Μονιμοποίηση STAGE

Κοινωφελής εργασία, Ωρομίσθιοι, Μερική Απασχόληση, Εργασιακή εμπειρία.
mariantin
Μόνιμος
Μόνιμος

Δημοσίευσηαπό mariantin » Κυρ Οκτ 31, 2010 8:21 pm

Φίλε μου δεν είμαστε όλοι φιλόλογοι....υπάρχουν και μηχανικοί στην παρέα :D
Εσύ από όλο τον διάλογο αυτή την παρέμβαση έχεις να κάνεις? εσένα σε πήρανε γιατί ήξερες ορθογραφία? :roll: μην μας τρελάνετε άλλο παιδιά...
Τέλος πάντων εγώ αποχωρώ από την ενότητα διότι το θέμα δεν με αφορά καθόλου προσωπικά :D εύχομαι απλά ο πρωθυπουργός να κρατήσει την υπόσχεση που έδωσε προεκλογικά να σταματήσουν τα προγράμματα μαθητείας :D ...ελπίζω τώρα να σε ικανοποίησα :D

marianna123
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό marianna123 » Δευ Νοέμ 01, 2010 12:14 am

mariantin έγραψε:Φίλε μου δεν είμαστε όλοι φιλόλογοι....υπάρχουν και μηχανικοί στην παρέα :D
Εσύ από όλο τον διάλογο αυτή την παρέμβαση έχεις να κάνεις? εσένα σε πήρανε γιατί ήξερες ορθογραφία? :roll: μην μας τρελάνετε άλλο παιδιά...
Τέλος πάντων εγώ αποχωρώ από την ενότητα διότι το θέμα δεν με αφορά καθόλου προσωπικά :D εύχομαι απλά ο πρωθυπουργός να κρατήσει την υπόσχεση που έδωσε προεκλογικά να σταματήσουν τα προγράμματα μαθητείας :D ...ελπίζω τώρα να σε ικανοποίησα :D

Δε σε αφορά τώρα και αποχωρείς αλλά σε αφορούσε στα προηγούμενα εκατό μηνύματα σου που ήσουν ενημερωμένη για όλα και ήξερες να κατηγορείς.

Υ.Γ. Φιλικά...και το "πάγειες" έχει ένα προβληματάκι.Αν και εγώ κάνω ορθογραφικά στον η/υ, το οτι δεν είμαι φιλόλογος δεν είναι δικαιολογία κι ούτε το παίζω υπερμορφωμένη κι οτι τα ξέρω όλα.

pavlos-thess
Γενικός Διευθυντής
Γενικός Διευθυντής

Δημοσίευσηαπό pavlos-thess » Δευ Νοέμ 01, 2010 10:01 am

marianna123 έγραψε:
mariantin έγραψε:Φίλε μου δεν είμαστε όλοι φιλόλογοι....υπάρχουν και μηχανικοί στην παρέα :D

Δε σε αφορά τώρα και αποχωρείς αλλά σε αφορούσε στα προηγούμενα εκατό μηνύματα σου που ήσουν ενημερωμένη για όλα και ήξερες να κατηγορείς.

Υ.Γ. Φιλικά...και το "πάγειες" έχει ένα προβληματάκι.Αν και εγώ κάνω ορθογραφικά στον η/υ, το οτι δεν είμαι φιλόλογος δεν είναι δικαιολογία κι ούτε το παίζω υπερμορφωμένη κι οτι τα ξέρω όλα.

Μαριαννα, ξαναβγηκαν stage! αλλα ειναι στον ιδιωτικο τομεα. www.oaed.gr
Να η ευκαιρια σας να ξαναμπειτε παλι. Με αξιοκρατικες(οικονομια της αγορας) διαδικασιες.
If not selected, "Houston we have a problem", γιατι αραγε??

marianna123
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό marianna123 » Δευ Νοέμ 01, 2010 1:40 pm

pavlos-thess έγραψε:
marianna123 έγραψε:

Μαριαννα, ξαναβγηκαν stage! αλλα ειναι στον ιδιωτικο τομεα. www.oaed.gr
Να η ευκαιρια σας να ξαναμπειτε παλι. Με αξιοκρατικες(οικονομια της αγορας) διαδικασιες.
If not selected, "Houston we have a problem", γιατι αραγε??

Καλά εσύ συνέχιζε το τραγούδι σου...όταν μας τελειώνουν τα επιχειρήματα απλά αρχίζουμε τις εξυπνάδες

pavlos-thess
Γενικός Διευθυντής
Γενικός Διευθυντής

Δημοσίευσηαπό pavlos-thess » Δευ Νοέμ 01, 2010 1:51 pm

Δεν ειναι εξυπναδες. εγω ειμαι πολυ μετριος οσον αφορα το IQ. Βγαινουν ξανα προγραμματα stage, αυτη τη φορα στον ιδιωτικο τομεα. Γιατι δεν γινονται πολλες αιτησεις? μπορει να μου εξηγησει καποιος....
Δεν αρεσει η αποκτηση εργασιακης εμπειριας πλεον?
Δεν αρεσει ο ιδιωτικος τομεας?
Υπαρχουν αλλα κριτηρια προσληψης και επιλογης?

tfv
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό tfv » Δευ Νοέμ 01, 2010 2:04 pm

αυτά θα έχουν προσαύξηση 50%;

pavlos-thess
Γενικός Διευθυντής
Γενικός Διευθυντής

Δημοσίευσηαπό pavlos-thess » Δευ Νοέμ 01, 2010 2:18 pm

tfv έγραψε:αυτά θα έχουν προσαύξηση 50%;

Δεν ξερω. Νομιζω οχι.

mariantin
Μόνιμος
Μόνιμος

Δημοσίευσηαπό mariantin » Δευ Νοέμ 01, 2010 7:25 pm

Ξαναμπαίνω στο θέμα...η υπερμορφωμένη :D
Καλέ η προσαύξηση καταργήθηκε, δεν ξαναπαίζει πουθενά.
Ιδιωτικός τομέας?....τζάμπα το γλείψιμο δεν αρέσει στα παιδιά που έχουν μάθει να τα βρίσκουν έτοιμα από τον μπάρμπα στην Κορώνη :D

mariantin
Μόνιμος
Μόνιμος

Δημοσίευσηαπό mariantin » Δευ Νοέμ 01, 2010 7:27 pm

marianna123 έγραψε: Δε σε αφορά τώρα και αποχωρείς αλλά σε αφορούσε στα προηγούμενα εκατό μηνύματα σου που ήσουν ενημερωμένη για όλα και ήξερες να κατηγορείς.

Είχα πάντα την εντύπωση ότι το φόρουμ αυτό είναι ανοιχτό για να γράψει τις απόψεις του ο οποιοσδήποτε....αν δεν σου αρέσουμε εσένα δεν πάει να πει και κάτι.

mariantin
Μόνιμος
Μόνιμος

Δημοσίευσηαπό mariantin » Δευ Νοέμ 01, 2010 7:28 pm

pavlos-thess έγραψε:Δεν ειναι εξυπναδες. εγω ειμαι πολυ μετριος οσον αφορα το IQ. Βγαινουν ξανα προγραμματα stage, αυτη τη φορα στον ιδιωτικο τομεα. Γιατι δεν γινονται πολλες αιτησεις? μπορει να μου εξηγησει καποιος....

+1

trypokarydos
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό trypokarydos » Δευ Νοέμ 01, 2010 9:12 pm

pavlos-thess έγραψε:Δεν ειναι εξυπναδες. εγω ειμαι πολυ μετριος οσον αφορα το IQ. Βγαινουν ξανα προγραμματα stage, αυτη τη φορα στον ιδιωτικο τομεα. Γιατι δεν γινονται πολλες αιτησεις? μπορει να μου εξηγησει καποιος....

Αιτήσεις δεν γίνονται πολλές γιατί οι ιδιώτες δεν τα θέλουν τα προγράμματα του ΟΑΕΔ, γιατί έχουν πολλούς δυσμενείς όρους. Το είπε άλλωστε ο ίδιος ο Κουτρουμάνης.

NASTEEDV
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό NASTEEDV » Δευ Νοέμ 01, 2010 11:10 pm

mariantin έγραψε:

+1

Κάντε μια βόλτα απο τον ΟΑΕΔ και μετα μιλήστε. Γνωστός μου που πήγε του είπαν να απευθυνθεί στον κοινωνικό του περιγυρο, να πει σε γνωστους και φίλους οτι τον ενδιαφερει να ενταχθει σε πρόγραμμα και όταν βρει τον εργοδοτη του, τότε θα κανει ο εργοδοτης ηλεκτρονικα την αίτηση, για να τουν τον στείλουν!!!!!
Αυτα για να πάψουν τα ειρωνικα σχόλια και η δημιουργια εντυπώσεων!!!!
Ααα!!!! σημειωτέον ότι υποχρεωνουν τον εργοδότη να τους κρατήσει ένα επιπλέον χρονικο διαστημα, ανάλογα με το προγραμμα με συνολικη επιβάρυνση του εργοδότη!
Τα stage στο δημόσιο τομέα όμως γιατί δεν υποχρέωναν το δημόσιο να τους κρατήσουν για ενα Χ χρονικό διαστημα.... γιατί????
Απορώ και πάλι πως ενα χρόνο μετά τα ίδια άτομα μιλάνε τόσο υποτιμητικά για αυτούς. Γιατί????
Ο θεσμός των stage ήταν ένα τεχνασμα μείωσης της ανεργίας. Η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ το εκμεταλεύτηκε στο έπακρο καθώς μονιμοποίησε αρκετά άτομα που δούλευαν με αυτό το καθεστώς. Και γιατί το κανε? αφενος για να παρει ψήφους και αφετέρου για να δημιουργησει ελπίδες μονιμοποιησης και να στρέψει προς τα εκει τους ανέργους, γιατι με τέτοιους όρους κανείς δεν ήθελε να εργαστεί.
Και όσοι απο σας γραφετε και ξαναγράφετε βάλτε τα με τους θύτες και όχι τα θύματα.
Αν θέλετε να ειστε αντικειμενικοί.

trypokarydos
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό trypokarydos » Δευ Νοέμ 01, 2010 11:22 pm

Αντί να μαλώνετε εδώ μέσα πηγαίνετε και δώστε την απάντηση την Κυριακή. Θα το κάνετε όμως; αμφιβάλλω...

marianna123
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό marianna123 » Τρί Νοέμ 02, 2010 12:13 am

Τέλος πάντων εγώ αποχωρώ από την ενότητα διότι το θέμα δεν με αφορά καθόλου προσωπικά

Ξαναμπαίνω στο θέμα...η υπερμορφωμένη

Τελικά αποφάσισε, σε αφορά το θέμα και είσαι ενημερωμένη ή δε σε αφορά και αποχωρείς?

Είχα πάντα την εντύπωση ότι το φόρουμ αυτό είναι ανοιχτό για να γράψει τις απόψεις του ο οποιοσδήποτε....αν δεν σου αρέσουμε εσένα δεν πάει να πει και κάτι.

Είχα την εντύπωση οτι όταν συμμετέχουμε σε μια κουβέντα, δεν είναι μόνο για να πούμε το ποίημα μας, αλλά και για να ακούσουμε και άλλες απόψεις, να επιχειρηματολογήσουμε, να συμφωνήσουμε ή να διαφωνήσουμε. Αυτό ονομάζεται διάλογος.
Απότι βλέπω δε θα διδάσκεται στα ΤΕΙ δομικών...και υποθέτω δε δίνει και μόρια στον ΑΣΕΠ.

mariantin
Μόνιμος
Μόνιμος

Δημοσίευσηαπό mariantin » Τρί Νοέμ 02, 2010 9:16 pm

Δεν έχω τελειώσει το ΤΕΙ Δομικών...καρδιά μου....αλήθεια πως σου ήρθε αυτό? :shock:

Επιστροφή σε “ΚΟΙΝΩΦΕΛΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑ - ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΙ - ΜΕΡΙΚΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης