Μονιμοποίηση STAGE

Κοινωφελής εργασία, Ωρομίσθιοι, Μερική Απασχόληση, Εργασιακή εμπειρία.
Falpi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Falpi » Τρί Οκτ 19, 2010 8:08 pm

Eχετε καταλάβει ότι αυτή η έρημη η χώρα σας δεν αντέχει να πληρώνει και αυτούς τους δημοσίους υπαλλήλους που έχει :?: Εχετε το θράσσος και ζητάτε χιλιάδες αχρηστες μονιμοποιήσεις :?: ΕΛΕΟΣ απο που θα πληρώνεστε θα φορτωθούμε φόρους όλοι οι υπόλοιποι για να καλοπερνάτε ορισμένοι :?:

mariantin
Μόνιμος
Μόνιμος

Δημοσίευσηαπό mariantin » Τρί Οκτ 19, 2010 10:02 pm

marianna123 έγραψε:[Είναι γνωστό οτι πολλά μεταπτυχιακά ειδικά όταν εχεις χρήματα να πληρώνεις, είναι της πλάκας χωρίς καμιά ουσιαστική αξια, πέρα από τα μόρια που θα σου δώσουν στον ΑΣΕΠ. Προς Θεού, δε θα κατηγόρησουμε όλους όσους έχουν μεταπτυχιακό οτι το απέκτησαν με αυτόν τον τρόπο. Απλά έφερα ένα παράδειγμα στον φίλο/η and155 για να δει τι ωραια που ειναι οταν είναι και οι αλλοι το ιδιο αφοριστικοί και ισοπεδωτικοι οσο εκείνος/η.

Γι΄αυτό εσύ κοπελιά προτίμησες να μπεις με βύσμα και γλείψιμο επειδή τα μεταπτυχιακά είναι της πλάκας?
Στην δική μου υπηρεσία οι δικοί σας είναι που δεν δουλεύουν καθόλου και περιμένουν την μονιμοποίηση...γιατί δεν πάλεψαν για την θέση και ούτε έχουν και τα προσόντα για να αποδόσουν. Είναι στην πλειοψηφία αγράμματοι, τεμπέληδες και ανάξιοι...με βύσμα όμως :evil:

mariantin
Μόνιμος
Μόνιμος

Δημοσίευσηαπό mariantin » Τρί Οκτ 19, 2010 10:03 pm

Αν η δικαστική απόφαση δικαιώσει τους "μαθητευόμενους" τότε θα έχουμε αυτό που μας αξίζει...ένα κράτος που δεν μπορεί να λειτουργήσει αξιοκρατικά και χαμένο οικονομικά :shock:

kallkrik
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό kallkrik » Δευ Οκτ 25, 2010 5:41 pm

Καταρχήν από οσο γνωρίζω οι σπουδες σε ΤΕΙ Διοικησης δεν ειναι ακριβως...σαπισμα! Κι η κουτση μαρια το χει σπουδασει, χαλαρωσε! Επίσης το να κάνεις μεταπτυχιακό (κόστος 10.000 ευρω), δεν σε κατατάσει στη κατηγορία που περιγραφεις "που με ελαχιστα χρηματα απο τις οικογενειες μας". Να σε ενημερώσω οτι οι περισσότερες οικογενειες δυσκολευονται πλεον να προσφέρουν τα απαραιτητα και για τις βασικές σπουδες των παιδιών τους πόσο μαλλον για μεταπτυχιακα!
Επίσης γνωρίζουμε ολοι αρκετους φανταζομαι που χρειάστηκε να "παρακαλέσουν" πολλούς για να κάνουν μεταπτυχιακό ή να περάσουν σε κατατακτήριες και μετά να κουνιούνται στους υπολοιπους για εξυπνακηδες και αξιοκρατες. Δε ζούμε σε άλλη χωρα ξέρεις. Θα σου άρεσε να σε κατηγορησουμε χωρις να σε ξερουμε, οτι έκανες τα ιδια για να πετυχεις αυτά που πετυχες?[/quote]

ΩΠΑ ΚΟΠΕΛΙΑ ΧΑΛΑΡΩΣΕ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΙΛΑΣ ΤΟΣΟ ΑΠΑΞΙΩΤΙΚΑ ΓΙΑ ΣΠΟΥΔΕΣ ΕΙΤΕ ΤΕΙ ΕΙΤΕ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΓΙΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΑ. ΠΩΣ ΜΙΛΑΣ ΕΤΣΙ? ΕΧΕΙΣ ΜΗΠΩΣ ΔΥΟ ΤΡΙΑ ΚΑΙ ΞΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ? ΜΠΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΕΞΩ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΣ ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΓΝΩΡΙΖΕΣ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ. ΔΕΝ ΣΕ ΞΕΡΩ ΑΛΛΑ ΜΑΘΕ ΝΑ ΣΕΒΕΣΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΣΟΥ ΟΠΩΣ Η ΜΟΡΦΩΣΗ ΚΙ ΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΕΧΕΙΣ ΤΑ ΠΡΟΣΟΝΤΑ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΦΟΒΑΣΑΙ ΝΑ ΣΥΝΑΓΩΝΙΣΤΕΙΣ ΜΕΣΩ ΑΣΕΠ. ΕΚΤΟΣ ΚΙ ΑΝ ΤΑ ΜΟΝΑ ΜΟΡΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕΣ ΗΤΑΝ ΤΩΝ ΣΤΑΖ.

parsec
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό parsec » Τρί Οκτ 26, 2010 3:18 am

kallkrik έγραψε:Καταρχήν από οσο γνωρίζω οι σπουδες σε ΤΕΙ Διοικησης δεν ειναι ακριβως...σαπισμα! Κι η κουτση μαρια το χει σπουδασει, χαλαρωσε! Επίσης το να κάνεις μεταπτυχιακό (κόστος 10.000 ευρω), δεν σε κατατάσει στη κατηγορία που περιγραφεις "που με ελαχιστα χρηματα απο τις οικογενειες μας". Να σε ενημερώσω οτι οι περισσότερες οικογενειες δυσκολευονται πλεον να προσφέρουν τα απαραιτητα και για τις βασικές σπουδες των παιδιών τους πόσο μαλλον για μεταπτυχιακα!
Επίσης γνωρίζουμε ολοι αρκετους φανταζομαι που χρειάστηκε να "παρακαλέσουν" πολλούς για να κάνουν μεταπτυχιακό ή να περάσουν σε κατατακτήριες και μετά να κουνιούνται στους υπολοιπους για εξυπνακηδες και αξιοκρατες. Δε ζούμε σε άλλη χωρα ξέρεις. Θα σου άρεσε να σε κατηγορησουμε χωρις να σε ξερουμε, οτι έκανες τα ιδια για να πετυχεις αυτά που πετυχες?

ΩΠΑ ΚΟΠΕΛΙΑ ΧΑΛΑΡΩΣΕ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΙΛΑΣ ΤΟΣΟ ΑΠΑΞΙΩΤΙΚΑ ΓΙΑ ΣΠΟΥΔΕΣ ΕΙΤΕ ΤΕΙ ΕΙΤΕ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΓΙΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΑ. ΠΩΣ ΜΙΛΑΣ ΕΤΣΙ? ΕΧΕΙΣ ΜΗΠΩΣ ΔΥΟ ΤΡΙΑ ΚΑΙ ΞΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ? ΜΠΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΕΞΩ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΣ ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΓΝΩΡΙΖΕΣ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ. ΔΕΝ ΣΕ ΞΕΡΩ ΑΛΛΑ ΜΑΘΕ ΝΑ ΣΕΒΕΣΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΣΟΥ ΟΠΩΣ Η ΜΟΡΦΩΣΗ ΚΙ ΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΕΧΕΙΣ ΤΑ ΠΡΟΣΟΝΤΑ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΦΟΒΑΣΑΙ ΝΑ ΣΥΝΑΓΩΝΙΣΤΕΙΣ ΜΕΣΩ ΑΣΕΠ. ΕΚΤΟΣ ΚΙ ΑΝ ΤΑ ΜΟΝΑ ΜΟΡΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕΣ ΗΤΑΝ ΤΩΝ ΣΤΑΖ.[/quote]

Άστο, μην το κουράζουμε... και αγορασμένα πτυχία υπάρχουν, και μούφα πτυχία υπάρχουν, και "master" από υποβαθμισμένα πανεπιστήμια της πλάκας υπάρχουν, και μαϊμού πτυχία υπάρχουν, και γλύψιμο έχει πέσει για να περάσει κόσμος και κοσμάκης σε μεταπτυχιακά, και μέσον έχει πέσει για να τον πάρουν στο μεταπτυχιακό, και λεφτά χρειάζονται που δεν μπορούν να τα διαθέσουν όλες οι οικογένειες, οπότε για ποια ισότητα και πια αξιοκρατία μιλάμε.

Μην μπλέκεις την μόρφωση με την "αξιοκρατία". Μόρφωση είναι αυτό που σου μένει μετά τις σπουδές, και δεν έχει να κάνει με διαγωνισμούς παντώς τύπου. Η μόρφωση είναι προσωπικό θέμα και κτήμα αυτού που την έχει.

Όπως λοιπόν ενοχλήσε εσύ επειδή κάποιος μπορεί να υπονοήσει ότι τα πτυχία που έχεις δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα, έτσι ενοχλούνται και οι άλλοι όταν τους κολλάς εσύ ρετσινιά ότι οι θέσεις που κατέχουν ή κατείχαν δεν ανταποκρίνονται στα προσόντα τους. Ούτε λοιπόν όλοι οι πτυχιούχοι είναι εξ' ορισμού φωστήρες, ούτε όλοι οι stagiers εξ' ορισμού βύσματα και αγράμματοι. Επίσης δεν είναι ίδιον του μορφωμένου ανθρώπου να κάνει τέτοιες άστοχες γενικεύσεις.

silkworm
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό silkworm » Τρί Οκτ 26, 2010 5:56 pm

parsec έγραψε:Όπως λοιπόν ενοχλήσε εσύ επειδή κάποιος μπορεί να υπονοήσει ότι τα πτυχία που έχεις δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα, έτσι ενοχλούνται και οι άλλοι όταν τους κολλάς εσύ ρετσινιά ότι οι θέσεις που κατέχουν ή κατείχαν δεν ανταποκρίνονται στα προσόντα τους. Ούτε λοιπόν όλοι οι πτυχιούχοι είναι εξ' ορισμού φωστήρες, ούτε όλοι οι stagiers εξ' ορισμού βύσματα και αγράμματοι. Επίσης δεν είναι ίδιον του μορφωμένου ανθρώπου να κάνει τέτοιες άστοχες γενικεύσεις.

Συμφωνώ με τον φίλο parsec. Οι stagiers δεν είναι εξ' ορισμού βύσματα. Οι περιπτώσεις των βυσμάτων είναι ατυχείς παρεκκλίσεις από τον ορισμό και είναι ελάχιστες.

olivi
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό olivi » Πέμ Οκτ 28, 2010 12:22 pm

silkworm έγραψε:
Συμφωνώ με τον φίλο parsec. Οι stagiers δεν είναι εξ' ορισμού βύσματα. Οι περιπτώσεις των βυσμάτων είναι ατυχείς παρεκκλίσεις από τον ορισμό και είναι ελάχιστες.

to allo me ton Toto to xereis??

kallkrik
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό kallkrik » Πέμ Οκτ 28, 2010 12:29 pm

silkworm έγραψε:
parsec έγραψε:Όπως λοιπόν ενοχλήσε εσύ επειδή κάποιος μπορεί να υπονοήσει ότι τα πτυχία που έχεις δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα, έτσι ενοχλούνται και οι άλλοι όταν τους κολλάς εσύ ρετσινιά ότι οι θέσεις που κατέχουν ή κατείχαν δεν ανταποκρίνονται στα προσόντα τους. Ούτε λοιπόν όλοι οι πτυχιούχοι είναι εξ' ορισμού φωστήρες, ούτε όλοι οι stagiers εξ' ορισμού βύσματα και αγράμματοι. Επίσης δεν είναι ίδιον του μορφωμένου ανθρώπου να κάνει τέτοιες άστοχες γενικεύσεις.

ΑΥΤΟ ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΠΟΥ ΛΕΣ. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΔΙΚΑΙΑ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΘΕΣΕΙΣ. ΑΠΛΑ ΤΥΧΑΙΝΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΤΟΜΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΣΤΑΖ ΣΕ ΝΟΜΑΡΧΙΑ ΣΑΝ ΔΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝ ΑΠΟΛΥΤΗΡΙΟ ΛΥΚΕΙΟΥ ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΤΥΠΙΚΑ ΠΡΟΣΟΝΤΑ ΕΠΕΙΔΗ ΤΥΧΑΙΝΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΗΨΙΑ ΕΝΟΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΥ ΤΟΥ ΝΟΜΑΡΧΗ. ΑΥΤΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΟΥΜΕ. ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΜΙΛΗΣΕ ΓΙΑ ΟΣΕΣ ΠΛΗΡΟΥΝ ΤΑ ΤΥΠΙΚΑ ΠΡΟΣΟΝΤΑ ΑΝ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΣΤΙΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΑΣΕΠ, ΑΦΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΜΟΡΙΑ ΤΗΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΤΟΥΣ. ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΡΑΛΟΓΟ ΣΤΟ ΝΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΥΠΟΨΗΦΙΟΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΟΡΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΣΥΝΑΓΩΝΙΣΘΟΥΝ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ. ΘΕΩΡΩ ΠΑΡΑΛΟΓΟ ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΟΥΛΕΨΕ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΣΕ ΜΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΝΑ ΘΕΩΡΕΙ ΚΑΙ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΟΤΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΕΡΓΑΣΘΟΥΝ ΕΠΙΣΗΣ. ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΓΚΗ ΑΠΟ ΔΟΥΛΕΙΑ. ΟΤΑΝ ΣΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΦΕΥΓΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕ ΤΟΣΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΔΕΝ ΖΗΤΑΣ ΝΑ ΣΕ ΜΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΟΥΝ. ΚΙ ΕΚΕΙ ΜΙΑ ΣΥΜΒΑΣΗ ΥΠΕΓΡΑΨΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΛΗΞΗΣ. ΑΡΑ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ. ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΙΔΙΩΤΗ. ΑΝ ΚΙ ΕΚΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΔΕΚΑ ΧΡΟΝΙΑ. ΔΗΛΑΔΗ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕ ΕΤΣΙ ΣΤΟΝ ΙΔΙΩΤΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ? ΓΙΑΤΙ?

marianna123
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό marianna123 » Σάβ Οκτ 30, 2010 2:57 am

ΩΠΑ ΚΟΠΕΛΙΑ ΧΑΛΑΡΩΣΕ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΙΛΑΣ ΤΟΣΟ ΑΠΑΞΙΩΤΙΚΑ ΓΙΑ ΣΠΟΥΔΕΣ ΕΙΤΕ ΤΕΙ ΕΙΤΕ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΓΙΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΑ. ΠΩΣ ΜΙΛΑΣ ΕΤΣΙ? ΕΧΕΙΣ ΜΗΠΩΣ ΔΥΟ ΤΡΙΑ ΚΑΙ ΞΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ? ΜΠΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΕΞΩ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΣ ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΓΝΩΡΙΖΕΣ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ. ΔΕΝ ΣΕ ΞΕΡΩ ΑΛΛΑ ΜΑΘΕ ΝΑ ΣΕΒΕΣΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΣΟΥ ΟΠΩΣ Η ΜΟΡΦΩΣΗ ΚΙ ΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΕΧΕΙΣ ΤΑ ΠΡΟΣΟΝΤΑ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΦΟΒΑΣΑΙ ΝΑ ΣΥΝΑΓΩΝΙΣΤΕΙΣ ΜΕΣΩ ΑΣΕΠ. ΕΚΤΟΣ ΚΙ ΑΝ ΤΑ ΜΟΝΑ ΜΟΡΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕΣ ΗΤΑΝ ΤΩΝ ΣΤΑΖ

Γι΄αυτό εσύ κοπελιά προτίμησες να μπεις με βύσμα και γλείψιμο επειδή τα μεταπτυχιακά είναι της πλάκας?
Στην δική μου υπηρεσία οι δικοί σας είναι που δεν δουλεύουν καθόλου και περιμένουν την μονιμοποίηση...γιατί δεν πάλεψαν για την θέση και ούτε έχουν και τα προσόντα για να αποδόσουν. Είναι στην πλειοψηφία αγράμματοι, τεμπέληδες και ανάξιοι...με βύσμα όμως

Ωπα...σα να βλέπω οτι οι γενικευσεις σας ενοχλησαν!
Parsec βλεπω εισαι ο μόνος μαλλον που κατάλαβε τι έλεγα.
Όπως λοιπόν ενοχλήσε εσύ επειδή κάποιος μπορεί να υπονοήσει ότι τα πτυχία που έχεις δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα, έτσι ενοχλούνται και οι άλλοι όταν τους κολλάς εσύ ρετσινιά ότι οι θέσεις που κατέχουν ή κατείχαν δεν ανταποκρίνονται στα προσόντα τους. Ούτε λοιπόν όλοι οι πτυχιούχοι είναι εξ' ορισμού φωστήρες, ούτε όλοι οι stagiers εξ' ορισμού βύσματα και αγράμματοι. Επίσης δεν είναι ίδιον του μορφωμένου ανθρώπου να κάνει τέτοιες άστοχες γενικεύσεις.

Συμφωνω και επαυξάνω!

Επίσης δεν καταλαβαινω γιατί αντιδράτε στη φράση :"Είναι γνωστό οτι πολλά μεταπτυχιακά ειδικά όταν εχεις χρήματα να πληρώνεις, είναι της πλάκας χωρίς καμιά ουσιαστική αξια, πέρα από τα μόρια που θα σου δώσουν στον ΑΣΕΠ." Και πολλά πτυχία επίσης θα συμπληρωνα τωρα που το ξαναβλεπω. Τι ακριβώς δεν καταλαβαινετε στην φράση? Μίλησα για όλα; Φυσικά και όχι! Μέχρι κι οτι δεν έχω μάθει να σέβομαι την μόρφωση διαβάζω χωρίς καν να με γνωρίζετε! Για τις γνωστές καραμέλες οτι έχω μάθει να γλέιφω πολιτικούς για να μπω στο stage δε θα σχολιασω καν, βαρεθηκα να απαντάω σ αυτό.
Εχετε καταντήσει πια γραφικοί! Αναρωτιέμαι, κάνετε τους χαζούς οτι δεν γνωρίζετε οτι υπάρχουν μούφα πτυχία, μεταπτυχιακά, βαθμοί τιτλών, πιστοποιησεις ξενων γλωσσων κι οτι άλλο και μια χαρα΄περνάνε από τον ΑΣΕΠ...ή όντως είστε τόσο χαζοί?
Λυπάμαι μόνο που νέοι άνθρωποι σε τέτοιες εποχές δύσκολες για όλους, τυφλώνονται τόσο πολύ από τις προσωπικές τους φιλοδοξίες, από τα κόμπλεξ τους κι απτον φθόνο τους που αντι να στραφούν κατά αυτών που τα δημιουργησαν όλα αυτά (και τις μαιμούδες πτυχιά και τα στραβά των stage και όλα), στρεφονται κατά άλλων νέων ανθρώπων που βρίσκονται στην ίδια πάνω κάτω μοίρα με τους ίδιους.
Οσο για τον/την φίλο/η andκατι που λες οτι δε σε ενδιαφέρει η γνωμη μου, νόμιζα πως όταν μπάινεις σε έναν δημόσιο διάλογο είναι γιατί σε ενδιαφέρει η γνώμη των άλλων. Εκτός αν εσύ μπαίνεις μόνο για να μας πεις πόσα πτυχία έχεις. Ή αν ο διαολογος για σενα σταματάει όταν κάποιος τολμάει να αμφισβήτησει την απόλυτη υπέρτατη μόρφωση σου που σου επιτρέπει να κρίνεις τους άλλους με τέτοια ευκολια!

tfv
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό tfv » Σάβ Οκτ 30, 2010 3:18 am

marianna123 έγραψε:....... στρεφονται κατά άλλων νέων ανθρώπων που βρίσκονται στην ίδια πάνω κάτω μοίρα με τους ίδιους.

πάνω κάτω
:o

mariantin
Μόνιμος
Μόνιμος

Δημοσίευσηαπό mariantin » Κυρ Οκτ 31, 2010 12:48 pm

marianna123 έγραψε:

Εχετε καταντήσει πια γραφικοί! Αναρωτιέμαι, κάνετε τους χαζούς οτι δεν γνωρίζετε οτι υπάρχουν μούφα πτυχία, μεταπτυχιακά, βαθμοί τιτλών, πιστοποιησεις ξενων γλωσσων κι οτι άλλο και μια χαρα΄περνάνε από τον ΑΣΕΠ...ή όντως είστε τόσο χαζοί!

Έχεις δίκιο εμείς είμαστε χαζοί....αλλά τουλάχιστον έχουμε το κεφάλι μας ψηλά και μπήκαμε με το σπαθί μας.
Φίλα εσύ η έξυπνη τις κατουρημένες ποδιές και περίμενε....ΕΓΩ ποτέ δεν καταδέχτηκα να σκύψω το κεφάλι και να παρακαλέσω ΚΑΝΕΝΑΝ.
Μπορεί να είμαι χαζή αλλά έχω ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ!!!!

marianna123
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό marianna123 » Κυρ Οκτ 31, 2010 3:12 pm

mariantin έγραψε:
marianna123 έγραψε:

Εχετε καταντήσει πια γραφικοί! Αναρωτιέμαι, κάνετε τους χαζούς οτι δεν γνωρίζετε οτι υπάρχουν μούφα πτυχία, μεταπτυχιακά, βαθμοί τιτλών, πιστοποιησεις ξενων γλωσσων κι οτι άλλο και μια χαρα΄περνάνε από τον ΑΣΕΠ...ή όντως είστε τόσο χαζοί!

Έχεις δίκιο εμείς είμαστε χαζοί....αλλά τουλάχιστον έχουμε το κεφάλι μας ψηλά και μπήκαμε με το σπαθί μας.
Φίλα εσύ η έξυπνη τις κατουρημένες ποδιές και περίμενε....ΕΓΩ ποτέ δεν καταδέχτηκα να σκύψω το κεφάλι και να παρακαλέσω ΚΑΝΕΝΑΝ.
Μπορεί να είμαι χαζή αλλά έχω ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ!!!!

Και πώς το ξέρεις οτι φίλησα κατουρημένες ποδιές για το οτιδήποτε; Οτι παρακάλεσα και οτι δεν έχω αξιοπρέπεια; Με γνωρίζεις προσωπικά και τα λες αυτά ή έχεις κληρονομικό χάρισμα;
Και επίσης γιατι μιλάς σε πρώτο πληθυντικό; Εκπροσωπείς όλους όσους δεν έχουν μπει σε stage και μιλάς εκ μέρους όλων; Γιατί πρέπει να πάρουμε ως δέδομενο οτι όποιος δε μπήκε σε stage δεν έχει φιλήσει κατουρημένες ποδιές και δεν έχει παρακαλέσει; Αν έσυ δε το έκανες, μπράβο σου, αλλά είσαι σίγουρη οτι δε το χουν κάνει και οι άλλοι και μιλας εκ μέρους τους?

mariantin
Μόνιμος
Μόνιμος

Δημοσίευσηαπό mariantin » Κυρ Οκτ 31, 2010 4:18 pm

Φυσικά και δεν σε γνωρίζω προσωπικά αλλά έχω δει πάρα πολλά άτομα σε πολλές υπηρεσίες και ξέρω πως μπήκαν. Επίσης διαβάζω πολλά άρθρα σχετικά με το θέμα και γενικά ενημερώνομαι.
Όλοι ξέρουμε πως μπήκαν εσύ μόνο δεν έχεις ακούσει τίποτα?
Εσύ θες να μας πεις ότι μπήκες αξιοκρατικά? αν είχες τα προσόντα γιατί δεν έδινες σε διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ είτε γραπτούς είτε με σειρά προτεραιότητας? γιατί μπήκες με stage? τι υπέγραψες? μαθειτεία ή κάτι άλλο? γιατί η μαθειτεία καλύπτει πάγειες και διαρκείς ανάγκες?
Έχω άπειρες ερωτήσεις...και γνωρίζω τις απαντήσεις. Μην μπεις στον κόπο να μου απαντήσεις :shock:
Εγώ μπήκα με το σπαθί μου....γιατί πρέπει να λυπηθώ εσένα?

marianna123
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό marianna123 » Κυρ Οκτ 31, 2010 4:56 pm

mariantin έγραψε:Φυσικά και δεν σε γνωρίζω προσωπικά αλλά έχω δει πάρα πολλά άτομα σε πολλές υπηρεσίες και ξέρω πως μπήκαν. Επίσης διαβάζω πολλά άρθρα σχετικά με το θέμα και γενικά ενημερώνομαι.
Εσύ θες να μας πεις ότι μπήκες αξιοκρατικά? αν είχες τα προσόντα γιατί δεν έδινες σε διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ είτε γραπτούς είτε με σειρά προτεραιότητας? γιατί μπήκες με stage? τι υπέγραψες? μαθειτεία ή κάτι άλλο? γιατί η μαθειτεία καλύπτει πάγειες και διαρκείς ανάγκες?
Έχω άπειρες ερωτήσεις...και γνωρίζω τις απαντήσεις. Μην μπεις στον κόπο να μου απαντήσεις :shock:

Να με λυπηθείς?? Ε όχι δα, δε ζήτησα από κανέναν να με λυπηθεί.
Αν έκανες τον κόπο να διαβάσεις παλιότερα ποστ, θα διάβαζες οτι ναι, μπήκα χωρίς να παρακαλέσω κανέναν( δε σε ενδιαφέρει βεβαια, μονο η δική σου γνώμη σε νοιάζει, εσυ τα ξέρεις όλα εξάλλου και για όλους) και οτι φυσικά ξέρω τι γίνεται γύρω μου. Απλά τυχαίνει εκτός από αυτούς που μπήκαν σε stage παρακαλώντας να γνωρίζω και αρκετούς που πέρασαν στον ΑΣΕΠ με παρομοιους τρόπους και ευτυχώς ακόμα δεν έχω βάλει παρωπίδες για να βλέπω μόνο τους πρώτους (ίσως άμα διοριστώ και γω να βάλω!). θα διάβαζες επίσης οτι δεν με ενδιαφέρει να διοριστώ στο δημόσιο έτσι γενικά(αν με ενδιέφερε και είχα διάθεση να παρακαλέσω, θα μου ήδη διορισμένη πίστεψε με), έχω σπουδάσει κάτι συγκεκριμένο και σε αυτό επιθυμώ να εργαστώ όπως και το κάνω. Το stage λοιπόν ήταν καθαρά θέμα τύχης σε μένα και γιαυτόν ακριβώς τον λόγο, δεν έχω κινηθεί νόμικα για να διεκδικήσω καμια παράταση πόσο μάλλον μονιμοποίηση!
Αλλά εσένα δε σε ενδιαφέρουν αυτά, εσένα η μόρφωση και τα πτυχία που απέκτησες σου επιτρέπουν να "τσουβαλιάζεις" ανθρώπους και να τους βάζεις ταμπελάκια κάνοντας ηλίθιες γενικεύσεις. Για σένα όλοι όσοι έχουν μπει σε stage, είναι αμόρφωτοι, τεμπέληδες, έχουν φιλήσει κατουρημένες ποδιές για να μπουν και θα έκαναν τα πάντα για να γίνουν μόνιμοι!Είναι αυτοί που ευθύνονται για τα χρόνια που περίμενες για να διοριστείς και σου τρώγαν τις θέσεις από το παράθυρο και τώρα που μπήκες και συ, ανησυχείς για το δημόσιο και τον τεράστιο αριθμό δημοσίων υπαλλήλων. Έτσι δεν είναι?
Αν μετά από τόσα χρόνια σπουδών αυτό που κατάφερες είναι να σκέφτεσαι ακόμα έτσι και να κατηγορείς ανθρώπους που δεν γνωρίζεις...τότε εγώ σε λυπάμαι γλυκιά μου!

NASTEEDV
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό NASTEEDV » Κυρ Οκτ 31, 2010 6:56 pm

mariantin έγραψε:Φυσικά και δεν σε γνωρίζω προσωπικά αλλά έχω δει πάρα πολλά άτομα σε πολλές υπηρεσίες και ξέρω πως μπήκαν. Επίσης διαβάζω πολλά άρθρα σχετικά με το θέμα και γενικά ενημερώνομαι.

Μαθητεία, έτσι γραφεται η λέξη. Μη πουλάτε πνεύμα άξιου ενω είστε ανορθόγραφοι ρε παιδια.... έλεος!!!! Ανοίξτε κι ενα λεξικό.... Το έγραψες και 2 φορες για να πω ότι ήταν στιγμιαίο λάθος.... Βαρέθηκα να βλέπω τέτοιους άξιους δίπλα μου.....

Επιστροφή σε “ΚΟΙΝΩΦΕΛΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑ - ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΙ - ΜΕΡΙΚΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης