τήρησε την σύμβαση που υπέγραψε μαζί μου. Γιατί αντί για 18 μήνες με "ανάγκασε" να μείνω υπό αυτές τις ίδιες συνθήκες για 3 και βάλε χρόνια. Και το "ανάγκασε" δεν εννοώ οτι μου έβαλαν το μαχαίρι στο λαιμό όπως πολλοί θα βιαστείτε να πείτε, αλλά επί της ουσίας με ανάγκασε, αφού δεν ανανέωνε την σύμβαση μου (δεν υπέγραψα καμιά ανανέωση) αλλά την βάφτιζε "παράταση", που σημαίνει οτι για να φύγω θα έπρεπε να δηλώσω παραίτηση, που σημαίνει οτι θα έχανα τα μόρια για τα οποία αρχικά είχα υπογράψει την περιβόητη σύμβαση. Άρα το ίδιο το κράτος εκμεταλέυτηκε την ανάγκη μου εμένα και χιλιάδων άλλων και στην ουσία αναίρεσε την σύμβαση που είχε μαζί μας.
Η σύμβαση ορισμένου χρόνου ξέρουμε πολύ καλά τι σημαίνει, το κράτος έκανε πως δεν ήξερε. Πρώτο αυτό αναίρεσε αυτή τη σύμβαση κρατώντας μας στις θέσεις μας. Άρα μετά το 18 μηνο, δεν μαθητέυαμε πια, δουλεύαμε και βγάζαμε δουλειά μόνιμου υπαλλήλου. Αυτό ακριβώς είναι και το ζητούμενο μας τώρα. Να αποδειχθει και επίσημα οτι τα περι μαθητείας δεν ισχύουν. Αυτό που μπορεί να καταλαβεί δηλαδή κάθε μέσος νους. Οτι μαθητεία 3, 4,...χρόνια απλά δεν υφίσταται!
Το αν πρέπει να μονιμοποιηθούμε όλοι ή όχι δε θα το κρίνω εγώ, το αφήνω στα δικαστήρια για όποιον τα επέλεξε να το κρίνουν. Αλλά σίγουρα πρέπει να πάρουμε αυτά που δικαούται κάθε εργαζόμενος. Γιατί εργαζόμενοι είμαστε, όχι μαθητευόμενοι κι όλοι εσείς που κάνετε πως δε το βλέπετε κατά τη ταπεινή μου γνώμη, είστε απλά υποκριτές.

radiohead
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ Σεπ 01, 2010 1:25 pm

Δημοσίευσηαπό radiohead » Πέμ Σεπ 23, 2010 2:03 am

marianna123 έγραψε:Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Μόνο που μιλάς για διαφορετική περίπτωση.Γιατί δημιουργήθηκε το θέμα με τα stage? Μας πήραν όλους εμάς για ένα 8μηνο και μόλις τέλειωσε ξυπνήσαμε και είπαμε "θέλουμε μονιμοποίηση?"
Προσωπικά υπέγραψα μια σύμβαση για 18 μήνες. Χωρίς ένσημα και με ελάχιστα χρήματα. Προφανώς γιατί την είχα ανάγκη και γιατί ήξερα οτι με το τέλος της σύμβασης θα έπαιρνα κάποια μόρια. Ουδεμία βλέψη για μονιμοποίηση είχα όταν υπέγραφα. Το κράτος όμως δεν τήρησε την σύμβαση που υπέγραψε μαζί μου. Γιατί αντί για 18 μήνες με "ανάγκασε" να μείνω υπό αυτές τις ίδιες συνθήκες για 3 και βάλε χρόνια. Και το "ανάγκασε" δεν εννοώ οτι μου έβαλαν το μαχαίρι στο λαιμό όπως πολλοί θα βιαστείτε να πείτε, αλλά επί της ουσίας με ανάγκασε, αφού δεν ανανέωνε την σύμβαση μου (δεν υπέγραψα καμιά ανανέωση) αλλά την βάφτιζε "παράταση", που σημαίνει οτι για να φύγω θα έπρεπε να δηλώσω παραίτηση, που σημαίνει οτι θα έχανα τα μόρια για τα οποία αρχικά είχα υπογράψει την περιβόητη σύμβαση. Άρα το ίδιο το κράτος εκμεταλέυτηκε την ανάγκη μου εμένα και χιλιάδων άλλων και στην ουσία αναίρεσε την σύμβαση που είχε μαζί μας.
Η σύμβαση ορισμένου χρόνου ξέρουμε πολύ καλά τι σημαίνει, το κράτος έκανε πως δεν ήξερε. Πρώτο αυτό αναίρεσε αυτή τη σύμβαση κρατώντας μας στις θέσεις μας. Άρα μετά το 18 μηνο, δεν μαθητέυαμε πια, δουλεύαμε και βγάζαμε δουλειά μόνιμου υπαλλήλου. Αυτό ακριβώς είναι και το ζητούμενο μας τώρα. Να αποδειχθει και επίσημα οτι τα περι μαθητείας δεν ισχύουν. Αυτό που μπορεί να καταλαβεί δηλαδή κάθε μέσος νους. Οτι μαθητεία 3, 4,...χρόνια απλά δεν υφίσταται!
Το αν πρέπει να μονιμοποιηθούμε όλοι ή όχι δε θα το κρίνω εγώ, το αφήνω στα δικαστήρια για όποιον τα επέλεξε να το κρίνουν. Αλλά σίγουρα πρέπει να πάρουμε αυτά που δικαούται κάθε εργαζόμενος. Γιατί εργαζόμενοι είμαστε, όχι μαθητευόμενοι κι όλοι εσείς που κάνετε πως δε το βλέπετε κατά τη ταπεινή μου γνώμη, είστε απλά υποκριτές.


Ετσι ακριβώς είναι. Και εγω για την προσαύξηση υπέγραψα, δέν είχα ποτέ ονειρο να γίνω δημόσιος υπάλληλος γιατι είναι κάτι που αποτέλει την απόλυτη ταφόπλακα για εμενα, αλλα με τον ύπουλο μεθοδευμένο τρόπο τους, καταφέρανε να μας κρατήσουν όμηρους για να βγάζουμε σχεδόν τζάμπα γιαυτους την δουλειά του σάπιου και γραφειοκρατικού δημόσιου τομέα . Χεστηκα για την μονιμοποίηση και επιτέλους σταματήστε να επιτίθεστε και βγάζετε κακία απέναντι σε άτομα που ούτε λιγότερα προσόντα εχουν ούτε δέν κάνανε τίποτα διαφορετικό απο οτι εσεις, δηλαδή προσπαθούνε με οποιο τρόπο εχουν για το αυτονόητο δικαίωμα όλων.. την εργασία. Και μην πείτε οτι αν σας δινόταν εσας μια ευκαιρία για δουλειά και την είχατε πραγματικα ανάγκη θα λέγατε οχι.

ggeorge
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 281
Εγγραφή: Παρ Φεβ 09, 2007 11:54 am

Δημοσίευσηαπό ggeorge » Πέμ Σεπ 23, 2010 8:36 am

πηγες για την προσαυξηση αλλα δε θες να μπεις στο δημοσιο;
Δεν το καταλαβα αυτό... :shock:

marianna123
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 01, 2009 4:47 pm

Δημοσίευσηαπό marianna123 » Πέμ Σεπ 23, 2010 1:46 pm

ggeorge έγραψε:πηγες για την προσαυξηση αλλα δε θες να μπεις στο δημοσιο;
Δεν το καταλαβα αυτό... :shock:


Μπήκαμε και για την προσαύξηση γιατί μας έχουν βάλει όλους στη διαδικασία να μαζέυουμε μόρια από όπου μπορούμε. Μη μου πεις οτι ειναι κακο και αυτό;
Αυτό δε σημαίνει πως αν είχαν τηρηθεί οι όροι της σύμβασης εξ αρχής, θα ζητούσαμε ξαφικά μονιμοποιηση! Γιατί για 8 μήνες θα ηταν πραγματικά μαθητεία. θα είχε παρει ο καθενας τα μορια που δικαιουταν, θα γυρνούσε σπιτακι του και αναλογα με τα υπολοιπα προσοντα του αν τα είχε, θα επαιρνε το δρομο του.

marina_teo
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 16, 2010 6:35 pm

Δημοσίευσηαπό marina_teo » Πέμ Σεπ 23, 2010 2:16 pm

marianna123 έγραψε:
Όταν πηγαίνεις σε μια δουλειά το πρώτο πράγμα που κάνεις είναι να υπογράψεις και την σύμαβσή σου η οποία θα ορίζει εκτος ολων των άλλων και τη χρονική διάρκεια της απσχόλησης σου.Οταν λοιπόν με προσλμβάνει ενα υπουργείο, ενας δήμος κτλ και ΥΠΟΓΡΑΦΩ ΕΓΩ Ο ΙΔΙΟΣ σύμασβη με την υπηρεσία πχ για 8 μήνες ή για stage 18μηνω, ταυτόχρονα γνωρίζω πως την επομένη της λήξης της σύμασης μου, θα πάω σπιτακι μου.ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ!!!!!Οσο χρήσιμος και να είσαι σττην υπηρεσία που δούλευες, οσο και να καλύπτεις πάγιες κ διαρκείς ανάγκες της υπηρεσίς σου. γνωρίζεις εκ των πραγμάτων οτι προσλήφθηκες για ορισμένο χρόνο και φυσικά σε καμία περίπτωση για μόνιμη απασχόληση. Οποίος δεν μπορεί να καταλάβει τι σημαίνει σύμασβη ορισμένου χρόνου κ τι αοριστου χρόνου, ε τοτε μάλλον δεν εχει μυαλό για να ξέρει κ τι υπογράφει


Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Μόνο που μιλάς για διαφορετική περίπτωση.Γιατί δημιουργήθηκε το θέμα με τα stage? Μας πήραν όλους εμάς για ένα 8μηνο και μόλις τέλειωσε ξυπνήσαμε και είπαμε "θέλουμε μονιμοποίηση?"
Προσωπικά υπέγραψα μια σύμβαση για 18 μήνες. Χωρίς ένσημα και με ελάχιστα χρήματα. Προφανώς γιατί την είχα ανάγκη και γιατί ήξερα οτι με το τέλος της σύμβασης θα έπαιρνα κάποια μόρια. Ουδεμία βλέψη για μονιμοποίηση είχα όταν υπέγραφα. Το κράτος όμως δεν τήρησε την σύμβαση που υπέγραψε μαζί μου. Γιατί αντί για 18 μήνες με "ανάγκασε" να μείνω υπό αυτές τις ίδιες συνθήκες για 3 και βάλε χρόνια. Και το "ανάγκασε" δεν εννοώ οτι μου έβαλαν το μαχαίρι στο λαιμό όπως πολλοί θα βιαστείτε να πείτε, αλλά επί της ουσίας με ανάγκασε, αφού δεν ανανέωνε την σύμβαση μου (δεν υπέγραψα καμιά ανανέωση) αλλά την βάφτιζε "παράταση", που σημαίνει οτι για να φύγω θα έπρεπε να δηλώσω παραίτηση, που σημαίνει οτι θα έχανα τα μόρια για τα οποία αρχικά είχα υπογράψει την περιβόητη σύμβαση. Άρα το ίδιο το κράτος εκμεταλέυτηκε την ανάγκη μου εμένα και χιλιάδων άλλων και στην ουσία αναίρεσε την σύμβαση που είχε μαζί μας.
Η σύμβαση ορισμένου χρόνου ξέρουμε πολύ καλά τι σημαίνει, το κράτος έκανε πως δεν ήξερε. Πρώτο αυτό αναίρεσε αυτή τη σύμβαση κρατώντας μας στις θέσεις μας. Άρα μετά το 18 μηνο, δεν μαθητέυαμε πια, δουλεύαμε και βγάζαμε δουλειά μόνιμου υπαλλήλου. Αυτό ακριβώς είναι και το ζητούμενο μας τώρα. Να αποδειχθει και επίσημα οτι τα περι μαθητείας δεν ισχύουν. Αυτό που μπορεί να καταλαβεί δηλαδή κάθε μέσος νους. Οτι μαθητεία 3, 4,...χρόνια απλά δεν υφίσταται!
Το αν πρέπει να μονιμοποιηθούμε όλοι ή όχι δε θα το κρίνω εγώ, το αφήνω στα δικαστήρια για όποιον τα επέλεξε να το κρίνουν. Αλλά σίγουρα πρέπει να πάρουμε αυτά που δικαούται κάθε εργαζόμενος. Γιατί εργαζόμενοι είμαστε, όχι μαθητευόμενοι κι όλοι εσείς που κάνετε πως δε το βλέπετε κατά τη ταπεινή μου γνώμη, είστε απλά υποκριτές.


Να κάνω μια ερώτηση, λίγο άσχετη όμως με το θέμα?? Αν παραιτηθείς από ένα 18αμηνο πρόγραμμα stage, π.χ. τον 15εμπτο μήνα, χάνεις τα μόρια όλων των μηνών που δούλεψες ή μόνο των 3ων μηνών που δεν θα δουλέψεις?? Επειδή πρόκειται να προβώ σε παραίτηση με ενδιαφέρει πολύ!!!

marianna123
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 01, 2009 4:47 pm

Δημοσίευσηαπό marianna123 » Παρ Σεπ 24, 2010 12:57 am

marina_teo έγραψε:
marianna123 έγραψε:
Όταν πηγαίνεις σε μια δουλειά το πρώτο πράγμα που κάνεις είναι να υπογράψεις και την σύμαβσή σου η οποία θα ορίζει εκτος ολων των άλλων και τη χρονική διάρκεια της απσχόλησης σου.Οταν λοιπόν με προσλμβάνει ενα υπουργείο, ενας δήμος κτλ και ΥΠΟΓΡΑΦΩ ΕΓΩ Ο ΙΔΙΟΣ σύμασβη με την υπηρεσία πχ για 8 μήνες ή για stage 18μηνω, ταυτόχρονα γνωρίζω πως την επομένη της λήξης της σύμασης μου, θα πάω σπιτακι μου.ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ!!!!!Οσο χρήσιμος και να είσαι σττην υπηρεσία που δούλευες, οσο και να καλύπτεις πάγιες κ διαρκείς ανάγκες της υπηρεσίς σου. γνωρίζεις εκ των πραγμάτων οτι προσλήφθηκες για ορισμένο χρόνο και φυσικά σε καμία περίπτωση για μόνιμη απασχόληση. Οποίος δεν μπορεί να καταλάβει τι σημαίνει σύμασβη ορισμένου χρόνου κ τι αοριστου χρόνου, ε τοτε μάλλον δεν εχει μυαλό για να ξέρει κ τι υπογράφει


Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Μόνο που μιλάς για διαφορετική περίπτωση.Γιατί δημιουργήθηκε το θέμα με τα stage? Μας πήραν όλους εμάς για ένα 8μηνο και μόλις τέλειωσε ξυπνήσαμε και είπαμε "θέλουμε μονιμοποίηση?"
Προσωπικά υπέγραψα μια σύμβαση για 18 μήνες. Χωρίς ένσημα και με ελάχιστα χρήματα. Προφανώς γιατί την είχα ανάγκη και γιατί ήξερα οτι με το τέλος της σύμβασης θα έπαιρνα κάποια μόρια. Ουδεμία βλέψη για μονιμοποίηση είχα όταν υπέγραφα. Το κράτος όμως δεν τήρησε την σύμβαση που υπέγραψε μαζί μου. Γιατί αντί για 18 μήνες με "ανάγκασε" να μείνω υπό αυτές τις ίδιες συνθήκες για 3 και βάλε χρόνια. Και το "ανάγκασε" δεν εννοώ οτι μου έβαλαν το μαχαίρι στο λαιμό όπως πολλοί θα βιαστείτε να πείτε, αλλά επί της ουσίας με ανάγκασε, αφού δεν ανανέωνε την σύμβαση μου (δεν υπέγραψα καμιά ανανέωση) αλλά την βάφτιζε "παράταση", που σημαίνει οτι για να φύγω θα έπρεπε να δηλώσω παραίτηση, που σημαίνει οτι θα έχανα τα μόρια για τα οποία αρχικά είχα υπογράψει την περιβόητη σύμβαση. Άρα το ίδιο το κράτος εκμεταλέυτηκε την ανάγκη μου εμένα και χιλιάδων άλλων και στην ουσία αναίρεσε την σύμβαση που είχε μαζί μας.
Η σύμβαση ορισμένου χρόνου ξέρουμε πολύ καλά τι σημαίνει, το κράτος έκανε πως δεν ήξερε. Πρώτο αυτό αναίρεσε αυτή τη σύμβαση κρατώντας μας στις θέσεις μας. Άρα μετά το 18 μηνο, δεν μαθητέυαμε πια, δουλεύαμε και βγάζαμε δουλειά μόνιμου υπαλλήλου. Αυτό ακριβώς είναι και το ζητούμενο μας τώρα. Να αποδειχθει και επίσημα οτι τα περι μαθητείας δεν ισχύουν. Αυτό που μπορεί να καταλαβεί δηλαδή κάθε μέσος νους. Οτι μαθητεία 3, 4,...χρόνια απλά δεν υφίσταται!
Το αν πρέπει να μονιμοποιηθούμε όλοι ή όχι δε θα το κρίνω εγώ, το αφήνω στα δικαστήρια για όποιον τα επέλεξε να το κρίνουν. Αλλά σίγουρα πρέπει να πάρουμε αυτά που δικαούται κάθε εργαζόμενος. Γιατί εργαζόμενοι είμαστε, όχι μαθητευόμενοι κι όλοι εσείς που κάνετε πως δε το βλέπετε κατά τη ταπεινή μου γνώμη, είστε απλά υποκριτές.


Να κάνω μια ερώτηση, λίγο άσχετη όμως με το θέμα?? Αν παραιτηθείς από ένα 18αμηνο πρόγραμμα stage, π.χ. τον 15εμπτο μήνα, χάνεις τα μόρια όλων των μηνών που δούλεψες ή μόνο των 3ων μηνών που δεν θα δουλέψεις?? Επειδή πρόκειται να προβώ σε παραίτηση με ενδιαφέρει πολύ!!!

Όταν μιλάω για μόρια εννοώ την προσαύξηση που έπαιρνες. Αυτή καταργήθηκε έτσι κι αλλιως ακόμα κι αν ολοκληρώσεις το πρόγραμμα. Τι ακριβώς ισχύει τώρα σε περίπτωση παραίτησης, δεν το γνωρίζω. Καλύτερα θα είναι να απευθυνθείς στον ΟΑΕΔ και να ρωτήσεις τι ακριβώς συμβαίνει.

parsec
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Τετ Οκτ 21, 2009 11:01 pm

Δημοσίευσηαπό parsec » Παρ Σεπ 24, 2010 2:54 am

Έχω βαρεθεί να διαβάζω απόψεις ανθρώπων οι οποίοι αυτοπροσδιρίζονται ως φωστήρες και σωτήρες, ενώ ταυτόχρονα θάβουν αδιακρίτως όλους τους άλλους. Προσωπικά, όταν διαβάζω κάτι τέτοιο μου αφήνει την εντελώς αντίθετη εικόνα από αυτήν που περιγράφει ο συγγραφέας.

Μισές αλήθειες, ολίγη λάσπη, και όποιον πάρει ο χάρος. Ναι, όταν υπογράφεις 18μηνη σύμβαση ξέρεις ότι θα απολυθείς, αλλά άν δεν απολυθείς τι κάνεις; Πας και διαμαρτύρεσε να σε απολύσουν; Η προσαύξηση του 50% που επίσης ήξερα ότι θα έρθει μαζί με την απόλυσή μου τι απέγινε; Η μήπως νομίζεις ότι οι συμβάσεις πρέπει να τηρούνται σε μερικά μόνον από τα συμφωνηθέντα, κατά προτίμηση σε όσα σε βολεύουν;

Όποιος δεν δούλεψε αυτά τα 4-5 χρόνια με stage κάπου αλλού δούλεψε. Και αν δεν δούλεψε πουθενά επί 4-5 χρόνια, ίσως φταίει κάτι άλλο... Και έπερνε μισθό κανονικό, και ένσημα. Μην τα θέλετε όλα δικά σας. Άλλωστε αν είστε τόσο μορφωμένοι και ικανοί, τι το θέλετε το Δημόσιο; Θα σας παρακαλάνε οι ιδιώτες επιχειρηματίες να τους κάνετε την τιμή να δουλέψετε για αυτούς... δεν θα πάτε χαμένοι. Αφήστε τις παλιοδουλιές του Δημοσίου στους παρακατιανούς, εσείς θα διαπρέψετε αλλού.


Επιστροφή σε “ΚΟΙΝΩΦΕΛΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑ - ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΙ - ΜΕΡΙΚΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες