Μονιμοποίηση STAGE

Κοινωφελής εργασία, Ωρομίσθιοι, Μερική Απασχόληση, Εργασιακή εμπειρία.
BARBA
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό BARBA » Πέμ Σεπ 23, 2010 9:30 am

marianna123 έγραψε:
Ενα θα πω μονο, γιάυτο σας πιασανε κοροιδο τοσα χρονια!!!

Και συ χαίρεσαι όταν το κράτος πιάνει κοροιδο εργαζόμενους ε;
Μπράβο...να χαίρεσαι την μόρφωση και την τεράαααστια περήφανη καριέρα σου!

Δε χαιρομαι κανεις λαθος! Δε σας επιασε κοροιδο το Κρατος οποιος σας υποσχεθηκε σας επιασε κοροϊδο.Με νομο του Παυλοπουλου του 2004 εκλεισε η ΝΔ τη πορτα για τους συμβασιουχους και τωρα σαν αντιπολιτευση ειναι μαζι σας...5 χρονια ομως ηξερε και σας δουλευε...
Δε χρωματιζομαι και δε θελω να φανει ως πολιτικη προπαγανδα, αυτη ειναι η πραγματικοτητα.

Elinaki
Μόνιμος
Μόνιμος

Δημοσίευσηαπό Elinaki » Πέμ Σεπ 23, 2010 10:11 am

Σε τρεις μήνες η απόφαση για τους συμβασιούχους

προηγούμενο1 από 1επόμενο
Να μην προσλαμβάνονται στο δημόσιο συμβασιούχοι οι οποίοι έμειναν εκτός δημοσίου με βάση το νόμο Παυλόπουλου του 2004 πρότεινε ο εισαγγελέας του Αρείου Πάγου. Η απόφαση του δικαστηρίου θα εκδοθεί σε τρεις μήνες.

Κλειστή παραμένει η κάθοδος της Αλεξάνδρας καθώς έξω από το ανώτατο δικαστήριο, παραμένουν συγκεντρωμένοι συμβασιούχοι που απεργούν σήμερα.

Τετράωρη στάση έως τις 11.30 έχει κηρύξει η ΠΟΕ-ΟΤΑ για όλους τους εργαζόμενους σε δήμους και δημοτικές επιχειρήσεις

Πηγή : ΣΚΑΙ

marianna123
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό marianna123 » Πέμ Σεπ 23, 2010 1:38 pm

BARBA έγραψε:
marianna123 έγραψε:

Δε χαιρομαι κανεις λαθος! Δε σας επιασε κοροιδο το Κρατος οποιος σας υποσχεθηκε σας επιασε κοροϊδο.Με νομο του Παυλοπουλου του 2004 εκλεισε η ΝΔ τη πορτα για τους συμβασιουχους και τωρα σαν αντιπολιτευση ειναι μαζι σας...5 χρονια ομως ηξερε και σας δουλευε...
Δε χρωματιζομαι και δε θελω να φανει ως πολιτικη προπαγανδα, αυτη ειναι η πραγματικοτητα.

Προσωπικά δεν μου υποσχέθηκε κανείς τίποτα έτσι όπως το εννοείς, κι αν το έκανε, πίστεψε με, έχω την νοημοσύνη που μου επιτρέπει να τους γράφω κανονικά όλους αυτούς και τις υποσχέσεις τους.
Τις συμβάσεις μας θέλουμε να καταγγείλουμε, που πρώτο το κράτος δεν τήρησε απέναντι μας και να διεκδικήσουμε αυτά που ανήκουν σε κάθε εργαζόμενο.
Κι ακόμα και στο υποθετικό σενάριο οτι κάποιους τους ξεγέλασαν κάποιοι...επαναλαμβάνω, εσυ χαίρεσαι? Μ αυτούς που ξεγέλασαν -αν το έκαναν- πρέπει να τα βάλετε και να είστε απέναντι τους, όχι με τα θύματα της υπόθεσης.
Και θα επιμείνω το κράτος είναι αυτό που εκμεταλλεύτηκε την κατάσταση.
1) μη τηρώντας τους χρόνους των συμβάσεων
2) βαφτίζοντας "μαθητεία" την εργασία
3) εγκλωβίζοντας για χρόνια χιλιάδες ανθρώπους
Και σε όλα αυτά αντί να είναι όλη η κοινωνία απέναντι, κάθεστε και βγάζετε ο καθένας τα προσωπικά του κομπλεξ, κακίες και ζήλιες

marianna123
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό marianna123 » Παρ Σεπ 24, 2010 12:51 am

BARBA έγραψε:
marianna123 έγραψε:
BARBA έγραψε:
marianna123 έγραψε:

Προσωπικά δεν μου υποσχέθηκε κανείς τίποτα έτσι όπως το εννοείς, κι αν το έκανε, πίστεψε με, έχω την νοημοσύνη που μου επιτρέπει να τους γράφω κανονικά όλους αυτούς και τις υποσχέσεις τους.
Τις συμβάσεις μας θέλουμε να καταγγείλουμε, που πρώτο το κράτος δεν τήρησε απέναντι μας και να διεκδικήσουμε αυτά που ανήκουν σε κάθε εργαζόμενο.
Κι ακόμα και στο υποθετικό σενάριο οτι κάποιους τους ξεγέλασαν κάποιοι...επαναλαμβάνω, εσυ χαίρεσαι? Μ αυτούς που ξεγέλασαν -αν το έκαναν- πρέπει να τα βάλετε και να είστε απέναντι τους, όχι με τα θύματα της υπόθεσης.
Και θα επιμείνω το κράτος είναι αυτό που εκμεταλλεύτηκε την κατάσταση.
1) μη τηρώντας τους χρόνους των συμβάσεων
2) βαφτίζοντας "μαθητεία" την εργασία
3) εγκλωβίζοντας για χρόνια χιλιάδες ανθρώπους
Και σε όλα αυτά αντί να είναι όλη η κοινωνία απέναντι, κάθεστε και βγάζετε ο καθένας τα προσωπικά του κομπλεξ, κακίες και ζήλιες

Ποιες κακιες και ζηλιες? ποια κομπλεξ?
Ακομα χειροτερα δηλαδη, δε σου υποσχεθηκε κανεις τιποτα και παρολα αυτα καθοσουν να σε εκμεταλλευεται το κρατος, δηλαδη με το ζορυ σε κρατουσε, εσυ δεν ηθελες δε περιμενες τη πολυποθητη μονιμοποιηση για την οποια τωρα αγωνιζεσαι...
Τα ξερατε απο την αρχη κανεις δε σας εκμεταλλευτηκε και κυριως το κρατος.
Ξερατε απο την αρχη πως καποια στιγμη θα πατε σπιτι σας...
Παρτε τη ζωη στα χερια σας!!!!!!!Κανατε ενα λαθος, μη πεφτετε στο ιδιο συνεχεια,θα βγειτε χαμενοι και θα χασετε κ αλλα χρονια!!
Ξυπνειστε!!!!!

Κάνεις τόν κόπο να διαβάζεις τα προηγούμενα πόστ που απαντούν στις ερωτήσεις σου ή έτσι απλά λες τα δικά σου;;;
Σου ξαναλέω με όσο πιο απλά λόγια μπορώ :
Κανείς δεν μου υποσχέθηκε προσωπικά τίποτα κι ακομα κι αν το έκανε δε θα δικαιούμουν να διεκδικώ απλά "υποσχέσεις". Δεν είχα ανάγκη από υποσχέσεις γιατί είχα στα χέρια μου μια σύμβαση την οποία η άλλη πλευρά , το κρατος δηλαδή (γιατί εμένα δεν με ενδιαφέρουν οι κυβερνήσεις) δεν τήρησε! Με την υπογραφή μου συμφώνησα να μαθητευσω για 18 μήνες, με συγκεκριμένη αμοιβή κι ύστερα να πάρω τα μόρια μου και να πάω σπιτάκι μου. Αυτά δεν τηρήθηκαν! Γιατί αντι να μαθητευω για 18 μήνες, δούλευα για 3,5 χρόνια χωρίς να μπορώ να φύγω γιατί αν έφευγα θα έχανα τα μόρια!

Όσο για την πολυπόθητη όπως λες μονιμοποίηση για την οποία πάλι όπως λες αγωνίζομαι...θα σε στεναχωρήσω αλλά κάνεις λάθος. Και θα σε παρακαλούσα να μην βγάζεις συμπερασματα χωρίς να με ξέρεις. Το οτι υπερασπίζομαι το δικαίωμα κάποιων να διεκδικούν αυτά που θεωρούν οτι τους ανήκουν, δεν σημαίνει αυτόματα οτι το διεκδικώ και γω. Ο καθένας κρίνει μόνος του τι θα διεκδικήσει και τα δικαστήρια κρίνουν αν κάνει καλά που το διεκδικεί ή όχι. Ούτε εγώ θα το κρίνω αυτό, ούτε εσύ.

Επίσης να σε ενημερώσω οτι κάποιοι τα 500 ευρώ όντως τα έχουν ανάγκη. Και μπορεί όλοι να μην μπορούν να βρουν τα 700 που λες στον ιδιωτικό. Οχι γιατί δεν έχουν προσόντα- κάποιοι μπορεί όντως να μην έχουν- αλλά γιατί 1) δε ξέρω αν εχεις ακουστα, υπαρχει ανεργία!!! και 2) δεν ζούμε όλοι σε αστικά κέντρα. Πήγαινε ζήσε σε ένα ορεινό χωριό με 500 κατοικους κι αν βρεις δουλειά στον ιδιωτικό τομέα εκτος από το να αρμεγεις κατσίκες ελα να μας το πεις! Όσο περίεργο κι αν σου ακούγεται για κάποιους (προσωπικά πιστεύω πολλούς) το stage ήταν η μοναδική επιλογή!

Και ξαναλέω, αντί να είναι όλη η κοινωνία μαζί με ευτούς που εξαπατήθηκαν και διεκδικούν το δίκιο τους, μερικοί -κι από εδώ μέσα πολλοί- βγάζετε όλη την κακία σας και τον φθόνο σας με περισση υποκρισια. Αυτοί που εξ ορισμού κατηγορείς για κηφήνες δούλευαν έστω για 500 ευρώ, τη στιγμή που κάποιοι άλλοι που τώρα το παίζουν αξιοκράτες και λοιποί κριτές των πάντων, απλά ξοδεύανε τα λεφτά του μπαμπά.
Και ναι, προς μεγάλη σου έκπληξη, κάποιοι καταφέρνουν και βγάζουν το μήνα με 500 ευρώ! Και τυχαίνει να ξέρω αρκετούς από αυτούς. Σε σόκαρα το ξέρω, αλλά δεν είμαστε όοολοι μαθημένοι με τεράστιες καριέρες και παχυλούς μισθούς.

silkworm
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό silkworm » Παρ Σεπ 24, 2010 12:42 pm

marianna123 έγραψε:Και ξαναλέω, αντί να είναι όλη η κοινωνία μαζί με ευτούς που εξαπατήθηκαν και διεκδικούν το δίκιο τους, μερικοί -κι από εδώ μέσα πολλοί- βγάζετε όλη την κακία σας και τον φθόνο σας με περισση υποκρισια. Αυτοί που εξ ορισμού κατηγορείς για κηφήνες δούλευαν έστω για 500 ευρώ, τη στιγμή που κάποιοι άλλοι που τώρα το παίζουν αξιοκράτες και λοιποί κριτές των πάντων, απλά ξοδεύανε τα λεφτά του μπαμπά.
Και ναι, προς μεγάλη σου έκπληξη, κάποιοι καταφέρνουν και βγάζουν το μήνα με 500 ευρώ! Και τυχαίνει να ξέρω αρκετούς από αυτούς. Σε σόκαρα το ξέρω, αλλά δεν είμαστε όοολοι μαθημένοι με τεράστιες καριέρες και παχυλούς μισθούς.

silkworm
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό silkworm » Παρ Σεπ 24, 2010 1:04 pm

marianna123 έγραψε:Επίσης να σε ενημερώσω οτι κάποιοι τα 500 ευρώ όντως τα έχουν ανάγκη. Και μπορεί όλοι να μην μπορούν να βρουν τα 700 που λες στον ιδιωτικό. Οχι γιατί δεν έχουν προσόντα- κάποιοι μπορεί όντως να μην έχουν- αλλά γιατί 1) δε ξέρω αν εχεις ακουστα, υπαρχει ανεργία!!! και 2) δεν ζούμε όλοι σε αστικά κέντρα. Πήγαινε ζήσε σε ένα ορεινό χωριό με 500 κατοικους κι αν βρεις δουλειά στον ιδιωτικό τομέα εκτος από το να αρμεγεις κατσίκες ελα να μας το πεις! Όσο περίεργο κι αν σου ακούγεται για κάποιους (προσωπικά πιστεύω πολλούς) το stage ήταν η μοναδική επιλογή!

Και ξαναλέω, αντί να είναι όλη η κοινωνία μαζί με ευτούς που εξαπατήθηκαν και διεκδικούν το δίκιο τους, μερικοί -κι από εδώ μέσα πολλοί- βγάζετε όλη την κακία σας και τον φθόνο σας με περισση υποκρισια. Αυτοί που εξ ορισμού κατηγορείς για κηφήνες δούλευαν έστω για 500 ευρώ, τη στιγμή που κάποιοι άλλοι που τώρα το παίζουν αξιοκράτες και λοιποί κριτές των πάντων, απλά ξοδεύανε τα λεφτά του μπαμπά.

Το θέατρο του παραλόγου...

marianna123
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό marianna123 » Παρ Σεπ 24, 2010 1:23 pm

silkworm έγραψε:
marianna123 έγραψε:Επίσης να σε ενημερώσω οτι κάποιοι τα 500 ευρώ όντως τα έχουν ανάγκη. Και μπορεί όλοι να μην μπορούν να βρουν τα 700 που λες στον ιδιωτικό. Οχι γιατί δεν έχουν προσόντα- κάποιοι μπορεί όντως να μην έχουν- αλλά γιατί 1) δε ξέρω αν εχεις ακουστα, υπαρχει ανεργία!!! και 2) δεν ζούμε όλοι σε αστικά κέντρα. Πήγαινε ζήσε σε ένα ορεινό χωριό με 500 κατοικους κι αν βρεις δουλειά στον ιδιωτικό τομέα εκτος από το να αρμεγεις κατσίκες ελα να μας το πεις! Όσο περίεργο κι αν σου ακούγεται για κάποιους (προσωπικά πιστεύω πολλούς) το stage ήταν η μοναδική επιλογή!

Το θέατρο του παραλόγου...

Αυτό θα πει να χεις επιχειρήματα...!!! πώς θα καταφέρω τώρα να σου απαντήσω δε ξέρω, πραγματικα με εστησες στον τοιχο

Thanos25
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό Thanos25 » Παρ Σεπ 24, 2010 1:28 pm

marianna123 έγραψε:Κάνεις τόν κόπο να διαβάζεις τα προηγούμενα πόστ που απαντούν στις ερωτήσεις σου ή έτσι απλά λες τα δικά σου;;;
Κανείς δεν μου υποσχέθηκε προσωπικά τίποτα κι ακομα κι αν το έκανε δε θα δικαιούμουν να διεκδικώ απλά "υποσχέσεις". Δεν είχα ανάγκη από υποσχέσεις γιατί είχα στα χέρια μου μια σύμβαση την οποία η άλλη πλευρά , το κρατος δηλαδή (γιατί εμένα δεν με ενδιαφέρουν οι κυβερνήσεις) δεν τήρησε! Με την υπογραφή μου συμφώνησα να μαθητευσω για 18 μήνες, με συγκεκριμένη αμοιβή κι ύστερα να πάρω τα μόρια μου και να πάω σπιτάκι μου. Αυτά δεν τηρήθηκαν! Γιατί αντι να μαθητευω για 18 μήνες, δούλευα για 3,5 χρόνια χωρίς να μπορώ να φύγω γιατί αν έφευγα θα έχανα τα μόρια!

Και γιατι αγαπητη μου δεν εφυγες στους 18 μηνες και να επικαλεστεςι την συμβαση τοτε? Και αν απαιτησεις τα μορια σου ΤΟΤΕ?
Αλλα θα ειπες, "καλα ειμαστε εδω. Ουτε αφεντικα, χαλλλλλαααρη δουλεια και που ξερεις μπορεις και να ΜΟΝΙΜΟΠΟΙΗΘΟΥΜΕ...".

marianna123 έγραψε:Όσο για την πολυπόθητη όπως λες μονιμοποίηση για την οποία πάλι όπως λες αγωνίζομαι...θα σε στεναχωρήσω αλλά κάνεις λάθος. Και θα σε παρακαλούσα να μην βγάζεις συμπερασματα χωρίς να με ξέρεις. Το οτι υπερασπίζομαι το δικαίωμα κάποιων να διεκδικούν αυτά που θεωρούν οτι τους ανήκουν, δεν σημαίνει αυτόματα οτι το διεκδικώ και γω. Ο καθένας κρίνει μόνος του τι θα διεκδικήσει και τα δικαστήρια κρίνουν αν κάνει καλά που το διεκδικεί ή όχι. Ούτε εγώ θα το κρίνω αυτό, ούτε εσύ.

Τι ακριβως διεκδικεις? Τα μορια? Λιγο αργα ισως? Γιατι τωρα?

Γιατι οι κατσικες κακο ειναι? Εγω εχω και 10 προβατα και δουλευω και μεχρι το βραδυ ιδιωτικο... Α ρε βλαμμενε Παπανδρεου (ο παλιος) τις εβαλες (τις γυναικες) και στο δημοσιο και στα σωματα ασφαλειας ΑΛΛΑ οχι και υποχρεωτικη θητεια (να τα λεμε γιατι μερικοι νεοι δεν τα γνωριζουν).

marianna123 έγραψε:Και ξαναλέω, αντί να είναι όλη η κοινωνία μαζί με ευτούς που εξαπατήθηκαν και διεκδικούν το δίκιο τους, μερικοί -κι από εδώ μέσα πολλοί- βγάζετε όλη την κακία σας και τον φθόνο σας με περισση υποκρισια. Αυτοί που εξ ορισμού κατηγορείς για κηφήνες δούλευαν έστω για 500 ευρώ, τη στιγμή που κάποιοι άλλοι που τώρα το παίζουν αξιοκράτες και λοιποί κριτές των πάντων, απλά ξοδεύανε τα λεφτά του μπαμπά.

Δυστυχως εμεις που ειμαστε "εναντιον σας" (δεν ειναι σωστο), δεν ειμαστε λεφταδες. Να ξερεις οτι για κατσικες δινουν επιδοτηση 100.000 ευρω.

Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΠΙΘΕΣΗ, ΑΛΛΑ ΓΕΝΙΚΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟΥΣ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΥς - ΣΤΑΖΙΕΡΣ.

Thanos25
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό Thanos25 » Παρ Σεπ 24, 2010 1:30 pm

Και μια καλη ερωτηση: Γιατι βγαινετε στους δρομους και διαμαρτυρεστε δεν πατε σε εκεινα τα γραφεια που πηγατε και ζητησατε τα σταζ?

marianna123
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό marianna123 » Παρ Σεπ 24, 2010 5:29 pm

Thanos25 έγραψε:
marianna123 έγραψε:Κάνεις τόν κόπο να διαβάζεις τα προηγούμενα πόστ που απαντούν στις ερωτήσεις σου ή έτσι απλά λες τα δικά σου;;;

Και γιατι αγαπητη μου δεν εφυγες στους 18 μηνες και να επικαλεστεςι την συμβαση τοτε? Και αν απαιτησεις τα μορια σου ΤΟΤΕ?

Εσένα όταν σε κρατάνε σε μια θέση και δε σου τρέχουν τα λεφτά από τα πατζακια λες "οχι δε θέλω, θελω να φύγω?" Δουλευόμαστε τώρα; Έμεινα γιατί είχα ανάγκη από δουλειά, γιατί και να απαιτουσα τα μόρια μου τότε θα έκανα μια τρύπα στο νερό και γιατί μένοντας αποκτούσα περισσότερα μόρια προυπηρεσίας. Θες κι αλλους λόγους;

Αλλα θα ειπες, "καλα ειμαστε εδω. Ουτε αφεντικα, χαλλλλλαααρη δουλεια και που ξερεις μπορεις και να ΜΟΝΙΜΟΠΟΙΗΘΟΥΜΕ...".

Αυθαίρετα συμπερασματα αγαπητε μου. Νομίζεις οτι δεν είχα αφεντικό, νομίζεις οτι ήταν χαλαρή δουλειά, νομίζεις οτι ήλπιζα να μονιμοποιηθώ. Γενικά νομίζεις.

Τι ακριβως διεκδικεις? Τα μορια? Λιγο αργα ισως? Γιατι τωρα?

Ξέχασα να σου πάρω την άδεια πότε πρέπει να διεκδικήσω κάτι! Για την ενημερωση σου, ναι πιστευω οτι πρέπει να παρουμε τα μόρια αφού αυτό ίσχυε όταν υπογράψαμε και ήταν ο βασικός λόγος των περισσότερων, όπως πιστεύω οτι δικαιούμαστε να πάρουμε τα ένσημα μας γιατί πολύ απλά δεν μαθητευαμε όπως ηταν η αρχική συμφωνία, αλλά εργαζόμασταν και μάλιστα πολύ σκληρότερα σε κάποιες περιπτώσεις από πολλούς.
Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση για την επιδότηση στις κατσίκες, τυχαίνει να το γνωρίζω ήδη. Γιατί δε το κάνεις βασικό επάγγελμα και δουλευεις κι αλλού αφού είναι τόσο κερδοφορο και σ αρέσει;
Τα σχόλια για τις γυναίκες και το δημόσιο κτλ λέω να τα αφήσω έτσι γιατί θα ακούσουμε πολλά.

marianna123
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό marianna123 » Παρ Σεπ 24, 2010 5:33 pm

Thanos25 έγραψε:Και μια καλη ερωτηση: Γιατι βγαινετε στους δρομους και διαμαρτυρεστε δεν πατε σε εκεινα τα γραφεια που πηγατε και ζητησατε τα σταζ?

Μάλλον θα είσαι συνηθισμένος σε αυτές τις μεθόδους και ξέρεις τόσο καλά την ιεραρχία.
Αν σε βολευει να πιστευεις οτι όλοι πήγαμε σε γραφεια βουλευτών για να μπουμε, συνεχιζε να το πιστευεις. Εσύ στον ιδιωτικο φανταζομαι δε χρειαστηκε να φιλήσεις καμια κατουρημενη ποδια για να μπεις. Ασε τους αλλους να παρακαλανε

pavlos-thess
Γενικός Διευθυντής
Γενικός Διευθυντής

Δημοσίευσηαπό pavlos-thess » Παρ Σεπ 24, 2010 5:55 pm

Οποιος εχει παραπονο, ας παει στον οποιονδηποτε βουλευτη που τυχον τον βολεψε.
Δεν ειναι οι αλλοι ***.000 ανθρωποι ηλιθιοι να τρεχουν να κανουν χαρτια, να πληρωνουν παραβολα, επικυρωσεις πτυχιων, ξενων γλωσσων κλπ για να συναγωνισθουν επαξια και αξιοκρατικα τους υπολοιπους.
ή να προσπαθουν να βελτιωσουν τις γνωσεις και δεξιοτητες τους για να αυξησουν τα μορια τους. και παραλληλα να τους βλεπει μια μεριδα εστω στειτζερς και να γελαει κουτοπονηρα.
Ηξερες απο πριν οτι θα ειναι μαθητεια, δεν θα εχεις ενσημα, οτι προκειται για μια εργασιακη σκλαβια πρακτικα...Δεν ηξερες δεν ρωταγες.....

marianna123
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό marianna123 » Σάβ Σεπ 25, 2010 12:24 am

pavlos-thess έγραψε:Οποιος εχει παραπονο, ας παει στον οποιονδηποτε βουλευτη που τυχον τον βολεψε.
Δεν ειναι οι αλλοι ***.000 ανθρωποι ηλιθιοι να τρεχουν να κανουν χαρτια, να πληρωνουν παραβολα, επικυρωσεις πτυχιων, ξενων γλωσσων κλπ για να συναγωνισθουν επαξια και αξιοκρατικα τους υπολοιπους.
ή να προσπαθουν να βελτιωσουν τις γνωσεις και δεξιοτητες τους για να αυξησουν τα μορια τους. και παραλληλα να τους βλεπει μια μεριδα εστω στειτζερς και να γελαει κουτοπονηρα.
Ηξερες απο πριν οτι θα ειναι μαθητεια, δεν θα εχεις ενσημα, οτι προκειται για μια εργασιακη σκλαβια πρακτικα...Δεν ηξερες δεν ρωταγες.....

Ή δε ξέρεις ελληνικά ή κάνεις τον χαζό ή πραγματικά είσαι. Διάλεξε σε ποια περίπτωση ανήκεις. Όλα αυτά που λες έχουν απαντηθει μεχρι και δυο ποστ πιο πάνω καμια διακοσαρια φορες. Ήξερα οτι θα ναι μαθητεία και δεν ήταν αρα δικαιούμαι ένσημα, ήξερα οτι θα είχα μόρια και δεν έχω, ηξερα οτι θα μείνω 18 μηνες και έμεινα 3,5 χρόνια άρα η σύμβαση που υπογράψαμε δεν ισχύει! Την ακύρωσε πρώτο το ιδιο κράτος.

ή να προσπαθουν να βελτιωσουν τις γνωσεις και δεξιοτητες τους για να αυξησουν τα μορια τους.

Μεγάλος κόπος για ανθρώπους που δε θέλουν να μπουν στο δημόσιο!

pavlos-thess
Γενικός Διευθυντής
Γενικός Διευθυντής

Δημοσίευσηαπό pavlos-thess » Σάβ Σεπ 25, 2010 12:51 am

Ή δε ξέρεις ελληνικά ή κάνεις τον χαζό ή πραγματικά είσαι. Διάλεξε σε ποια περίπτωση ανήκεις. Όλα αυτά που λες έχουν απαντηθει μεχρι και δυο ποστ πιο πάνω καμια διακοσαρια φορες. Ήξερα οτι θα ναι μαθητεία και δεν ήταν αρα δικαιούμαι ένσημα, ήξερα οτι θα είχα μόρια και δεν έχω, ηξερα οτι θα μείνω 18 μηνες και έμεινα 3,5 χρόνια άρα η σύμβαση που υπογράψαμε δεν ισχύει! Την ακύρωσε πρώτο το ιδιο κράτος.

ή να προσπαθουν να βελτιωσουν τις γνωσεις και δεξιοτητες τους για να αυξησουν τα μορια τους.

Μεγάλος κόπος για ανθρώπους που δε θέλουν να μπουν στο δημόσιο![/quote]

ηξερα οτι θα μείνω 18 μηνες και έμεινα 3,5 χρόνια άρα η σύμβαση που υπογράψαμε δεν ισχύει! Την ακύρωσε πρώτο το ιδιο κράτος
Πως την ανανεωσε το κρατος τη συμβαση σου? μονομερως? εσυ δεν υπογραψες?
Το κρατος ειναι παντα φταιχτης σε ολα. Δες και λιγο το δικο σου μεριδιο ευθυνης.
Να αναλογιστεις καταρχην τη Νομιμοτητα επιλογης και συναψης συμβασης και επειτα να αρχισεις να επιχειρηματολογεις για τις ανανεωσεις της και τα παρεμφερη. Ειναι σα να μιλαμε για μια ληστεια και να συζηταμε για το αν εκλεψαν 10ευρω ή 10.000ευρω. Δεν ηταν αναξιοκρατικη πραξη η διαδικασια επιλογης των στειτζερς? ηταν η δεν ηταν? αυτο απαντησε πρωτα και μετα συζηταμε εις βαθος το ολο θεμα. Ηταν αναξιοκρατικη η διαδικασια επιλογης ή δεν ηταν?

marianna123
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό marianna123 » Σάβ Σεπ 25, 2010 1:14 am

Πως την ανανεωσε το κρατος τη συμβαση σου? μονομερως? εσυ δεν υπογραψες?

Ρε συ πραγματικά κάνε τον κόπο να διαβάσεις κανένα προηγούμενο ποστ. Ή τελοσπαντων αν είστε ασχετοι μη παίρνετε θέση. Για πολλοστή φορά : ΟΧΙ ΔΕΝ ΥΠΕΓΡΑΦΑ. ΤΟ ΒΑΦΤΙΖΑΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΑΣ. Μη πεις και συ τώρα...και γιατί δεν έφευγα; Πραγματικά έχω απαντησει χίλιες φορές στο αυτονοητο.

Να αναλογιστεις καταρχην τη Νομιμοτητα επιλογης και συναψης συμβασης και επειτα να αρχισεις να επιχειρηματολογεις για τις ανανεωσεις της και τα παρεμφερη. Ειναι σα να μιλαμε για μια ληστεια και να συζηταμε για το αν εκλεψαν 10ευρω ή 10.000ευρω. Δεν ηταν αναξιοκρατικη πραξη η διαδικασια επιλογης των στειτζερς? ηταν η δεν ηταν? αυτο απαντησε πρωτα και μετα συζηταμε εις βαθος το ολο θεμα. Ηταν αναξιοκρατικη η διαδικασια επιλογης ή δεν ηταν?

Αν μου ζητάς να απαντησω εκ μερους όλων, θα σε απογοητευσω. Στην δική μου περιπτωση που γνωριζω, ναι ηταν αξιοκρατική. Δεν ζητησα από κανέναν αυτή τη θέση, αγνοούσα την ύπαρξη των stage και μέχρι που πήρα την σύμβαση στα χέρια μου δεν ήξερα καν οτι δε θα εχουμε ενσημα. Αν θες με πιστευεις βεβαια, δε μπορω να σου αποδειξω οτι δεν ειμαι ελεφαντας.
Επειδη ζω σαυτη τη χωρα όμως και για να μην κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας, φανταζομαι οτι αρκετοι -οπως σε ολες τις θεσεις-θα χρειαστηκε να παρακαλεσουν, να χτυπησουν πορτες ή οτι αλλο. Η διαφορά μας είναι οτι εγω δεν καταδικάζω αυτούς που το έκαναν-χωρις να τους επιβραβευω κιολας- αλλα αυτούς που έστησαν αυτά τα παραμαγαζα. Και δε τους καταδικαζω για εναν απλό λογο. Γιατι η λογικη μου λεει πως για να δεχτει καποιος να εργαζεται με αυτες τις συνθηκες σημαινει οτι δεν ειναι πλουσιος, δεν ειναι γιος, ανηψιος, ξαδερφος βουλευτη γιατι αυτοί ειναι ηδη βολεμενοι αρα εχει ανάγκη. Εγω λοιπον δε μπορω να πω με το χερι στη καρδια και με σιγουρια τι θα μπορουσα να κανω αν βρισκομουν σε αναγκη. Εσεις πώς μπορείτε;;

Επιστροφή σε “ΚΟΙΝΩΦΕΛΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑ - ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΙ - ΜΕΡΙΚΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης