Εξαιρετικά απίθανο η μετατροπή των συμβάσεων

Κοινωφελής εργασία, Ωρομίσθιοι, Μερική Απασχόληση, Εργασιακή εμπειρία.
Litsaki
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 25, 2005 10:06 am

Δημοσίευσηαπό Litsaki » Τετ Σεπ 15, 2010 3:19 pm

[quote="BARBA"]Σταματαω εδω να ασχολουμαι γιατι βαρεθηκα να επαναλαμβανομαι!
Ενα θα πω, δεν μπορουν να μιλανε για δικαιοσυνη οι stagers απο τη στιγμη που οι ιδιοι αδικησαν εις βαρος των υπολοιπων!
Μπηκαν με αδιαφανεις διαδικασιες, δεν σους πηρε κανεις απο το αυτι να "δουλεψουν" ανασφαλιστοι, επιδιωκαν τις ανανεωσεις γι΄αυτο και καθησαν χρονια, οι περισσοτεροι ειναι χαμηλου iq, (τουλαχιστον θα επρεπει να ειχαν τεθει καποια κριτηρια(περαν των πολιτικων..))
Δεν καλυπταν παγιες και διαρκεις αναγκες, βοηθοι των μονιμων ήταν και αυτο φαινεται στο οτι δεν ειχαν δικαιωμα υπογραφης!Δε περνουσε τιποτα απο το χερι τους, δεν ειχαν πρωτοβουλια, δεν ειχαν ευθυνες..
Επιπλεον, πιστευω οτι οι θεσεις αυτες δε προκηρυχθηκαν ποτε, επομενως δεν υπαρχουν![/quote]

Ακριβώς!!! Είναι δυνατόν για τα τερατώδη λάθη των σταζ να σέρνεται ολόκληρη υπηρεσία στα πειθαρχικά; Αν κάλυπταν πάγιες και διαρκείς ανάγκες θα πρέπει να αναλάβουν και τις ανάλογες ευθύνες. Επίσης αν όντως υπήρχαν πάγιες και διαρκείς ανάγκες θα είχε γίνει προκήρυξη μόνιμου προσωπικού για να καλυφθούν. Και τώρα που τελείωσαν οι συμβάσεις πώς λειτουργεί το δημόσιο μια χαρά; Τουλάχιστον στην υπηρεσία μου μετά τις πολλές εργατοώρες που ξοδέψαμε για να διορθώσουμε τα λάθη τους, τώρα είμαστε σε καλύτερη κατάσταση χωρίς τα σταζ, λειτουργούμε καλύτερα και ο κόσμος εξυπηρετείται αμέσως. Γλιτώσαμε και από τη βαβούρα και τη γκρίνια.

rigatone
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 24, 2006 2:35 pm

Δημοσίευσηαπό rigatone » Τετ Σεπ 15, 2010 5:11 pm

έκανα stage συνολικά 36 μήνες.
προσωπικά κρατούσα ένα κεπ ανοιχτό μόνος μου κάθε απόγευμα χ 3 χρόνια. πέστε το μαθητεία, πέστε όπως σας καπνίσει...
δεν φωνάζω και οδύρομαι για μονιμοποίηση!!! Αλλά μην τρελαθούμε κιόλας, άλλοι γίναν μόνιμοι εν μια νυκτί και γι' αυτό φταίμε όλοι!

η "μαθητεία" μου σήμερα έχει λήξει και η υπηρεσία αυτή τη στιγμή είναι κλειστή..
και δε νομίζω οτι αποτελώ την εξαίρεση!!!

LITSAKI μην γενικεύεις..
και αν θες πίστεψε με σε αυτό που θα σε πω... διόρθωνα και εγώ λάθη υπαλλήλων των οποίων η σχέση τους με το Pc ήταν ερασιτεχνική

Φιλικά!

trypokarydos
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 989
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 30, 2009 6:46 pm

Δημοσίευσηαπό trypokarydos » Τετ Σεπ 15, 2010 5:14 pm

BARBA έγραψε:Σταματαω εδω να ασχολουμαι γιατι βαρεθηκα να επαναλαμβανομαι!
Ενα θα πω, δεν μπορουν να μιλανε για δικαιοσυνη οι stagers απο τη στιγμη που οι ιδιοι αδικησαν εις βαρος των υπολοιπων!
Μπηκαν με αδιαφανεις διαδικασιες, δεν σους πηρε κανεις απο το αυτι να "δουλεψουν" ανασφαλιστοι, επιδιωκαν τις ανανεωσεις γι΄αυτο και καθησαν χρονια, οι περισσοτεροι ειναι χαμηλου iq, (τουλαχιστον θα επρεπει να ειχαν τεθει καποια κριτηρια(περαν των πολιτικων..))
Δεν καλυπταν παγιες και διαρκεις αναγκες, βοηθοι των μονιμων ήταν και αυτο φαινεται στο οτι δεν ειχαν δικαιωμα υπογραφης!Δε περνουσε τιποτα απο το χερι τους, δεν ειχαν πρωτοβουλια, δεν ειχαν ευθυνες..
Επιπλεον, πιστευω οτι οι θεσεις αυτες δε προκηρυχθηκαν ποτε, επομενως δεν υπαρχουν!

Στα ΚΠΑ του ΟΑΕΔ οι εργασιακοί σύμβουλοι που ήταν με συμβάσεις έργου είχανε δικαίωμα υπογραφής; μια χαρά γίνανε όμως μόνιμοι με την φωτογραφική προκήρυξη.

trypokarydos
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 989
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 30, 2009 6:46 pm

Δημοσίευσηαπό trypokarydos » Τετ Σεπ 15, 2010 5:43 pm

Litsaki έγραψε:
BARBA έγραψε:Σταματαω εδω να ασχολουμαι γιατι βαρεθηκα να επαναλαμβανομαι!
Ενα θα πω, δεν μπορουν να μιλανε για δικαιοσυνη οι stagers απο τη στιγμη που οι ιδιοι αδικησαν εις βαρος των υπολοιπων!
Μπηκαν με αδιαφανεις διαδικασιες, δεν σους πηρε κανεις απο το αυτι να "δουλεψουν" ανασφαλιστοι, επιδιωκαν τις ανανεωσεις γι΄αυτο και καθησαν χρονια, οι περισσοτεροι ειναι χαμηλου iq, (τουλαχιστον θα επρεπει να ειχαν τεθει καποια κριτηρια(περαν των πολιτικων..))
Δεν καλυπταν παγιες και διαρκεις αναγκες, βοηθοι των μονιμων ήταν και αυτο φαινεται στο οτι δεν ειχαν δικαιωμα υπογραφης!Δε περνουσε τιποτα απο το χερι τους, δεν ειχαν πρωτοβουλια, δεν ειχαν ευθυνες..
Επιπλεον, πιστευω οτι οι θεσεις αυτες δε προκηρυχθηκαν ποτε, επομενως δεν υπαρχουν!


Ακριβώς!!! Είναι δυνατόν για τα τερατώδη λάθη των σταζ να σέρνεται ολόκληρη υπηρεσία στα πειθαρχικά; Αν κάλυπταν πάγιες και διαρκείς ανάγκες θα πρέπει να αναλάβουν και τις ανάλογες ευθύνες. Επίσης αν όντως υπήρχαν πάγιες και διαρκείς ανάγκες θα είχε γίνει προκήρυξη μόνιμου προσωπικού για να καλυφθούν. Και τώρα που τελείωσαν οι συμβάσεις πώς λειτουργεί το δημόσιο μια χαρά; Τουλάχιστον στην υπηρεσία μου μετά τις πολλές εργατοώρες που ξοδέψαμε για να διορθώσουμε τα λάθη τους, τώρα είμαστε σε καλύτερη κατάσταση χωρίς τα σταζ, λειτουργούμε καλύτερα και ο κόσμος εξυπηρετείται αμέσως. Γλιτώσαμε και από τη βαβούρα και τη γκρίνια.

Όπως έγινε προκήρυξη στα ΚΕΠ και στα ΚΠΑ του ΟΑΕΔ και δικαίωμα συμμετοχής είχανε μόνο τα βύσματα που ήδη δούλευαν.Και γιατί κανένας εργασιακός σύμβουλος του ΟΑΕΔ δεν σήκωσε το ανάστημά του όταν έρχονταν συστημένοι από τα βουλευτικά γραφεία και να πει ότι η επιλογή γίνεται με κριτήρια της υπηρεσίας, όπως χρόνος ανεργίας, προσόντα, κοινωνικά κριτήρια κλπ. ; γιατί; γιατί τον ξέρανε τον τρόπο. Τον είχανε εφαρμόσει πρώτα στον εαυτό τους!!! θα επιτελέσει ποτέ ο ΟΑΕΔ τον ρόλο του σε αυτήν τη χώρα; και αν θέλατε να μην σας δημιουργούν προβλήματα γιατί τους βάζατε χωρίς κριτήρια και σε καίρια πόστα; μήπως δεν θέλατε να δουλεύετε; άσχημο πράγμα η αχαριστία.

Litsaki
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 25, 2005 10:06 am

Δημοσίευσηαπό Litsaki » Τετ Σεπ 15, 2010 9:24 pm

trypokarydos έγραψε:
Litsaki έγραψε:
BARBA έγραψε:Σταματαω εδω να ασχολουμαι γιατι βαρεθηκα να επαναλαμβανομαι!
Ενα θα πω, δεν μπορουν να μιλανε για δικαιοσυνη οι stagers απο τη στιγμη που οι ιδιοι αδικησαν εις βαρος των υπολοιπων!
Μπηκαν με αδιαφανεις διαδικασιες, δεν σους πηρε κανεις απο το αυτι να "δουλεψουν" ανασφαλιστοι, επιδιωκαν τις ανανεωσεις γι΄αυτο και καθησαν χρονια, οι περισσοτεροι ειναι χαμηλου iq, (τουλαχιστον θα επρεπει να ειχαν τεθει καποια κριτηρια(περαν των πολιτικων..))
Δεν καλυπταν παγιες και διαρκεις αναγκες, βοηθοι των μονιμων ήταν και αυτο φαινεται στο οτι δεν ειχαν δικαιωμα υπογραφης!Δε περνουσε τιποτα απο το χερι τους, δεν ειχαν πρωτοβουλια, δεν ειχαν ευθυνες..
Επιπλεον, πιστευω οτι οι θεσεις αυτες δε προκηρυχθηκαν ποτε, επομενως δεν υπαρχουν!


Ακριβώς!!! Είναι δυνατόν για τα τερατώδη λάθη των σταζ να σέρνεται ολόκληρη υπηρεσία στα πειθαρχικά; Αν κάλυπταν πάγιες και διαρκείς ανάγκες θα πρέπει να αναλάβουν και τις ανάλογες ευθύνες. Επίσης αν όντως υπήρχαν πάγιες και διαρκείς ανάγκες θα είχε γίνει προκήρυξη μόνιμου προσωπικού για να καλυφθούν. Και τώρα που τελείωσαν οι συμβάσεις πώς λειτουργεί το δημόσιο μια χαρά; Τουλάχιστον στην υπηρεσία μου μετά τις πολλές εργατοώρες που ξοδέψαμε για να διορθώσουμε τα λάθη τους, τώρα είμαστε σε καλύτερη κατάσταση χωρίς τα σταζ, λειτουργούμε καλύτερα και ο κόσμος εξυπηρετείται αμέσως. Γλιτώσαμε και από τη βαβούρα και τη γκρίνια.

Όπως έγινε προκήρυξη στα ΚΕΠ και στα ΚΠΑ του ΟΑΕΔ και δικαίωμα συμμετοχής είχανε μόνο τα βύσματα που ήδη δούλευαν.Και γιατί κανένας εργασιακός σύμβουλος του ΟΑΕΔ δεν σήκωσε το ανάστημά του όταν έρχονταν συστημένοι από τα βουλευτικά γραφεία και να πει ότι η επιλογή γίνεται με κριτήρια της υπηρεσίας, όπως χρόνος ανεργίας, προσόντα, κοινωνικά κριτήρια κλπ. ; γιατί; γιατί τον ξέρανε τον τρόπο. Τον είχανε εφαρμόσει πρώτα στον εαυτό τους!!! θα επιτελέσει ποτέ ο ΟΑΕΔ τον ρόλο του σε αυτήν τη χώρα; και αν θέλατε να μην σας δημιουργούν προβλήματα γιατί τους βάζατε χωρίς κριτήρια και σε καίρια πόστα; μήπως δεν θέλατε να δουλεύετε; άσχημο πράγμα η αχαριστία.


Σε μένα μιλάς; Εγώ τους έβαζα να δουλεύουν; Εγώ ακόμη και τώρα χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο με τα λάθη των "εργασιακών συμβούλων" που νομιμοποιήθηκαν. Γιατί όλα στο τέλος καταλήγουν στους δύο τρεις υπαλλήλους που κάνουν σωστά τη δουλειά. Υπάρχουν κάποιοι τόσο καθυστερημένοι που δεν θα έπρεπε όχι σε δημόσια υπηρεσία να εργάζονται, αλλά ούτε δικαιοπρακτική ικανότητα να έχουν. Έδωσα ομηρικές μάχες για να μην αφήσουμε τα σταζ να κάνουν κάποιες εργασίες και δυστυχώς δικαιώθηκα εκ των υστέρων.
Και μην πείτε τίποτα του τύπου "γιατί δεν φεύγεις" διότι έδωσα γραπτές εξετάσεις για να μπω και δεν θα φύγω να αδειάσει η θέση να την καταλάβει κάποιος βυσματίας. Προτιμώ να σκίζομαι στη δουλειά αλλά να την κάνω σωστά και υπεύθυνα παρά να έχω τον κάθε άσχετο στα πόδια μου.

marianna123
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 01, 2009 4:47 pm

Δημοσίευσηαπό marianna123 » Τετ Σεπ 15, 2010 9:42 pm

Επίσης αν όντως υπήρχαν πάγιες και διαρκείς ανάγκες θα είχε γίνει προκήρυξη μόνιμου προσωπικού για να καλυφθούν.

Φυσικά...εξάλλου στην Ελλάδα ζούμε το ξέρουμε χρόνια τώρα οτι συμβαίνει αυτό. Με το που θα υπάρξουν πάγιες και διαρκείς ανάγκες, σκότωνονται την άλλη μέρα να βγάλουν προκήρυξη!!!

Και τώρα που τελείωσαν οι συμβάσεις πώς λειτουργεί το δημόσιο μια χαρά;

Όπως λειτουργούσε πάντα βεβαια...τι; δε λειτουργούσε πάντα άψογα το δημόσιο στην Ελλάδα;; αυτό όλοι έχουμε να το λέμε!


Τουλάχιστον στην υπηρεσία μου μετά τις πολλές εργατοώρες που ξοδέψαμε για να διορθώσουμε τα λάθη τους, τώρα είμαστε σε καλύτερη κατάσταση χωρίς τα σταζ, λειτουργούμε καλύτερα και ο κόσμος εξυπηρετείται αμέσως.


Ναι, ναι...είναι αυτό το άψογο δημόσιο που λέγαμε! Σε πιστευουμε...όλοι έχουμε πάει σε δημόσια υπηρεσία και μείναμε άναυδοι από την ετοιμότητα, την εξυπνάδα, την ευγένεια και την εργατικότητα των δημόσιων υπαλλήλων! Αν έχουμε κάτι να υπερηφανευτούμε σ αυτό τον τόπο...αυτό είναι!

Μπράβο λοιπόν...έφυγαν τα stage και επιτέλους ξαναλειτούργησαν οι δημόσιες υπηρεσίες! Ευτυχώς σωθήκαμε απο δαυτους!
Μάλιστα προτείνω να ζητήσετε-γιατί το δικαιούστε-να παρετε και κανένα εξτρά επίδομα γιαυτή την ταλαιπωρία που τραβήξατε να διορθώνετε τα λάθη των βλαμένων..μπορείτε να το ονομάσετε "επίδομα χαμένων ωρών από την πασιέντζα".

rigatone
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 24, 2006 2:35 pm

Δημοσίευσηαπό rigatone » Τετ Σεπ 15, 2010 11:16 pm

Λιτσάκι μην κρίνεις μόνο απο τη δική σου την περίπτωση! γιατί αν κρίνω και εγώ απο την δική μου τότε έχω πολλά να πω για την κατάρτιση, προθυμία και εργατικότητα των ΔΥ.... αλλά δεν γενικεύω! (διότι δεν μπήκαν όλοι με ΑΣΕΠ η ΕΣΔΔ)

Αυτό που θεωρώ απαράδεκτο είναι να λέγεται ότι όλα τα stage ή ακόμα και η πλειοψηφία τους είναι άτομα που δεν ξέρουν πόσο κάνει 1+1...

Προσωπικά πάντως όσο άχρηστος & αποτυχημένος stage και να είμαι έβγαλα 2 σχολές ΑΕΙ οπότε ξέρω πόσο κάνει 1+1 & δεν πιστεύω η υπηρεσία που πήγαινα 3 χρόνια να βγήκε ζημιωμένη απο την μαθητεία μου... χαχαχαχ καληνύχτα!!

radiohead
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ Σεπ 01, 2010 1:25 pm

Δημοσίευσηαπό radiohead » Τρί Σεπ 21, 2010 3:42 am

Litsaki έγραψε:Ακριβώς!!! Είναι δυνατόν για τα τερατώδη λάθη των σταζ να σέρνεται ολόκληρη υπηρεσία στα πειθαρχικά; Αν κάλυπταν πάγιες και διαρκείς ανάγκες θα πρέπει να αναλάβουν και τις ανάλογες ευθύνες. Επίσης αν όντως υπήρχαν πάγιες και διαρκείς ανάγκες θα είχε γίνει προκήρυξη μόνιμου προσωπικού για να καλυφθούν. Και τώρα που τελείωσαν οι συμβάσεις πώς λειτουργεί το δημόσιο μια χαρά; Τουλάχιστον στην υπηρεσία μου μετά τις πολλές εργατοώρες που ξοδέψαμε για να διορθώσουμε τα λάθη τους, τώρα είμαστε σε καλύτερη κατάσταση χωρίς τα σταζ, λειτουργούμε καλύτερα και ο κόσμος εξυπηρετείται αμέσως. Γλιτώσαμε και από τη βαβούρα και τη γκρίνια.



Πέθανα στο γέλιο , ειλικρινα. Στην υπηρεσία που δούλευα εγω με στάζ (IKA)οι μόνιμοι ήταν κάτι τραγόβλαχοι μουστακαλήδες και κατι θεόχοντρες κυράτσες που κοιτάζανε το PC απορία και το αποκαλούσανε "καταραμένο μαραφέτι". Για ποιά αξιοκρατία μιλάμε? Ειχανε ερθει κατευθείαν απο το χωριό και ειχανε μπει στο Δημόσιο με τηλεφωνημα ή σημείωμα απο τον τοπικό πασόκο βουλευτή(μου το έχουν πεί οι ίδιοι) Ειχα απειρες φορές διορθώσει ορθογραφικά αλλα και υπολογιστικά λάθη τους. Ειμασταν 2 ατομα με στάζ και 8 μόνιμοι στο τμήμα και εμεις οι 2 βγάζαμε το 80% της δουλειας... Για να μην μιλήσω για τα πτυχιά και τις γνώσεις μου.. ειναι περιττό νομίζω, γιαυτο σταμάτα να λες ανοησιες γιατι εκτίθεσαι

Thanos25
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Τετ Ιουν 03, 2009 4:53 pm

Δημοσίευσηαπό Thanos25 » Τρί Σεπ 21, 2010 11:21 am

Δεν με ενδιαφερει εαν τα σταζ καλυπτουν "μονιμες και διαρκεις ανγκες του δημοσιου". Εαν μια υπηρεσια δεν ειναι ικανη με τους υπαρχοντες υπαλληλους της, να τους απολυσει!
Προβλεπεται απο το συνταγμα η απολυση αναξιου υπαλληλου!
Εαν περασει την Πεμπτη η αποφαση και μονιμοποιηθουν ολοι αυτοι οι συμβασιουχοι σταζ, τοτε και εμεις οι υπολοιποι κοινοι θνητοι που γεννηθηκαμε απο πατερα χωρις βυσμα και γνωστους θα φυγουμε εκτος ελλαδας και να δουμε τοτε ποιος μαλακ@ς θα σας πληρωσει το μισθο, τη συνταξη, κτλ κτλ!
Α! Ξεχασα φυσικα θα εχετε να κανετε παρεα με τους ληγοντας σε -ους: Αλβανους(φευγουν κι αυτοι), Πακιστανους, Αρμενιους, Αλγερινους, κτλ...
Καλη διαμονη!

ΥΓ: Εαν πιστευετε οτι θα επαναληφθει η περιπτωση του βυσματος του '80 ή η προσωρινη μεταναστευση των περασμενων δεκατιων, ειστε γελασμενοι. Οι νεα γενια δεν χαριζεται σε κανενα! Αν μας παρετε την ελπιδα απο τα χερια μας (ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΜΑΣ ΕΜΕΙΝΕ) θα δρασουμε αναλογα! Να ξερετε οτι εμεις οι νεοι ουτε πατριδα νιοωθουμε αυτη την κωλ0χωρα, ουτε τιποτα θα μας κανει να γυρισουμε πισω απαξ και φυγουμε!

librarian
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 383
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 30, 2007 7:55 pm

Δημοσίευσηαπό librarian » Τρί Σεπ 21, 2010 12:43 pm

με το καλό και να μας γραφεις :cry:

rigatone
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 24, 2006 2:35 pm

Δημοσίευσηαπό rigatone » Τρί Σεπ 21, 2010 12:51 pm

πολύ απαξίωση και βρίσιμο ρε παιδί μου η μία προς την άλλη πλευρά.
ας βγει πρώτα κάτι απο το άρειο πάγο και μετά συνεχίζεται..

chris_I2
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 692
Εγγραφή: Τρί Ιουν 23, 2009 11:37 am

Δημοσίευσηαπό chris_I2 » Τρί Σεπ 21, 2010 5:44 pm

Προσωπικά έγω θέλω απλώς να αναφέρω το γεγονός ότι δεν είναι δυνατόν συμβασιούχοι εκτός ΑΣΕΠ που μπήκαν από την πίσω πόρτα να θέλουν να μονιμοποιηθούν κιόλας! Εδώ πετάνε στο δρόμο άτομα που είναι με προσωρινά και οριστικά αποτελέσματα του ΑΣΕΠ και ζητάμε από τον Άρειο Πάγο να βγάλει απόφαση υπέρ βυσματούχων συμβασιούχων που έπιασαν μήνες ή χρόνια καρέκλα δημοσίου με μέσον, δίχως αντικειμενικά κριτήρια και τώρα απαιτούν και να μείνουν για πάντα στις καρέκλες αυτές που δεν τους ανήκουν;! Έλεος! Σειρά έχουν τα παιδιά που καταθέτουν πτυχία, ξένες γλώσσες, προυπηρεσία και γενικά τους κόπους τους στο ΑΣΕΠ μέσω συμβάσεων ορισμένου χρόνου και έργου να απασχοληθούν και να προσφέρουν πράγματι στο δημόσιο. Άνθρωποι που δεν έχουν κανένα προσόν, που μπήκαν παράνομα, ήρθε η ώρα να φύγουν από τη θέση αυτή και να την αφήσουν για άτομα που την αξίζουν! Δεν είναι κακία, είναι η αλήθεια! Επιτέλους συμβασιούχοι μέσω ΑΣΕΠ! Φτάνει πια.-

pavlos-thess
Γενικός Διευθυντής
Γενικός Διευθυντής
Δημοσιεύσεις: 2577
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 03, 2009 4:32 am

Δημοσίευσηαπό pavlos-thess » Τρί Σεπ 21, 2010 6:30 pm

chris_I2 έγραψε:Προσωπικά έγω θέλω απλώς να αναφέρω το γεγονός ότι δεν είναι δυνατόν συμβασιούχοι εκτός ΑΣΕΠ που μπήκαν από την πίσω πόρτα να θέλουν να μονιμοποιηθούν κιόλας! Εδώ πετάνε στο δρόμο άτομα που είναι με προσωρινά και οριστικά αποτελέσματα του ΑΣΕΠ και ζητάμε από τον Άρειο Πάγο να βγάλει απόφαση υπέρ βυσματούχων συμβασιούχων που έπιασαν μήνες ή χρόνια καρέκλα δημοσίου με μέσον, δίχως αντικειμενικά κριτήρια και τώρα απαιτούν και να μείνουν για πάντα στις καρέκλες αυτές που δεν τους ανήκουν;! Έλεος! Σειρά έχουν τα παιδιά που καταθέτουν πτυχία, ξένες γλώσσες, προυπηρεσία και γενικά τους κόπους τους στο ΑΣΕΠ μέσω συμβάσεων ορισμένου χρόνου και έργου να απασχοληθούν και να προσφέρουν πράγματι στο δημόσιο. Άνθρωποι που δεν έχουν κανένα προσόν, που μπήκαν παράνομα, ήρθε η ώρα να φύγουν από τη θέση αυτή και να την αφήσουν για άτομα που την αξίζουν! Δεν είναι κακία, είναι η αλήθεια! Επιτέλους συμβασιούχοι μέσω ΑΣΕΠ! Φτάνει πια.-


+1

Η πραγματικη αιτια που θα απορριφθει κατα πασα πιθανοτητα απο τον Αρειο Παγο η μονιμοποιηση των σταζ, δεν ειναι η απουσια αντικειμενικων προσοντων τους σε σχεση με τους μονιμους. Συμφωνω οτι ειναι κατα πλειοψηφια πολυ ικανοτεροι των μονιμων.
Αλλα, το κλειδι στην υποθεση ειναι η απουσια αντικειμενικων διαδικασιων ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΗΣ επιλογης τους απο την πληθωρα των πτυχιουχων και λοιπων προσοντουχων που απλα δεν ειχαν το προνομιο των γνωστων πελατειακων σχεσεων.

chris_I2
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 692
Εγγραφή: Τρί Ιουν 23, 2009 11:37 am

Δημοσίευσηαπό chris_I2 » Τρί Σεπ 21, 2010 7:10 pm

pavlos-thess έγραψε:
chris_I2 έγραψε:Προσωπικά έγω θέλω απλώς να αναφέρω το γεγονός ότι δεν είναι δυνατόν συμβασιούχοι εκτός ΑΣΕΠ που μπήκαν από την πίσω πόρτα να θέλουν να μονιμοποιηθούν κιόλας! Εδώ πετάνε στο δρόμο άτομα που είναι με προσωρινά και οριστικά αποτελέσματα του ΑΣΕΠ και ζητάμε από τον Άρειο Πάγο να βγάλει απόφαση υπέρ βυσματούχων συμβασιούχων που έπιασαν μήνες ή χρόνια καρέκλα δημοσίου με μέσον, δίχως αντικειμενικά κριτήρια και τώρα απαιτούν και να μείνουν για πάντα στις καρέκλες αυτές που δεν τους ανήκουν;! Έλεος! Σειρά έχουν τα παιδιά που καταθέτουν πτυχία, ξένες γλώσσες, προυπηρεσία και γενικά τους κόπους τους στο ΑΣΕΠ μέσω συμβάσεων ορισμένου χρόνου και έργου να απασχοληθούν και να προσφέρουν πράγματι στο δημόσιο. Άνθρωποι που δεν έχουν κανένα προσόν, που μπήκαν παράνομα, ήρθε η ώρα να φύγουν από τη θέση αυτή και να την αφήσουν για άτομα που την αξίζουν! Δεν είναι κακία, είναι η αλήθεια! Επιτέλους συμβασιούχοι μέσω ΑΣΕΠ! Φτάνει πια.-


+1

Η πραγματικη αιτια που θα απορριφθει κατα πασα πιθανοτητα απο τον Αρειο Παγο η μονιμοποιηση των σταζ, δεν ειναι η απουσια αντικειμενικων προσοντων τους σε σχεση με τους μονιμους. Συμφωνω οτι ειναι κατα πλειοψηφια πολυ ικανοτεροι των μονιμων.
Αλλα, το κλειδι στην υποθεση ειναι η απουσια αντικειμενικων διαδικασιων ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΗΣ επιλογης τους απο την πληθωρα των πτυχιουχων και λοιπων προσοντουχων που απλα δεν ειχαν το προνομιο των γνωστων πελατειακων σχεσεων.


Να μην παραξηγώ, δεν τα βάζω με τα παιδιά των stage που εργαζονταν με 3 και 60! Τα βάζω με βυσματούχους συμβασιούχους σε Δήμο οπου εργάζονται 1 ώρα την ημέρα πίνοντας καφέ ενώ η σύμβασή τους έχει λήξει εδώ και 7-8-9 μήνες! Μιλάμε μάλιστα για σύμβαση έργου που άλλα αναγράφει και άλλα κάνει αυτό το άτομο με την οποία σύμβαση εργάζεται στο Δήμο! Δεν μπορεί να συνεχιστεί αυτό άλλο πια! Πρέπει οι συμβάσεις να περνούν όλες από ΑΣΕΠ! Και το κυριότερο, δεν μπορείς να έχεις σύμβαση έργου που έχει λήξει εδώ και μήνες, να πληρώνεσαι ακόμη από το Δήμο λόγω ασφαλιστικών μέτρων και να διεκδικείς και μονιμότητα???Έλεος!!!Μακάρι ο Άρειος Πάγος να βγάλει μία απόφαση σωστή-δίκαιη για τα παιδιά που παλεύουν με αντικειμενικά κρίτήρια να κερδίσουν αντικειμενικά, δίκαια μία θέση στο δημόσιο.

rigatone
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 24, 2006 2:35 pm

Δημοσίευσηαπό rigatone » Τρί Σεπ 21, 2010 8:50 pm

Αλλα, το κλειδι στην υποθεση ειναι η απουσια αντικειμενικων διαδικασιων ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΗΣ επιλογης τους απο την πληθωρα των πτυχιουχων και λοιπων προσοντουχων που απλα δεν ειχαν το προνομιο των γνωστων πελατειακων σχεσεων.


συμφωνώ μαζί σου!
αλλά αυτό πως αποδεικνύεται στο δικαστήριο?
το εκτός ασεπ συνεπάγεται αυτομάτως μη αξιοκρατική επιλογή?

όπως και να έχει θα ήθελα πολύ να δω το σκεπτικό πίσω απο την όποια απόφαση.


Επιστροφή σε “ΚΟΙΝΩΦΕΛΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑ - ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΙ - ΜΕΡΙΚΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες